ضرورت تشکیل باشگاه تحریمی‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

گروه اقتصادی الف،   3981113110

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: تشکیل باشگاه تحریمی ها یک قاعده عقلی است. کشورهای که تحریم شده‌اند مانند روسیه، چین، کوبا، ایران، ترکیه، سوریه و ... ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای همکاری مشترک دارند.

ضرورت تشکیل باشگاه تحریمی‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

به گزارش فارس، محمدباقر خرمشاد دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد با موضوع ضرورت راه‌اندازی باشگاه تحریمی‌ها و بررسی سازوکار مقابله با تحریم‌ها، گفت: اکنون شرایط جهان به گونه‌ای‌ است که ایالات متحده آمریکا فقط ایران را تحریم نکرده؛ بلکه سایر قدرت‌های بزرگ مانند روسیه، چین و ... را هم تحریم کرده است.

وی اظهار داشت: مسئله مزبور بیانگر این است که جمهوری اسلامی در این قضیه تنها نیست و اگر بتوان کشورهای تحریمی را دور هم جمع کرد بدون شک می‌توان بصورت مشترک بسیاری از نیازها را تامین، کمبودها را جبران و از همه مهمتر تا حد زیادی هدف‌گذاری‌های تحریم‌کنندگان را نقش بر آب کرد.

خرمشاد در ادامه گفت: وقتی کشوری مورد تحریم قرار می‌گیرد به این معنا است که بخشی از آن محصولات و تجهیزاتی را که لازم دارد نمی‌تواند تامین کند و بخشی که خود دارد نمی تواند در اختیار دیگران قرار دهد. در حال حاضر 23کشور در جهان به نوعی درگیر تحریم هستند. این کشور ها به راحتی می‌توانند به یک مسیر موازی اقتصادی فکر کنند تا بتواند نیازهای همدیگر را با هم‌افزایی و مشارکت یکدیگر برآورده سازند.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: اگرباشگاه تحریمی ضد آمریکا ایجاد شود؛ اتفاق بسیار وحشتناکی برای آمریکا خواهد افتاد. به طور کلی کشورهای مورد تحریم باید توان خود را روی هم بگذارند تا بصورت مشترک نیازهای همدیگر را برطرف و به یک معنا دفع خطر کنند. 

*کشورهای تحریم شده توسط آمریکا ظرفیت بزرگی برای همکاری مشترک دارند

وی افزود: کشورهای که تحریم شده‌اند مانند روسیه، چین، کوبا، ایران، ترکیه، سوریه و غیره کشورهای کوچکی نبوده و ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای همکاری مشترک دارند. این کشورها از ظرفیت و توان بسیار بالایی در عرصه های مختلف برخوردارند و به راحتی می توانند نیازهای همدیگر را تامین و همینطور مشکلات و موانع را از سر راه فعالیت های خود بردارند.

خرمشاد در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: با مرور مخاطراتی که در 40 سال گذشته برای انقلاب اسلامی پدید آمده است؛ شاید به جرات بتوان گفت در اکثریت قریب به اتفاق چالش‌هایی که بوجود آمد ایران شروع‌کننده نبوده است؛ اما به رهبری حضرت امام و مقام معظم رهبری این توان بوده که بتوان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و دشمن برای مهار فرصت‌های جدید ناشی از تحریم‌های خود مجبور شود راهبردها و تاکتیک‌های خود را عوض کند.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: جنگی که در ابتدای انقلاب اسلامی، صدام علیه ایران آغاز کرد تبدیل به فرصتی شد که انقلاب توانست خود را بازسازی کند. آنچه که اکنون کشور از نظر توان موشکی، نظامی و منطقه‌ای دارد بخش قابل توجهی محصول خاکسترهای همان دوره است.

وی همچنین یادآورشد: ایران داعش را ایجاد نکرد. ایجاد داعش برای مهار ایران بود؛ اما از دل فتنه داعش، حشد الشعبی در عراق، نیروهای مردمی در سوریه و انصارالله در یمن متولد شد و در عین حال جمهوری اسلامی توانست در این شرایط حساس با اتخاذ راهبرد های صحیح تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

*راهبرد اساسی برای مصون ماندن از تحریم‌های آمریکا، پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی است

در ادامه علیرضا فرقانی، دبیر شورای سیاست‌گذاری باشگاه تحریم‌ها نیز با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: تحریم به شکل و شمایل امروزی قدمتی ۱۰۰ سال در دنیا دارد. پیش از انقلاب اسلامی هم سابقه تحریم برای ایران وجود داشته به خصوص در بحث ملی شدن صنعت نفت که با پیگیری انگلیس در سازمان ملل علیه کشور اعمال شد.  پس از انقلاب نخستین تحریم آمریکا علیه ایران بر سر تسخیر لانه جاسوسی کلید خورد.

وی افزود: فقط تحریم ها ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل در دنیا جنبه قانونی دارد و به عبارتی بقیه تحریم‌ها غیرقانونی است. در حال حاضر ۹۳ درصد تحریم‌های جهان به وسیله دولت آمریکا در حال انجام است. قبل از ۱۹۹۰ میلادی نزدیک به ۵۰ درصد تحریم‌ها مربوط به آمریکا بود؛ اما با فروپاشی شوروی، آمریکا ابزار تحریم را خیلی بیشتر در سیاست خارجی خود به خدمت گرفت.

فرقانی در ادامه ضمن اشاره به دو مکتب «جکسونیسم» و «ویلسونیسم» در آمریکا افزود: مکتب جکسونیسم یک مکتب جنگ طلب و قائل به مداخله نظامی در کشورهاست و به عبارتی اعتقاد به جنگ سخت دارد. اما مکتب ویلسونیسم بحث جنگ نرم را پیگیری می‌کند. جالب اینکه مقدمه مشترک این دو مکتب، اعمال تحریم است. یک جا تحریم منجر به جنگ در عراق و لیبی می‌شود؛ از این جهت که تضعیف مبانی اقتصادی و فروپاشی اتحاد ملی آن کشور را رقم می زند و جای دیگر تحریم مقدمه‌ای می شود برای جنگ نرم مثل ایران چون توانایی جنگ سخت را ندارند.

دبیر شورای سیاست‌گذاری باشگاه تحریم‌ها گفت: به طور کلی تحریم به عنوان یک ابزار مشترک برای این دو مکتب محسوب می‌شود و این تحریم‌ها ماهیت اقتصادی دارد. به طور کلی سه رکن اصلی آمریکا در این هژمونی اقتصادی‌ای که در جهان دارد به دلار، نفت و بانک خلاصه می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب می‌فرماید به دنبال یک راهبرد اساسی برای مصون ماندن از تحریم‌ها باشید نه کنترل، مهار و دور زدن تحریم‌ها. حال سوال اینکه چگونه می‌توان از تحریم‌ها مصون ماند؟ حضرت آقا راهبردی که در این زمینه اعلام فرمودند اجرای اقتصاد مقاومتی بود و بدین صورت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در اولویت است. 

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  5. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

  9. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  10. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  11. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  12. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  24. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

  25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

  آخرین عناوین