امیرعبداللهیان: شهید سلیمانی یک دیپلمات به معنای واقعی بود

گروه سیاسی الف،   3981029137

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: سردار سلیمانی انسانی کم نظیر در کشور بود و با اینکه یک ژنرال ارشد نظامی بود اما در مذاکره یک دیپلمات به معنای واقعی بود.

امیرعبداللهیان: شهید سلیمانی یک دیپلمات به معنای واقعی بود

به گزارش ایسنا، امیر عبداللهیان در سخنانی در مراسم "ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سردار شهید سپهپد حاج قاسم سلیمانی" در دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه گفت: سردار سلیمانی انسانی کم نظیر در کشور بود و با اینکه یک ژنرال ارشد نظامی بود اما در مذاکره یک دیپلمات به معنای واقعی بود. بارها دیدم که دکتر ظریف به این موضوع اشاره کردند. سردار به عنوان یک مرد نظامی می توانست ده ها و صدها جلسه با وزیر امور خارجه داشته باشد و آقای ظریف جدای از موقعیت نظامی ایشان وقت می گذاشت و با او صحبت می‌کرد. برخی نظامی ها فقط در چارچوب نظامی خودشان هستند و می مانند ولی سردار سلیمانی به این شکل نبودند.

وی گفت: سردار سلیمانی ژنرال بود اما در عین حال یک دیپلمات تمام‌عیار بود، زمانی که مذاکرات سه جانبه با عراق و آمریکارا داشتیم، رهبری مسئولیت مذاکرات را به سردار سلیمانی سپرد، سردار برای هر مرحله مذاکره بیش از ۱۰۰ ساعت جلسه می گذاشت که گاهی تا ۲ بامداد ادامه می یافت، حتی درباره تشریفات، مثلا برای دعوت احتمالی ناهار از طرف آمریکایی می گفت دعوت آمریکارا رد نکنید اما به شرط حضور عراقی ها به عنوان طرف ثالث.

دستیار لاریجانی گفت: او فردی بود که با بصیرت سیاست ورزی را در مراحل مختلف طی کرده بود. این طور نبود که فقط با عراق، سوریه و غیره مواجه باشد با بسیاری از کنش گران بین المللی و منطقه ای در تماس بودند. او در اوج فعالیت هایش توجه اش به جزئیات و موضوعات انسانی و اخلاقی از بین نمی رفت. در سفری که به دمشق در مقطعی داشتم بعد از دیدار با بشار اسد قرار شد من دیداری با سردار سلیمانی داشته باشم. در اتاق عملیات روی میز میوه های مدیترانه ای از جمله انجیر جلوی ما بود و چهار، پنج تا از آنها را خوردم، ایشان وقتی دیدند من به انجیر علاقه دارم، گفت که بیشتر بیاورند. یک ساعت بعد که به هواپیما آمدم سرمهماندار گفت فردی به اسم سلیمانی یک کارتن انجیر برای شما فرستاده است و من تمام انجیرها را در هواپیما و در بین مسافران که اغلب مدافعان حرم بودند توزیع کردم. این توجه او در حالی بود که مشغول عملیات سنگین علیه داعش بودند اما تا این حد به مسائل جزئی دقت داشت.

امیرعبداللهیان تاکید کرد که سردار سلیمانی شخصیتی بود که به راحتی نمی‌توان جای او را پر کرد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: یک بار در زمان مذاکرات برجام سردار سلیمانی از من خواست به آقای ظریف بگویم که اطلاعاتی هست که باید حتما با جان کری مطرح کند، موضوع درباره اعزام چند فروند سی ۱۳۰ آمریکابه موصل و جلسه امریکایی ها با داعش در بخش VIP بود و در این حین تخلیه تسلیحات در موصل و آقای سلیمانی گفت اگر کری مستندات خواست ما داریم‌ و می دهیم، بعدا آقای ظریف به کری این مطالب را گفت و مشخص شد گویا یک بخش نظامی در آمریکا آن اقدام را انجام داده بود.

وی در ادامه درباره رفتارشناسی آمریکا گفت: تصمیم در مورد ترور سلیمانی را نظام آمریکا نگرفت اما تصمیم برای عدم پاسخ به موشک های ایران به پایگاه عین الاسد را نظام سیاسی آمریکا گرفت. بعد از ترور شهید سلیمانی ترامپ شخصا آمد بیانیه خواند اما وقتی آمدند اعلام کنند که دنبال جنگ نیستند همه ژنرال های و تصمیم گیران آمدند پشت سر ترامپ ایستادند.

وی تاکید کرد: ترور سردار سلیمانی با هدف قدرت نمایی شخص ترامپ و تیم پیرامونش اتفاق افتاد و در سطح بالاتر با هدف قدرت نمایی ایالات متحده آمریکا انجام شد که البته با قدرت هم به آن اقدام پاسخ داده شد.

دستیار رئیس مجلس تصریح کرد ترور شهید سلیمانی با هدف افزایش تنش در منطقه با ایجاد هرج و مرج در منطقه بود تا دولت سازی‌های جدی شان را در منطقه انجام دهند. اقدام آمریکایی ها توجیه جدید بود تا تداوم حضورشان در منطقه را تضمین کنند. دوستان نظامی معتقدند در پایگاه عین الاسد طرح اصلی نقشه جدید خاورمیانه رهبری می شود.

وی گفت: منطقه بعد از ترور شهید سلیمانی متفاوت از شرایط قبلش است. در عالی ترین سطح در ایران از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد که آمریکا باید از منطقه برود. من معتقدم به واقع منطقه پس از ترور سردار سلیمانی، منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود و حتما خروج آنها کار ساده ای نیست اما این که ایده آل ایران و محور مقاومت تحقق می یابد، به نظرم به اشکال مختلف آمریکایی ها حضورشان را حفظ می کنند اما از حضور نظامی شان کاسته خواهد شد.

امیر عبداللهیان درباره حضور روسیه در منطقه تصریح کرد: از 2012 تا 2017 که درگیر مباحث سوریه بودیم باید بگویم که معتقدم اگر فراتر از سوریه در حوزه ای دیگر منافع مشترک جدی تعریف کنیم روسیه فرصت خوبی است. روسیه پوتین متفاوت از روسیه قبل از آن است و با نگاه مثبت و تجربه سوریه می توانیم همکاری ها را گسترش دهیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره انتقام جبهه مقاومت در رابطه با ترور سردار سلیمانی چرا که او در این حوزه بسیار حائز اهمیت بود، گفت: سردار سلیمانی را فراتر از حوزه مقاومت متعلق به همه حوزه های مقاومت می دانم نه صرفا متعلق به ایران. آنها با مسولیت خودشان اقدام می کند و پاسخگو هم خواهند بود.

دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی گفت سردار سلیمانی فقط کارهای تک بعدی نظامی انجام نمی داد و از چند ماه پیش از جمله درباره یمن پیام‌هایی و رایزنی‌هایی انجام می شد. اینها از حوزه های مسوولیت ایشان هم بود علاوه بر مسولیتی که وزارت خارجه در این رابطه دارد. درباره مسائل ما و عربستان دوستان ما در عراق از جمله آقای عادل عبدالمهدی سعی داشتند کمک کنند. سفر سردار سلیمانی همانطور که عادل عبدالمهدی تایید و پمپئو تکذیب کرد، در راستای بخشی از گفتگوی های سیاسی در رابطه با مساله ایران و عربستان بود.

امیرعبداللهیان در رابطه با پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی هم اظهار کرد: علاوه بر پیگیری های حقوقی وزارت خارجه، آقای رئیسی هم اعلام کردند در دادگاهی محلی به این موضوع رسیدگی می شود و در عراق هم این کار انجام می شود.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 9. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 10. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 15. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 16. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 17. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 18. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 19. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 20. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 21. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 22. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 15. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 5. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 6. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 7. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 8. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 9. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 10. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 11. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 12. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 13. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 14. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 15. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 16. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 17. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 18. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 19. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 20. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 21. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 22. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 23. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 24. روزنامه جوان: جمشید شارمهد ۱۰ مرداد در تاجیکستان دستگیر شده است

 25. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

آخرین عناوین