کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

گروه جهان الف،   3981101113 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمریکا از دهه‌های قبل به دنبال اجرای پروژه‌ای به نام خاورمیانه جدید درمنطقه بود که اتفاقا این پروژه اجرا شد٬ اما هیچ تطابقی با تصورات و محاسبات ایالات متحده نداشت.

کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

به گزارش سایت الف، روزنامه الشروق مصر در مطلبی نوشت که اصطلاح «خاورمیانه جدید» برای نخستین بار نیست که مطرح می‌شود؛ این اصطلاح نخستین بار توسط «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه وقت آمریکا٬ هنگامی که  درخلال جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان در جولای ۲۰۰۶ به بیروت آمده بود مطرح شد.

روزنامه الشروق مصر اضافه کرد که در آن زمان رایس با بی‌شرمی به مردم لبنان که زیر ویرانی‌های ناشی از هواپیماهای رژیم اشغالگر بودند وعده آغاز یک خاورمیانه جدید را که دشمنان آمریکا یعنی جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله وحزب بعث سوریه پس از سقوط نظام بعث عراق ٬ در آن حضور نداشته باشند٬ داد. محاسبات وزیرخارجه وقت آمریکا و نومحافظه کاران آمریکایی درباره خاورمیانه جدید این بود که منطقه پس از آن خالی از دشمنان رژیم صهیونیستی بوده و یک نظم دموکراتیک در حمایت از تانک‌های آمریکا در منطقه شکل بگیرد.

الشروق خاطرنشان کرد که بحث ما در اینجا خاورمیانه جدید هست؛ اما نه خاورمیانه جدیدی که کاندولیزا رایس طبق معیارها و محاسبات آمریکا مطرح کرده بود. این خاورمیانه هیچ تناسبی با تصورات رایس و نومحافظه کاران آمریکایی ندارد و مکان امنی برای آنها محسوب نمی‌شود. آنچه که منجر به ظهور یک خاورمیانه جدید شده٬ برنامه تیم جدیدی از نومحافظه کاران آمریکایی با ریاست دونالد ترامپ نیست؛ بلکه موقعیت خاورمیانه به عنوان یک منطقه در نظام جهانی باعث می شود که لزوما منعکس کننده تغییراتی باشد که در ساختار این سیستم جهانی رخ داده است.

این روزنامه مصری اشاره کرد که اما نشانه‌های تحول منطقه و ظهور این خاورمیانه جدید که بر خلاف تصورات غرب و آمریکایی‌هاست چیست؟

-افول نفوذ غربی

کشورهای غربی و در صدر آنها آمریکا در کنار انگلیس و فرانسه که سابقه استعمارگری در منطقه را پیش از این داشته اند٬ دیگر قادر به اجرای برنامه‌های خود در کشورهای خاورمیانه نیستند و هربار که وارد بحران‌های آن و درگیری در کشورهایی مانند سوریه و یمن و فلسطین اشغالی می‌شوند٬ چشم‌انداز روشنی برای خروج خود از این باتلاق‌ها نمی‌یابند.

بر اساس این گزارش، بارزترین مانع پیش روی غرب و برنامه‌‌های آن در خاورمیانه ایران است. در حال حاضر انگلیس و فرانسه و آلمان به عنوان سه کشور غربی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در تلاش برای بازگرداندن ایران به تعهد بر بندهای توافق هسته‌ای با کشورهای عضو دائم شورای امنیت هستند؛ اما در سایه تاکید ایران بر انصراف از این تعهدات که در پی عدم پایبندی دولت ترامپ به این توافق انجام شده٬ قادر به تحمیل این خواسته خود نیستند. دولت آمریکا نیز با وجود همه تحریم‌هایی که به ایران تحمیل کرده٬ این قدرت را ندارد که ایران را به سمت مذاکرات جدید و امضای یک توافق نامه جایگزین بکشاند.

به نوشته الشروق، افول نفوذ غرب در منطقه تصادفی نبود و حاصل چندین تحول است؛ از جمله این تحولات درگیری‌های منطقه بوده که به شدت موجب نگرانی کشورهای غربی از امنیتشان در خاورمیانه شده است. علاوه بر آن تهدید «تروریسم» که با نام داعش شناخته شده و پس از نابودی پایگاه آن در خاورمیانه رو به سقوط و نابودی کامل در منطقه است ٬موجب می‌شود  پس از این یک خطر بزرگ برای کشورهای غربی به شمار بیاید؛ زیرا با توجه به اینکه در میان تروریست‌های داعش عناصر زیادی با هویت غربی فعالیت می کردند؛ احتمال بازگشت آنها به اروپا و انجام فعالیت های تروریستی در کشورهای غربی بسیار زیاد است.

در سایه این شرایط٬ کشورهای غربی و به ویژه آمریکا پس از تحولات اخیر منطقه که حضور نظامیان آن را در خاورمیانه تهدید می‌کند٬ بهانه‌ای برای ابقای حضور نظامی خود در منطقه ندارند.

-ظهور وصعود قدرت‌های بین‌المللی دیگر در منطقه

این روزنامه مصری می افزاید که هم‌زمان با افول و سقوط نفوذ غرب در منطقه٬ قدرت‌های غیرغربی از نظر سیاسی و نظامی و اقتصادی در حال اوج گیری در خاورمیانه هستند.

روسیه از جمله طرف‌های تاثیرگذار در منطقه به شمار می‌آید که روابط محکمی با کشورهای عربی و غیرعربی از جمله ایران و ترکیه در خاورمیانه دارد.

به نوشته این مقاله، نقش روسیه در شکل‌گیری آینده سوریه و نقش آن در رسیدگی به بحران لیبی و موضع خاص آن در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران کاملا بارز است. هم چنین در این راستا باید به مانور دریایی مشترکی میان ایران و روسیه و چین که نشانه بارزی بر پایان نفوذ و حضور نظامی کشورهای غربی در منطقه بود اشاره کنیم.

-ائتلاف‌های منطقه‌ای

بر اساس این گزارش، پیش از این همه ائتلافات منطقه بعد از جنگ جهانی دوم زیر نظر آمریکا وکشورهای غربی شکل می‌گرفت؛ ائتلافی مانند پیمان بغداد که تحت رهبری ایالات متحده و انگلیس بود.  همچنین همه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روابط نظامی و امنیتی گسترده و محکمی با طرف‌های غربی و به ویژه آمریکا داشتند که از جمله بارزترین آنها عربستان و کویت و بحرین و قطر هستند.

به نوشته الشروق، اما مدتی بعد روسیه به عنوان یک منبع تجارت اسلحه به خاورمیانه بازگشته و روابط پایداری با ایران و مصر و ترکیه و سایر کشورهای منطقه برقرار کرد. اگرچه بازگشت روسیه به خاورمیانه به عنوان یک نیروی مؤثر و تأثیرگذار لزوماً با انعقاد اتحادهای نظامی همراه نبود ، اما روابط متنوع و انعطاف پذیر آن با برخی از کشورهای منطقه به چیزی شبیه به اتحاد تبدیل شده است که تأثیرات آن بر سایر کشورها نیز گسترش می یابد.

در سایه این شرایط بعید به نظر نمی‌رسد که به تدریج سایر کشورهای منطقه نیز روسیه را به عنوان یک هم پیمان متحد و قابل اعتماد به جای طرف های غربی و ایالات متحده در منطقه انتخاب کنند.

-بحران کشورهای عربی در خاورمیانه جدید

طبق اطلاعات روزنامه الشروق اینکه بگوییم کاهش نفوذ غرب در منطقه یک وضعیت موقتی است که با خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید و یا پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی٬ تغییر می کند یک اشتباه بزرگ است. دلایل کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه ناشی از تغییر ساختار نظم جهانی است که می تواند در سالهای آینده شاهد حضور بیشتر سایر قدرتهای نوظهور در این نظام مانند چین و هند باشد.

بر اساس این گزارش البته کاهش نفوذ غرب در منطقه به معنای محو کشورهای بزرگ غربی از صحنه خاورمیانه نیست؛ این کشورها دارای اقتصاد پیشرفته و توانایی‌های نظامی و فناوری و تکنولوژی برتری هستند که قابل انکار نیست و از ادامه ارتباطات پایدار میان آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز نباید غافل شد. اما اینکه می‌گوییم دوره احتکار غرب در خاورمیانه به پایان رسیده٬ به معنای آن است که کشورهای غربی دیگر قادر به تعیین آینده منطقه و یا ترسیم برنامه و پروژه برای کشورهای آن نیستند.

این روزنامه می افزاید که خطرات بزرگی که در خاورمیانه جدید درانتظار برخی کشورهای عربی است عبارتند از :

-امکان تبدیل عرصه کشورهای عربی به صحنه درگیری میان قدرت های بزرگ قدیم و جدید غربی وهم پیمانان منطقه‌ای آنها؛ مانند اتفاقی که در جنگ سوریه افتاد٬ بدون اینکه این کشورها به خودی خود توانایی مقابله با این جنگ و بازگرداندن امنیتش را داشته باشد.

-ممکن است برخی کشورهای عربی که نگران تاثیر درگیری‌های منطقه‌ای بر خود بوده و احتمال ظهور رقبای جدید را می دهند به طمع گسترش نفوذشان در کشورهای همسایه وارد بحرانی شوند که امنیتشان را تهدید می‌کند؛ مانند نقشی که عربستان و امارات در جنگ یمن ایفا می‌کنند.

-از دست رفتن اعتماد کشورهای عربی به ائتلاف‌های پایدارشان با کشورهای غربی که پیش از این به عنوان دژ محکمی برای عرب ها و برخی خانواده‌های حاکم بر جامعه عربی محسوب می‌شد.

 به نوشته روزنامه الشروق اولین گام برای برخورد منطقی با این شرایط در میان کشورهای عربی این است که به این فهم برسند که درنهایت آنها باید بهای این وضعیت را بپردازند و از این رو ممکن است باب تحرکات مشترک برای ایجاد تحول در جهان عرب و آینده آنها باز شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۳۱۲۷۱۰:۵۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۱/۲
چرا کاهش نفوذ؟ آیا تحلیل این روزنامه مصری با واقعیت منطبق است؟ واقعیت این است که امروز حضور نظامی غربی ها در منطقه از هر روز دیگری بیشتر است.
ناشناس۱۳۰۳۱۶۳۱۱:۲۰:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲
به همین دلیل نفوذشون کم شده... اگر آمریکا دست برتر رو در منطقه داشت یا میتونست با نفوذ سیاسی به اهدافش برسه نیازی به مداخله نظامی یا ترور نداشت
ناشناس۱۳۰۳۱۸۷۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲
خلیج فارس و تنگه هرمز در وضعیت خاص و کم سابقه‌ای قرار گرفته اند. کشور‌های مختلف با ادعای حفظ امنیت کشتیرانی، نیروی نظامی به این منطقه اعزام می‌کنند. این اتفاق پس از چند ماه تنش در خلیج فارس رخ داده است و حالا با حضور ناو‌های و کشتی‌های نظامی خلیج فارس و تنگه هرمز نظامی‌تر از گذشته هم می‌شود.
ناشناس۱۳۰۳۲۹۵۱۲:۴۴:۱۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲
سه نسل با این رویا پردازی ها نابود شدند و در حال تحمل تورم ۳۸ درصدی هستیم.

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 6. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 7. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 12. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 13. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 14. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 15. بهترین محافظ در برابر کرونا

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 22. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 23. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 24. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

  6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  7. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  8. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

  9. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

  16. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

  17. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  18. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  19. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

  21. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  22. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

  23. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

  24. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

  25. سیاه‌نمایی کرونایی علیه چین برای تبرئه آمریکا

  آخرین عناوین