ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد

گروه اقتصادی الف،   3981108012

محمودزاده گفت: تهرانسر که در طرح اقدام ملی مسکن به صورت مشارکتی ساخته می‌شد هنوز به مرحله ثبت نام و تعیین سهمیه نرسیده است.

 محمود محمودزاده معاون  مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه ساخت واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در قالب مشارکت در برخی از شهرها آغاز شده است، گفت: هنوز در تهرانسر ساخت طرح اقدام ملی مسکن به صورت عملیاتی در قالب مشارکتی آغاز نشده و ثبت نام آن تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

او یادآور شد: در برخی از شهرها طرح اقدام ملی مسکن در قالب مشارکت به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده اما هنوز در بسیاری از شهرها پیشرفت فیزیکی آن به ۶۰ درصد نرسیده تا ثبت نام آن برای متقاضیان انجام شود.

با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد ثبت نام واحد های مشارکتی آغاز می شود
محمودزاده اظهار کرد: در صورتی که طرح اقدام ملی مسکن به پیشرفت ۶۰درصدی برسد تعیین سهم بین دولت و سازنده انجام می‌شود و پس از آن ثبت نام برای این واحدها آغاز می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در برخی از واحدها قراردادها بین دولت و سازندگان منعقد شده است، گفت: جلسات برای همکاری و انعقاد قرارداد با سازندگان در حال برگزاری است و البته پیش از آن با سازمان‌ها شرکت‌های بخش خصوصی جلسات بسیار مفصلی برگزار کرده بودیم اما به نتیجه قابل قبولی در این حوزه نرسیده‌ایم.

او با اشاره به اینکه تمامی مفاد قرارداد برای همکاری با بخش خصوصی در چارچوب قانون است، افزود: انبوه سازان باید قوانین مشارکت در این بخش را رعایت کنند و به همین دلیل بحث‌هایی در این حوزه بین بخش‌های مختلف وجود دارد که باید بررسی بیشتری صورت گیرد.

محمودزاده اظهار کرد: بیش از ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب مشارکت در حال ساخت است و این پروژه‌ها در مراحل مختلف قرار دارد از از آنها تعدادی از آنها در مرحله انعقاد قرارداد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قیمت واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن با طرح‌های مشارکتی هیچ تفاوتی ندارد، افزود: تمامی قیمت‌ها در طرح اقدام ملی مسکن بسته به نوع ساختمان و تعداد طبقات است و در صورتی که واحد مسکونی ۵تا ۶ طبقه باشد قیمت آن گران‌تر از سایر طبقات است.

 
او یادآور شد: قیمت طرح اقدام ملی مسکن برای متقاضیان متناسب با قیمت تمام شده ساختمان است و ممکن است در برخی از شهرها و یا برخی از واحدهای مسکونی قیمت تمام شده بیشتر شود.

محمودزاده با اشاره به اینکه فاز اول ساخت طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر با همکاری سازندگان آغاز شده است، گفت: 1 هزار و 500 واحد مسکونی با همکاری دولت و سازندگان در تهرانسر در حال ساخت است که پس از رسیدن پیشرفت فیزیکی آن به 60 درصد و انجام سهمیه بندی ببین دولت و سازندگان ثبت نام از متقاضیان آغاز می‌شود.

محمودزاده گفت: ساخت این پروژه‌ها شروع شده که از مجموع ۸ بلوک ساختمانی، ۴ بلوک شامل ۱۵۰۰ واحد در تهرانسر (واقع در منطقه ۲۱ تهران) تحت عنوان مسکن ویژه به متقاضیان واگذار شد و قرار است ۱۵۰۰ واحد دیگر در ۴ بلوک ساختمانی به عنوان پروژه‌های مشارکتی و ذیل طرح ملی مسکن در همان اراضی و در کنار پروژه‌های مسکن ویژه تهرانسر به متقاضیان داده شود.

آغاز ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی مشارکتی در کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تا کنون احداث حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی مشارکتی را در سراسر کشور آغاز کرده‌ایم که ۳۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید شامل اندیشه، پردیس، پرند و تهرانسر قرار دارد. برخی از پروژه‌ها هم پیشرفت خوبی دارد. اما کل واحدهای مسکونی مشارکتی در قالب طرح ملی مسکن، ۷۰ هزار واحد است که ساخت ۴۰ هزار واحد آن شروع شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پالایش و غربالگری از ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن به اتمام رسیده است، گفت: در این دوره ۴۲ درصد از ثبت نام کنندگان حذف شدند و ۵۸ درصد از ثبت نام کنندگان که حدود ۱۴۰ هزار نفر می‌شود پذیرفته شده‌اند.

او تاکید کرد: تا پایان امسال دور دوم ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن آغاز می‌شود و با افزایش ظرفیت سازی در برخی از شهرها سعی خواهیم کرد کمبود را در این حوزه برطرف کنیم.

دولت از سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن را کلید زده است به طوری که سعی کرده با عرضه و تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بتواند بخشی از کمبود‌های این بازار را جبران کند، اما به نظر می‌رسد که این واحد‌ها هنوز نتوانسته بخش کوچکی از نیاز‌های متقاضیان را پوشش دهد.

دولت از نیمه دوم آبان ماه عرضه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را به متقاضیان از طریق ثبت نام آغاز کرده است که همین موضوع با استقبال چشمگیر متقاضیان روبرو شد به طوری که ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران ظرف مدت نیم ساعت به صورت کامل تکمیل شد، اما طبق گفته‌های وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیر راه و شهرسازی بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف می‌شوند و از سوی دیگر تا پایان سال دور دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن آغاز می‌شود که این خود نقش موثری در کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن داشته است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 8. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 9. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 10. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین