«ایران ۲۰۲۰»؛ المیادین: با وجود ۴۰ سال تحریم، ایران در خیلی از رشته‌های علمی منطقه اول است

گروه سیاسی الف،   3981117072

شبکه المیادین در ویژه‌برنامه‌ای که به پیشرفت علمی ایران در طول چهل سال پیش پرداخت، اعلام کرد که ایران با وجود تحریم‌های غرب، در بسیاری از رشته‌های علمی در منطقه اول و در دنیا جزء اولین‌هاست.

«ایران ۲۰۲۰»؛ المیادین: با وجود ۴۰ سال تحریم، ایران در خیلی از رشته‌های علمی منطقه اول است

به گزارش فارس، شبکه المیادین ویژه‌برنامه روز چهارشنبه را که مناسبت سالروز انقلاب اسلامی و در پیش بودن انتخابات مجلس پخش می‌شود به پیشرفت‌های علمی ایران اختصاص داد. 

المیادین در استودیو تهران در این برنامه میزبان «حسین بختیاری» معاون تجاری سازی پارک‌ها و مراکز رشد جهاد دانشگاهی و «علی رضا خاک دامن»  مسئول نظارت امور بیوتکنولوژی در ریاست جمهوری بود. 

 

ملحم ریا گزارشگر و مدیر دفتر المیادین در تهران در این خصوص گفت، با وجود تحریم‌های متعددی که دولت‌های متوالی آمریکا در طول چهل سال گذشته علیه ایران وضع کرده، ایران به کشور اول منطقه در بسیاری از حوزه‌ها و رشته‌های علمی تبدیل شده است و در برخی رشته‌ها نیز در دنیا رتبه اول را دارد. مثل علوم هسته‌ای، دانش نانو، پزشکی و تولید علم و حوزه هوافضا. در این ویژه‌برنامه در خصوص دستاوردهای علمی جمهوری اسلامی صحبت خواهیم کرد.  

خاک‌دامن در پاسخ به سوالی درباره جایگاه علمی ایران در منطقه و دنیا گفت،‌ جمهوری اسلامی بعد از انقلاب موفق شده دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف مثل نانو تکنولوژی، هوافضا به دست آورد. تقریبا می‌شود گفت در چهار پنج حوزه علمی اصلی اول در دنیا از جمله بیوتکنولوژی، نانو، علوم فضا در آسیا اولیم و در دنیا در رتبه سوم و چهارم هستیم. در بیوتکنولوژی در منطقه اولیم. در آسیا جزء پنج کشور اولیم. در دنیا نیز حدودا در رتبه هشتم هستیم و دقت کنید که عمر جمهوری اسلامی حدود چهل سال است. 

المیادین گفت،‌ در حوزه تولید علم ایران چه جایگاهی دارد؟ برخی آمار حکایت از جایگاه نخست ایران در منطقه و همچنین در دنیا دارد. خاک‌دامن گفت، مهم‌ترین جایگاهی که داشته در دهه اخیر به رتبه هشتم رسیده. این رتبه متغیر است اما در دو سه سال اخیر هشتم بوده است. 

بختیاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پارک فناوری در ایران به چه معناست و ابعاد کار آنها چطور است، گفت، یکی از مولفه‌های پیشرفت فناوری در کشورها، پارک‌های فناوری است که انرژی‌ها و استعدادهای نهفته را شکوفا می‌کند و به توسعه کشور می‌انجامد. در کشور ما نهادهایی هستند که فضای مناسب را برای پژوهشگران ایجاد می‌کنند تا بتوانند در حوزه‌های مختلف پژوهش کنند. می‌تواند گفت 45 پارک داریم که 35 عدد آن در شهرستان‌ها و باقی در تهران (پایتخت) است. کار اینها هم رفع موانع برای پژوهش‌های علمی است. در ایران گام‌های بزرگی برداشته شده است تا مشکلات علمی حل شود. 

 

خاک دامن در خصوص سند بیست‌ساله ایران گفت، طبق این برنامه باید ایران به رتبه اول منطقه در بسیاری از رشته‌ها برسد چرا که استعدادهای خوبی برای رسیدن به این رتبه دارد... هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند اهداف خود را صددرصد تأمین کند اما ما برای بسیاری از رشته‌ها چشم‌انداز داریم که در برخی باید تا سال ۱۴۰۴ در منطقه یا آسیا اول باشیم. 

یکی از فناوری‌های نو، نانوتکنولوژی است که ایران تا حد پیشرفته‌ای در آن به پیش رفته است. یکی از شاخه‌هایی که در آن موفقیت‌های زیادی به دست آمده، فناوری رساندن دارو به بخش‌های مختلف بدن است که از طریق نانو به بهترین شکل و موثرترین وجه انجام می‌شود. 

المیادین گفت، ایران در نانو واقعا پیشرفت کرده است یا فقط شعار است، که خاک‌دامن گفت،‌ هر فناوری‌ تولیداتی دارد که شما می‌توانید از روی تولیدات آن قضاوت کنید. نانوتکنولوژی می‌تواند با کمک به رشته‌های دیگر، تولیدات آنان را افزایش دهد. ما در حال تلاش هستیم که نانوتکنولوژی را به سطح صنعتی برسانیم که بتواند تولیدات فراوانی داشته باشد.

بختیاری در ادامه از اهمیت نانوتکنولوژی گفت و درباره اثر آن بر دیگر رشته‌ها گفت،‌ نانوتکنولوژی فناوری عام و مهمی است که می‌تواند دیگر فناوری‌ها را تغذیه کند. وجود این فناوری در صنعت کشاورزی، البسه و تولید غذا می‌تواند آن را بهینه و تکمیل کند. 

 

المیادین به فناوری هسته‌ای اشاره کرد و گفت شاید برخی این صنعت را فقط در غنی‌سازی ببینند اما این رشته استفاده‌های پزشکی هم دارد که ایران هم در آن بسیار پیشرفت کرده است. المیادین از اهمیت آن پرسید و بختیاری گفت،‌ یکی از ابعاد این فناوری نظامی است اما همه‌اش این نیست. بُعد پزشکی آن هم هم است مثلا در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها، کمک به صنعت کشاورزی و تولید بیشتر و تولید انرژی برق و حرارت و خیلی از امور دیگر کاربرد دارد و در کشور ما هم در حال تحقیقات هستند. با همه مشکلات و تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده است، ایران در بعد پزشکی هسته‌ای پیشرفت چشمگیری کرده و دارد در حوزه کشاورزی از آن استفاده می‌کند و خیلی از حوزه‌های دیگر. 

خاک‌دامن همچنین در خصوص سلول‌های بنیادین نیز توضیح داد که حدود سی سال پیش این رشته با تلاش‌های کاظمی آشتیانی و مرکز پژوهشی رویان آغاز شد و تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا اینکه ایران به یکی از کشورهای بزرگ در این فناوری تبدیل شود. شاید همه اخباری در خصوص درمان نازایی و درمان جنین‌ها شنیده باشند. مثلا شاید دیگر نیاز نیست که برای واردات دام زنده مثل گاو یا بز،‌ تعداد زیادی از آن وارد کشور شود بلکه تکه گوشی از آن هم می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و آن دام زنده تولید شود. به این صورت که برخی سلول‌ها گرفته و تبدیل به جنین می‌شود. این روندی بسیار پیچیده است که می‌توان با آن یک نسل از یک حیوان تولید کرد یا مثلا به جای اینکه یک بز در یک زایمان یک بز بزاید، می‌توان آن را دو قلو و چهارقلو کرد. در بخش کشاورزی نیز این کار انجام می‌شود. مثلا گیاه پنبه را دچار تغییراتی می‌کنند که در مقابل آفت یا شرایط سخت، مقاوم‌تر شود. 

بختیاری در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت ایران در علوم فضایی گفت،‌ در حوزه فضایی،‌ ایران جزء کشورهایی است که فناوری پرتاب ماهواره را به دست آورده است. این علم کاربردهای زیادی در تصویربرداری از زمین،‌ پیشگیری از برخی حوادث طبیعی و... دارد. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. کرونا و برخوردهای جناحی

 9. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 10. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. کرونا و اشک کباب! ...

 14. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 15. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 16. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 17. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 18. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 19. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 24. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 25. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 3. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 4. کرونا و برخوردهای جناحی

 5. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 6. کرونا و اشک کباب! ...

 7. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 8. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 10. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 11. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 12. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 13. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 14. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 15. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 16. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 17. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 18. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 19. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 20. رحمانی فضلی: تا کشف دارو باید فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی ادامه یابد

 21. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 22. فلاحت پیشه؛ بخشی از منابع محدود شده مالی ایران، آزاد شد

 23. واعظی: این روزهای سرنوشت‌ساز زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های کهنه سیاسی نیست

 24. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 25. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

آخرین عناوین