فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

حمیدرضا بابائی، گروه جهان الف،   3981108078 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه فارین پالیسی از طرح موسوم به معامله قرن به عنوان ابزاری برای کمک به نخست وزیر اسرائیل درانتخابات یاد کرد و نوشت به نظر می رسد "طرح صلح" آمریکا به گونه ای طراحی شده است تا بنیامین نتانیاهو  (بی بی)  را برنده انتخابات اسرائیل بکند.

فارین پالیسی: معامله قرن، هدیه بزرگ ترامپ به نتانیاهو است

به گزارش الف فارین پالیسی نوشت: << دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا  از چند سال گذشته تاکنون درباره نقش خود در  حصول "معامله قرن" بین اسرائیل و فلسطینی ها سخن گفته است، اما اکنون که جزییات این طرح آشکار می شود، به نظر می  رسد معامله قرن،  شبیه هدیه قرن به  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است. اگر ازسرگیری تلاش های صلح هدف ترامپ است، به نظر می رسد زمان چندان مناسبی برای آن انتخاب نشده است. نتانیاهو در بحبوحه کارزارهای انتخاباتی قرار دارد و از طرفی با اتهام فساد روبرو است. ترامپ هم چالش های  خود را  پیش رو دارد: استیضاح در سنای آمریکا. از نظر بسیاری از تحلیل گران، نکته اصلی همین مساله است.>>

فارین پالیسی با اشاره به جزییاتی از طرح معامله قرن که به اسرائیل اجازه می  دهد بخش هایی وسیع از کرانه باختری را ضمیمه و بیشتر شهرک های صهیونیست نشین را حفظ  کند و از طرفی بیت المقدس شرقی را در کنترل داشته باشد، افزود  نتانیاهو از  این  طرح به عنوان پیشنهادی یاد کرده است که فقط یک بار می توان از آمریکا دریافت کرد. نتانیاهو پیش از عزیمت به آمریکا  گفته بود  من در کنار رئیس جمهوری خواهم بود که طرحی را ارائه کرده که معتقدم منافع بسیار حیاتی ما را  حفظ کرده و با او "تاریخ ساز" خواهیم شد.

<< به نظر می رسد نتانیاهو از جهات دیگر هم  از این طرح سود خواهد برد. این سفر، توجهات را از رای روز سه شنبه در یک کمیته پارلمانی در خصوص فساد وی منحرف خواهد کرد. نتانیاهو درخواست کرده است تا در سه  پرونده فساد مصون از محاکمه و پیگیری باشد. رهبر اسرائیل ترجیح میدهد همه مباحثات مربوط به این پرونده، تا بعد از انتخابات 2 مارچ دبه تعویق بیفتد، به این امید که با کسب اکثریت آراء بتواند به چنین مصونیتی دست یابد. >>

فارین پالیسی به نقل از "یائکوو کاتس" سردبیر روزنامه انگلیسی زبان جروزالم پست نوشت این طرح را می  توان هدیه ای برای نخست وزیر دانست زیرا می تواند توجه افکار رای دهندگان اسرائیلی را از محاکمات وی منحرف  کند.

فارین پالیسی افزود  حتی رسانه های اسرائیلی هم  پذیرفته اند در طرح معامله  قرن امتیازات فراوانی وجود دارد که نشان میدهد این طرح خیلی بیشتر به نفع اسرائیل است تا فرمول های صلحی که دولت های قبل، پیش برده بودند.

این نشریه به برخی امتیازاتی اشاره کرد که در این طرح نصیب اسرائیل خواهد شد و افزود بر اساس این گزارش ها، بخش های فراوانی از کرانه باختری به اسرائیل واگذارخواهد شد، فلسطینی ها بعد از چهار سال اجازه خواهند داشت در مناطقِ باقی مانده دولت غیرنظامی تشکیل  دهند آن هم پس از برآوردن شروط دست نیافتنی نظیر خلع سلاح حماس، کنترل بخش اعظم شهرک های یهودی نشین برعهده  اسرائیل باشد، اسرائیل هیچ قسمتی از بخش  قدیمی بیت المقدس را واگذار نخواهد کرد  و حق بازگشت آوارگان فلسطینی هم از آنها سلب خواهد شد.

 <<دولت ترامپ نمایندگان فلسطین را به واشنگتن دعوت نکرد تا نظر آنها را درباره این طرح جویا شود، و این علامت دیگری است که نشان می دهد حصول توافق، انگیزه اصلی ترامپ نیست. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین احتمالا  هرگونه دعوتی را به واشنگتن رد می کرد. وی  در خصوص تصمیمات ترامپ برای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، اخراج سفیر فلسطینی از واشنگتن و  قطع کمک های مالی به فلسطینی ها، با رئیس جمهور آمریکا اختلاف شدید دارد. >>

فارین پالیسی به نقل از "آرائون دیوید میلر" کارشناس خاورمیانه و  مشاور شش وزیر خارجه آمریکا نوشت: << بر اساس اطلاعات طرح صلحی که به صورت عجیب در حمایت از بی بی تهیه شده است، هیچ شکی نیست که ترامپ و  دامادش کوشنر به دنبال انتخاب مجدد نتانیاهو هستند. آشکار کردن یک طرح آن هم  شش هفته پیش از سومین دور انتخابات اسرائیل  در مدت یک سال، و بدون توجه به نظر فلسطینی ها، ناکارآمدی دیپلماتیک را به سطح های جدید  می برد.>>

طرح معامله قرن نتیجه چندین دور دیپلماسی منطقه ای کوشنر – داماد  و مشاور  ارشد ترامپ – همچنین "جیسون گرین بلت" سفیر صلح ترامپ است که البته پارسال از این سمت کناره  گیری کرد.

این نشریه افزود نتانیاهو از گانتس، رقیب انتخاباتی خود هم دعوت کرد تا در دیدار با ترامپ حضور داشته باشد زیرا این وضعیت گانتس را به ناچار از  جلسات استماع پارلمان درباره درخواست مصونیت بی بی، دور میکند.

<< رسانه های اسرائیلی اعلام کرده اند که ترامپ به اسرائیل اجازه خواهد داد  دره اردن را نیز ضمیمه کند، باریکه ای از کرانه باختری که طراحان نظامی اسرائیل بسیار مشتاق هستند آن را به منطقه ای حائل در مقابل حملات زمینی از منطقه شرق، تبدیل کنند. تحلیلگران اسرائیلی نیز معتقدند دولت نتانیاهو احتمالا  پیش از انتخابات این تصمیم را اجرا  خواهد کرد تا  به وعده های انتخاباتی قبل عمل کرده باشد.>>  در صورتی که بسیاری تحلیلگران تصریح کرده اند چنین مساله ای  به  گسترش ناآرامی در منطقه منجر خواهد شد.

فارین پالیسی همچنین از اقدام ترامپ در حمایت از ضمیمه شدن ارتفاعات جولان به اسرائیل، به عنوان  تلاش دیگری  برای تقویت احتمال پیروزی نتانیاهو در مقابل گانتس یاد  کرد و نوشت وقتی رئیس جمهور ریچارد نیکسون در سال 1974 با تهدید استیضاح روبرو شد، به کشورهای عربی و اسرائیل سفر کرد تا آنها را به مذاکره تشویق کند تا توجهات  از مشکلات سیاسی وی در داخل آمریکا، منحرف  شود. اما طرح معامله قرن، فاقد هرگونه شتاب برای مذاکرات اسرائیل-فلسطین است  که تقریبا از شش سال گذشته تاکنون متوقف مانده است.

این نشریه به نقل از کارشناسان نوشت: << زمان اعلام معامله قرن ارتباطی به روند صلح ندارد. هدف از طرح آن در این مقطع زمانی، کمک به ترامپ و  بی بی  است. روند صلح تنها یک ابزار است.>>

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۱۱۱۹۱۳:۵۸:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۸
خدا کنه صلح کنن این وضعیت تموم بشه
ناشناس۱۳۱۱۱۳۸۱۴:۰۶:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۸
ترامپ خوک کثیف و نتانیاهو سگ کثیف باید قصاص بشوند هر ایرانی یک دلار جایزه روی هم بگذارند
ناشناس۱۳۱۱۱۴۹۱۴:۱۰:۱۶ ۱۳۹۸/۱۱/۸
اگر خود فلسطینی ها تمایل به صلح با اسراییل داشته باشند، چرا ما نباید راضی به این امر باشیم؟
ناشناس۱۳۱۱۹۳۴۲۳:۱۷:۲۳ ۱۳۹۸/۱۱/۸
فعلا که همشون حتی صاحب عریقات مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان مخالفت کرده!
ناشناس۱۳۱۱۹۳۶۲۳:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۱/۸
اگر خود فلسطینی ها تمایل به صلح با اسراییل نداشته باشند، چرا ما باید راضی به این امر باشیم؟
ناشناس۱۳۱۱۱۵۱۱۴:۱۰:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۸
خدا کنه صلح بشه و مردم زندگی آرام و رفاه داشته باشن
ناشناس۱۳۱۱۱۵۹۱۴:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۱۱/۸
جنگ جز نابودی اقتصاد چیزی ندارد
پرتو۱۳۱۱۳۸۱۱۶:۰۳:۱۲ ۱۳۹۸/۱۱/۸
و خسارات انساتی.
ناشناس۱۳۱۱۱۶۹۱۴:۱۷:۲۷ ۱۳۹۸/۱۱/۸
برای ما چه اهمیتی دارد؟
ناشناس۱۳۱۱۱۷۱۱۴:۱۷:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۸
در سال ۵۳۹ پیش از میلاد کوروش بزرگ به یهودیان آواره اجازه داد تا به اورشلیم بازگردند و در آنجا آزادانه برای خود کنیسه بسازند.[۱۲] قبل از اسلام اورشلیم دست یهودها بوده و اونها به سر زمین خود برگشتن پس اشغالگر نیستن شما بهتر به جای جانب داری مذهبی کمی تاریخ بخوانید و کشور رو درگیر مناقشه اعراب و اسراییل نکنید و به فکر مشکلات مردم باشید
محمدرضا۱۳۱۱۲۲۳۱۴:۳۵:۴۸ ۱۳۹۸/۱۱/۸
همچین نوشته ترامپ به اسرائیل اجازه خواهد داد که اینکار رو بکند و آن کار رو بکند انگار فلسطین ارث پدری ترامپ است که اجازه خواهد داد. ترامپ و اصولا آمریکائیها چکاره هستند که از زمینهای فلسطینیها به اسرائیل ببخشند؟؟!! اگر به آمریکایی ها بود که خیلی وقت پیش اجازه داده بودند.
مردم ایران۱۳۱۱۲۳۵۱۴:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۸
امید وارم روزی برسد که همه انسانها از هر رنگ و نژاد.از همه ادیان و مذاهب .از همه قوم و ملیت ها با ارامش و امنیت در کره زمین زندگی کنند .فکر نمیکنم هیچ انسانی مخالف باشد.
ناشناس۱۳۱۱۹۳۲۲۳:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۸
حالا این معامله قرن در راستای آرزوی شما هست یا نه!؟
ناشناس۱۳۱۱۹۴۶۲۳:۲۶:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۸
.. مگه میشود شما با دشمنتان در کنار هم با آرامش زندگی کنید. مگه دنیا برای رسیدن به آرامش است. این چه فلسفه ای است که شما مردم دارید. از زمانی که قابیل هابیل را کشت دیگر آرامشی وجود ندارد..
اسفند۱۳۱۲۰۵۱۰۲:۴۱:۰۰ ۱۳۹۸/۱۱/۹
چرا فكر بكن بخاطر فروش تسليحات نظامى تعداد زيادى از مردم امريكا اروپا و روسيه و چين از اين راه ارتزاق مينمايد
ناشناس۱۳۱۱۲۸۹۱۵:۰۹:۳۶ ۱۳۹۸/۱۱/۸
به امید نابودی اسراییل وارامش ملت ایران
ناشناس۱۳۱۱۹۷۸۲۳:۵۷:۵۴ ۱۳۹۸/۱۱/۸
به امید صلح در جهان و پایان درگیری و تخاصم در خاور میانه
ناشناس۱۳۱۱۳۰۳۱۵:۱۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۱/۸
هنوز بعضی ها فرق بین دوست و دشمن را نمی دانند هنوز فرق بین عزت و ذلت را نمی دانند هنوز فرق بین میهن پرستی، وطن فروشی و خیانت را نمی دانند بعضی ها آنچنان بی غیرت هستند که نمیخواهند بدانند.
عاشق ایران۱۳۱۱۵۳۵۱۷:۳۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۱/۸
آمریکا در ویتنام و ژاپن بیشترین جنایت ها را انجام داد، ولی آن دو کشور در صلح و پیشرفت توانستند انتقام خود را بگیرند . این دشمنی با امریکا فقط به ضرر مردم مظلوم ایران است ..
ناشناس۱۳۱۱۵۸۷۱۸:۲۲:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۸
اسرائیل غده سرطانی بشریت است . دراین چندسال فقط با کارهای غیر بشردوستانه قصد نابودی کشورهای دیگر رادارد، این از بشریت عقده های پلیدی دارد که صدبار از امریکا بدتر است.کمی نیاز به تحقیق است ، کشوری که پر از سلاح اتمی و شیمیایی و فقط با جمعیتی حدود ۸میلیون نفر چه قصدی نی تواند داشته باشد ، تحقیقات بیولوژیک و ژنتیک در این کشور از پایه و اساس مشکل داره و نه برای بشریت است بلکه برای نابودی است.
عمران۱۳۱۱۶۰۷۱۸:۳۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۱/۸
معامله قرن .... ببین چه قرنی قراره باشه.
ناشناس۱۳۱۱۷۳۴۲۰:۱۹:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۸
--- عباس آقا ! قضيه اين معامله قرن چيه ؟ هي ميگن معامله قرن ، معااامله قررررن ؟! --- منم مثل خودت احمد آقا ! فقط ميدونم كه اين ترامپ اهل معامله است ، معامله گره !! تاجره ! اهل خريد و فروش و بده و بستا نه !! تعجبي نداره كه معامله بكنه احمد آقا !! الله اعلم !!!
ناشناس۱۳۱۱۷۹۹۲۱:۲۲:۴۵ ۱۳۹۸/۱۱/۸
اعراب زمانی همگی مقابل اسرائیل بودند. الان همگی از ترس ایران بدنبال دوستی با اسرائیل هستند.
ناشناس۱۳۱۲۵۰۲۱۶:۱۶:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۹
این موضوع رو اینقدر طول ندید
مجید۱۳۱۱۸۳۴۲۱:۴۸:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۸
اعراب باید خیلی بی غیرت باشن بذار جانبی بر سرزمینشان حاکم بشه
ناشناس۱۳۱۱۸۸۴۲۲:۲۶:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۸
موقع حمله به کلمبیا،مکزیک،پاناما، ویتنام،لبنان، افغانستان، عراق، و‌ده ها جای دیگر جهان تعریف ملت آمریکا از صلح چه هست که الان دارند مردم از این رفتار آمریکا به عنوان صلح حرف می زدند.پس هرجایی که امریکا هر کسی را به تخت بنشاند در آنجا صلح و امنیت حکم فرما خواهد شد ،مثل فلسطین اشغالی. یه سوال اگر حمایت امریکا از اسرائیل نبود الان اسرائیل کجای این کره زمین بودند.
ناشناس۱۳۱۱۹۱۵۲۳:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۱۱/۸
یک نکته برای خودمان :شاید وقتی رفتار افعال و گفتار فوق العاده جانبدارانه ترامپ را نسبت به اسراییل میبینیم که در عین حال خود را به عنوان دلسوز فلسطینی‌ها نشان میدهد اوج زشتی کار کسی که در یک معامله یا توافق یا نظارت باید بیطرف باشد تا اعتماد دو طرف را جلب کند بسیار بیشتر به رخ کشیده میشود که امیدوارم نهادهایی که در داخل کشور هم نقشهای مشابهی بازی میکنند در آینه ببینند ..
ناشناس۱۳۱۱۹۳۷۲۳:۲۰:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۸
من فکر میکنم همه یهودیهای مهاجر حق دارن در صلح و آرامش هرچه سریعتر به کشورهای مبدا برگردن!
ناشناس۱۳۱۱۹۶۵۲۳:۴۴:۵۰ ۱۳۹۸/۱۱/۸
آرزو کنیم روزی در این سرزمین نفرین شده در طول تاریخ صلح و عدالت و آزادی برای همه ادیان و نژادها برقرار گردد..
ناشناس۱۳۱۲۰۴۰۰۱:۴۲:۲۶ ۱۳۹۸/۱۱/۹
هدیه ای مرگبار بزودی ثمرش را خواهند دید
ناشناس۱۳۱۲۲۲۶۱۱:۳۷:۵۵ ۱۳۹۸/۱۱/۹
جالبه به اردن واداده هم رحم نکردند !!

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 6. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 7. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 12. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 13. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 14. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 15. بهترین محافظ در برابر کرونا

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 17. کرونا و اشک کباب! ...

 18. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 19. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 22. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 23. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 24. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

  6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  7. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  8. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

  9. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

  16. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

  17. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  18. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  19. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

  21. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  22. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

  23. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

  24. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

  25. سیاه‌نمایی کرونایی علیه چین برای تبرئه آمریکا

  آخرین عناوین