دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

گروه جهان الف،   3981102084 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 حسان دیاب در سی‌ودومین روز ماموریت خود برای تشکیل کابینه و در آستانه صدمین روز اعتراضات عمومی در لبنان در نهایت موفق شد دولت اکثریت را در این کشور با حضور احزاب سیاسی که عمدتا مرتبط با جریان ۸ مارس هستند، تشکیل دهد. این اتفاق پس از آن روی داد که جریان های وابسته به ۱۴ مارس که عمدتاً  تحت تاثیر برنامه های خارجی و سیاست‌های عربستان سعودی و آمریکا قرار داشتند، حضور در دولت دیاب را رد کردند و همین موضوع نیز باعث طولانی‌تر شدن روند تشکیل دولت در این مدت شده بود.

به این ترتیب سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان بعد از کشمکش‌های زیادی که برای انتخاب مجدد به عنوان نخست وزیری این کشور داشت، از کاخ نخست وزیری کنار گذاشته شد تا بعد از شکست‌هایی که در جریان انتخابات پارلمانی گذشته و تسلیم شدن در برابر فشارهای خارجی برای استعفا از دولت با آن مواجه شده بود، بار دیگر وزنه سیاسی خود در لبنان را کمرنگ‌تر از گذشته ببیند.

در هر حال حریری موقعیت خود را به عنوان قدرتمندترین شخصیت سیاسی جریان اهل تسنن در لبنان  تلاش زیادی به کار گرفت تا خود را همچنان در ویترین تحولات سیاسی لبنان نگه دارد، اما به نظر می‌رسد که ریاض نتوانست حریری را به علت سرپیچی از دستوارت خود بویژه در زمینه اعلام استعفا از این کشور ببخشد و در نهایت با وجود اصرارهای 8 مارس و به ویژه حزب‌الله و جنبش امل در حضور حریری در نخست‌وزیری آینده این کشور، وی کاخ بیت الوسط را از دست داد. 

جریان‌های شرکت کننده در دولت با انتقاد از سیاست‌های احزاب غربگرای این کشور اعتقاد دارند که شرایط کنونی منطقه اوضاع خلأ در حاکمیت این کشور را تحمل نمی‌کند و تشکیل دولتی با اکثریت احزاب حاضر در پارلمان لبنان بهتر از خلأ حاکمیت است، این در حالی است که در ماههای اخیر تلاش‌های صورت گرفته برای قانع کردن احزاب مختلف به پایبند بودن خود به سهمیه‌های وزارتی بر اساس کرسی‌های پارلمانی ناکام مانده و سرنخ‌های روشنی از عدم تمایل این کشورها برای تشکیل دولت در شرایط کنونی کشور احساس می‌شود. 

تلاش جریان‌های حامی غرب و رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس برای بقای خلاء سیاسی در لبنان در شرایطی بود که مشکلات اقتصادی و اجتماعی و مالی در این کشور به اوج خود رسیده است و مطالبات مردمی در خیابانها خواستار بهبود شرایط معیشتی و رفاهی خود هستند. خشم مردم از بی توجهی مسئولان اعتراضات عمومی را وخیم‌تر کرده و بسترهای ایجاد ناامنی و هرج و مرج در کشور را گسترش داده است. علاوه بر این‌ها مطالبات مردمی و درخواست‌های برخی احزاب لبنانی مبنی بر پیشبرد روند مبارزه با فساد را به بن بست کشانده است. 

منافع خلاء قدرت در لبنان از منظر راهبرد استراتژیک کشورهای منطقه و قدرت‌های غربی نیز قابل توجه است. ادامه ناآرامی در لبنان می‌تواند توجه این کشور به بهره‌برداری از منابع گازی و نفتی مشترک با رژیم صهیونیستی را از بین ببرد و گروه‌های داخلی این کشور را بنا بر منافع اسرائیل به فرسایش بکشاند و فضای مناسب‌تری برای پیشبرد برنامه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهت هدف قرار دادن حزب الله ایجاد کند. علاوه بر اینکه این اوضاع  تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از سوی آمریکا بر لبنان را با تأثیرگذاری بیشتری همراه کرده و و بیش از پیش علائم اقتصادی این کشور را در خطر قرار می‌داد.

این مخاطرات در شرایطی در لبنان دنبال می‌شود که تنش‌های خارجی در اوضاع نابسامان منطقه به ویژه در مرزهای لبنان در نتیجه وجود خلاء حاکمیت در این کشور بیش از پیش احساس می‌شد.

تمامی این موارد باعث شد جریان‌های ملی گرای لبنان تشکیل دولت اکثریت در این کشور را به ادامه خلأ قدرت ترجیح دهند و در نتیجه دولتی روی کار بیاید که مورد توافق تمامی گروه‌های سیاسی نیست، با این وجود ساختار اکثریت پارلمانی موجود در لبنان نشان می‌دهد که تدوین بیانیه وزارتی این دولت و تصویب آن در پارلمان با مشکل خاصی مواجه نخواهد بود.

نکته دیگر اینکه جریان‌هایی که از حضور در دولت جدید لبنان سرباز زده‌اند، احتمالاً به دنبال مانع‌تراشی در پیشبرد اهداف دولت در بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم بر خواهد آمد. این موانع را می‌توان در ابعاد سیاسی و از طریق فراکسیون های پارلمانی از یک طرف و رویکردهای اجتماعی در زمینه ادامه اعتراضات در کف خیابان‌ها  مشاهده کرد، درست به همین علت بود که ساعاتی بعد از اعلام تشکیل دولت جدید در لبنان، بخشی از افکار عمومی لبنان که این بار گرایش‌های حزبی و سیاسی در میان آنها بیش از پیش مشاهده می‌شد، به خیابان‌ها آمدند تا به جای فرصت دادن به دولتی که تازه به حاکمیت رسیده و به دنبال بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم و تامین مطالبات معترضان است، از همان ابتدا مخالفت خود را با دولت جدید اعلام کنند.

آنچه که از افق تحولات سیاسی و امنیتی لبنان پیش‌بینی می‌شود، این است که تشکیل دولت جدید نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر اعتراضات مردمی در این کشور داشته باشد و جریانهای مورد حمایت غرب همچنان به فعالیت‌های خود در جهت مانع تراشی در روند پیشبرد اهداف دولت ادامه خواهند داد.

از سوی دیگر تشکیل دولت لبنان از میان شخصیت های متخصص بدون سابقه سیاسی قابل توجه به همان اندازه که ‌می‌تواند وابستگی سیاسی در دولت جدید را کاهش دهد، اما فقدان تجربه سیاسی لازم در میان وزرای جدید ممکن است مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند.

به هر روی، پیش‌بینی در مورد موفقیت یا عدم کامیابی دولت جدید به ویژه در شرایط حساس کنونی زود است. شاید یکی از افرادی که به بهترین نحو از این مشکلات اطلاع دارد شخص حسان دیاب است که از سخنرانی خود بعد از اعلام تشکیل دولت از حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های ماموریت قرار داده شده بر دوش دولت خبر داد و در عین حال وی تاکید کرد که انجام این ماموریت غیرممکن است و در سایه همبستگی اجتماعی امکان تحقق اهداف دولت جدید در تعامل با مطالبات مردمی معترضان وجود دارد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۵۹۶۳۱۰:۲۷:۳۸ ۱۳۹۸/۱۱/۵
لبنان در بن بست هست و این دولت هم نمیتونه مشکلاتش را حل کنه فساد بیداد میکنه
ناشناس۱۳۰۵۹۷۶۱۰:۳۶:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۵
لبنان کشوری است با مشکلات عدیده. این کشور به جز صنعت توریسم، منبع درآمدی دیگری ندارد. عربستان تا 3-2 قبل سالی چند میلیارد دلار کمک بلا عوض می کرد که از آن تاریخ آن را قطع کرده است. درآمد توریسم هم به علت آشوبهای اخیر کم رنگ شده است. از طرف دیگر به علت وجود گروههای قومی مختلف و تنش های بین حزب الله و اسراییل این کشور فاقد ثبات سیاسی است. از همه مهم تر لبنان فاقد یک ارتش قوی و تعیین کننده است. با توجه به موارد بالا، استقرار آرامش و ثبات سیاسی و اقتصادی در این کشور بسیار بعید است.
ناشناس۱۳۰۵۹۷۷۱۰:۳۶:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۵
آخه آدم عاقل ؛ کار رو میده دست زن ؟!
ناشناس۱۳۰۵۹۹۷۱۰:۵۷:۱۵ ۱۳۹۸/۱۱/۵
ظاهرا دیاب ، کابینه رو با آشپزخونه اشتباه گرفته
ناشناس۱۳۰۵۹۸۰۱۰:۳۸:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۵
هیئت دولت است یا انجمن بانوان ؟!!!
ناشناس۱۳۰۵۹۸۵۱۰:۴۱:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۵
با توجه به وجود تعداد 6 زن در این کابینه ؛ سقوط حتمی است
ناشناس۱۳۰۶۰۲۷۱۱:۱۸:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۵
ای کاش تعدادشون بیشتر بود
احمد۱۳۰۶۱۰۳۱۲:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۵
توجه به حضور 6 زن در کابینه دولت لبنان که اتفاقا مورد وفاق حزب الله می باشد ضروریست.... لبنان نیز همانند ایران کشور اسلامی است.
ناشناس۱۳۰۶۲۲۵۱۳:۳۰:۳۹ ۱۳۹۸/۱۱/۵
امیدوارم خاورمیانه روزهای بهتر و امن تر و خوش تری داشته باشد و ملتها روی آسایش را ببینند.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین