اختلاف نظرها در مورد پیشگیری کرونا در فرودگاه امام (ره)

گروه سلامت الف،   3981108005

در حالی که معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اصالت و واقعی بودن یک فیلم منتشر شده درباره رصد و کنترل ویروس کرونا مسافران پروازاهای چین را رد می‌کند، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) این اظهارات را خلاف واقع، غیر کارشناسی و ناشی از عدم آگاهی معاون وزیر می‌داند.

به گزارش ایسنا، پیشگیری از ورود و شیوع ویروس کرونا و چگونگی غربالگری مسافران در فرودگاه امام خمینی (ره) که تصاویر آن چند روزی است منتشر شده، محل اختلاف شده است. چرا که علیرضا رییسی – معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- در گفت‌وگویی این فیلم را واقعی نمی‌داند و می‌گوید: چنین تصاویری برای اینکه روابط عمومی فرودگاه می‌خواست فیلمی داشته باشد و به رسانه‌ها بدهد ضبط شده و واقعی نیست.

وی افزود: در فیلم منتشر شده دو نفر از کارکنان فرودگاه امام خمینی (ره) برای ضبط شدن تصاویر از سوی صدا و سیما به صورت نمادین با تب سنج‌هایی مقابل مسافرانی که از پروازهایی غیر از چین می‌آمدند، ایستادند اما این روش جزو پروتکل ما نیست.

البته اظهارات دیگری هم این مقام مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره مطرح کرد که جای بحث آن در اینجا نیست.

اما شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در پاسخ به طرح این اظهارات جوابیه‌ای منتشر کرده و این ادعاها را به صورت کلی رد کرد. در این جوابیه نه‌تنها به خانم چادری اشاره شده که در تصویر غربالگری مسلافران حضور دارد، بلکه تاکید شده که معاون وزیر بهداشت سعی در ضبط تصاویری مصنوعی در این زمینه داشت که با مخالفت روبه رو شد.

فرودگاه امام خمینی (ره) در جوابیه خود اعلام کرده که خانم چادری در فیلم، کارشناس پایگاه مراقبت بهداشت مرزی مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره)  بوده که از سال١٣٩٠ تا هم اکنون مشغول به خدمت است. همچنین  نامبرده از همکاران پرتلاش، متخصص و مومن پایگاه بهداشت مرزی مستقر در فرودگاه امام (ره) است که در تمامی ایام سال به ویژه ایام اعزام و پذیرش زائران سرزمین وحی و اربعین حسینی نقش موثری داشته است.

در ادامه این جوابیه فرودگاه امام خمینی ره اینگونه موضع‌گیری کرده است که "با کمال تاسف معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جای تشکر و قدردانی از مجموعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به دلیل کمک موثر در امر اطلاع رسانی و به تصویر کشیدن  خدمات و تلاش های کارکنان مرتبط با آن وزارتخانه (که بعنوان یکی از چندین دستگاه  مستقر در فرودگاه در حال خدمت هستند) که در حال مقابله با شیوع بیماری کرونا هستند، در سخنانی نادرست تلاش همکاران خود را زیر سوال برده و فیلم یادشده را ساختگی می خواند. اظهارات آقای علیرضا رئیسی درباره تصاویری که آن را ساختگی اعلام کرده اند، مصداق بارز عدم آگاهی، و غیر کارشناسی است. تصاویر مذکور مربوط به تلاش های کارکنان خدوم پایگاه مراقبت بهداشت مرزی مستقر در فرودگاه امام (ره) در بامداد روز ٤ بهمن ماه در حین انجام وظیفه و معاینه نفر به نفر مسافران ورودی از مسیرهای شانگهای، بانکوک و شنزن از ساعت ٣:٥٠ تا ٦ صبح روز یاد شده بوده که تصاویر دوربین های کنترلی - امنیتی بعنوان سند متقن قابل ارائه است."

در ادامه این جوابیه آمده است: " آقای رئیسی فراموش کرده اند در روزی که ایشان به جهت حضور در جلسه و اخذ گزارش به فرودگاه امام خمینی (ره) آمدند، ما به رسم میزبانی از ایشان دعوت کردیم تا در مقابل دوربین شبکه بین المللی خبر ضمن گفت وگو با مردم به اطلاع رسانی در خصوص خدمات ارائه شده توسط وزارت بهداشت بپردازد و خود بارها از خبرنگار شبکه یاد شده خواست تا کارمندان وی به صورت مصنوعی در تصویر باشند که با مخالفت روبه رو شد. (تصاویر ضبط شده دوربین شبکه خبر و سیستم کنترلی_ امنیتی فرودگاه موجود است). جهت اطلاع آقای رئیسی باید یادآور شویم بر اساس حس مسئولیت کارکنان پایگاه بهداشت مرزی مستقر در فرودگاه امام (ره)، مسافران پروازهای مسیرهای پر تردد همچون دوبی و استانبول نیز توسط این عزیزان به صورت گزینشی مورد معاینه قرار می گیرند. جهت استحضار مردم شریف، فیلمی که آقای رئیسی آن را واقعی می داند نیز توسط همکار ایشان در پایگاه بهداشت مراقبت مرزی مستقر در فرودگاه امام (ره) و همزمان با حضور خبرنگار و عوامل شبکه خبر ضبط شده و این فیلم مربوط به غربالگری مسافران پرواز ورودی از مبداء شارجه است."

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 3. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 4. نیروگاه هسته‌ای امارات

 5. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 6. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 16. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 17. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 18. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 21. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

آخرین عناوین