انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

امیرحسین رحمانی، کارشناس سیاسی،   3981105155 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالی که کمتر از یک ماه تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده عملاً فضای سیاسی کشور دچار ابهام و سردرگمی است و مشخص نیست صحنه رقابت چگونه خواهد بود.

انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

به گزارش الف  هنوز نتیجه بررسی صلاحیت نهایی نامزدها توسط شورای نگهبان اعلام نشده و قضاوت در این باره زود است اما تبعات چنین فضایی و البته رفتار جریانات سیاسی بر مجلس آینده و کارآمدی آن تاثیرگذار است.

اصولگرایان با چند لیست وارد میدان رقابت می شوند؟  

اصولگرایان اگر چه لیستی حدوداً ۱۶۰ نفره را برای تهران آماده کرده اند و قرار است از بین آنها مرحله به مرحله تعداد را کاهش دهند تا در نهایت فهرست خود را نهایی کنند اما مانند سال های گذشته دچار  اختلاف شده اند و گمانه زنی ها از احتمال ارائه حداقل دو و حداکثر چهار لیست از سوی آنان حکایت می کند. شاید دلیل این رفتار تصور  پیروزی در انتخابات پیش رو باشد .

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی که پرچمدار اصلی این جریان در انتخابات است در حال تهیه لیستی است که بتواند  نظر اجماعی سایر تشکلهای همفکر را جلب نماید.. جبهه پایداری راه خود را جدا کرده و چراغ خاموش در حال نهایی کردن فهرست مدنظر خود است. در این بین نواصولگرایان نیز در صورت عدم توافق با اصولگرایان سنتی  ممکن است لیست خود را جداگانه به محک رای بگذارند. در نهایت باید به جوانان عدالتخواه اشاره کرد که با نقد جریان اصولگرایی(و البته اصلاح طلبی) در پی ارائه گفتمان خود بر مبنای شفافیت، عدالت، مبارزه با فساد و ... هستند. 

مشخص است که اصولگرایان این روزها بیشتر مشغول رایزنی و مذاکره برای بستن لیست هستند و فعلاً خود را نیازمند به این ندیده اند تا با جامعه رای خود صحبت کنند و برنامه های خود را (اگر واقعاً تدوین شده باشد) در معرض افکار عمومی قرار دهند.

هرچند در این دوره اصولگرایان با روشهایی جدید و مشارکتی و با استفاده از نظرات اقشار مختلف جامعه در پی دستیابی به لیست نهایی هستند تا بستن لیست در اتاقهای در بسته.

به همین دلیل لیست اولیه ۱۵۹ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی  که قرار است به رأی اعضای مجمع ۷۰۰۰ نفره گذاشته شوند چند روز قبل منتشر گردید . و این  شیوه عمل گامی رو به جلو ، واقع بینانه و مشارکت برانگیز تلقی می‌گردد. 

 سوی دیگر ماجرا جوانان عدالتخواهی هستند که در چند سال اخیر اقداماتی در عرصه اجتماعی و اقتصادی انجام داده‌اند و این روزها در پی ارائه لیستی مستقل برای حضور در انتخابات هستند اما مشخص نیست تغییر فاز آنها و تلاش برای ورود به ساحت قدرت تا چه اندازه اقدامی منطقی و صحیح باشد. به علاوه اینکه جوانی و کم تجربگی آنان در مسوولیت های کلان علیرغم انگیزه بالا برای فعالیت، نکته ای است که مورد اشاره کارشناسان مختلف قرار گرفته است.

اصلاح طلبانِ متحد با جامعه رای ناامید

گروه ها و جریانات اصلاح طلب و اعتدالی ظاهراً با مشکلات و چالش بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، اگر چه عنوان می کنند بدلیل رد صلاحیت ها نمی توانند لیست کاملی در تهران و در دیگر حوزه ها ارائه دهند. البته تا کنون دقیقاً مشخص نشده چه تعداد از نامزدهای آن ها تایید صلاحیت نشده اند. از سوی دیگر برخی بر این باورند که آنها  تعداد کثیری از افراد همفکر و «سفید» خود را ترغیب به ثبت نام کرده اند و صلاحیت خیلی ها هم تایید شده  تا در صورت رد صلاحیت برخی چهره ها ی مشهور از ترکیب آنها برای بستن لیست خود استفاده کنند . 

چهار سال قبل جریان اصلاحات و اعتدال با لیستی از افراد کمتر شناخته شده توانست در انتخابات  به پیروزی دست یابد. البته احتمال این که در این دوره نیز به لیستی ائتلافی در دو هفته آخر برسند، وجود دارد. از این رو به لحاظ اجماع سیاسی آنها از اصولگرایان جلوتر هستند. 

 اما موضوع مهم تری که آنها تا کنون پاسخی به آن نداده اند این است که چگونه می توانند جامعه رای خود را ترغیب به حضور در انتخابات به نفع خود کنند و چه پاسخی به وضعیت و شرایط ایران امروز دارند. مهم تر این که چه راه حل هایی برای برون رفت از شرایط کنونی دارند و در حوزه های مختلف علی الخصوص اقتصادی چه طرح و برنامه جدیدی را قرار است پیاده کنند.

به عبارتی طرح و برنامه های آن ها چه تفاوتی با چهار سال قبل دارد و چرا دوباره باید جامعه به آنها اعتماد کند؟ بویژه آنکه مردم آنان را پشتیبانان و حامیان شخص روحانی  و دولت او می‌دانند. 

البته این روزها اخبار متعددی از دیدار سران اصلاحات و اعتدال منتشر می شود اما مشخص نیست سرانجام این جلسات به کجا ختم خواهد شد و آیا این گونه نشست ها صرفاً در راستای رایزنی جهت افزایش تایید صلاحیت هاست یا هدف و اهداف دیگری را نیز دنبال می کند. 

آیا باید امیدوار بود؟

با این توضیحات باید گفت هر دو جریان سیاسی به معنای عام آن تاکنون برنامه ای دقیق و عملیاتی به مردم و جامعه ارائه نداده اند و مشخص نیست چه سیاست ها و قوانینی برای تغییر شرایط و برون رفت از وضعیت فعلی در صورت ورود به مجلس قصد دارند پیگیری نمایند.

البته سکان امور کشور در دست دولت است اما بالاخره چند هفته قبل از انتخابات باید دقیقاً مشخص باشد در زمینه ها و حوزه های مختلف مانند اقتصاد، سیاست خارجی و ... چه راه حل هایی را تجویز می کنند و به طور کلی نحوه تعامل و تقابل آنها با دولت چگونه خواهد بود و قرار است تصویب چه قوانینی در اولویت باشد که به بهبود واقعی شرایط جامعه کمک کند.

در مجموع به نظر می رسد فضای سیاسی در حال حاضر بیشتر از آن که ترغیب کننده مردم به مشارکت در انتخابات بر اساس رقابت بین افکار و برنامه ها باشد نوعی سردرگمی ایجاد کرده است که باید در آینده‌ای نزدیک جبران شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۸۴۹۱۰۰:۱۴:۳۶ ۱۳۹۸/۱۱/۷
جریان های سیاسی خودشون با خودشون درگیرند!
ناشناس۱۳۰۸۵۶۳۰۶:۲۱:۵۶ ۱۳۹۸/۱۱/۷
مردم هم بلاتکلیف هستند نمی دانند با رای دادنشان به یک نماینده به کشور خدمت میکنند یا خیانت
ناشناس۱۳۰۸۷۰۰۰۹:۱۸:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۷
تعیین تکلیف خواهد گردید نگران نباش
ناشناس۱۳۰۹۵۳۹۱۵:۳۳:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۷
اتفاقا تنها کسانی که بلاتکلیف نیستند مردمند.
ناشناس۱۳۰۸۵۷۶۰۷:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۷
امیدوار باشید امیدواری باعث بقا و چراغی برای راه اینده است و اینکه خدا بزرگ است بر خلاف مغزهای کوچک زنگ زده ی خلق الله
ناشناس۱۳۰۸۵۸۲۰۷:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۷
پذیرش مسولیت از این 3 حالت خارج نیست عاشق خدمت باشی؟دیوانه و مجنون باشی؟غارتگر و چپاول گر باشی بنظرتان اکثریت به اتفاق کاندیدها از کدام دسته اند
ناشناس۱۳۰۸۶۰۱۰۷:۵۹:۱۸ ۱۳۹۸/۱۱/۷
مهم برگزاری با شکوه انتخابات و شرکت انبوه و پرشمار مردم در آن است.
امیر۱۳۰۸۶۰۳۰۷:۵۹:۳۲ ۱۳۹۸/۱۱/۷
صحنه رقابت!!!!!!!!!؟
ناشناس۱۳۰۸۹۰۴۱۰:۵۳:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۷
هر چهار سال میان یه شعاری میدن و چون مردم ما هم متاسفانه حافظه خوبی ندارن زود باور میکنن و هی دوباره تکرار یه قانون پیدا کنید که مجلس تصویب کرده مردم سود بردن و نام ببرید من اسممو عوض میکنم
ناشناس۱۳۰۹۲۷۵۱۳:۵۲:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۷
رای بدیم که بعدش دنبالشون بدویم؟ مجبوریم مگه؟
ناشناس۱۳۰۹۳۰۷۱۴:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۷
حالا مجلس چه فایده ای داره؟بنزین ارزون کردن؟fatfتصویب شد؟حیفه این همه صندلی.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  5. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  6. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  آخرین عناوین