ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3981105031 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 این روزها، که هر روز شاهد جنایتی از سوی آمریکا علیه مردم ایران هستیم، سرود حماسی ۴۰ سال قبل یعنی «آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو - خون جوانان ما می چکد از چنگ تو» ،  با صدای اسفندیار قره باغی، دوباره زنده می شود، یعنی زمانی که مردم تصمیم گرفتند مستقل از سلطه و امر و نهی های آمریکا زندگی کنند و به همین دلیل نیز، از سال ۵۷ تا کنون هر روز شاهد انواع و اقسام جنایت‌های نرم و سخت آمریکا بودند.

سابقه جنایات علنی و غیرعلنی آمریکا علیه مردم ایران تاریخ روشن و شفافی دارد. آغاز یاغی‌گری و باغی‌گری این رژیم علیه مردم ایران (فارغ از نوع نظام سیاسی حاکم) به ۶۶ سال قبل باز می‌گردد؛ وقتی که «پهلوی» فراری را جایگزین دولت قانونی و منتخب دکتر محمدمصدق کردند. هدایت پشت پرده اوضاع و احوال داخلی ایران توسط آمریکا، برخلاف نظر و خواست عمومی مردم ایران، در تمام سالهای پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، تا ۲۲ بهمن ۵۷ که اراده عمومی مردم ایران به پایان سلطه آمریکا بر امور ایران قرار گفت، به اشکال و انواع مختلف ادامه داشت.

اما این پایان ماجرا نبوده و نیست. تهیه لیستی بلندبالا از جنایات آمریکا علیه مردم ایران کار دشواری نیست و اگر بخواهیم تنها به بخشی از مهمترین آنها اشاره کنیم «تحریم» های ظالمانه چهل ساله، «حمایت از صدام» برای حمله نظامی و شیمیایی به ایران، هدف قرار دادن «هواپیمای مسافربری» ایران در آب های خلیج فارس، حمایت از «گروه های تروریستی مانند منافقین» برای سازماندهی و هدایت اقدامات مسلحانه و بمب گذاری، ترور شخصیت‌ها و ایجاد ناآرامی‌ها و ناامنی‌های شهری در سال‌های پس از انقلاب، «ترور دانشمندان هسته ای» و ...، تنها بخشی از لیست سیاه رفتارهای آمریکا علیه ایرانیان است؛ و حالا در تازه ترین جنایت، «ترور سردار سلیمانی» را هم به این لیست اضافه کنید که عالی ترین مقام این کشور یعنی رئیس جمهور، علنا صدور دستور این اقدام جنایت کارانه که در حکم تروریسم دولتی محسوب می شود را اعلام و مسئولیت آن را در کمال بی شرمی می پذیرد و به آن هم بسنده نمی کند و در واکنش به احتمال حق قانونی ایران برای واکنش متناسب به این جنایت، به صراحت ایران را تهدید به حمله به 52 نقطه در خاک ایران از جمله اماکن فرهنگی و تاریخی، می کند. اما این پایان وقاحت یک رژیم جنایتکار نیست. 

رئیس جمهور آمریکا و پنتاگون در ساعات اولیه بعد از ترور سردار سلیمانی و با افزایش موج انتقادات وسیع جهانی علیه این جنایت، «دفاع از منافع آمریکا» و «خطر فوری» که از ناحیه سردار سلیمانی متوجه منافع آمریکا بود را بهانه دست زدن به چنین جنایتی اعلام کردند. اما اظهارات «عادل المهدی» نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه ماموریت سردار سلیمانی در عراق انتقال پیام ایران در خصوص روابط با عربستان سعودی بوده و عدم ارائه مدارک و شواهدی از سوی مقامات کاخ سفید به مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر اثبات «imminenet threat»، تردیدی باقی نگذاشت که اقدام ترامپ در صدور دستور ترور سردار سلیمانی، چیزی جز تروریسم دولتی رژیم آمریکا نبوده است، بلافاصله پس از انتشار وسیع و شوک کننده اخبار جنایت آمریکا در ترور دزدانه و شبانه سردار سلیمانی، مطالب و موضوعات بسیار مهم و قابل تاملی در غیرقانونی بودن این اقدام واشنگتن توسط بسیاری از افراد و شخصیت های مشهور بین المللی و مراکز مطالعاتی جهان منتشر شد. 

تنها ساعاتی بعد از این جنایت، خانم «اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام های فراقضایی، در رشته توئیت هایی کشتن هدفمند (targeted killing) سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را به صراحت «غیرقانونی» و «نقض» حقوق بشر بین المللی دانسته و گرفتن «حق حیات» خودسرانه نامیده است. همچنین، همچنین، طبق بند یک ماده ۶ در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (۲۵ آذر ۱۳۴۵/سازمان ملل) که  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۴ در مجلس شورای ملی تصویب شد، «هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه (بدون مجوز) از زندگی محروم کرد». بر اساس بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد نیز، که مصطفی عدل آن را در ۵ تیر ۱۳۲۴ به نمایندگی از ایران امضاء کرد، «استفاده از زور و تهدید علیه استقلال سیاسی هر کشور منع شده است».

کمتر از یک ماه پس از ترور سردار سلیمانی، که تردیدی برای کسی باقی نگذاشته است که چیزی جزء تروریسم دولتی نبوده است، حالا برایان هووک، در مقام نماینده ویژه رژیم آمریکا در امور ایران، رسما و علنا در اظهاراتی که بیش از هر چیز، حاکمیت قانون جنگل بر جهان را به نمایش می گذارد و سردار «اسماعیل قاآنی »فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم تهدید به ترور می کند.

ترور قهرمان ملی ایران و قهرمان مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و تهدید اخیر برایان هوک مبنی بر ترور فرمانده جدید سپاه قدس ثابت کرد که سازمان‌ها و قوانین بین‌المللی با قالبِ نظم‌بخشی به جهان، کارکردی جز مشروعیت بخشی به هژمونیِ قدرت‌ها، چشم بستن بر جنایات آنها و ناتوانی و ضعف مفرط و بیمارگونه برای پاسخگو کردن آنها نسبت به اقداماتشان و سکوت در برابر جنایاتی که این قدرت ها انجام می دهند، ندارند.

آیا تهدید به ترور سردار قاآنی از سوی یک مقام رسمی دولتی آمریکا را چیزی جز دهن کجی و بی اعتنایی رژیم آمریکا به قوانین و چارچوب‌های بین المللی می توان دانست؟ رژیمی که پایبندی اش به قواعد و قوانین بین المللی به میزان پولی است که به کارخانه های تسلیحاتی اش سرازیر شود و حالا «دست کش های مخملی» را کنار گذاشته است و به وضوح، «مشت‌های آهنین» خود را به رخ می کشد، آیا شایسته برخورد جدی قانونی در سطح بین المللی و پایان بخشیدن به این روند «بی ثبات کردن» جهان، نیست؟ اگر اراده ای و وجدان های بیداری باشند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۷۰۱۲۰۶:۴۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱۱/۶
اگر جواب ترور سردار را قاطعانه ندهیم هر روز که بگذرد امریکا ومرتجعین منطقه ای جسور تر میشوند.
ناشناس۱۳۰۷۲۵۷۱۰:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
قوه قضاییه و مراجع محترم عظام اگر حکم قصاص و فتوای ترامپ و دار و دسته اش را صادر نکنند هر روز یکنفر از مسولان ما را تهدید میکنند برایان هوک هم سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد
ناشناس۱۳۰۷۴۶۰۱۲:۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۶
ترور دکترین صهیونیزم جهانی است. اگر دامن صهیونیست های ثروتمند که حامیان ترامپ هستند و خانواده های آنها را بگیرد قطعا پشیمان کننده خواهد بود. ولی زدن کشتی ها و پایگاههای آمریکایی هیج اثری نخواهد داشت و دقیقا همان چیزی است که آنها میخواهند.
ناشناس۱۳۰۷۵۱۲۱۲:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۶
وقتی بالاترین فرد نظامی کشور رو ترور میکنن و بلافاصله وزیر این دولت میره و با التماس ازشون درخواست مذاکره میکنه دیگه چه انتظاری داری ؟؟؟
ناشناس۱۳۰۷۰۲۴۰۷:۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۱۱/۶
کی برخورد کنه؟ تروریست‌های فرودگاه بغداد؟
ناشناس۱۳۰۷۲۶۲۱۰:۱۸:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۶
خوبی کار این است که در هر نقطه جهان مهاجرانی از ایران داریم که حس وطن پرستی و دینی در انها وجود دارد
ناشناس۱۳۰۷۳۳۴۱۱:۰۰:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
مراجع عظام فتوایی تاریخی و ماندگار همچون فتوای توتون و تنباکو صادر نمایند
ناشناس۱۳۰۷۰۷۸۰۸:۱۵:۵۴ ۱۳۹۸/۱۱/۶
ترور در همه جای دنیا و توسط همه دولت ها انجام می شود. گاهی ترورها بزرگ و پر سر و صدا و گاهی کوچک و بی سر و صدا هستند.
ناشناس۱۳۰۷۲۹۴۱۰:۳۵:۲۳ ۱۳۹۸/۱۱/۶
منظورت چیست واضح بگو. منافق
ناشناس۱۳۰۷۴۸۳۱۲:۲۰:۵۵ ۱۳۹۸/۱۱/۶
منافق ؟ چرا
ناشناس۱۳۰۷۶۶۶۱۴:۰۵:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
وطن فروش بهتره بگی
ناشناس۱۳۰۷۷۸۶۱۵:۰۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
همین منافق گفتن خودت نشون میده که اگر با مخالف خودت برخورد کنی واکنشت خشونت آمیز خواهد بود بمانند همین ترامپ
نجیب۱۳۰۷۰۹۰۰۸:۲۷:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۶
لعنت بر غرب زده ها و آمریکا دوست ها.
ناشناس۱۳۰۷۶۰۵۱۳:۲۷:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
8 سال شما شرق زده ها رو هم دیدیم
ناشناس۱۳۰۷۱۱۱۰۸:۴۲:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
در مقابل ترامپ فقط مقابله به مثل وبا شدت بيشتر بهترين گزينه است بايد در مقابل ترور فقط چند برابر عليه انها ترور صورت گيرد
ناشناس۱۳۰۷۱۷۵۰۹:۲۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱۱/۶
باید مقابله به مثل صورت گیرد. در غیر اینصورت گستاخی این وحوش حد و مرزی ندارد. البته آنها افراد بیگناه را میکشند ولی ما باید خبیث ترین آنها را هدف بگیریم.
ناشناس۱۳۰۷۲۱۵۰۹:۵۲:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۶
امریکا شیطان بزرگ و 3 کشور خبیث اروپایی عامل اصلی ناامنی و خشونت و ترور در منطقه و جهان هستند.
ناشناس۱۳۰۷۷۹۰۱۵:۰۶:۳۰ ۱۳۹۸/۱۱/۶
عامل اصلی روسیه است که در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ کار کرد.
بنده خدا. اصل۱۳۰۷۳۵۷۱۱:۱۵:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
چشم در مقابل چشم. شنیدم برای ترور ترامپ جایزه تعیین کرده اند. هرکس بتواند او را حتی بعد از اتمام ریاست جمهوریش ترور کند . شش ماه حقوق بازنشستگی ام بعنوان جایزه پرداخت خواهم کرد.
ناشناس۱۳۰۷۴۲۱۱۱:۵۶:۰۶ ۱۳۹۸/۱۱/۶
این ملعون فقط حرف زور تو کله اش میره مثل عین الاسد که بعد از حمله افتاده بود به تته پته!البته مطمئنم ترامپ سود یک شب قمارخانه هاش از جان سربازان آمریکایی براش با ارزش تره
ناشناس۱۳۰۷۶۶۸۱۴:۰۵:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۶
تنها راه به وجود آمدن آرامش نابودی کامل حکومت امریکا و تجزیه آن سرزمین نکبت است
Ft۱۳۰۷۸۸۵۱۶:۱۴:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۶
خدا ترامپ لعنت كنه همين الان داشتم خاطرات سردار سليمانى رو از زبان دوستش مى خوندم گريه ام گرفت و دو باره داغ دلم تازه شد ترامپ براى ما ايرانيها با ترور سردار سليمانى مثل صدام شد
ناشناس۱۳۰۸۰۲۷۱۷:۴۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۶
شما امریکا زندگی میکنی که میدونی شرایط اونجا الان خیلی خوبه ؟ نه عزیزم معمولا وقتی مجلس سنا می افته دست دمکرات ها رییس جمهور هم عوض میشه پس زیاد دلت رو خوش نکن . ترامپ رفتنی هست
ناشناس۱۳۰۸۱۰۸۱۸:۵۵:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۶
شما دلخوش به این هستید که ترامپ رای نیاره ، اگه اینطوره یعنی با سیاست امریکا مشگل ندلرید با فرد مسئله دارید
حسن۱۳۰۸۱۲۷۱۹:۰۵:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۶
اینبار باید به گاوچرانها بازبان خودشان حالی کرد ترور درمقابل ترور هیچ جای دنیا ازاروپا تا آسیا وآفریقا نباید برای یانکی ها امن باشد مثل سایه باید آنها را تعقیب وشکار کرد باید جوخه های ترور مخفی به همه نقاط عالم منتشر کرد تا خواب راحت از چشمان کور شیاطین گرفته شود
ناشناس۱۳۰۸۳۴۵۲۱:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۱۱/۶
ایران نیز باید مقابله به مثل کند اعلام نماید حق دارد سران کثیف آمریکا را در هرنقطه از جهان گیر بیاورد بکشد. در ضمن اینهای که نظر منفی میدهند ایرانی نیستند بلکه ضد انقلاب های خارج نشین وفارسی زبانان اجیر شده عربستان هستند که در فضای مجازی سازماندهی شده اند نظرشان هیچ ارزشی ندارد
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 3. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 4. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 5. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 6. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 7. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 8. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 9. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 10. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 11. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 12. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 13. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 14. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 15. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 16. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 17. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 18. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 19. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 15. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 16. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 17. ملک زاده استعفا کرد

 18. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 19. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 20. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 21. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 22. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 5. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 6. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 7. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 8. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 9. وقتش که برسد خواهید دید ...

 10. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 11. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 12. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

 13. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

 14. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

 15. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

 16. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 17. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 18. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

 19. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

 20. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 21. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 22. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

 23. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

 24. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

 25. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

آخرین عناوین