بولتون: ترامپ از من خواست ترتیب نشست وکیلش با رئیس جمهور اوکراین را بدهم

گروه جهان الف،   3981112053

بر اساس گزارشی از کتاب در دست چاپ جان بولتون، ترامپ مه سال گذشته میلادی از وی خواسته بود تا تماس تلفنی میان رئیس جمهوری اوکراین و رودی جولیانی برقرار کند.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این دستور را در جریان نشستی در مه ۲۰۱۹ میلادی که در دفتر ریاست جمهوری برگزار شده بود، به جان بولتون، مشاور امنیت ملی وقت این کشور داده بود. بولتون در این کتاب نوشته که مایک مولوینی، رئیس دفتر موقت و پت سیپولون، مشاور کاخ سفید که رهبری دفاع از ترامپ در محاکمه استیضاح سنا را نیز بر عهده دارد، در این نشست حضور داشتند. بولتون نوشته که وی این تماس تلفنی را برقرار نکرد.

این ادعای جدید مطرح شده در کتاب در دست چاپ بولتون که قرار است در ماه مارس به بازار بیاید، در حالی مطرح می‌شود که سنا ظاهرا برای تبرئه ترامپ در محاکمه استیضاح آماده شده است؛ محاکمه استیضاحی که بر اتهامات سوء استفاده ترامپ از قدرتش برای تحت فشار گذاشتن اوکراین به منظور انجام تحقیقات از رقبای سیاسی‌اش متمرکز است.

ظاهرا ترامپ به بولتون گفته بود که با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تماس بگیرد و مطمئن شود که وی با رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ دیدن کرده است؛ جولیانی به انجام یک سیاست خارجه سایه در اوکراین متمرکز بر کسب اطلاعات مخرب علیه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا متهم شده است.

این نشست ماه مه بیانگر اولین نمونه مشخص شده از مشارکت ترامپ در کمپین فشار علیه اوکراین است که باعث آغاز تحقیقات استیضاح شد.

بر اساس بیانیه‌ای که به دست پایگاه خبری هیل رسیده، ترامپ این ادعای تازه مطرح شده از سوی بولتون که در سپتامبر سال گذشته کاخ سفید را ترک کرده بود، رد کرد.

ترامپ در این بیانیه گفت: من هرگز به جان بولتون دستور ندادم تا نشستی برای رودی جولیانی، یکی از بزرگ‌ترین مبارزان با فساد در آمریکا و بهترین شهردار تاریخ نیویورک با رئیس جمهوری اوکراین فراهم کند. چنین نشستی هرگز رخ نداده است.

جولیانی نیز در مصاحبه‌ای مختصر با روزنامه نیویورک تایمز گفت که این ادعا درباره نشستی با حضور مولوینی و سیپولون به ضرس قاطع خلاف واقع است.

حضور سیپولون در نشست‌هایی درباره کمپین فشار بر اوکراین باعث ایجاد بررسی‌های دقیق‌تر درباره تیم حقوقی کاخ سفید می‌شود. سیپولون در حالی که رهبری دفاع از ترامپ در محاکمه استیضاح را بر عهده دارد، تاکید کرده که هیچ سند و مدرکی درباه خطاکار بودن رئیس جمهوری وجود ندارد و سنا نیازی به شنیدن شهادت بولتون ندارد.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 12. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 13. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین