رئیس قوه قضاییه از "شکارفروشی فرصت‌طلبان" جلوگیری کند!

گروه اجتماعی الف،   3981030008

در پی انتشار خبر برنامه‌ریزی سازمان محیط زیست برای صدور مجوز شکار ۴۴۷ چهارپا در ۱۲ استان، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از حجت‌الاسلام رئیسی و دادستان کل خواست به پرونده فرصت‌طلبانی که از ورود شکارچیان خارجی به کشور سود کلان می‌برند ورود ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه از "شکارفروشی فرصت‌طلبان" جلوگیری کند!

به گزارش تسنیم؛ در پی انتشار خبر برنامه‌ریزی سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور مجوز شکار 447 چهارپا در 12 استان کشور، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از رئیس قوه قضاییه و دادستان کل کشور خواست به پرونده فرصت‌طلبانی که از ورود شکارچیان خارجی به کشور سود کلان می‌برند ورود ویژه کنند.

حجت‌الاسلام پژمانفر  اظهار کرد: واضح است که محیط زیست مقوله بسیار مهمی است که باید در حفظ و مراقبت آن برای نسل فعلی و آینده تلاش کنیم. امروز بسیاری از قوانین جاری کشورها تحت تاثیر اصل حفاظت محیط زیست قرار گرفته و حفظ محیط زیست یک قانون بالادستی است که همه امور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، حق هم همین است؛ باید این میراث طبیعی را برای نسل‌های بعدی حفظ کنیم.

وی ادامه دادا: یکی از موضوعات مطرح در حوزه محیط زیست، حیات وحش است؛ حیات وحش نیاز به مراقبت جدی دارد. متاسفانه در حال حاضر در کشورمان در پی شکارهای بی‌رویه، کاهش علوفه و آب، درصد قابل توجهی از جانوران از بین رفته‌اند و حتی در برخی زیستگاه‌ها در معرض آسیب جدی و انقراض قرار گرفته‌اند.

حجت‌الاسلام پژمانفر با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور پروانه شکار 447 چهارپا در 12 استان کشور از جمله خراسان رضوی گفت: سال گذشته مسئولان محیط زیست در توجیه صدور مجوزهای شکار مدعی شدند که جمعیت حیات وحش آنقدر افزایش پیدا کرده که برای مدیریت جمعیت، ناچارند مجوز شکار صادر کنند! این ادعا را مراجع علمی و متخصصان حوزه محیط زیست هم رد کردند؛ واضح است که این ادعا تنها یک بهانه‌ است برای درآمدزایی جمعی فرصت‌طلب و سودجو که از وارد کردن شکارچیان خوشگذران به کشور، درآمدهای هنگفت کسب می‌کنند؛ جالب آنکه همین شکارچیان در بسیاری از موارد در کشورهایی زندگی می‌کنند که از حیات وحش، حفاظت می‌شود اما در سایه مجوزهایی که در ایران برای شکار صادر می‌شود، کشور ما را محلی برای از بین بردن حیات وحش می‌دانند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بسیار ناخوشایند است که در یک کشور اسلامی مانند ایران، در حالی که "شکار لهوی" از نظر فقها نه تنها مشروع نیست بلکه حتی در برخی موارد بر حرمت آن تاکید شده  شاهد شکار تفریحی اتباع خارجی هستیم؛ این نشانگر روحیه فساد و اشرافی‌گری است که هرکسی پول داشته باشد هرکاری را می‌تواند در جامعه انجام دهد؛ جالب آنکه بومیانی که امکان خرید مجوزهای شکار را ندارند اگر شکار کنند به محاکم قضایی کشیده‌ می‌شوند اما یک خارجی در برابر چشمشان، حیوانات مناطقشان را شکار می‌کند آن هم به فقط به قصد تفریح و صرفا به این دلیل که پول دارد!

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گفت: انتظار داشتیم با توجه به پیگیری‌های سال گذشته، جلوی این رویه گرفته شود اما حالا دادن این مجوزهای جدید نشان می‌دهد سودجویان اصرار بر این اقدام باطل دارند؛ من از رئیس قوه قضاییه، دادستان کل کشور، دادستان استان خراسان رضوی و اداره کل قضایی استان درخواست می‌کنم به این موضوع ورود ویژه داشته باشند تا مراقبت‌های لازم نسبت به حفظ این سرمایه‌های ملی انجام شود و فرصت‌طلبان از این سرمایه‌ها، سوء‌استفاده نکنند.

به گزارش تسنیم؛ علی‌رغم انتقادات گسترده و مستدل متخصصان حوزه محیط زیست، کارشناسان حیات وحش و نمایندگان مجلس، این روزها سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور 447 مجوز شکار ویژه قوچ، کل، آهو و گراز در 12 استان کشور برنامه‌ریزی می‌کند.

پربحث‌های هفته

 1. قمه کشی در بیمارستان پورسینای رشت

 2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

 3. طرح جمع‌آوری اراذل و اوباش تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

 6. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

 7. اعتراض مشاورین املاک به دیوان عدالت اداری

 8. صندلی‌ها به دنبال دانشجو/ چرا نصف کنکوری‌ها قید دانشگاه را زدند؟

 9. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

 10. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

 11. آقای روحانی! انفعال را تجویز نکنید و این پنجره را ببندید

 12. این حق مردم است 

 13. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

 14. واکنش‌های داغ به یک مقاله

 15. بازار بورس، بمانیم یا برویم؟

 16. چرا مسکن ارزان نمی شود

 17. ماجرای تذکر رهبر انقلاب به سید جواد هاشمی

 18. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

 19. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

 20. مونتاژ قطعات پهپاد ساقط‌شده «گلوبال‌هاوک» آمریکا

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

 22. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

 23. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

 24. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

 25. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

آخرین عناوین