توصیه‌های رئیس دیوان عالی کشور به نامزدهای انتخابات

گروه اجتماعی الف،   3981116117

رئیس دیوان عالی کشور با توصیه به نامزدهای مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مبادا صحنه تبلیغات را صحنه اتهام افکنی قرار دهید.

توصیه‌های رئیس دیوان عالی کشور به نامزدهای انتخابات

به گزارش فارس، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در ادامه بازرسی از دادگستری استان کرمانشاه صبح امروز در جمع قضات این استان با اشاره به شعار " تحول" در دوره جدید قوه قضائیه خاطرنشان کرد: به دنبال شعار تحول ریاست معظم قوه قضائیه که ناشی از شناخت خوب ایشان از دستگاه قضائی است چرا که سالها در بدنه قوه قضائیه حضور داشته اند و شناخت کافی نسبت به مسائل و مشکلات دارند، آنچه سرلوحه کار در این دوره جدید است مردم باوری، احساس مسئولیت و تلاش مضاعف است.

رئیس دیوان عالی کشور افزود: مردم باوری دارای معانی مختلفی از جمله حفظ کرامت مردم، توجه به خواست مردم و تسریع در کار آنها است و به دنبال آن احساس مسئولیت بیشتر به تناسب حساسیت کار در دستگاه قضایی است که این حساسیت از هر جای دیگری بیشتر است و در نتیجه نیاز به تلاش مضاعف دارد که علاوه بر اجر معنوی تسریع در کار مردم هم به دنبال دارد.

وی یادآور شد: کار قضاوت با امور روزمره متفاوت است چرا که کار قضائی، احقاق حق و اجرای عدالت  و توجه به حقوق مردم است و از سوی دیگر چون کار قضائی کاری است مقدس، بنابراین هر چه در این امور تلاش بیشتری صورت گیرد نزد پرودگار اجر بیشتری به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر سبب تسریع در کار مردم هم می شود.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در ادامه سخنان خود با اشاره به حجم انبوه پرونده ها در دستگاه قضائی که نیاز به کار بیشتر دارد تاکید کرد: نباید حجم انبوه پرونده ها سبب شود کار به درستی انجام نشود بلکه با برنامه ریزی، استفاده از اوقات فراغت و اصلاح روش ها و از سوی دیگر بهره گیری از فناوری های روز و روشهای نوین در انجام کار تسریع بوجود آورد و در عین حال کار درست انجام شود.

وی ادامه داد: وظیفه شرعی و قانونی ما صدور آراء متقن است و حجم زیاد پرونده ها نباید ما را از این وظیفه اصلی باز دارد. بنابراین با برنامه ریزی دقیق این بخش از کار باید بیش از سایر امور مورد توجه قرار گیرد.

رئیس دیوان عالی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی نکات از جمله نگارش صحیح و سلیس آراء اشاره کرد و گفت: استفاده از عبارات درست در انشای رای می تواند زیبایی خاصی داشته باشد که نباید مورد غفلت قرار گیرد. علاوه بر زیبایی رای، با استفاده از دو عنصر استناد و استدلال آراء خود را متقن کنید.   

وی افزود: دادگاههای تجدید نظر به عنوان یک دادگاه عالی، امید مردم هستند و در صدور رای خود تمامی موارد اتقان را رعایت کنند. البته در کنار دادگاههای تجدیدنظر ، رای دادگاه بدوی نیز باید به گونه ای باشد که مورد تایید دادگاه تجدید نظر قرار گیرد و اگر به اینجا رسیدیم نشان از نوعی اتقان در کل آراء محاکم یک مجموعه قضائی است و جای تبریک دارد.

رئیس دیوان عالی کشور با گریز به پرونده های ماده 477 توصیه کرد: در ارجاع این پرونده ها به دیوان عالی کشور باید دقت بیشتر صورت گیرد. اکنون چیزی حدود 6 هزار پرونده با موضوع ماده 477 به دیوان عالی کشور ارجاع داده شده است که اگر دقت بیشتر در کشور راجع به این سنخ از پرونده ها صورت گیرد این میزان کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در پایان سخنان خود با اشاره به دو رویداد مهم پیش روی جامعه اسلامی ایران یعنی 22 بهمن ماه و نیز انتخابات پیش رو، این دو را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت: 22 بهمن امسال مصادف است با چهلمین روز شهادت سردار رشید ایران و جهان اسلام شهید قاسم سلیمانی که آن را از سالهای گذشته متفاوت کرده است و حضور ما در راهپیمایی می تواند جواب محکمی به استکبار جهانی باشد.

وی با توصیه به کاندیداتورهای مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مبادا صحنه تبلیغات را صحنه اتهام افکنی قرار دهید.

وی افزود: قوانین و مقررات انتخابات باید به درستی رعایت شود و دستگاه قضائی موظف است با متخلفینی که از مسیر قانونی خارج می شوند بدون اغماض برخورد کند. رعایت شئون دینی، اخلاقی و قانونی از دیگر توصیه های موکد رئیس دیوان عالی کشور به کاندیداتورهای مجلس بود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قانون، قاتل رومینا!؟

  2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

  5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

  7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

  8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

  9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

  11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

  17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

  24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  25. موتلفه به دنبال چیست؟

  آخرین عناوین