۲۵سناریوبرای منشابوی نامطبوع پایتخت

گروه اجتماعی الف،   3981101133

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس مطالعات دانشگاهی و نهادهای مرتبط به شهرداری ۲۵ سناریو برای منشا بوی نامطبوع پایتخت شناسایی شده است.

به گزارش مهر، زهرا صدراعظم نوری در ابتدای نشست امروز سخنگوی شورا با تسلیت مجدد به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جانباختن تعدادی از هم‌وطنان در حادثههواپیما و همچنین حادثه جانباختن تعدادی از تشییع‌کنندگان شهید سلیمانی در کرمان، گفت: در دیدار با خانواده تعدادی از جانباختگان حادثه سقوط هواپیما مقرر شد یادمانی را برای شهدا ایجاد کنیم و امیدوارم هر چه زودتر بتوانیم به صورت داخلی و بین‌المللی این مسئله را اجرا کنیم.

وی افزود: پیشنهادی مطرح شد که از خانواده‌ها دلجویی کنیم. بنابراین به دیدار خانواده‌ها رفتیم و انتظاری که می‌رود این است که وقتی اتفاقی رخ می‌دهد و دل مردم را به درد می‌آورد باید تلاش شود و ساز و کاری فراهم گردد که از درد و آلام آنها بکاهد نه اینکه باعث رنجش بیشتر شود. بعد از اتفاقات این چنینی مسئله تشییع و دفن و مراسم این عزیزاننباید برای خانواده‌ها ایجاد مشکل کند و باید همه کمک کنند و تسهیلات فراهم کنند.

نوری بیان داشت: از آنجا که این جانباختگان شهید محسوب می‌شوند باید ساز و کارها از صدر تا ذیل فراهم شود. بعضی از خانواده‌ها گلایه داشتند که بعد از اتفاق به هر جا مراجعه می‌کردند جا برای دفن پیدا نمی‌شد. باید یک گروه تمام کارها را از صفر تا صد انجام دهد. امیدوار هستیم که بتوان برای این خانواده‌ها جبران کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بخش آتش‌نشانی و خدماتی که ارائه می‌دهد به دلیل فراوانی حوادث از موضوعاتی است که هم در صحن شورا و هم در گروه‌های مختلفبسیار به آن پرداخته می‌شود، افزود: فقط در مورد حریق که یکی از انواع حوادث است، ۲۰ هزار مورد در سال ۹۸، ۲۱ هزار مورد در سال ۹۷ و ۲۷ هزار مورد در سال ۹۶ گزارش شدهاست. هر چقدر این سازمان قوی‌تر، مجهزتر و متخصص‌تر باشد می‌تواند با سرعت بیشتری خدمت رسانی انجام داده و ضایعات مالی و جانی را کاهش دهد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از لحاظ تعداد و پراکنش ایستگاه‌های آتش‌نشانی باید چند ایستگاه جدید احداث و ایستگاه‌های موجود بازسازی و بهسازی شود تا سرعت عملیات بیشتر شود.

نوری با اشاره به توافق نامه‌ای که بین شهرداری و سازمان اورژانس منعقد شد، اظهار داشت: باید بتوانیم از ظرفیت‌های اورژانس برای یک سری از خدمات، بیشتر استفاده کنیم. به دلیل ترافیک و محدودیت‌های تردد استفاده از ظرفیت‌های اورژانس می‌تواند به خدمت‌رسانی مناسب‌تر در زمان طلایی حوادث منجر شود. در همه ایستگاه‌ها استفاده از آمبولانس،موتورلانس، هلیکوپتر و بالگرد منجر به سرعت بیشتر خدمت رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام دیگر که در هماهنگی بین حوزه آتش‌نشانی و خدمات شهری و حوزه شهرسازی و معماری صورت گرفت این است که از آنجا که تمام ساختمان‌ها ملزم به استعلام از آتش نشانی هستند و چون این پروسه طولانی است، ساز کاری فراهم شده که مسئولیتتأیید ساختمان‌های زیر ۶ طبقه به عهده دفاتر خدمات الکترونیک و شهرداری مناطق باشد و سازمان آتش نشانی ضمن نظارت، ضوابط را ابلاغ کند. در واقع بازدیدها توسط دفاتر خدمات الکترونیک انجام می‌شود و آتش نشانی به صورت رندم آن‌ها را بررسی می‌کند. اگر این اقدامات به رضایتمندی بیشتر مردم بینجامد حتماً رسیدگی به ساختمان‌های با طبقات بیشتر هم به دفاتر خدمات الکترونیک سپرده می‌شود و فقط تایبد ساختمان‌های بلندمرتبه به آتش نشانی سپرده خواهد شد.

۲۵ سناریو برای منشاء بوی بد پایتخت مطرح است

عضو شورای شهر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر انتشار بوی بد در جنوب تهران گفت: یکی از انواع آلودگی بوی نامطبوعی است که در فضای شهر منتشر می‌شود. در این مورد باید منبع این بو را شناسایی کرد تا از انتشار آن جلوگیری شود. این بو یک بار در سال گذشته احساس شد و واکنش شهروندان را در بر داشت و چندین بار نیز در سال جاری.

وی عنوان کرد: بر مبنای گزارشهای ارائه شده و پیام‌هایی که به سامانه ۱۳۷ می‌رسد،نارضایتی مردم از انتشار بو در زمانی گزارش می‌شود که وارونگی دما و رطوبت وجود دارد.طبق مطالعات دانشگاه‌ها و حوزه‌های مربوط به شهرداری ۲۵ سناریو مطرح شده که می‌تواند منشأ این بو باشد، از جمله وجود گاوداری‌هایی در جنوب تهران، کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ویژه سولفور و مشتقات آن، فاضلاب، استفاده از مازوت در کارخانجات صنعتی و آرادکوه.

نوری تصریح کرد: قابل دسترس و راحت ترین سناریو وجود مجموعه آرادکوه است. مجموعه‌ای که از دهه چهل فعالیتش را آغاز کرده و مربوط به امروز نیست. اگر آرادکوه عاملبوی بد باشد باید در طول سال نیز این بو استشمام شود و در خود همان محدوده قابل تحمل نباشد. برای اینکه بتوان نتیجه قطعی داد که کدام سناریو باعث دلیل اصلی انتشار این بوی بد است باید از طریق دستگاه‌های مربوطه اقدام شود. به همین منظور از شهرداری خواسته شد که دستگاه سنجش بو به کار گرفته شود تا منبع بو تشخیص داده شود. در محدوده فرودگاه امام خمینی (ره) و عوارضی مقداری این بو بیشتر احساس می‌شود که وجوددامداری‌ها و کارخانجات یکی از سناریوهای قوی در این مورد است بنابراین باید صبر کنیم دستگاه‌های بوسنج به فعالیت بپردازند و منبع آن را مشخص کنند و سپس اقدام لازم در این مورد انجام شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد تشخیص باغ یا غیر باغ بودن پلاک‌های ثبتی که در صحن شورا انجام می‌شود نیز یادآور شد: یکی از اقدامات بسیار مؤثر و قابل دفاع شورای پنجم در راستای شفاف سازی این بود که موضوع باغات و سایر موضوعات را به جای اینکه در پشت درهای بسته بررسی کند به صحن شورا آورده و جلوی دید و نظر همه مردم و اصحاب رسانه مطرح کرد که درطول ۲۰ سال فعالیت شورا این مسئله از شورای پنجم شروع شد.

نوری در ادامه افزود: در مورد مسئله مطرح شده دو حوزه داریم که به صورت کارشناسی و مسئولانه اقدام می‌کنند؛ کمیسیون ماده ۷ که در ۲۲ منطقه نمایندگی دارد و در سال گذشته استعلام تخریب و پایان کار ۳۰ هزار پرونده در آن انجام شد. پرونده‌هایی که مصداق آن باغ و زیر ۲۰۰ متر باشد در کمیسیون ماده ۷ که دبیرخانه آن در سازمان بوستان هاست توسطمعاون شهرسازی و معماری، رئیس سازمان بوستان‌ها و عضوی از شورا مورد بررسی قرارمی‌گیرد. این پرونده‌ها برای آمدن به صحن شورا از فاز دیگری که کمیسیون شهرسازی و معماری است می‌گذرند که در آنجا هم کار کارشناسی انجام شده و بررسی می‌کنند تا به صحن بیاید. می‌توان گفت حدود ۹۸ تا ۹۹ درصد کار اصولی انجام می‌شود و اگر مشکلاتی پیش بیاید طبیعی است چون صحن شورا از طریق آرا رأی می‌دهد و بر اساس رأی اکثریتنتیجه حاصل می‌شود. بنابراین همه ۲۱ نفر که دغدغه حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز را دارند و کمیسیون ماده ۷ معاونت شهرسازی معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست تمام تلاششان را انجام می‌دهند تا این کار به نحو احسن در سلامت کامل انجام شود.

ساماندهی گورستان‌های قدیمی پایتخت

وی در مورد اینکه چرا بعضی از پرونده‌ها رأی باغ دارد و در صحن شورا تبدیل به غیر باغ می‌شود گفت: بعضی از پرونده‌ها در گذشته با دقت و صحت مورد بررسی قرار نمی‌گرفتند. ما به عنوان نمایندگان مردم باید مدافع حقوق شخصی و عمومی مردم باشیم. بنابراین در صحت و سلامت آرای داده شده تردیدی نیست و به جرأت می‌توان گفت ۹۹ درصد از موارد کار اصولی و درست انجام شده است.

نوری در باره ایجاد گورستان‌های جدید در تهران و سوالی که در این باره مطرح شد، خاطر نشان کرد: هر مکانی ظرفیتی دارد و قبل از پر شدن آن باید جایگزین آن پیش بینی و امکانسنجی شود. بهشت زهرا نیز در آینده‌ای نزدیک پرمی‌شود و از الان باید به فکر جایگزین آن در تهران باشیم.

این عضو شورا گفت: منطقی نیست که مردم برای تدفین امواتشان از شمال به جنوب و یا از شرق به غرب بیایند. بنابراین چند گزینه مورد بررسی قرار گرفته و در کمیسیون مربوطهمشاور گزارش می‌دهد و بعد از تصویب شورا اعلام می‌شود. فعلاً ظرفیت بهشت زهراهمچنان وجود دارد اما برای سال‌های آینده باید به دنبال جایگزین برای بهشت زهرا در چند نقطه باشیم.

وی افزود: ساماندهی گورستان ها به خصوص گورستان‌های اقلیت‌ها در منطقه ۱۴ که تاریخی و فرهنگی اند و افرادی از کشورهای مختلف که در جنگ جهانی کشته شده‌اند در آن آرمیده‌اند مورد تاکید شورای شهرتهران است. شهرداری تهران آنجا را ساماندهی خواهد کرد تا به عنوان فضای تفرج و عمومی استفاده شود.

۴۱ پرونده تخلفات به شورا ارسال شده است

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مبارزه با فساد و تخلف از جمله موضوعاتی است که در شورای پنجم به جد دنبال می‌شود، گفت: انتظار این است که در جاهای مختلفی که تخلف صورت می‌گیرد و گزارشها و مستندات ارائه و به مرجع قضائی ارجاع می‌شود باید برخورد صورت بگیرد و اگر برخورد صورت نگیرد متخلفین تخلفات شأن را گسترده‌تر خواهند کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمایندگان مردم از رئیس قوه قضائیه انتظار داریم با توجه به بحث‌ها و شعارهایی که مطرح کردند، گزارشاتی که سازمان بازرسی کل کشور در مورد تخلف در شهرداری در دوره‌های گذشته به مراجع قضائی ارائه دادند را بررسی کنند و پاسخ دهند. طبقگزارش‌ها حدود ۸۰۰ پرونده از تخلفات شهرداری در دوره گذشته به مراجع قضائی ارائه شده که تعدادی از آنها منع تعقیب گرفتند. همچنین ۴۱ پرونده مجدداً توسط سازمان بازرسی کلکشور به شورا و شهرداری ارائه شده است. بنابراین انتظار داریم با این تخلفات برخورد شود و متخلف به جزای اعمال خود برسد. زمانی در جامعه عدالت برقرار می‌شود که از حقوق عامه دفاع شود.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 3. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 4. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 5. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 6. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 7. آشوراده آزاد شد

 8. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 9. آخرین آمار کرونا در ایران: ۲۴۴۹ مبتلای جدید/ ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار

 10. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 13. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 14. مردانی: تاکنون ۲۰ درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده‌اند

 15. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

 16. دستور وزیر کار برای تمدید دفترچه بیمه کارگران هفت تپه

 17. پیام تسلیت و دستور رهبر معظم انقلاب درپی آتش سوزی یک مرکز درمانی

آخرین عناوین