نسخه سفارشی برخی پزشکان برای داروخانه‌های خاص!

گروه اجتماعی الف،   3981115047 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

برخی پزشکان با نوشتن نسخه‌های سفارشی و ارجاع بیماران به داروخانه‌های خاص که به نوعی منافع مادی آنها را در نظر می گیرند، دست به سودجویی و کسب منافع مادی می‌زنند.

نسخه سفارشی برخی پزشکان برای داروخانه‌های خاص!

فارس نوشت: در سوگند نامه خود قسم خورده‌اند که تنها به موضوع درمان بیمار توجه کنند و هدف فقط رضایت بیمار از روند درمان باشد اما متاسفانه کسب منافع اقتصادی گاهی اوقات حواس عده‌ای از این جماعت نخبه را هم پرت می‌کند و برخی پزشکان به جای کسب رضایت بیمار خود، کسب سود و جیب خود را در نظر گرفته و بر این اساس با زد و بند با برخی داروخانه‌ها به سود جویی روی می‌آورند. 

روی سخن این گزارش برخی از پزشکانی است که با هدف سوداگری و کسب سود بیشتر به درمان بیماران خود می پردازند و در این مسیر با نوشتن نسخه‌های سفارشی و باب میل برخی داروخانه‌ها ، بیمار را به داروخانه مورد نظر خود هدایت کرده و به شکل اختصاصی برای این داروخانه‌ها مشتری می‌فرستند! به عبارت ساده‌تر دستخط خاص خود را پیوست داروخانه سفارشی می‌کنند تا بیمار سرگردان را با نیتی هدفدار به این داروخانه هدایت کنند.

اگرچه می‌توان پذیرفت که  تعداد چنین پزشکانی در جامعه کم است اما وجود همین تعداد نیز امری غیر قبول  بوده و در شأن جامعه پزشکی نیست.

برای نمونه متخصص پوستی با نوشتن داروی درمان نوعی بیماری پوستی برای یک بیمار، بر رفتن آن بیمار به داورخانه خاص تأکید دارد و نسخه را به شکلی می‌نویسد که بیمار اگر به چندین داروخانه نیز برود آنها قادر به خواندن نسخه نخواهند بود و لاجرم مجبور به رفتن و تهیه داروی خود از داروخانه سفارشی آقا یا خانم دکتر می‌شود.

در این میان موضوع بغرنج تر بیمارانی هستند که از شهرهای دور رنج سفر را به جان خریده و با هر زحمت و مشکلی عازم پایتخت می‌شوند؛ اما در مواجهه با چنین پزشکانی بلا تکلیف و سرگردان و پس از مراجعه مکرر به داروخانه‌ها، متوسل به داروخانه سفارشی پزشک خود شده و لاجرم مجبور می‌شوند حتی دارو را به قیمت بالاتر از میزان معمول خود تهیه کنند.

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، درباره پزشکانی که نسخه‌های خاصی را برای داروخانه‌های خاص تجویز می‌کنند؟»، اظهار داشت: یکی از نقاطی که جلوی ورود قاچاق دارو گرفته می‌شود، نسخه نوشتن دارو است.

وی ادامه داد: پزشکانی هستند که هنوز تحت تأثیر تماس‌هایی که از شبکه‌های غیررسمی دارویی گرفته می‌شود، قرار داشته و داروها و کالاهای بهداشتی غیرمجاز را نسخه می‌کنند. اگر قرار باشد نسخه کاغذی برداشته شود، پزشک می‌تواند داروهایی که در سامانه وجود دارد را تجویز کند و نمی‌تواند داروی خارج شبکه را به بیمار تجویز کند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران  افزود: این توسط سیستم پزشکی ما قابل ردگیری و پایش است و این یک مزیت بزرگ در پرونده الکترونیک سلامت است.

فاطمی تصریح کرد: در بحث نسخه الکترونیک دیگر این بحث نسخه خاص وجود ندارد، بحث اقتصادی کنار گذاشته می‌شود و صرفاً بر اساس بیماری فرد دارو تجویز می‌شود.

 

خانم غیاثی یکی از بیماران  پوستی که برای درمان بیماری خود به یکی از پزشکان متخصص مراجعه کرده، می‌گوید: بعد از ویزیت توسط این پزشک نسخه درمانی برایم نوشته شد و پزشک تاکید کرد که تنها این داروخانه این دارو را دارد و باید شما فقط به این داروخانه مراجعه کنید. 

وی ادامه می‌دهد: بنده نیز به تأکید پزشک با توجه به اینکه شنیده بودم برخی داروها در همه داروخانه‌ها وجود ندارد، به این داروخانه مراجعه کردم و با مبلغی زیاد داروها را تهیه کردم.

غیاثی اضافه می‌کند: صاحب داروخانه نیز خیلی سریع داروها را تحویل داد و گفت این داروها خاص بوده و در همه جا پیدا نمی‌شود.

این بیمار خاطرنشان می‌کند: برخورد و تأکید پزشک و داروخانه بنده را کنجکاو کرد تا کمی بررسی کنم که آیا دارو خاص بوده و فقط در داروخانه‌های خاص وجود دارد تا اینکه به یکی از داروخانه‌ها در نزدیکی محل کارم رفتم و نسخه پزشک متخصص پوست را نشان دادم. صاحب داروخانه  با دیدن نسخه پزشک گفت داروهای شما داروی کمیابی نیست و می‌توانید در بسیاری از داروخانه‌ها تهیه کنید.

برخی داروخانه‌هایی که تازه تأسیس شده اند یا تعداد مراجعانشان کمتر است، معمولا با پزشکان وارد یک توافق می شوند که بیماران خود را به آنها ارجاع دهند. البته داروخانه‌ها بیشتر متخصصان و پزشکانی را به عنوان هدف تجاری نشانه می‌گیرند که داروهای گران قیمت و خارج از تعهدات بیمه‌ای برای بیمارانشان تجویز می‌کنند، زیرا سود داروهای مشمول بیمه برای داروخانه‌ها بسیار ناچیز است.

 ممکن است برخی پزشکان در ازای ارجاع هر نسخه، مبلغ مشخصی را به صورت ماهانه از داروخانه‌ها دریافت کنند یا اینکه همه نیازهای دارویی و بهداشتی‌شان را به صورت رایگان از این داروخانه‌ها تأمین کنند.

ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی در این باره بیان داشت: این موضوع امری شایع نیست اما پزشکان نباید داروخانه، آزمایشگاه یا رادیولوژی خاصی را به بیماران معرفی کند و بیمار باید خود این مراکز را انتخاب کند.

وی ادامه داد: البته دیده شده برخی متخصصان پوست یا جراحی پلاستیک این کار را می‌کنند.برای نمونه داروهایی وجود دارد که به صورت دستی وارد کشور شده و حتی ممکن است جزو فارماکوپه وزارت بهداشت نیز نباشد و فقط در داروخانه خاصی وجود داشته باشد.

جواد مولایی یکی از اعضای شورای عالی نظام پزشکی در اینباره گفت: صرفا مسأله سودجویی دلیلی برای ارجاع بیماران به یک داروخانه خاص نیست؛ به دلیل اینکه ممکن است دارو داروی خاصی باشد و تنها یک داروخانه منتخب اقدام به فروش آن دارو کند، از سوی دیگر اگر بیمار تخلفی را در این زمینه مشاهده کند می‌تواند موضوع را از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری کند، پزشک نمی‌تواند بیمار را ملزم کند که از داروخانه خاصی خرید دارو را انجام دهد.

وی ادامه داد: بیمار این حق را دارد که از داروخانه مدنظر خود دارو را تهیه کند، این موضوع را مد نظر داشته باشید که صرفا تجویز هرگونه مکملی دلیلی برای تخلف پزشک نیست و این موارد بسیار نادر هستند؛ بیمار نمی‌تواند در تجویز پزشک دخالتی داشته باشد، اما در صورتی که مشکلی برای بیمار ایجاد شود و در مراجع مرتبط تجویز اشتابه پزشک ثابت شود؛ بیمار می‌تواند موضوع را پیگیری کند.

مولایی در پاسخ به این پرسش که «چرا برخی پزشکان بیمار را تشویق به تهیه داوی خارجی می‌کنند»، گفت: ممکن است پزشک در تجویز‌های مختلف به این نتیجه رسیده باشد که یک داروی خارجی می‌تواند در درمان یک نوع بیماری موثرتر واقع شود، اما این موضوع به معنای اثربخشی تمام دارو‌ها نیست و نمی‌توان با این موضوع کیفیت دارو‌های ایرانی را زیر سؤال برد؛ در حال حاضر به دلیل با کیفیت بودن دارو‌های تولید داخل، واردات محصولات مشابه آنها متوقف شده است.

نسخه نویسی سفارشی و گرانقیمت توسط برخی پزشکان و ارجاع بیماران به داروخانه‌های خاص که به نوعی با منافع مادی پزشکان در ارتباط است، موضوعی است که در جامعه دیده می‌شود؛ اگرچه نمی‌توان این نوع سود جویی را به همه پزشکان کشور تعمیم داد اما باید به این نکته توجه کرد که وجود اندک پزشکانی که با این شیوه سودجویانه نسخه‌های گرانقیمت را نوشته و بیماران را به داروخانه‌های خاص ارجاع می‌دهند، امری غیر قابل قبول است و ضرورت توجه و نظارت بر آن، موضوع مهمی است که باید وزارت بهداشت به آن توجه کرده و برنامه مشخصی برای رفع آن داشته باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۹۰۹۹۱۲:۱۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
هر پزشکی با یک آزمایشگاه خاص قرارداد دارد بیخود نیست که آزمایشات پزشکی در ایران برابر کل اتحادیه اروپاست

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 8. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 11. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 14. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 15. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 17. یک طرح جدید برای واریز یارانه ۴۰ لیتری بنزین

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 20. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 21. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 22. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 23. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 24. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 25. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 2. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 3. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 4. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 5. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 6. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 7. سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

 8. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 9. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 10. کاهش ۳۷۰۰۰۰ نفری موالید کشور طی ۵ سال! + جدول

 11. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 12. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

 13. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

 14. مدافع استقلال به دلیل تخلف از کنکور دکتری محروم شد+عکس

 15. شهادت رئیس بیمارستان امام (ره) آمل بر اثر کرونا

 16. وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

 17. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 18. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 19. تست و درمان کرونا در بیمارستان های دولتی چند؟

 20. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 21. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 22. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

 23. وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت که عزاداران امام حسین (ع) بیمار شوند

 24. دستورالعمل‌های برگزاری مراسم محرم از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

 25. مخالفت وزارت بهداشت با مراسم های پرجمعیت در محرم/ هر خانه یک حسینیه باشد

آخرین عناوین