واعظی: دولت مسئول انتشار جزئیات کشته‌شدگان آبان نیست/ مکانیزم ماشه عملیاتی نمی‌شود/ در برجام دست برتر را داریم

گروه سیاسی الف،   3981116069

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه در مجموع مذاکرات بسیار خوبی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، گفت: اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد برجام بماند که معنای دیگر آن این است که "مکانیزم ماشه" عملیاتی نخواهد شد.

واعظی: دولت مسئول انتشار جزئیات کشته‌شدگان آبان نیست/ مکانیزم ماشه عملیاتی نمی‌شود/ در برجام دست برتر را داریم

به گزارش تسنیم، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت وزیران و در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر روزهای گذشته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران با ابراز اینکه این سفر به‌درخواست خود ایشان صورت گرفت، اظهار داشت: با توجه به تصمیماتی که ما در خصوص برداشتن گام پنجم اتخاذ کردیم، اروپایی‌ها به هر دلیل علاقه‌مند بودند به این تصمیم عکس‌العملی نشان دهند که در مقابل این صحبت‌ها، مواضع جمهوری اسلامی مواضع بسیار محکم و قاطعی بود.

وی با بیان اینکه در مجموع مذاکرات بسیار خوبی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت،‌ افزود: اولاً قبول کردند که اروپایی‌ها به تعهداتی که در برجام داشتند، با خروج آمریکا از برجام نتوانستند به آنها عمل کنند، دوم اینکه گفتند اروپا می‌خواهد روابط خوبی در همه ابعاد با ایران داشته باشد و نکته بعد اینکه اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد برجام بماند که معنای دیگر آن این است که "مکانیزم ماشه" عملیاتی نخواهد شد و به هر حال موضعی که در ابتدا گرفتند ممکن است برای افکار عمومی خودشان باشد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره امکان رفراندوم و همه‌پرسی که تاکنون بارها از سوی رئیس‌جمهور مطرح شده است، عنوان کرد: رفراندوم یکی از بندها و اصول قانون اساسی است که مسیر خاص خود را دارد و باید اجماع خاصی برای آن وجود داشته باشد.

واعظی ادامه داد: در ارتباط با انتخابات، سیاست و موضع دولت روشن است؛ ما همواره به‌دنبال یک انتخابات با مشارکت حداکثری هستیم و با توجه به نقش مهم انتخابات در شرایط فعلی اگر انتخاباتی با مشارکت حداکثری داشته باشیم، قطعاً بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مشارکت حداکثری سیاست دولت در انتخابات است، گفت: از سویی این مشارکت زمانی به‌وجود می‌آید که انتخابات رقابتی باشد. وزیر کشور، رئیس‌جمهور و همه مسئولین به‌دنبال این هستند که در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور مردم قدرت انتخاب داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اضافه کرد: در وقت باقی‌مانده، اگر شورای محترم نگهبان این شرایط را برای مردم به‌وجود بیاورد که در حوزه‌های انتخابیه، انتخابات رقابتی وجود داشته باشد، ان‌شاءالله نتیجه بهتری خواهد داشت.

واعظی در پاسخ به سؤالی درباره اطلاع سردار سلامی از اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی در همان دقایق اولیه، گفت: خودشان هم این را در مجلس گفتند، چیزی که می‌دانم این است که ستادکل با نیروهای سپاه و نیروهای دیگر همان زمان که مطلع شدند، یک تیمی را تشکیل دادند که وظیفه‌اش تحقیق این موضوع بود و حق نداشتند اطلاعات را بیرون دهند، به دولت هم نگفتند.

وی همچنین درباره اقدامات ایران برای حل اختلاف در برجام اظهار داشت: ما در برجام دست برتر را داریم و تصمیمی که برای گام پنجم کاهش تعهدات گرفتیم باعث که آنها دنبال ما باشندتا صحبت بکنند.

 رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی، گفت: اقتصاد چین در جهان بسیار بزرگی است و پس از گذشت 9 روز از شیوع کرونا در چین، آمارها افت را نشان می‌داد که نشان می‌دهد این موضوع بر اقتصاد چین و اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته است. طبیعی است که  این ویروس بر روی اقتصاد که یکی از شاخص‌های آن است تاثیر مقطعی می‌گذارد. بهرحال هم دولت چین و مابقی کشورها به ویژه کشورهایی که درگیر این بیماری هستند همه درپی کنترل این بیماری هستند.

واعظی بر حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن تاکید و اظهار داشت: این راهپیمایی نماد قدرت ملی ماست و همه مسئولان کشور از ارگان‌ها و نهادهای مختلف در تلاش هستند که در شرایط خاص کشور از مردم برای حضور گسترده دعوت کنند و امروز و گذشته هم رئیس‌جمهور، مردم را دعوت کردند. فکر می‌کنم امسال با توجه به شرایطی که داریم و با توجه به چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، موجب می‌شود که مردم به وظیفه و اسلامی ملی خودشان عمل کنند و حضور گسترده‌ای را در سراسر خواهیم داشت.

وی در ادامه در خصوص اینکه آیا دولت برنامه‌ای برای سهمیه‌بندی ویژه بنزین برای عید ندارد؟، اظهار داشت: هنوز این موضوع در دولت بررسی نشده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره نحوه پرداخت یارانه‌ها نیز گفت: این موضوع مهمی است مسئله یارانه این‌طور است که ما تلاشمان این دوره بر این بود که اگر بنزین افزایش می‌یابد هر چه قدر افزایش یابد منابعی که می‌ماند بیشتر بین نیازمندان توزیع شود. ما هم‌اکنون حدود 78 میلیون نفر یارانه‌بگیر داریم ولی ما می‌خواهیم به حدود 60 میلیون نفر یارانه دهیم اگر قرار باشد به همه افراد 50 هزار تومان بدهیم نمی‌توانیم این رقم را پرداخت کنیم، ما با این کار مخالفیم و معتقدیم که کسانی که نیازمند نیستند نباید یارانه بگیرند و نیازمندان باید بیشتر بگیرند، از این رو با پیشنهاد مجلس مخالفیم و معتقدیم روش فعلی برای کمک به نیازمندان بهتر است.

واعظی همچنین درباره تحریم علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: تصمیمات این دولت آمریکا با هیچ منطقی سازگار نیست. آقای صالحی دانشمندی است که هم به لحاظ علمی و هم رویکرد اعتدالی در کار، برای مردم و افردی که با وی در تعامل بودند، جایگاه روشنی دارد. این رفتار در روند برنامه هسته‌ای هیچ تاثیری نمی‌گذارد و حتی عزم آقای صالحی و دولت را برای هدف‌گذاری برنامه هسته‌ای ایران بیشتر جزم می‌کند. دولت ضمن حمایت کامل از رئیس انرژی هسته‌ای اقدام آمریکا را  محکوم می‌کند.

وی درخصوص برنامه دولت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات نیز گفت: قطعا سیاست دولت این است که از هر تسهیلاتی به شرطی که حالت قاچاق نداشته باشد در گمرکات استفاده کند. برای اینکه در این شرایط  خودرو، کالای اساسی و هر مواد اولیه‌ای در گمرک نماند تلاش بسیار گسترده‌ای شده است امروز هم مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوالی درباره مورد فایل صوتی منتشر شده در مورد هواپیمای اوکراین، گفت: این فایل صوتی تخصصی بود، ما روز گذشته جلسه‌ای با متخصصین و سازمان هوایی کشور داشتیم آنان گفتند هواپیمای آسمان می‌خواسته در آن ساعت در فرودگاه مهرآباد بنشیند و در زمان حادثه در کرج بوده است از آن جا نوری را می‌بیند و حدس می‌زند به برج مراقبت اطلاع می‌دهد که من نوری را می‌بینم.

واعظی ادامه داد: برج همان موقع از پدافند سوال می‌کند و پدافند می‌گوید مشکلی نیست و شلیکی نشده است، لذا آنجا سوال می‌کند که من برگردم یا بنشینم که اجازه داده می‌شود که در فرودگاه مهرآباد بنشیند. آقای عابدزاده خبر را روز چهارشنبه به او گفتند آن را به مردم منتقل می‌کند، خود مسئولان ما که با اوکراینی‌ها در تماس بودند این فایل را در اختیار آنان می‌گذارند و این چیز پنهانی نیست، خلبانان هر چیزی را می‌بینند با برج در میان می‌گذارند.

وی تصریح کرد: هیچ جای این فایل نمی‌گوید که موشک زده شده است و می‌گوید من از کرج، تهران را می‌بینم که یک نقطه نورانی در حرکت است که از برج می‌پرسد چیست که برج می‌گوید مشکلی نیست آن چیزی که الان در حال مطرح شدن است و بیشتر رسانه‌های خارجی از ایران آن را مطرح می‌کنند این است که مسئولان مطلع بودند قطعا دولت مطلع نبود، رئیس‌جمهوری جمعه بعدازظهر مطلع شد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: اولین فردی که از دولت مطلع شد آقای عابدزاده بود که تا آن موقع اطلاعی نداشت وگرنه برای حیثت خودش هم که شده بود روز پنج‌شنبه‌شب با مردم طوری دیگر صحبت می‌کرد در آن روز هم گفت همزمان به ما اطلاع دادند که نوری دیده شده است، دولت با مردم صادق بوده و معترض بودیم که چرا به دولت اطلاع ندادند.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره عدم اعلام اسامی کشته‌شدگان آبان‌ماه با گذشت حدود 4 ماه از صحبت‌های فرماندار تهران، اظهار داشت: دولت مسئول انتشار این آمار نیست. آمار برای دولت ارسال شده اما صحبت‌هایی که درباره ارقام این آمار می‌شود به هیچ وجه صحت ندارد.

وی تاکید کرد: الان هم پزشکی قانونی و هم ستاد مشترک در حال بررسی دقیق این مسئله هستند چرا که باید به مردم آمار دقیقی اعلام شود که به طور مثال این تعداد مردم عادی بودند و این تعداد مرد یا زن بوده‌اند. این آمار ان‌شاءالله منتشر خواهد شد.  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: دولت به‌هیچ وجه مسئول این کار نیست. در بیشتر کشورهای دنیا آمار را معمولا پزشک قانونی اعلام می‌کند. در کشور ما نیز قرار گذاشته‌اند که پزشکی قانون و ستاد مشترک یک بررسی جامع انجام داده و آماری را اعلام کنند که برای مردم کاملا شفاف باشد.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خزانه‌داری آمریکا مبنی بر اینکه رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران در نامه‌ای سال گذشته خواستار پیگیری اختصاص یک میلیارد یورو به دارو شده بود که گویی بجای آن سیم کابل وارد کشور شده، اظهار داشت: من چیزی در این باره حضور ذهن ندارم و یادم نمی‌آید، کانال دارویی، کانال بیهوده‌ای است. ما در سال گذشته 4 میلیارد دلار دارو وارد کردیم، که آنها در این خصوص تبلیغات بسیار انجام دادند. من درخصوص این نامه چیزی به یاد ندارم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 2. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 3. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 4. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 5. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

 6. نامه ۱۸۲ منتخب مجلس یازدهم به رهبرانقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

 8. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

 9. فرمانده ستاد مقابله با کلانشهر تهران: مردم باید همچنان در خانه بمانند

 10. خانه‌نشینیِ خیابانی

 11. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 12. او هرگز نمی‌میرد

 13. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

 14. نگاه مادی به جان انسان

 15. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

 16. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 17. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

 18. حوزه های نیازمند به منابع مالی خارجی کدامند؟

 19. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 20. آخرین آمار کرونا در کشور|۱۷۹۳۵ بهبود یافته و ۳۲۹۴ جان‌‌باخته

 21. هشدار سناتورها به ترامپ درباره حمله خودسرانه به ایران

 22. موفقیت اولیه واکسنی که کرونا را یک سال خنثی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 18. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 19. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 20. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 21. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 22. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 23. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 24. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 25. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 5. کرونا و برخوردهای جناحی

 6. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 7. کرونا و اشک کباب! ...

 8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 9. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 10. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 11. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 12. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 13. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 14. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 15. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 16. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 17. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 18. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 19. حوزه های نیازمند به منابع مالی خارجی کدامند؟

 20. رحمانی فضلی: تا کشف دارو باید فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی ادامه یابد

 21. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 22. واعظی: این روزهای سرنوشت‌ساز زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های کهنه سیاسی نیست

آخرین عناوین