۲۵سناریوبرای منشابوی نامطبوع پایتخت

گروه اجتماعی الف،   3981101133

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس مطالعات دانشگاهی و نهادهای مرتبط به شهرداری ۲۵ سناریو برای منشا بوی نامطبوع پایتخت شناسایی شده است.

به گزارش مهر، زهرا صدراعظم نوری در ابتدای نشست امروز سخنگوی شورا با تسلیت مجدد به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جانباختن تعدادی از هم‌وطنان در حادثههواپیما و همچنین حادثه جانباختن تعدادی از تشییع‌کنندگان شهید سلیمانی در کرمان، گفت: در دیدار با خانواده تعدادی از جانباختگان حادثه سقوط هواپیما مقرر شد یادمانی را برای شهدا ایجاد کنیم و امیدوارم هر چه زودتر بتوانیم به صورت داخلی و بین‌المللی این مسئله را اجرا کنیم.

وی افزود: پیشنهادی مطرح شد که از خانواده‌ها دلجویی کنیم. بنابراین به دیدار خانواده‌ها رفتیم و انتظاری که می‌رود این است که وقتی اتفاقی رخ می‌دهد و دل مردم را به درد می‌آورد باید تلاش شود و ساز و کاری فراهم گردد که از درد و آلام آنها بکاهد نه اینکه باعث رنجش بیشتر شود. بعد از اتفاقات این چنینی مسئله تشییع و دفن و مراسم این عزیزاننباید برای خانواده‌ها ایجاد مشکل کند و باید همه کمک کنند و تسهیلات فراهم کنند.

نوری بیان داشت: از آنجا که این جانباختگان شهید محسوب می‌شوند باید ساز و کارها از صدر تا ذیل فراهم شود. بعضی از خانواده‌ها گلایه داشتند که بعد از اتفاق به هر جا مراجعه می‌کردند جا برای دفن پیدا نمی‌شد. باید یک گروه تمام کارها را از صفر تا صد انجام دهد. امیدوار هستیم که بتوان برای این خانواده‌ها جبران کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بخش آتش‌نشانی و خدماتی که ارائه می‌دهد به دلیل فراوانی حوادث از موضوعاتی است که هم در صحن شورا و هم در گروه‌های مختلفبسیار به آن پرداخته می‌شود، افزود: فقط در مورد حریق که یکی از انواع حوادث است، ۲۰ هزار مورد در سال ۹۸، ۲۱ هزار مورد در سال ۹۷ و ۲۷ هزار مورد در سال ۹۶ گزارش شدهاست. هر چقدر این سازمان قوی‌تر، مجهزتر و متخصص‌تر باشد می‌تواند با سرعت بیشتری خدمت رسانی انجام داده و ضایعات مالی و جانی را کاهش دهد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از لحاظ تعداد و پراکنش ایستگاه‌های آتش‌نشانی باید چند ایستگاه جدید احداث و ایستگاه‌های موجود بازسازی و بهسازی شود تا سرعت عملیات بیشتر شود.

نوری با اشاره به توافق نامه‌ای که بین شهرداری و سازمان اورژانس منعقد شد، اظهار داشت: باید بتوانیم از ظرفیت‌های اورژانس برای یک سری از خدمات، بیشتر استفاده کنیم. به دلیل ترافیک و محدودیت‌های تردد استفاده از ظرفیت‌های اورژانس می‌تواند به خدمت‌رسانی مناسب‌تر در زمان طلایی حوادث منجر شود. در همه ایستگاه‌ها استفاده از آمبولانس،موتورلانس، هلیکوپتر و بالگرد منجر به سرعت بیشتر خدمت رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام دیگر که در هماهنگی بین حوزه آتش‌نشانی و خدمات شهری و حوزه شهرسازی و معماری صورت گرفت این است که از آنجا که تمام ساختمان‌ها ملزم به استعلام از آتش نشانی هستند و چون این پروسه طولانی است، ساز کاری فراهم شده که مسئولیتتأیید ساختمان‌های زیر ۶ طبقه به عهده دفاتر خدمات الکترونیک و شهرداری مناطق باشد و سازمان آتش نشانی ضمن نظارت، ضوابط را ابلاغ کند. در واقع بازدیدها توسط دفاتر خدمات الکترونیک انجام می‌شود و آتش نشانی به صورت رندم آن‌ها را بررسی می‌کند. اگر این اقدامات به رضایتمندی بیشتر مردم بینجامد حتماً رسیدگی به ساختمان‌های با طبقات بیشتر هم به دفاتر خدمات الکترونیک سپرده می‌شود و فقط تایبد ساختمان‌های بلندمرتبه به آتش نشانی سپرده خواهد شد.

۲۵ سناریو برای منشاء بوی بد پایتخت مطرح است

عضو شورای شهر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر انتشار بوی بد در جنوب تهران گفت: یکی از انواع آلودگی بوی نامطبوعی است که در فضای شهر منتشر می‌شود. در این مورد باید منبع این بو را شناسایی کرد تا از انتشار آن جلوگیری شود. این بو یک بار در سال گذشته احساس شد و واکنش شهروندان را در بر داشت و چندین بار نیز در سال جاری.

وی عنوان کرد: بر مبنای گزارشهای ارائه شده و پیام‌هایی که به سامانه ۱۳۷ می‌رسد،نارضایتی مردم از انتشار بو در زمانی گزارش می‌شود که وارونگی دما و رطوبت وجود دارد.طبق مطالعات دانشگاه‌ها و حوزه‌های مربوط به شهرداری ۲۵ سناریو مطرح شده که می‌تواند منشأ این بو باشد، از جمله وجود گاوداری‌هایی در جنوب تهران، کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ویژه سولفور و مشتقات آن، فاضلاب، استفاده از مازوت در کارخانجات صنعتی و آرادکوه.

نوری تصریح کرد: قابل دسترس و راحت ترین سناریو وجود مجموعه آرادکوه است. مجموعه‌ای که از دهه چهل فعالیتش را آغاز کرده و مربوط به امروز نیست. اگر آرادکوه عاملبوی بد باشد باید در طول سال نیز این بو استشمام شود و در خود همان محدوده قابل تحمل نباشد. برای اینکه بتوان نتیجه قطعی داد که کدام سناریو باعث دلیل اصلی انتشار این بوی بد است باید از طریق دستگاه‌های مربوطه اقدام شود. به همین منظور از شهرداری خواسته شد که دستگاه سنجش بو به کار گرفته شود تا منبع بو تشخیص داده شود. در محدوده فرودگاه امام خمینی (ره) و عوارضی مقداری این بو بیشتر احساس می‌شود که وجوددامداری‌ها و کارخانجات یکی از سناریوهای قوی در این مورد است بنابراین باید صبر کنیم دستگاه‌های بوسنج به فعالیت بپردازند و منبع آن را مشخص کنند و سپس اقدام لازم در این مورد انجام شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد تشخیص باغ یا غیر باغ بودن پلاک‌های ثبتی که در صحن شورا انجام می‌شود نیز یادآور شد: یکی از اقدامات بسیار مؤثر و قابل دفاع شورای پنجم در راستای شفاف سازی این بود که موضوع باغات و سایر موضوعات را به جای اینکه در پشت درهای بسته بررسی کند به صحن شورا آورده و جلوی دید و نظر همه مردم و اصحاب رسانه مطرح کرد که درطول ۲۰ سال فعالیت شورا این مسئله از شورای پنجم شروع شد.

نوری در ادامه افزود: در مورد مسئله مطرح شده دو حوزه داریم که به صورت کارشناسی و مسئولانه اقدام می‌کنند؛ کمیسیون ماده ۷ که در ۲۲ منطقه نمایندگی دارد و در سال گذشته استعلام تخریب و پایان کار ۳۰ هزار پرونده در آن انجام شد. پرونده‌هایی که مصداق آن باغ و زیر ۲۰۰ متر باشد در کمیسیون ماده ۷ که دبیرخانه آن در سازمان بوستان هاست توسطمعاون شهرسازی و معماری، رئیس سازمان بوستان‌ها و عضوی از شورا مورد بررسی قرارمی‌گیرد. این پرونده‌ها برای آمدن به صحن شورا از فاز دیگری که کمیسیون شهرسازی و معماری است می‌گذرند که در آنجا هم کار کارشناسی انجام شده و بررسی می‌کنند تا به صحن بیاید. می‌توان گفت حدود ۹۸ تا ۹۹ درصد کار اصولی انجام می‌شود و اگر مشکلاتی پیش بیاید طبیعی است چون صحن شورا از طریق آرا رأی می‌دهد و بر اساس رأی اکثریتنتیجه حاصل می‌شود. بنابراین همه ۲۱ نفر که دغدغه حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز را دارند و کمیسیون ماده ۷ معاونت شهرسازی معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست تمام تلاششان را انجام می‌دهند تا این کار به نحو احسن در سلامت کامل انجام شود.

ساماندهی گورستان‌های قدیمی پایتخت

وی در مورد اینکه چرا بعضی از پرونده‌ها رأی باغ دارد و در صحن شورا تبدیل به غیر باغ می‌شود گفت: بعضی از پرونده‌ها در گذشته با دقت و صحت مورد بررسی قرار نمی‌گرفتند. ما به عنوان نمایندگان مردم باید مدافع حقوق شخصی و عمومی مردم باشیم. بنابراین در صحت و سلامت آرای داده شده تردیدی نیست و به جرأت می‌توان گفت ۹۹ درصد از موارد کار اصولی و درست انجام شده است.

نوری در باره ایجاد گورستان‌های جدید در تهران و سوالی که در این باره مطرح شد، خاطر نشان کرد: هر مکانی ظرفیتی دارد و قبل از پر شدن آن باید جایگزین آن پیش بینی و امکانسنجی شود. بهشت زهرا نیز در آینده‌ای نزدیک پرمی‌شود و از الان باید به فکر جایگزین آن در تهران باشیم.

این عضو شورا گفت: منطقی نیست که مردم برای تدفین امواتشان از شمال به جنوب و یا از شرق به غرب بیایند. بنابراین چند گزینه مورد بررسی قرار گرفته و در کمیسیون مربوطهمشاور گزارش می‌دهد و بعد از تصویب شورا اعلام می‌شود. فعلاً ظرفیت بهشت زهراهمچنان وجود دارد اما برای سال‌های آینده باید به دنبال جایگزین برای بهشت زهرا در چند نقطه باشیم.

وی افزود: ساماندهی گورستان ها به خصوص گورستان‌های اقلیت‌ها در منطقه ۱۴ که تاریخی و فرهنگی اند و افرادی از کشورهای مختلف که در جنگ جهانی کشته شده‌اند در آن آرمیده‌اند مورد تاکید شورای شهرتهران است. شهرداری تهران آنجا را ساماندهی خواهد کرد تا به عنوان فضای تفرج و عمومی استفاده شود.

۴۱ پرونده تخلفات به شورا ارسال شده است

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مبارزه با فساد و تخلف از جمله موضوعاتی است که در شورای پنجم به جد دنبال می‌شود، گفت: انتظار این است که در جاهای مختلفی که تخلف صورت می‌گیرد و گزارشها و مستندات ارائه و به مرجع قضائی ارجاع می‌شود باید برخورد صورت بگیرد و اگر برخورد صورت نگیرد متخلفین تخلفات شأن را گسترده‌تر خواهند کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمایندگان مردم از رئیس قوه قضائیه انتظار داریم با توجه به بحث‌ها و شعارهایی که مطرح کردند، گزارشاتی که سازمان بازرسی کل کشور در مورد تخلف در شهرداری در دوره‌های گذشته به مراجع قضائی ارائه دادند را بررسی کنند و پاسخ دهند. طبقگزارش‌ها حدود ۸۰۰ پرونده از تخلفات شهرداری در دوره گذشته به مراجع قضائی ارائه شده که تعدادی از آنها منع تعقیب گرفتند. همچنین ۴۱ پرونده مجدداً توسط سازمان بازرسی کلکشور به شورا و شهرداری ارائه شده است. بنابراین انتظار داریم با این تخلفات برخورد شود و متخلف به جزای اعمال خود برسد. زمانی در جامعه عدالت برقرار می‌شود که از حقوق عامه دفاع شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 3. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 4. نیروگاه هسته‌ای امارات

 5. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 13. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 14. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 15. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 16. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 17. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 18. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 19. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 20. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 21. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 22. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 23. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 24. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  6. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

  7. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

  8. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  9. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  10. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

  11. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

  12. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

  13. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  14. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  15. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

  16. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

  17. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

  آخرین عناوین