ظریف: ترامپ با ترور سردار سلیمانی پایان آمریکا در منطقه را رقم زد

گروه جهان الف،   3981117111 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با یک شبکه لبنانی، اقدام ترامپ در ترور سردار سلیمانی را سبب پایان حضور آمریکا در منطقه دانست و گفت، ایران سه اقدام تروریستی ترامپ را در مراجع قانونی دنبال خواهد کرد.

ظریف: ترامپ با ترور سردار سلیمانی پایان آمریکا در منطقه را رقم زد

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف»‌ وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی با شبکه المیادین، در خصوص سردار شهید قاسم سلیمانی سخن گفت.

او در این گفت‌وگو، سردار را از حیث شخصیتی انسانی «وارسته، متواضع و شجاع» توصیف کرد و گفت، سردار همچنین استراتژیستی بسیار آینده‌نگر بود.

ظریف، شنیدن خبر شهادت سردار سلیمانی را «بسیار تلخ» توصیف و اعلام کرد که این اقدام تروریستی دونالد ترامپ، به مثابه پایان حضور نظامی آمریکا در منطقه خواهد بود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه سه اقدام تروریستی رئیس جمهور آمریکا را در مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد، گفت که دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی صهیونیست‌تر است و بیش از آنچه آنها دنبالش بودند، در قالب معامله قرن به صهیونیست‌ها داده است.

به گفته وزیر خارجه ایران، تشییع میلیونی مردم و حضور پرشور آنان در مراسم وداع با سردار سلیمانی، «سیلی دردناک‌تری»‌ به صورت آمریکا بود و آنان نشان دادند که فارغ از جناح‌های سیاسی، مردم خدمتگزاران را دوست دارند.

متن گفت‌وگو ؛

 ظریف در این گفت‌وگو، شهید سلیمانی را «انسانی وارسته و متواضع» خواند و گفت، «من کمتر فردی دیده بودم به این میزان از متواضعی با این میزان از توانمندی و قدرت. به عنوان یک انسان بسیار باهوش بود. بسیار پرکار بود. به عنوان یک رئیس، رئیس فرمانده بسیار شجاع بود و بسیار نگران افراد خودش و مهم‌تر از آن بسیار نگران افراد غیر نظامی. بارها می‌شد که به خاطر غیر نظامیان اقداماتی را انجام نمی‌داد».

ظریف با بیان اینکه «بسیار می‌شد که از غیر نظامیانی که در محیط عملیات بودند عذرخواهی می‌کرد» گفت: او شخصا به خانه‌های‌شان می‌رفت و عذرخواهی می‌کرد. به عنوان یک استراتژیست بسیار آینده‌نگر بود و به عنوان یک فرد سیاسی بسیار معتدل بود. آقای سلیمانی بسیار فرد عاقل و حساسی بود در مورد آینده. پیش‌بینی‌های درستی داشت در مورد آینده و بسیار هم با جدیت کارهایش را دنبال می‌کرد».

وزیر خارجه ایران، شهید سلیمانی را «سرباز واقعی صلح» دانست و گفت: منطقه ما یک سرباز واقعی برای صلح را از دست داد. من در جریان‌های مختلف در افغانستان، در عراق شخصا از کار خودم با سردار سلیمانی به یاد دارم که اگر سلیمانی نبود حکومت در افغانستان در سال ۲۰۰۱ تشکیل نمی‌شد. توافق بین گروه‌های افغانی صورت نمی‌گرفت. تلاش شهید سلیمانی بود که در میدان کمک کرد به مذاکرات بن و اجازه داد که نتیجه بگیریم. این‌ها چیزهائی است که برای خیلی‌ها در منطقه روشن نیست. بسیاری از تحولات در عراق نه تنها سردار سلیمانی رهبر مبارزه با داعش بود بلکه نقشی بسیار مهم در تفاهم، در رسیدن به هماهنگی، در کمک به دولت مردان عراقی در این حوزه ها داشت».
 
آشنائی من با شهید سلیمانی زمانی شروع شد که ایشان مسؤولیت سپاه قدس را به عهده گرفتند و من هم به عنوان فردی که در حوزه دیپلماسی فعال بودم مخصوصا در موضوعاتی مثل بوسنی و افغانستان و سایر موضوعات منطقه‌ای ارتباط بسیار نزدیک و تنگاتنگ با ایشان داشتیم. همانطور که گفتم در کنفرانس بن که من نماینده ایران بودم سردار سلیمانی مسؤولیت قدس را به عهده داشتند و در گفت‌وگو با مقامات عالی گروه های مختلف افغانی و کمک بسیاری کردند به من برای این که به نتیجه برسیم. [المیادین: او در آلمان بود؟- خیر]. ایشان در ایران بود و ما در بن. دو بال دیپلوماسی و قدرت مقاومت کمک کرد برای این که صلح در افغانستان بر قرار شود. من به خاطر نمی آورم که ایشان سفر کرده باشند به اروپا. ولی اروپا را خوب می‌شناخت. آمریکا را هم خوب می‌شناخت.

آن چه که بیشتر از هر چیز از شهید سلیمانی در خاطرم هست، یکی شجاعت اوست و یکی توازن او. و در هر دوی اینها نمونه بود. هیچ وقت از شهادت نمی‌ترسید. به استقبال شهادت می‌رفت. اما با عمل عاقلانه. با عمل منطقی. بسیار هم متواضع بود. ما تقریبا هفته‌ای یک بار با هم قرار همیشگی داشتیم و من در همه این قرارها این دو خاصیت را از ایشان دیدم و شعور بسیار بالا و فهم و درک بسیار عمیق.

ظریف در خصوص گرایش سیاسی سردار گفت: ایشان اصلا فراتر از جناح بود. درست است که بعضی ها تلاش بیجائی دارند که این قهرمان ملی و قهرمان صلح در جهان را تبدیل بکنند به عامل جناحی ولی واقعا شهید سلیمانی فراتر از این حرفها بود. در عراق و سوریه که به صورت واضح میشود به این نکته رسید که در کنار مقاومت مردم عراق و سوریه نقش بارز شهید سلیمانی باعث شد که داعش شکست بخورد. هم در عراق و هم در سوریه. البته خود شهید سلیمانی هم همیشه به این نکته اذعان داشت که این مقاومت و در واقع شجاعت مردم عراق و مردم سوریه بود که داعش را شکست داد. ولی نقش شخص ایشان در کمک به این مقاومت و در یاری رساندن در هر جائی حتی در کردستان عراق زمانی که اربیل در حال سقوط بود هیچ کسی جز شهید سلیمانی به آنجا نرفت و در اربیل همراه با دولت اقلیم و در کنار دولت اقلیم در مقابل داعش ایستادگی نکرد. یعنی کسانی که مرحوم شهید سلیمانی را به طائفه گرائی متهم میکنند چطور میتوانند حضور ایشان در کنار کُردهای عراقی برای مبارزه با داعش را توجیه کنند و چطور میتوانند حضور ایشان را در کنار مقاومت فلسطین را توجیه کنند؟ مقابله با ظلم. مقابله با تروریسم. خوب بارزترین نمونه تروریسم دولتی در منطقه ما رژیم صهیونیستی است. مقابله با این خطرات برای صلح و امنیت منطقه در واقع بهترین نقاط در کارنامه سردار سلیمانی بوده است.

ایشان همه اینها[یی که گفتم] بود و شاید بیش از اینها بود. یعنی این که سردار سلیمانی کمک می‌کرد به تفاهم بین گروه‌های مختلف. کمک می‌کرد به رسیدن گروه‌های مختلف به یک نظر به یک تصمیم. این یک قدرت بسیار زیادی در اجماع سازی ایشان داشت. هم علاقه‌ای که به ایشان وجود داشت. خوب شهید سلیمانی نفوذ کلامی بسیار قوی داشت. ما دیدیم بعد هیچ کس این مقدار باور نمی‌کرد که چه میزان علاقه به ایشان در منطقه باشه و همین الآن هم به ایشان در بین مسؤولان ایرانی و بین سایر مسؤولان در منطقه بود و لذا بسیار فراتر از یک فرمانده نظامی و یک استراتژیست ایشان عمل می‌کرد.

ظریف درباره شنیدن خبر شهادت سردار سلیمانی گفت، یکی از تلخ‌ترین ساعات زندگی من بود. وقتی که به من تلفن زدند که شهید سلیمانی...
ساعت پنج و خورده‌ای صبح بود. یعنی حدود سه ساعت بعد از شهادت ایشان به من زنگ زدند که شهید سلیمانی به شهادت رسیده همراه با شهید ابو مهدی المهندس و چند تا دیگر از دوستان. یکی از دوستان که همیشه همراه شهید سلیمانی بود. حسین پور جعفری. خوب ایشان هم نمونه بارز تواضع و متانت و انسانیت بود. خیلی برای من سخت بود. ولی خوب من مجبور بودم به جای اینکه با احساساتم کار کنم، فورا موضع‌گیری کنم. ساعت شش صبح به وزارت خارجه آمدم. از ساعت هفت صبح جلسه شورای معاونان وزارت خارجه تشکیل دادیم تصمیم‌گیری‌هایی که لازم بود... خب بعد از ظهر هم که جلسه شورای عالی امنیت ملی بود هم در محضر رهبر معظم انقلاب قبل از ظهر و بعد در جلسه عادی شورا؛ به هر حال روز بسیار سخت و تلخی بود. من آن روز نتوانستم بروم به دیدن خانواده شهید سلیمانی. همسرم به دیدن خانواده شهید سلیمانی رفتند. فردای آن روز من روز شنبه توانستم بروم و با خانواده شهید سلیمانی اظهار همدردی کنم و همراه با آنها اظهار افتخار به این که من چنین دوستی داشتم و آنها چنین پدر و همسر.

ظریف در خصوص اقدام آمریکا به این ترور گفت: هیچ فرد عاقلی  چنین اقدامی نمی‌کرد. ترامپ با این اقدامش پایان حضور آمریکا در منطقه را رقم زد و من فکر می‌کنم اینجاست که شهید سلیمانی موفق‌تر از سردار سلیمانی خواهد بود. شهید سلیمانی کاری کرد که در زمان حیاتش خوب ما دیدیم که در کنار مقاومت مردم  علیه اشغال و تروریسم ایشان سوابقی را به جای گذاشت که در دلها ماند. این که بعضی ها خیال می‌کنند که جمهوری اسلامی در منطقه عملیات نیابتی انجام می‌دهد، کدام عملیات نیابتی می‌تواند میلیون‌ها آدم را در عراق و هند و روسیه و الجزائر و آمریکای جنوبی بیرون بیاورد؟ اینجاست که شهید سلیمانی با آن سابقه درخشان مبارزاتی، باعث شد که مردم در این منطقه به ماهیت آمریکا پی ببرند.

ظریف افزود: دولتی که آنقدر شجاعت ندارد که در برابر یک فرمانده بجنگد و باید این فرمانده را از طریق یک اقدام تروریستی بزدلانه شهید کند. شما باید با یک فرمانده نظامی باید در میدان نبرد بجنگید نه به صورت یک اقدام بزدلانه اینگونه عمل بکنید. آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی همیشه اینجوری عمل می‌کردند. من فکر می‌کنم آمریکا در چند هفته گذشته در اقدام کرده که ماهیت آمریکا را در منطقه به ما بهتر نشان داده است. یکی این که آنقدر بزدل است که نمی‌تواند با یک رهبری نظامی در میدان نظامی و میدان جنگ برخورد بکند و دوم این که به تمام کشورهای عرب منطقه ما نشان داد که در دعوای اعراب و رژیم صهیونیستی آمریکا  میانجی نیست. آمریکا از رژیم صهیونیستی صهیونیست‌تر است. آقای ترامپ معامله قرنی که پیشنهاد کرد در واقع از هر چه صهیونیست‌ها در هر وقت میخواستند بیشتر است و این دو واقعیت هست که من فکر میکنم آثار خون پاک شهید سلیمانی است و برای همین هم هست که میگویم شهید سلیمانی از ژنرال سلیمانی احتمالا در منطقه ما مؤثرتر است.

به گفته ظریف، اقدامی که آقای ترامپ انجام داد اقدام تروریستی دولتی است. خب آقای ترامپ هم الآن متهم به تروریسم اقتصادی است علیه مردم ایران هم به تروریسم فرهنگی. ایشان تهدید کرده است که مناطق فرهنگی ما را می‌زند و هم متهم است به تروریسم دولتی. جمهوری اسلامی از راه مراجع مختلف این سه اتهام ترامپ را دنبال خواهد کرد. فعلا در افکار مراجع عمومی آقای ترامپ به این سه گناه بزرگ و این سه جنایت شناخته شده است. به یاری خدا در سایر مراجع هم همین را پیگیری خواهیم کرد.
 
ظریف در بخشی دیگر در خصوص پیگیری‌های حقوقی گفت، دنبال خواهیم کرد. ببینید بالآخره محدودیت‌های قانونی در صحنه بین‌المللی وجود دارد اما ما از هر امکانی برای پیگیری این موضوع استفاده خواهیم کرد. از جمله محاکم داخلی. من فردا با حقوقدانان بین‌المللی جلسه دارم. با حقوقدانان بین‌المللی در این زمینه با محاکم داخلی جمهوری اسلامی ایران که حتما صلاحیت دارند برای رسیدگی به  قتل تروریستی یک فرمانده ایرانی همکاری خواهیم کرد و در حوزه های دیگر هم دنبال خواهیم کرد ان شاء الله به بهترین وسیله.

وزیر امور خارجه در خصوص جمعیت تشییع کننده در مراسم سردار سلیمانی نیز گفت: ما توقع داشتیم که مردم در شهادت سلیمانی عزادار شوند. ولی این جمعیت واقعا بی‌نظیر بود و شاید در تاریخ بی‌نظیر باشد. در تهران، در آبادان، در اهواز، در مشهد، در کرمان. این که تعدادی از مردم در یک فاجعه انسانی به خاطر عشق به سردار سلیمانی کشته بشوند برای این که تلاش می‌کنند پشت جنازه سردار سلیمانی... اصلا قابل باور نبود.

ظریف گفت: این شهادت باعث شد که همه مردم ایران هر کس با هر دیدگاه سیاسی اولا نشان بدهد که خدمتگزاران به وطن را دوست دارند. آقای پامپئو بعد از شهادت سردار سلیمانی یک حرف احمقانه زد. گفت مردم در خیابان‌های تهران و بغداد می‌رقصند. مردم به او نشان دادند. این یک واقعیتی بود که آمریکایی‌ها باید اینگونه تو دهنی میخوردند. به نظر من این سیلی به آمریکا از هر سیلی دیگری شدیدتر و سنگین‌تر بود و ان شاء الله شدت و سختگیری ادامه پیدا خواهد کرد تا خروج آمریکا و واقعا غبارها وزنگارهایی که بعضی دعواهای بی معنی داخلی ایجاد کرده بود شهادت سپهبد سلیمانی بسیاری از آنها را زدود. ان شاء الله ما هم کمک کنیم که این غبارها و زنگارها بر نگردد.
 
ظریف با اشاره به سوریه نیز گفت: شهید سلیمانی در سوریه در مقابله با داعش، در جلوگیری از گسترش تروریسم، در حمایت از مردم سوریه، در بازسازی سوریه نقشی بسیار برجسته داشت. در لبنان هم کل جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم لبنان، در کنار مقاومت در لبنان هست و سردار سلیمانی هم به همین نحو عمل می‌کرد و همیشه برای مردم لبنان و برای حضرت حجه الاسلام نصرالله رهبر لبنانی، همچون من، احترام ویژه‌ای قائل بودند و معتقد بودند که مردم لبنان و حزب الله و سایر گروه های لبنانی خودشان بهترین تصمیم‌گرندگان برای آینده لبنان هستند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۲۲۵۵۷۰۷:۲۷:۳۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
اگر واقعا این حرفت را قبول داری دیگر به غرب التماس نکن سیاست مقاومت و عزت را پیشه ات کن
ناشناس۱۳۲۲۵۷۰۰۷:۵۰:۲۷ ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
پایان امریکا در منطقه ?!!!! .. امریکا هروقت بخواد میاد هروقتم بخواد میره. چون مهمتر از قدرت نظامی قدرت اقتصادی داره که هر کشوریو میتونه راحت راضی کنه اگرهم راضی نشه بزور تهدید و تحریم اقتصادی مجبورش خواهد کرد که پایگاه نظامی در اختیارش بزارن..
ناشناس۱۳۲۲۵۷۴۰۸:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
مستر ظریف تو کدام دعوای حقوقی مقابل آمریکا پیروز شدیم؟ فرضا دادگاه هم رای به نفع ما صادر کند مثلا پول های بلوکه شده آزاد شد؟تحریم ها تعدیل شده ؟با ابر قدرت دنیا نباید از همان ابتدا بد تا میکردیم که الان به اوجش برسه این راهی است که آمدیم و خوب چاره ای جز ادامه دادنش نیست ..
ناشناس۱۳۲۲۵۸۳۰۸:۲۸:۰۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
فعلا که هستند
ناشناس۱۳۲۲۶۴۴۱۰:۲۶:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
عراق یا باید به آمریکا پایگاه بدهد یا 35 میلیارد دلار پول !!! حالا فکر میکنی عراق کدومش رو انتخاب میکنه جواد جان ؟!!

پربحث‌های اخیر

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 5. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 6. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 7. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 8. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 9. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 10. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 11. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 12. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 13. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 14. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 15. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 5. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 6. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 7. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 8. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 9. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 10. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 11. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 12. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 18. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 19. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های هفته

 1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 3. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 7. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 8. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 11. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 12. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 13. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 14. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 15. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

 17. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 18. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

 19. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 20. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 21. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

 22. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

 23. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 24. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

 25. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

آخرین عناوین