روابط دیپلماتیک لندن-واشنگتن زیر سایه ترور سردار سلیمانی

گروه جهان الف،   3981109087

نشریه فایننشال تایمز گزارش داد که ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت دونالد ترامپ سبب شده تا وزارت امور خارجه انگلیس به‌دنبال دیپلمات کارکشته‌ای برای سفارت این کشور در واشنگتن باشد.

ایرنا: به نوشته این نشریه انگلیسی، آگهی استخدام سفیر جدید انگلیس در واشنگتن درست پس از به شهادت رسیدن سردار شهید قاسم سلیمانی منتشر شد که به نقل از یک منبع آگاه این مساله «نمی تواند اتفاقی باشد».

سردار سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر، بامداد جمعه ۱۳ دیماه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شده و به شهادت رسیدند.

دولت انگلیس با وجود حمایت از اقدام آمریکا، قانونی بودن این عملیات را تائید نکرده است. مردم انگلیس نیز تاکنون چند تظاهرات در اعتراض به ترور این فرمانده ایرانی در لندن برگزار کرده‌اند.

به گزارش نشریه فایننشال تایمز، «کرن پیرس» نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد بیشترین شانس را برای نمایندگی روابط دو جانبه لندن و واشنگتن دارد.

پیش از این کیم داروک سفیر سابق انگلیس در آمریکا بود که پس از افشای مکاتبات محرمانه او با مرکز مجبور به استعفا شد. 

بر اساس گزارش‌هایی که تیرماه گذشته منتشر شد، سفیر وقت انگلیس دونالد ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت توصیف و تصریح کرده بود ریاست جمهوری وی ممکن است به رسوایی ختم شود.

داروک همچنین مناقشه داخلی در کاخ سفید را به مثابه "چاقو کشی" توصیف کرده بود.

به دنبال درز این اسناد دونالد ترامپ همکاری کاخ سفید با سفیر انگلیس را متوقف و متعاقبا داروک از مقام خود کناره گیری کرد.

به گزارش فایننشال تایمز لندن به دنبال جایگزینی است که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، مناسبات تجاری انگلیس و آمریکا را تقویت کند. این نشریه انگلیسی خاطر نشان کرد که هرچند بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روابط حسنه‌ای با ترامپ دارد اما روابط دو کشور همواره روان نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، فرار همسر دیپلمات آمریکایی که به جرم قتل نوجوان انگلیسی متهم است، افزایش مالیات بر شرکت‌های آمریکایی فعال در حوزه دیجیتال، توافق هسته‌ای ایران و مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس از عمده‌ترین مسائل مورد اختلاف دو کشور بشمار می‌رود.

یکی از ویژگی‌های پیرس به تعبیر یکی از دیپلمات‌های انگلیسی این است که او می‌تواند هم با دولت جمهوری‌خواه ترامپ و هم با جانشین احتمالی او از حزب دمکرات همکاری کند. او تجربه کار در توکیو، ژنو و حوزه بالکان را دارد و در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ سفیر انگلیس در افغانستان بوده است.   

فایننشال تایمز نوشت، جانسون قرار است ظرف هفته‌های آینده سفیر جدید انگلیس در آمریکا را تعیین کند. با توجه به همکاری نزدیک جانسون و پیرس، در دوره‌ای که جانسون وزیر امور خارجه انگلیس بود، احتمال انتخاب پیرس برای جانشینی داروک بسیار زیاد است.