موسوی: خون به ناحق ریخته شده شهید سلیمانی را پیگیری می‌کنیم

گروه سیاسی الف،   3981102152

سخنگوی وزارت خارجه گفت: با همکاری دستگاه قضائی خون به ناحق ریخته شده شهید سلیمانی را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران به ابعاد ترور سردار شهید سلیمانی از دیدگاه قوانین بین‌الملل پرداخت و گفت: شهادت سردار سلیمانی یک اتفاق نادر در منطقه و دنیا بود که موجب عکس العمل حقوق دان‌ها، سیاسیون، روزنامه نگارها و اندیشمندان در سراسر جهان شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه از اقدامات بین المللی در خصوص شهادت سردار پرده برداشت و ادامه داد: اولین اقدام بین‌المللی ما ارسال نامه به سازمان ملل و شکایت با عنوان عملکرد تروریستی امریکا بود که آن را به سازمان ملل به صورت قانونی و مکتوب گوشزد کرده و پیگیر دریافت پاسخ هستیم. در خصوص دفاع حقوق مشروع ایران در این اقدام وحشیانه آمریکا به سازمان ملل و شورای امنیت برای نقض فاحشی که علیه صلح و امنیت جهانی انجام دادند درخواست تحرکاتی از سوی آنان داشتیم. همچنین با همکاری قوه قضاییه شکایتی را جهت متهم کردن آمران و عاملان این حمله وحشیانه تروریستی انجام دادیم که در زمان خود جزئیات آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سید عباس موسوی از نقض مشهود ماده ۳۳۱۴ منشور ملل متحد به وسیله آمریکا در منطقه اشاره کرد و تصریح کرد: بر اساس موافقتنامه نظامی در کشور میزبان دارای پایگاه، در صورتی که عمل نظامی برخلاف مفاد موافقتنامه در کشور میزبان انجام شود کشور میهمان متجاوز تلقی شده و دولت عراق از همین منظر می‌تواند به عنوان کشور متجاوز، علیه آمریکا درخواست شکایت بدهد.

وی افزود: تحولات منطقه به قبل و بعد از شهادت سردار سلیمانی تقسیم می‌شود. این حادثه‌ای بسیار بزرگ بود که زلزله‌ای در دنیا ایجاد کرد.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به عمق نفوذ معنوی سردار شهید سلیمانی اشاره کرده و ادامه داد: طبق اطلاعات ما بیش از ۴۰۰ شهر در کشور هندوستان به صورت خودجوش برای سردار شهید عزاداری کردند و این عمق محبوبیت و نفوذ سردار در دل‌های مردم منطقه را نشان می‌دهد.

موسوی اقدام تروریستی ارتش امریکا در به شهادت رساندن فرمانده بزرگ مبارزه با تروریسم را روشی رذیلانه خواند و تصریح کرد: ترور ناجوانمردانه سردار بزدلانه بود و سردار سلیمانی درحالیکه میهمان کشور عراق بوده است ترور شد. از این رو این اقدام آمریکایی‌ها واجد جنبه‌های جنایی و کیفری بین‌المللی هم هست. ضمن آنکه از بعد سیاسی استیصال نظامی آمریکا در قبال سردار مقاومت را نشان می‌دهد.

رئیس مرکز دیپلماسی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه از ریشه تروریسم در منطقه را امریکا و جبهه امپریالیسم دانست و ادامه داد: امریکا داعش را در منطقه بوجود آورده و برای روز مبادا نگه داشته است. همانطور که ده‌ها سال پیش رژیم صهیونیستی را ایجاد کرد هدفش ایجاد بحران و خونریزی در منطقه بود.

وی نقش محور مقاومت را در برابر این توطئه غربی‌ها کلیدی دانست و افزود: حضور نیروهای مقاومت نه تنها موجب قطع شدن دست تروریست‌ها در منطقه شد؛ بلکه به مرزهای اروپا و آمریکا هم امنیت می‌داد که این حرکت هوشمندانه به فرماندهی سردار شهید سلیمانی انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه شهادت سردار سلیمانی را یک فاجعه عظیم جهانی خواند و گفت: ترور سردار سلیمانی یک ثلمه بسیار بزرگ برای همه ماست. اما به برکت خون این شهید انرژی عظیمی در جهان ایجاد شده و یک اتحاد عظیمی در منطقه و حتی جهان به راه انداخته که حتی در باور ما هم نمی‌گنجید. استقبال بی نظیر مردم از این شهید و حضور میلیونی مردم برای تشییع و گرامیداشت این شهید نشان می‌دهد که سرمایه عظیمی در جهان بعد از شهادت این سردار به دنیا معرفی شده است که امیدواریم از این سرمایه برای رسیدن به دو هدف مهم یعنی مبارزه با تروریسم و کوتاه کردن دست بیگانه در منطقه استفاده کنیم.

عباس موسوی یکی از برکات خون شهید سلیمانی را اخراج آمریکایی‌ها از خاک عراق دانست و اشاره کرد: امیدواریم این خروج مقدمه خوبی برای درخواست تمام ملت‌های منطقه از ترک نظامی و غیر نظامیان بیگانه در منطقه منجر بشود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه در بخش دیگری از برنامه بحث روز به خوشحالی گروه‌های تروریستی از شهادت سردار سلیمانی اشاره و یادآور شد: شهادت سردار سلیمانی تنها ابعادش گریبان گیر منطقه نیست. اگر امروز در اروپا از انتحاری‌های داعش و کشتار آنها خبری نیست و اگر در همین کشورها انفجارهای تروریستی انجام نمی‌شود، مدیون رشادت‌های سردار سلیمانی و گروه‌های مقاومت هستیم که ریشه آنها را خشکانده و حالا با شهادت سردار، گروه‌های تروریستی داعش که آمریکا مولد آنهاست قطعاً به حرکت‌های جدیدی فکر می‌کنند و دنیا بعد از شهادت سردار سلیمانی که بزرگترین مانع تروریست‌ها بود، آنگونه که باید امن نخواهد بود.

سید عباس موسوی درباره تبعات منفی این اقدام ترامپ برای شخص رییس جمهور امریکا نیز اظهار داشت: آمریکایی‌ها و بویژه ترامپ فکر می‌کردند با انجام این کار یک امتیاز مثبتی برای انتخابات سال آینده داشته باشند. از طرفی با توجه به موقعیت متزلزلی که در رژیم صهیونیستی دارد فکر می‌کردند با این اقدام به اهدافشان می رسند و افکار عمومی رو به سمت خودشان تغییر می‌دهند که برعکس شد و نیرنگی که با این ترور مد نظرشان بود به خودشان برگشت و نه تنها افکار داخلی آمریکا بلکه تمام افکار جهانی علیه خوشان شد.

وی به نقش این موضوع بر پرونده استیضاح رییس جمهور امریکا نیز اشاره کرده و افزود: ترامپ بدش نمی‌آمد که با این عمل وحشیانه التهابات داخلی ناشی از مسئله استیضاحش را تحت‌الشعاع قرار بدهد اما عملاً همه چیز برعکس شد و باعث تلاش بیشتر جمهوری خواهان برای استیضاح ترامپ شد، اگرچه آمریکا با هر حزبی همان ماهیت را برای ما دارند و به عبارت معروف ما ایرانی‌ها هردو حزب دموکرات و جمهوری خواه امریکا از یک کرباسند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به نقش محوری ایران در منطقه نیز اشاره‌ای کرده و ادامه داد: حضور ما یک حضور معنوی است و میزان محبوبیتی که سردار ما در مناطق داشته و بعد از شهادت ایشان ظهور کرد و برای خود ما هم باور کردنی نبود.

وی گفت: عمق حضور جمهوری اسلامی در این منطقه این یک فرصت استثنایی برای جهان اسلام است که متوجه قدرت‌های منطقه باشند. اکنون روند سرنوشت جهان اسلام به نفع و مسئله فلسطین و قدس شریف است. این در حالی است که نفوذ ما در منطقه مادی نیست بلکه معنوی و تاریخی است. ادامه خواهد داشت نظام ما که متکی به فرد نبود و با رفتن سردار سلیمانی و برکت خونش روز به روز بیشتر خواهد شد.

موسوی در عین حال تاکید کرد: گرچه فقدان سردار یک ثلمه بزرگی است و گرچه حتی انتقامی هم که ما گرفتیم کفایت جای خالی سردار را برای ما نکند با این حال ملت‌های منطقه و فرزندان مقاومت مستقل هستند و برای جای خالی فرمانده خودشان برنامه‌هایی را خواهند داشت. طراحان ترور سردار سلیمان تصور می‌کردند با این کار نقش ما در منطقه کم رنگ خواهد شد اما با شرایطی که پیش آمده می‌بینند که این اتفاق نخواهد افتاد و حضور پرصلابت در منطقه تداوم بیشتری از گذشته پیدا می‌کند.

رییس مرکز دیپلماسی و روابط عمومی وزارت امور خارجه در پایان یادآور شد: آمریکایی‌ها و مخصوصاً ترامپ محاسبه نکرده بودند که بعد از ترور سردار با حجم عظیمی از واکنش‌های منفی در دنیا، منطقه و حتی داخل آمریکا مواجه شوند و از طرفی وحشتی پی در پی برای انتقام سردار سلیمانی از طرف ایران متوجه آنها بوده که بازتاب این هراس‌ها و تردیدها تا امروز هم ادامه خواهد داشت.

پربحث‌های دیروز

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 4. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 5. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 6. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 7. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

 8. خدایی: ۸۵ درصد داوطلبان کنکور دکتری از وضعیت برگزاری آزمون رضایت داشتند/ برخی دنبال جمع‌کردن فالوئر هستند

 9. حرکت عجیب مجیدی بعد از پیروزی مقابل سپاهان+تصاویر

 10. حمله با چاقو به عوامل تولید برنامه تلویزیونی "درشهر"

 11. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

 12. کاهش اعتبار چک توسط کلاهبرداران/ بانک مرکزی و قوه ‌قضاییه ورود کنند!

 13. روزنامه جوان: جمشید شارمهد ۱۰ مرداد در تاجیکستان دستگیر شده است

 14. فاجعه زیست محیطی تالاب شادگان

 15. تفاوت سوت‌زني و زيرآب‌زني

 16. دکتر زالی: موفقیت در مدیریت موج اول کرونا، تضمینی برای موج‌های بعدی نیست

 17. مشخصات و جزئیاتی از موشک قدرتمند ایرانی + تصاویر

 18. تحلیل حسین شریعتمداری از آدرس غلط بعد از غرق مصنوعی!

 19. قتل مادر و کودک یکساله در بهارستان

 20. نامه حاجی‌بابایی به قالیباف درباره صحت انتخاب بذرپاش

 21. نمکی: به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست/ آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خواستار رفع تبعیض و بی عدالتی های  نظام آموزش عالی و مسئولین این دانشگاه شدند

 9. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 10. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. نامه احمدی نژاد به بن سلمان به روایت نیویورک تایمز

 13. برگزاری مراسم معارفه رئیس جوان دیوان محاسبات کشور/ موافقان و مخالفان مهرداد بذرپاش چه می‌گویند

 14. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 15. رئیسی علیه مکتب لواسان/ القاب احمدی‌نژاد به بن‌سلمان/ رقابت مومنانه‌‌ای که به روایت قالیباف برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات شکل گرفت

 16. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 17. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 18. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 19. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 20. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 2. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 3. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 4. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 5. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 6. برگزاری مراسم معارفه رئیس جوان دیوان محاسبات کشور/ موافقان و مخالفان مهرداد بذرپاش چه می‌گویند

 7. رئیسی علیه مکتب لواسان/ القاب احمدی‌نژاد به بن‌سلمان/ رقابت مومنانه‌‌ای که به روایت قالیباف برای انتخاب رئیس دیوان محاسبات شکل گرفت

 8. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 9. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 10. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 11. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 12. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 13. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 15. برگزاری مراسم معارفه بذرپاش با حضور قالیباف + عکس

 16. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 17. ساختارها و رفتارها در ماجرای «لواسان»

 18. فرش قرمز برای دار و دسته آقای تحریم

 19. نامه قالیباف به رهبر انقلاب/ بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا/ دوباره کرونا/احمدی‌نژاد از غوغای منطقه فارغ است

 20. رویاهای منافقانه و زندگی‌های‌ تباه شده در اسارت

 21. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 22. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 23. احمد توکلی همچنان پیگیر پرونده ریاست بذرپاش بر دیوان محاسبات

 24. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 25. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

آخرین عناوین