استانداردهای سختگیرانه محصولات غذایی در ایران/مردم نگران نباشند

گروه سلامت الف،   3981101175 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای اطمینان از سلامت محصولات غذایی ایران، سختگیرانه ترین استانداردها طی می شود، گفت: مردم نگرانی بابت مصرف محصولات غذایی نگران باشند.

استانداردهای سختگیرانه محصولات غذایی در ایران/مردم نگران نباشند

به گزارش مهر، عباس کشاورز عصر امروز (سه شنبه اول بهمن ماه) در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در بخشی از اظهاراتش با انتقاد از اطلاعات نادرست به جامعه در خصوص آلودگی محصولات غذایی اظهار کرد: در این زمینه بررسی‌های مختلفی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که محصولات کشاورزی در ایران از سلامت بسیار خوبی برخوردار هستند و سختگیرانه‌ترین استانداردها در داخل کشور برای اطمینان از سلامت محصولات طی می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه میزان باقیمانده جیوه موجود در گندم ایران نیز ۹ برابر سختگیرانه‌تر از اتحادیه اروپاست، تاکید کرد: جامعه بدون هیچ گونه نگرانی می‌تواند محصولات تولید شده در کشورمان را مصرف کنند.

کشاورز در ارتباط با ذرت‌های آلوده که در گمرک باقیمانده بود، نیز گفت: حتی یک کیلوگرم از این ذرت‌ها به کشور وارد نشد و نگرانی در این خصوص نداریم.

این مقام مسئول ادامه داد: در گذشته مطرح می‌شد که گوجه‌ها فرنگی‌هایی که رگه‌های سفید دارند، نشان از باقیمانده سموم کشاورزی و نیترات است برای همین منظور ۱۲۰۰ مرتبه از این نوع گوجه‌ها را بررسی کردیم و مشخص شد که حتی یک مورد آنها نیتراتی بالاتر از حد مجاز نداشتند اما برخی به دنبال نگران کردن جامعه هستند. رگه‌های سفید موجود در گوجه به خاطر شکل ژنتیکی آنها بود.

وی با بیان اینکه گندم تولید شده در کشورمان استاندارد ۷ برابر سختگیرانه تر از اروپا دارد، گفت: این در حالی است که ما تنها ۲ برابر اروپایی‌ها گندم مصرف می‌کنیم و نیازمند استاندارد به این اندازه بالا نداریم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه مسائل ناشی از جنگ اقتصادی مشکلی برای کشور ایجاد نکرده است افزود: هرچند که شرایط کمی برای فعالین اقتصادی سخت‌تر کرده است اما در مجموع مشکلی برای کشور ایجاد نکرده است. در شرایط فعلی محدودیتی که داریم برای انتقال دانش است.

وی تصریح کرد: تنوع آفت‌کش‌ها در بخش کشاورزی پایین است که این امر منجر به خسارت‌هایی شده است و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این بخش انتظار می‌رود که برای رفع این مشکل اقدام کنند.

کشاورز با اشاره به لزوم انتقال دانش تولید آفت‌کش‌های کشاورزی به کشور گفت: در صورتی که بتوانیم تکنولوژی‌ها را بومی سازی کنیم هزینه‌ها نیز کاهش خواهد یافت. در بخش سموم نیازمند ایجاد اصلاحاتی در بخش‌هایی مانند پاشنده‌ها، اصلاح زمان سمپاشی و اصلاح خود آفت‌کش‌ها هستیم همچنین لازم است آفت‌کش‌ها آب کمتری استفاده کنند و تولید سموم تخصصی مورد توجه قرار گیرد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: اهمیت تولید آفت‌کش‌های کم خطرتر و کاراتر در بخش کشاورزی مورد اهمیت است و باید به سمتی برویم که آفت‌کش‌های بیولوژیک و زیستی بیشتر تولید شود.

کشاورز با اشاره به موضوع نوسانات ارزی و تأثیر آن بر فعالیت فعالان اقتصادی این بخش گفت: با وجود نوسانات ارزی در حال حاضر ارز اختصاصی به واردات آفت‌کش‌ها ۴۲۰۰ تومانی است. تشکل‌ها توانستند به خوبی قیمت‌ها را کنترل کنند و در حال حاضر گزارشی از گران‌فروشی و عدم عرضه نداشته‌ایم.

کشاورز با بیان اینکه وضعیت تولید کودهای تولیدی در کشور ارتقای مناسبی یافته است گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ حداقل مصرف کود را در کشور داشتیم و همچنین این محصول به درستی استفاده نمی‌شد اما باید توجه داشت که مصرف سم در بخش کشاورزی بسیار مورد اهمیت است و موجب افزایش عملکرد آن می‌شود؛ از سال ۱۳۹۶ به بعد اوضاع کیفیت کودها بسیار بهبود یافته و کودهای بهتری وارد بازار شده است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ وقتی کیفیت کودها را مورد بررسی قرار می‌دادیم نگرانی بسیاری داشتیم و به اسم کود موارد دیگری به کشاورزان تحویل داده می‌شد. در این راستا با شرکت‌های بخش خصوصی و حتی دولتی برخورد به عمل آمد و در مواردی ارجاع قضائی داشتیم.

کشاورز تاکید کرد: در دو سال و نیم گذشته بحران کود را پشت سر گذاشتیم و در شرایط فعلی اگر کود تولیدی در کشور عدم تطابقی با استانداردها داشته باشد حداکثر ۷ تا ۸ درصد است اما این ارقام در گذشته بسیار بالاتر بود که اکنون به دلیل نگرانی جامعه نمی‌تواند عدد آن را اعلام کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد کودهای کشاورزی با استانداردهای موجود مطابقت ندارد و از میزان و رقم عدد تطابق آنها فاصله زیادی با اندازه استاندارد ندارد، گفت: سازمان تعزیرات حکومتی کمک زیادی برای جلوگیری از کودهای بی‌کیفیت داشته است؛ ضمن اینکه در یک سال و نیم گذشته هیچ موردی را به تعزیرات معرفی نکردیم که این امر نشان می‌دهد اوضاع بهبود یافته است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ترکیب کودهای استفاده شده در بخش کشاورزی نیز مورد اهمیت است، گفت: گیاهان را با کود می‌تواند در برابر سرما، گرما و خشکسالی محافظت کرد.

کشاورز گفت: استفاده از کود مناسب باعث شده است سیب‌های زرد به زودی داخل‌شان قهوه‌ای نشود و رنگ شادابی دارند؛ مصرف کودهای پتاسه در کشور افزایش داشته که این امر جای قدردانی دارد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با بالا بودن میزان فلزات سنگین در محصولات کشاورزی ایران گفت: زمانی که مطرح شد میزان فلزات سنگین برنج در کشور بالا است در ۴۶۰ نقطه برنج‌های تولیدی را مورد آزمایش قرار دادیم که مشخص شد که تنها در دو نقطه میزان باقیمانده فلزات سنگین در آن بالا بود که دلیل آن وجود دو کارخانه صنعتی در نزدیکی مزارع بود که آب آنها به شالیزارها می‌رفت.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۲۶۵۸۲۲:۴۷:۳۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱
اي بابا خوب مردم نگرانند
املی۱۳۰۲۶۷۲۲۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱
اقای کشاورز باگفتن این افاضات مردم اعتماد ندارند لطفا یکسری به کارخانجات لبنی بزنید ببینید ماست موسیر وماست بورانی اسفناج و. . ازچه نوع ماستی استفاده میکنند بعضا ازماستهای کپک زده وغیرقابل مصرف وبرخی صاحبان سرمایه برای اینکه دورریزنداشته باشند ویا بعلت نبود بازرسی مستمر ازسوی اداره بهداشت منطقه وموسسه استاندارد ازموقعیت سواستفاده میکنند وباسلامتی مردم وکودکان بازی میکنند ویا یک سری هم به شرکتهای شکلات سازی و. . ویا شیرهای پاستوریزه داخل از.. استفاده میکنندبزنید شما چیزی نمیدانید ویا میخواهید به مردم اگاهی واعتماد واطمینان بدهید که محصولات غذایی ما سالم هستند
مصطفي۱۳۰۲۶۹۴۲۳:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱
شما هم نگران نباش حداقل من ، اصلا حرفهاي شما رو باور ندارم چون كيفيت توليدات مواد غذايي در ايران واقعا پائينه ميتوانيد تفاوت كيفيت رو در استانهاي اذربايجان با مثلا تهران مقايسه كنيد در تركيه ، دوبي و.. هم ميتونيد مقايسه داشته باشيد
حمید۱۳۰۲۷۹۶۰۵:۵۶:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
گفتی یو مردم نگران نباشند و ما هم دیگه نگران نیستیم!!!
ناشناس۱۳۰۲۸۸۹۰۸:۲۰:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲
کاش برای صدا و سیما هم استاندارد تهیه میشد.
ناشناس۱۳۰۲۹۴۹۰۸:۵۴:۰۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲
استاندارد هایی که با .. .. .. بشن به درد نمی خورن
ناشناس۱۳۰۲۹۶۵۰۹:۰۰:۰۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲
استاندارد را داریم اما واقعا رعایت هم می شود؟ ذرت آلوده چگونه به بازار راه یافت؟ بعضی موارد کمش هم زیاد است . بیشتر دقت کنیم تمام مردم این کشور مثل اعضای خانواده خودمان هستند، اگر مسئولیتی داریم راحت از کنار مسایل نگذریم
ناشناس۱۳۰۲۹۹۲۰۹:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
البته که مسوولان همیشه راست می گویند برای جان مردم ارزش قایلند و کارشان را بلدند و مردم هم اعتماد کامل را به همه شان دارند!!!
پینوکیو۱۳۰۳۰۸۳۱۰:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲
اصلا نگران نیستیم دیگه مخصوصا با صحبت های مسئولین.
سروش۱۳۰۳۰۹۰۱۰:۲۹:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲
مگه قضیه پالم دروغ بود مگه قضیه برنج ها دروغ بود مگه قضیه ذرت های آلوده که همین الانم تو گمرکه دروغ بود ..وگرنه اون کارشناس رسمیه وزارت بهداشته در انستیتو سم شناسی مواد غذایی هر ماه دهها گزارش تو دکتر سلام میگه به جایی بر نمی خوره فقط این بار فشار شرکت های لبنی پر زورتره
ناشناس۱۳۰۳۱۰۵۱۰:۴۲:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
خودمان از خریدی که میکنیم از انواع مغزها (توی یک پاکت باید دنبال بادام زمینی کامل نسوخته بگردی!) و حبوبات گرفته تا اون روکش کاکایوی روی بستنی که هر روز نازکتر و بدمزه تر میشه میفهمیم شما چقدر زیاد به کیفیت محصولات غذایی اهمیت میدید!
ناشناس۱۳۰۳۱۷۰۱۱:۲۲:۲۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲
اتفاقا چون عوامل کنترل کننده استانداردها بعضا .. اولویت اول و آخرشان مصلحت اندیشی و حفظ پست و مقام و میز و .. است به شدت باید ترسید ؟!
ناشناس۱۳۰۳۱۸۰۱۱:۲۷:۲۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲
وقتی اوضاع اقتصادی کشوری وخیم میشود تقلب و خارج استاندارد شدن مواد غذای امر عادی میشود
ناشناس۱۳۰۳۲۶۹۱۲:۱۹:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
استاندارد سخت گیرانه ! الان یک روغن آفتابگردان یک کیلویی حدود 8 تومن قیمتشه. ببین چی تو این روغنه هست که اینقدر ارزونه !!!!
ناشناس۱۳۰۳۳۹۱۱۳:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
به قدری استاندارد مواد غذایی بالاست که عراق هم از ما گوجه و پیاز و سیب زمینی نمیخره.
ناشناس۱۳۰۳۴۰۲۱۳:۴۳:۲۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲
دقیقا ما هم همین را میگوییم . آنقدر قانون و استاندارد داریم که نیازی به مشابهات خارجی نداریم . اما مشکل در التزام به رعایت قوانین است . ویا همین مواردی که درپرونده هایی گفته میشود عواملی فشار وارد میکنند که از مسیر عادی خارج شود .
م فلاح۱۳۰۳۴۱۴۱۳:۵۴:۳۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲
اتفاقا مردم نگرانند و نگرانی شون هم بجاست جدای از اظهارات کارشناس مربوطه از جمله ابهامات محصولات تراریخته
امین۱۳۰۳۴۸۱۱۴:۳۵:۱۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲
همین ساده حرف شما قابل باور نیست یادتان هست آبلیمویی که آبلیمو نبود حتی منهدم کردنش در طبیعت خطرناک بود چندین سال تولید میشد و کک کسی نگزید قبول کنید باور کردن سخت است.
نادری۱۳۰۳۴۸۵۱۴:۳۷:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۲
بزرگوار شما به ما یه آمار مناسب میدید که در ایران چند لیترشیر تولید میشه ؟ که این همه کارخانه و این حجم تولید رو بی وقفه پوشش میده ؟ که هیچ تازه لبنیاتی های سنتی هم به ظاهر شیر استفاده میکنن جزو این زنجیره اند یکی پاسخ درست بده
ناشناس۱۳۰۳۴۸۹۱۴:۴۰:۲۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲
استانداردهای سختگیرانه!؟ ما با استانداردها مشکل نداریم بلکه عملکرد مجریان سیستم نظارتی مشکل داریم

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 3. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 4. نیروگاه هسته‌ای امارات

 5. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 6. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 16. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 17. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 18. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 21. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

آخرین عناوین