چه کسی عمارت تاریخی گلستان را خواهد خرید؟

گزارش از : مریم گلباز،   3981102141
چه کسی عمارت تاریخی گلستان را خواهد خرید؟
 گلستان روزی خانه شهرداران تهران بود. حناچی نامه زد تا این خانه تاریخی به صورت نقدی به فروش برسد تا بتواند بخشی از پروژه‌های عمرانی شهر را انجام دهد این در حالی است که مدام مدیران فعلی تاکید دارند که برای اداره شهر، شهرفروشی نمی کنند؛ به نظر می‌رسد اماکن تاریخی جزو شهر محسوب نمی‌شود.

  وارد اقدسیه می شویم- از  محله های اعیان نشین شمال تهران است - نرسیده به 3 راهی پاسداران دست چپ خیابانی دنج قرار دارد که فرد میانسالی مدام جلوی آن  نگهبانی می دهد.

 

 

بعد از گذر از سد نگهبان وارد خیابان اختصاصی می شویم که گلستان جنوبی نام دارد. دست راست خیابان عمارتی سفید رنگ با نرده‌هایی که شکل و شمایلش  نشان از قجری بودن  ملک دارد، چشم‌نوازی می‌کند. چند هفته پیش تابلوی  کوچک دست سازی جلوی در ورودی نصب  و نام این ملک زیبا و پرزرق و برق رویش درج شده بود.اینجا جایی نیست جز عمارت گلستان است.

 

تخلیه به یک باره عمارت با چندین کامیون

این عمارت دو طبقه  به گفته محلی ها مربوط به دوره پهلوی اول است و حدوداً 1200 متر وسعت دارد. قیمت هر مترمربع زمین در این محله اعیان نشین از 120 تا 130  میلیون تومان آغاز می شود.(حدود 150 میلیارد تومان)

عمارتی که گفته می‌شود قبلاً برای یکی از وابستگان دربار بوده است. برخی از اهالی می‌گویند اینجا قبلاً برای تیمسار قره‌گوزلو بوده است، برخی دیگر هم می‌گویند که این ملک برای امرای ارتش بوده است. ولی کسی به درستی تاریخ این ملک را نمی‌داند و جالب است که در فضای مجازی هم چیزی در خصوص قدمت این بنا نوشته نشده است.

قدیمی‌ترهای محل می‌گویند در زمان شاه تیمساری در این عمارت رفت و آمد می‌کرد.مدت‌ها این عمارت رها شده و بعدها شهرداری تهران با واسطه این عمارت را خریداری کرد.

اسکان برخی شهرداران تهران در این عمارت

این عمارت قصه‌های زیادی برای خودش دارد، مدتی قرار بود که خانه شهرداران تهران باشد، برخی می گویند یکی از شهرداران قرار بود در این عمارت سکنی گزیند اما وقتی این خانه را دید گفت این چه خانه‌ای است که من را آورده‌اید مانند قفس است! خانه خودم بهتر است.

آن شهردار رفت  و  احمدی‌نژاد روی کار آمد ولی گفته می شود وی از این خانه استفاده نکرد.

بعد از احمدی‌نژاد مدتی این خانه محلی برای سالمندان هنرمند و مدتی هم دبیرخانه فیلم شهر شد و در دوران شهرداری محمدباقر قالیباف به روابط عمومی شهرداری واگذار شد. 

این عمارت دو طبقه و یک زیرزمین دارد، در زیرزمین آن استخری با تجهیزات ورزشی بود، در طبقه اول آن هم یک میز کنفرانس با 38 صندلی وجود داشت، در طبقه دوم آن چهار اتاق بود که مدتی آنجا را تجهیز و تبدیل به مهمانسرا برای برخی از میهمانان خاص کردند مثلاً اگر پروفسور سمیعی به ایران می‌آمد وی را به این عمارت می‌بردند البته گفته می‌شود که یکی، دو بار پروفسور سمیعی به این خانه آمد و بیشتر به خانه برادرش می‌رفت.

بعضی از نشست‌های فرهنگ مثل اصحاب ارتباطات، هنر و اندیشه هم آنجا برگزار می‌شد.  این ساختمان  که گفته می شود متعلق به دوران پهلوی اول است  مملو از تابلوهای خوشنویسی از اساتید به نام است. 5 فرش ابریشم نفیس و لوسترهای قدیمی در آن چشم نوازی می کرد، یک فرش یک تیکه ابریشم در هال و پذیرایی این عمارت پهن شده بود، گفته می‌شود که آن را به موزه داده‌اند.گچ‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌های ویژه‌ای در داخل این عمارت وجود دارد که نشان از فضای قجری آن است.چند باری هم شهرداری تهران  برخی مهمانان  خارجی خاص جشنواره دانشجویی را در این مهمانسرا اسکان داد. البته یک اتاق دیگر در این خانه وجود داشت که ملاقات‌هایی که با برخی از سفرا بود در آنجا انجام می‌شد.

البته یک حیاط 300، 400 متری هم دارد که در آن گل‌کاری شده است، در گذشته تابلوی رسمی جلوی در ورودی وجود نداشت اما در  دوران قالیباف تابلوی چوبی دست‌سازی جلوی عمارت نصب شد اما در حال حاضر این تابلو را هم کنده‌اند و بسیاری از لامپ‌ها نیز برداشته شده است.

نقاشی عمارت به دستور نجفی

یکی از مطلعین در این باره به خبرنگار فارس، گفت: بعد از رفتن محمدباقر قالیباف از شهرداری ، محمد علی نجفی اولین شهرداران اصلاح طلبان بازدیدی از این عمارت داشت و دستور نقاشی این عمارت را داد، میلیون‌ها تومان برای نقاشی این عمارت هزینه شد، نجفی رفت، مکارم آمد. مکارم رفت، افشانی آمد. افشانی هم رفت و حناچی آمد. حناچی هم از این عمارت بازدید کرد.

در گذشته بسیاری از سفرای فرانسه و ایتالیا که با شهرداری کار داشتند در این عمارت، رفت‌وآمد می‌کردند و تقریباً هر چهارشنبه جلسه‌ای در آنجا برگزار می‌شد. بر اساس شنیده‌ها قرار است این عمارت 1200 متری به فروش برسد. 

این در حالی است که امروز غلام محمدی رئیس مرکز ارتباطات در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که ما اقداماتی در جهت کاهش شهر فروشی انجام داده ایم.ابتکار از جنس شهری برای همه

 

تمام وسایل را بار کامیون کردند و بردند

یکی از محلی‌ها به خبرنگار فارس، گفت: چند روز پیش چند کامیون جلوی این ملک توقف کرده و هر چه بود و نبود را بار زدند و بردند. 

وی ادامه داد: چندین بار چند خانم و آقا به این عمارت مراجعه کرده و ادعا کرده بودند که اینجا ملک شخصی آنها است البته رفتند و از آنها هم خبری نشد.

گفته می‌شود بخشی از وسایل این خانه را به نگارستان شهر واقع در بوستان گفت‌وگو برده‌اند البته معلوم نیست وسایل ارزشمند را به کجا منتقل کرده اند.

برخی می‌گویند نماینده از سوی برخی از اعضای شورای شهر به این مکان آمده اند اما هنوز خبری نیست.

برای جویا شدن اصل ماجرا با موسوی شهردار منطقه1 بارها تماس گرفتیم ولی پاسخی نداند.

بر اساس این گزارش این ملک در اختیار مرکز ارتباطات شهرداری تهران است و نامه‌نگاری‌هایی با اداره املاک شهرداری صورت گرفته و قرار است این ملک به فروش برسد.

در نامه‌ ارسالی به اداره املاک آمده است با عنایت به دستور شهردار تهران مبنی بر تسریع در اجرا و اتمام پروژه‌های عمرانی اولویت‌دار و در دست اجرای معاونت فنی و عمرانی بر اساس برنامه زمان‌بندی شده مقرر شد به منظور تأمین منابع مالی اقدامات ذیل انجام گردد.

1- ملک متعلق به شهرداری به نشانی اقدسیه، خیابان گلستان جنوبی، پلاک 16 به شماره پلاک ثبتی 3.108.6 و شماره پرونده شهرسازی 10032754 در اختیار حوزه دفتر شهردار به منظور تأمین منابع به سازمان املاک و مستغلات شهرداری تحویل داده شود. 

2- سازمان املاک ملک مذکور را طی مسیر قانونی واگذاری صرفا به صورت ریالی به فروش رسانده و در مزایده به هیچ وجه حواله غیرنقد پذیرفته نگردد همچنین اقدامات و هماهنگی‌های لازم در خصوص تسریع در فرآیند فروش از سوی سازمان در دستور کار قرار گیرد.

3- اقدامات لازم در خصوص انتقال و تزریق 100درصد نقدینگی اخذ شده و از فروش ملک یاد شده از طرف معاونت مالی و اقتصاد شهری به معاونت فنی و عمرانی معمول شود.

لازم به ذکر است مفاد صورتجلسه با تأیید شهرداری تهران لازم‌الاجراست و اجرای مفاد مندرج در این صورتجلسه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد تأکید است. 

این نامه به امضای کاظمی رئیس دفتر شهردار، عبدالحمید امامی معاون مالی اداری، صفا صبوری‌دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران رسیده است. 

همچنین مرتضی الویری یکی از شهرداران تهران که به صورت موقت در عمارت گلستان زندگی می‌کرد به خبرنگار فارس،‌گفت: آنجا خانه شهرداران تهران نبود یک ساختمانی بود که شهرداری خریده بود و به صورت موقت بنده زمانی که شهردار شدم آنجا زندگی کردم. 

وی ادامه داد: من در جایی که بودم گفتند ایمنی‌اش مناسب نیست موقتی به این ملک آمدم تا محل دیگری تهیه کنم. 

عضو فعلی شورای شهر تهران گفت: آن ساختمان خریداری شده بود و ما فکر می‌کردیم که مرکز ارتباطات آن را مهمان‌سرا کرده است الان هم اطلاعی ندارم که کاربری آن چگونه است و همچنین از تخلیه آن خبر ندارم.

بر اساس این گزارش،‌ عمارت گلستان که گفته می‌شود برای دوره پهلوی اول است،‌ شهرداری تصمیم دارد آن را بفروشد و پول آن را خرج پروژه‌های نیمه‌تمام  کند. این در حالی است که در این ملک برخی از شهرداران زندگی کرده و به نام خانه شهرداران نام گرفته است حتی محمدعلی نجفی اولین شهردار اصلاح‌طلبان در دوره پنجم مدیریت شهری طی بازدید از این عمارت دستور نقاشی آن را داد و حدود 400 میلیون تومان برای این عمارت هزینه شد و حتی با نظر یکی از نزدیکان نجفی این عمارت با رنگ سبز نقاشی شد.چند روزی است که عمارت تخلیه شده و قرار است به زودی به فروش برسد.

************

 به گزارش الف غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران با تایید تصمیم شهرداری تهران برای فروش ساختمان «عمارت گلستان» گفت: اینکه در برخی رسانه‌ها منتشر شده که این خانه دو طبقه، خانه شهرداران بوده درست نیست.

وی افزود: اینکه این ساختمان به عنوان «خانه تاریخی» نامیده شده، از واقعیت به دور است. شهرداری تهران در عمل نشان داده است که حتی از فروش خانه‌های تاریخی توسط مالکان و وراث آنها جلوگیری می‌کند و وقتی مطلع می‌شود این خانه‌ها در معرض تخریب یا فروش قرار می‌گیرد، پیشقدم شده و خریداری می‌کند.

محمدی همچنین در پستی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:عمارت واقع در بافت مسکونی اقدسیه که معروف به خانه برخی شهرداران پس از انقلاب است، مکان ثبت شده تاریخی یا میراثی نیست و طبق ضوابط و رویه های قانونی برای فروش و استفاده دراجرای پروژه های فرهنگی مانند مرکز همایشهای رازی، ساختمان بلدیه و... در اختیار سازمان املاک قرار گرفته است.

منبع :فارس 

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 4. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 5. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 6. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. روایت فارین پالیسی از خودکامگی ترامپ

 18. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 19. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 20. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 21. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 22. دستاورد بی‌سابقه محققان ایرانی در تشخیص سرطان مثانه

 23. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 24. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 25. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 5. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 7. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 8. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 11. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 12. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 13. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 14. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 15. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 16. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 17. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 18. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 19. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 20. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 21. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 22. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 23. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 24. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 25. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

آخرین عناوین