کم‌فروشی برخی جایگاه‌داران و باک‌هایی که با هوا پر می‌شوند! + فیلم

گروه اقتصادی الف،   3981113074 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

با وجود سهمیه‌بندی بنزین که یک قطره آن هم نباید هدر شود، اما برخی از جایگاه‌داران اقدام به کم‌فروشی می‌کنند.

کم‌فروشی برخی جایگاه‌داران و باک‌هایی که با هوا پر می‌شوند! + فیلم

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: «مدتی است موضوع کم فروشی بنزین در جایگاه های سوخت سوژه برخی از رسانه ها شده  و همین موضوع نارضایتی عده ای را به دنبال داشته است. نارضایتی که پس از اصلاح قیمت بنزین و اهمیت ویژه سوخت در نظر مردم بیشتر هم می شود. حالا این موضوع را بررسی شده و خبرنگار ما با یک ظرف مدرج آزمایشگاهی به پمپ بنزین های شهر تهران رفت تا صحت این موضوع را به تصویر بکشد که متاسفانه با کم فروشی عده ای جایگاه داران سوخت مواجه شد!

وجود هوا در بنزین را استاندارد تایید کرد!

پس از آن و به دنبال جویا شدن علت کم فروشی،  با مدیر تامین و توزیع شرکت پخش فرآورده‌های نفتی وقت مصاحبه‌ای گرفتیم که این مقام مسئول در واکنش به خبر کم فروشی بنزین رویکرد تکذیب و رد موضوع را در پیش گرفت. در حالی که نیره پیروز بخت مدیر کل استاندارد در واکنش به این خبر وجود هوا در بنزین را تأیید کرد و همین امر سبب داغ شدن موضوع هوا در بنزین شد.

بعد از گذشت ۲ هفته و انتشار خبر کم فروشی بنزین، به سراغ مسئولان شرکت ملی  پخش فرآورده های نفتی رفتیم که باز هم موضوع کم فروشی بنزین را تکذیب کردند اما با این حال سازمان استاندارد، سازمان تعزیرات و همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت موضوع کم  فروشی را رد نکردند و اعلام آمادگی کردند که با این جریان برخورد خواهند کرد.

شرکت ملی پخش فرآورده های بنزین منکر وجود هوا در بنزین!

کرامت ویس کرمی مدیر توزیع و تامین شرکت پخش فرآورده های نفتی، با بی توجهی به گزارش خبری پخش شده مبنی بر اینکه در جایگاه‌های عرضه سوخت کم فروشی انجام می‌شود و اینکه  ۴۰ لیتر بنزین می‌خرید و ۳۵ لیتر دریافت می‌کنید، گفت: لازم است گفت تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت بنزین، نفت و گاز در هر ماه به صورت روتین توسط اکیپ‌های فنی‌، نازل‌های عرضه سوخت مورد آزمون کمی و کیفی قرار می گیرند.

او بیان کرد: این کار ماهی یک بار در سراسر کشور چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، انجام می‌گیرد. علاوه بر این ساختمان ملی استاندارد ایران توسط ادارات کل استاندارد استان‌ها هم به صورت روتین و برنامه ریزی شده کار کنترل کمی نازل‌های عرضه بنزین و نفت و گاز را در جایگاه انجام می‌دهند و بعد توسط خود شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی به صورت ویژه و با حساسیت تمام این کار انجام می‌گیرد.

مدیر توزیع و تامین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی  ادامه داد: اینکه مردم به جایگاه داران مبلغ  ۴۰ لیتر بنزین پول پرداخت کنند و ۳۵ لیتر بنزین دریافت کنند  یا اینکه نازل‌های عرضه سوخت هوا به مردم تحویل می‌دهند درست نیست.

باک‌هایی که با هوا پر می‌شوند! /۴۰ لیتر بنزین بزنید،۳۵ لیتر تحویل بگیرید!

ویس کرمی افزود: از نظر فنی امکان اینکه هوا وارد باک خودرو شود، وجود ندارد چرا که نازل‌های عرضه سوخت دارای الکترو پمپ‌های شناوری هستند که در کف مخزن زیرزمینی ذخیره بنزین یا گازوئیل در فاصله ۲۰ سانتی‌متری کف مخزن هستند. این الکتروپمپ ها به صورت دائم غرق در بنزین یا گازوئیل هستند و در واقع  از انتهای مخزن یا از داخل خود آن محتویات مخزن که هوا داخل فرآورده نیست بنزین را به سمت نازل که وارد باک خودرو می‌شود ارسال می‌کنند.

او بیان کرد: از نظر فنی امکان اینکه پمپ شناوری که متصل به نازل عرضه بنزین است، هوا وارد باک خودرو کند، وجود ندارد؛ کار کنترل کمی را با حساسیت ویژه به صورت مستمر در کل کشور انجام می‌دهیم و سازمان ملی استاندارد هم از نظر قانونی وظیفه دارد این کار را انجام دهد.

مدیر توزیع و تامین شرکت پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: مردم به هر جایگاهی که مراجعه کردند و مورد مشکوکی از کم فروشی را دیدند از طریق شماره تلفن‌هایی که در همه جایگاه‌های عرضه سوخت نصب شده و با مناطق عملیاتی شرکت ملی پخش و تلفن پیامگیر ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند. در کمترین زمان ممکن همکاران مراجعه و در حضور خودشان می‌توانند آن نازل را مورد آزمون کمی قرار دهند.

ویس کرمی تشریح کرد: این اطمینان را به هموطنان می دهیم که بحث کنترل کمی و کیفی سوخت به صورت مستمر در مناطق شرکت ملی پخش فرآورد‌ه‌های نفتی به صورت شبانه روزی انجام می‌گیرد.

تایید وجود هوا در جایگاه های عرضه سوخت!/ تست ۱۶ هزار نازل جایگاه های سوخت تاکنون

محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد استان تهران، در خصوص کم فروشی بنزین در جایگاه های عرضه سوخت، گفت: اداره کل استاندارد استان تهران سالیانه به طور منظم هر نازل سوختی را که در جایگاه‌های سوخت استان قرار دارد، ۴ بار یعنی در هر فصل به همراه شرکت  ملی پخش فرآورده‌های نفتی کالیبره  و مورد آزمون قرار می‌دهد. این کالیبره به این شکل است که با ۳ پیمانه ۵ لیتری، ۱۰ لیتری و ۱۵ لیتری هر نازل  را با سوخت گیری مورد آزمون قرار می دهد.

او بیان کرد: یک برچسب روی نازل نصب می‌شود به شکلی که مشتری بتواند حتی از داخل ماشین آن برچسب را ببیند و در فصول مختلف رنگ‌های آن برچسب فرق می‌کند. یک طرف آن علامت استاندارد و یک طرف دیگر شرکت بازرسی است که این کار را انجام می‌دهد.

مدیر کل استاندارد استان تهران ادامه داد: اگر در سوختگیری با هر یک از این پیمانه‌ها انطباق وجود نداشته باشد، دو حالت بوجود می‌آید یا همان جا قابل تنظیم است که شرکت پخش آن را تنظیم می‌کند و نازل پلمپ می‌شود و بر روی آن برچسب زده می‌شود، یا قابل تنظیم نیست و نیاز به تعمیر دارد و باید تعمیر و دوباره مراجعه و مورد ارزیابی قرار گیرد، اگر صحت داشت مورد تأیید قرار می‌گیرد و برچسب صادر می‌شود.

طاهری افزود: از ابتدای سال بالغ بر ۱۶ هزار نازل تست شده و حدود ۴۰۰ مورد نقص مشاهده شده است؛ به محض اینکه نقص مشاهده شود نازل از مدار خارج خواهد شد تا تنظیمات انجام شود.

باک‌هایی که با هوا پر می‌شوند! /۴۰ لیتر بنزین بزنید،۳۵ لیتر تحویل بگیرید!

او ادامه داد: از زمانی که سهمیه‌بندی بنزین اتفاق افتاده است ما کنترل‌ها را بیشتر کردیم و دو سه بار با خبرگزاری‌های مختلف و همچنین همکاران محترم بازرسی، سرزده به چند جایگاهی که خودشان انتخاب کردند رفتیم و خوشبختانه مورد خاصی ندیدیم.

 مدیر کل استاندارد استان تهران افزود: از زمان سهمیه‌بندی حدود ۵ هزار و ۶۰۰ کنترل انجام شده است که بالغ بر ۱۲۰ مورد نقص دیده ایم. ممکن است در اینجا بگویید تعداد نقص‌ها به نسبت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تا بالاست، بخشی از این نقص‌ها به این دلیل است که جایگاه‌ها از مدار خارج شدند و آتش‌سوزی رخ داد. 

طاهری بیان کرد: کنترل‌های لازم توسط سازمان ملی استاندارد و ادارات کل استاندارد انجام می گیرد و چنانچه نازلی دچار نقص فنی باشد حتما نازل را از مدار خارج می‌کنیم.

امکان دستکاری نازل های سوختگیری بنزین وجود ندارد

او در خصوص علت کم فروشی پمپ های بنزین گفت: دلایل مختلفی برای کم فروشی وجود دارد.  یک دستگاه بعضی اوقات بر اثر عملکرد‌های نادرست از تنظیم خارج می شود و ممکن است یک پمپ درست از آن استفاده نشود و شک‌های مختلفی به آن وارد شود و ممکن است یکسری مواردی باشد که برای مثال اتفاقات هارمونی‌های الکترونیکی بر روی آن علی‌الخصوص نشان‌دهنده‌ها اتفاق بیافتند.

مدیر کل استاندارد استان تهران تشریح کرد: اما بحثی وجود دارد که می‌گویند دستکاری صورت می‌گیرد از نظر ما دستکاری غیر ممکن است چرا که ناظر شرکت پخش در همان جا آن بخشی از پمپ را که روی آن تنظیمات انجام می‌شود در حضور ما پلمپ می‌کند و ما تا به حال با این مشکل مواجه نشده‌ایم که کسی بخواهد آن را دستکاری کند.

زنگنه: کم فروشی در برخی جایگاه های سوخت رخ می دهد / مردم کم فروشی را علنی گزارش کنند

باک‌هایی که با هوا پر می‌شوند! /۴۰ لیتر بنزین بزنید،۳۵ لیتر تحویل بگیرید!

بيژن نامدار زنگنه وزير نفت در حاشیه نشست با رؤسا و استادان دانشگاه‌ها در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت كم فروشی در پمپ بنزين ها، گفت: اگر تخلفی در این زمینه وجود دارد بايد به شركت پخش فرآورده های نفتی انعكاس داد تا  پيگيری كنند.

او بيان كرد: كم فروشی در  پمپ های بنزين، جرائمی از جمله قطع سوخت دارد اما تا جايی كه امكان دارد اين كار را انجام نمی دهيم چرا كه برای مردم مشكل ايجاد می شود. اينگونه تخلفات در برخی جایگاه های عرضه سوخت اتفاق می افتد كه مردم هم بايد به آن توجه كنند.

حالا باید دید با وعده هایی که این ارگان ها داده اند در آینده ای نزدیک شاهد جمع شدن بساط کم فروشی در پمپ های بنزین خواهیم بود یا خیر؟»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۶۷۴۰۱۴:۳۵:۵۵ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
چرا با جدیت می گویید نمی شود هوا وارد بنزین شود اگر همه درست کار کنند بله نمی شود ولی اگر هوا بعد ازپمپ کف کش به لوله سوخت راه یابد چطور؟ باز هم میگی نمیشه ؟
ناشناس۱۳۱۶۷۵۲۱۴:۴۵:۱۲ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
درسته از نظر فني امكان قاطي شدن هوا با سوخت وجود نداره ولي امكان دستكاري نازلها وجود داره
ناشناس۱۳۱۶۷۸۰۱۵:۰۷:۱۴ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ودولتمردانی که همیشه تماشاگر بدبختی های مردم بوده اند
ناشناس۱۳۱۶۸۰۵۱۵:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
برای هیچ نمونه ای یکباره 60 لیتر بنزین از نازل نمیگیرند در مقادیر پایین نمونه ها کارایی ندارد. حتی اگر ماشه نازل را تا وسط بگیرید یا انتها مقدار هوای خروجی فرق میکند. برای هیچ ظرف نمونه ای ماشه نازل را تا انتها نمیگیرند پس چیزی نشان نمیدهد. هوا که زیاد ضرر ندارد حالا آب قاطیش نکنند!
ناشناس۱۳۱۶۹۱۴۱۶:۴۰:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
آقای بازرس آقای تعزیرات شماها هم چشمتون بازه قیمت فوب خلیج فارس به مردم بنزین می فروشنددر واقع. هوافروشی می کنند
بهرام۱۳۱۷۱۲۵۱۹:۲۲:۰۵ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
ویس کرمی مدیر توزیع و تامین شرکت پخش فرآورده های نفتی گفت تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت بنزین، نفت و گاز در هر ماه به صورت روتین توسط اکیپ‌های فنی‌، نازل‌های عرضه سوخت مورد آزمون کمی و کیفی قرار می گیرند.دقیقا درست می فرمایند اما چطور با اعلام قبلی و تلفنی مراجعه و به جایگاه داران ..؟؟
افسربازنشسته ارتش۱۳۱۷۱۳۳۱۹:۳۳:۰۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
اگرراست میگویید وکم فروشی جایگاهداران مورد تایید سازمان تعزیرات واداره استاندارد قرارگرفته ومسجل شده که کم فروشی میکنند همان لحظه بدون فوت وقت ان جایگاه را پلمپ وازطریق رسانه ملی به اطلاع مردم رسانده شود وگرنه شماگزارش تهیه کنید اتحادیه جایگاهداران تکذیب کنند این مشکل دزدی را حل نمیکند باید قاطع سریع ضربتی اقدام کرد درغیراینصورت دارید مردم را سرگرم گزارشهایتان میکنید
ناشناس۱۳۱۷۱۶۶۱۹:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
شما را بخدا از بیژن زنگنه چه انتظاری دارید... فساد کرسنت کم است عایا؟!!!! این ها که هیچ است در واقع...

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  2. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

  3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

  5. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

  6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  7. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

  8. روحانی: ۴میلیون تُن کالا وارد کشور خواهد شد/ کرونا ممکن است تا پایان سال باشد

  9. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

  10. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

  11. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

  13. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

  14. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

  15. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

  16. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  17. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

  18. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

  19. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  20. جهش قیمت مسکن بعد از افزایش قیمت بنزین

  21. سکه ۶ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شد

  22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  23. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

  24. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

  25. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

  آخرین عناوین