از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3981029096 ۹۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

«سایه جنگ» را می توان پربسامدترین اصطلاحی دانست که از 6 سال پیش به این سو دیگر مردم ایران با آن مانوس شده  و ملاک و معیار بسیاری از تصمیمات سیاسیون در این دوران بوده است. کم نبوده اند کسانی، اعم از مسئولان ارشد اجرایی و تحلیلگران و همفکران سیاسی بدنه اجرایی کشور که این اصطلاح را سخاوتمندانه، به ادبیات روزانه مردم وارد کردند و به پشتوانه آن، انتخاب ها را در مقاطع مختلف به نفع خود و جریان سیاسی خود تغییر داده اند.

تجارب گذشته دیپلماتیک و «دانستن زبان جهان» هم پیش کشیده شد تا اثبات شود که قادرند به اتکای آن، «سایه جنگ» را که زاییده مجموعه ای از تحولات در یک مقطع خاص بود، از سر کشور دور کنند؛ سایه ای که هنوز هم نه می توان با قاطعیت «وجود»ش را اثبات کرد و نه با فرض اثبات وجود اصل آن، می توان ادعا کرد که نسبت به ۶ سال پیش کمتر شده است.

حالا بعد از 6 سال می توان پرده ها را کنار زد، نور بر برخی واقعیات تاباند و حتی برخی ناکارآمدی ها و در جا زدن ها را هم در بدنه اجرایی کشور، در پرتو آن مشاهده کرد. با این وجود، هنوز «مذاکره» برای رفع «سایه جنگ» بخشی از ادبیات مدیران رده بالای اجرایی کشور است آنهم با طرفی که دو سال مذاکره بی سابقه مقامات دولتی خودش را نادیده گرفت و یک شبه آتش زد به خرمن تازه جوانه زده ای که 6 قدرت جهانی و ایران سامان داده بودند و امید فراوانی به آن بسته شده بود.

در شامگاه سیزدهم دی ماه امسال، در نزدیکی فرودگاه بغداد اتفاقی رخ داد که کورسوی امید امکان رفع «سایه جنگ» را نیز خاموش کرد و نشان داد که دل بستن به مذاکره با آمریکا، تجربه ای است که آزمودن دوباره اش عینا مصداق دو بار گزیده شدن مومن از یک سوراخ است.  

برخی از اصلاح طلبان این روز‌ها بعد از تجربه برجام، زمزمه مذاکره مجدد با آمریکا را تکرار می‌کنند؛ گویی مذاکره با آمریکا بیش از اینکه ابزاری برای تامین منافع ملی باشد، آویزگاهی برای رقابت‌های جناحی داخلی شده است. گویا بناست بازهم «مذاکره با آمریکا» پیروزی عده‌ای در میدانگاه انتخابات را فراهم کند، غافل از آن که این حنا دیگر رنگ باخته است . این مخالفت با مذاکره البته به معنای نفی مطلق مذاکره نیست بلکه مخالفت با مذاکره ای است که یک طرف آن علیرغم شیک پوشی و لبخند در صحنه ای دیگر به هیبت تروریست ها در می‌آید و مذاکره را نه برای توافق، که برای خواباندن مچ طرف مقابل می خواهد!

در این صحنه آرایی خطرناک که آمریکایی ها به دنبال آن هستند، بدون تردید مذاکره کردن و رفتن به پای مذاکره، نه تنها چیزی عاید کشور و مردم نمی کند که دستاوردهای راهبردی تمام ۴ دهه گذشته ایران را هم سلب خواهد کرد. دستاوردهایی که باعث می شود ایران، تنها کشوری باشد که در حدود ۷۰ سال گذشته به یک هدف کاملا نظامی و دولتی آمریکا حمله کند و آمریکا امکان هیچ واکنشی به آن را نداشته باشد و رئیس جمهورش با صدایی لرزان در برابر دوربین ها قرار بگیرد و بگوید: همه چیز خوب است!

عده‌ای در حالی در خارج از دستگاه دیپلماسی و در بدنه اجتماعی اصلاح طلبان همچنان ساز مذاکره مجدد با تروریست‌های حادثه بغداد، و جنتلمن های واشنگتن نشین را کوک کرده‌اند که همان دیپلمات‌هایی که برجام را امضا کردند هم دیگر به نظر نمی رسد امیدی به این مذاکره داشته باشند. آنها، هرچند دیر، اما درک کرده اند که هر توافقی با آمریکا، مادامی که حداقلی از منافع ایران را تامین کند، فاقد ضمانت اجرایی است. آنها به خوبی دریافته‌اند که مذاکره نه تنها هیچ عایدی برای مردم ندارد بلکه به معنای استیصال در برابر آمریکای است که دیگر دستکش های مخملی را کنار گذاشته است و وقیحانه، مشت آهنین خود را نشان می دهد.  

در تمام مقطعی که مذاکرات برجام در جریان بود بار‌ها و به بهانه های مختلف پای نام و اعتبار امیرکبیر به داستان برجام و مذاکره کنندگان برجام باز شد؛ غافل از اینکه، تمام دوران صدارت میرزا تقی خان فراهانی، کمتر از چهار سال بود؛ یعنی چیزی حدود نیمی از سال هایی که برای رفع سایه جنگ صرف شد و نه تنها سایه ای رفع نشد که امروز مردم ایران خود را از هر زمان دیگری به جنگ نزدیک تر می بینند! 

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های ماندگار نماز جمعه تهران - ۲۷ دی - مجدداً به صراحت اعلام کردند «این‌ها مذاکره هم که می‌کنند، مذاکره‌شان آمیخته‌ با دغل و فریب‌کاری است؛ این کسانی که پشت میز مذاکره ظاهر می‌شوند، آن جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند، این‌ها همان‌ها هستند؛ تفاوتی نمی‌کنند؛ لباس عوض می‌کنند». رهبری اما با درایت، اصل مذاکره را نفی نکردند ولی به صراحت اعلام کردند نه با آمریکا. 

تردیدی نیست که کارت مذاکره برای تعامل با جهان به بایگانی سپرده نشده است و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دریچه دیپلماسی و مذاکره را به خواست و اراده و میل خود نبسته است و از این پس هم نخواهد بست اما، مذاکره در عرصه دیپلماتیک قواعدی دارد. حداقل ها که فراهم شد قطعا هیچ کس مانع و منکر آن نخواهد شد. حداقل هایی که اگر در ارتباط با آمریکا یافت می شد، رهبری بار دیگر به این صراحت، مذاکره با این کشور را نفی نمی کردند.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۰۰۲۵۸۱۰:۰۱:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نباید از جنگ ترسید. جنگ با دشمنان وعده الهی است.
ناشناس۱۳۰۰۳۵۹۱۱:۰۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ و مرگ یک بار، شیون هم یک بار. آنچه که باعث عذاب است، شرایط نه جنگ و نه صلح و تحریم است.
ناشناس۱۳۰۰۵۸۳۱۳:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: بررسی‌های اولیه در هتل‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد رزرو گردشگران اروپایی و آمریکایی در یکی دو ماه آینده لغو شده است. این لغو‌ها تا پایان فروردین ماه سال ۹۹ ادامه دارد. جواب این خسارت ها به اقتصاد رو کی میده ؟؟
ناشناس۱۳۰۱۰۳۱۱۸:۵۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
با امار فریبت ندن ۱۰۰ درصدش چقدر بوده حالا که ۸۰ کم شده
ناشناس۱۳۰۱۱۶۱۲۱:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
روحانی و رئیس سازمان گردشگری باید پاسخگو باشند ؟!
ناشناس۱۳۰۱۳۸۷۰۳:۲۷:۱۸ ۱۳۹۸/۱۱/۱
نخیر اونها که بر طبل جنگ می کوبن
ناشناس۱۳۰۰۳۶۳۱۱:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چرا فکر می کنید که خدا فقط با ما است؟؟؟؟
ناشناس۱۳۰۰۳۹۰۱۱:۳۲:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نه خدا با دشمنان است احتمالا. چرا نمیفهمی؟؟؟
ناشناس۱۳۰۰۴۱۲۱۱:۴۴:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شک نکن چون خدا حق است و ما در مسیر باطل حرکت میکنیم
ناشناس۱۳۰۰۶۹۸۱۴:۰۶:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
امریکا و 3 کشور خبیث اروپایی که از رژیم کودک کش صهیونیستی و آل سعود قاتل کودکان و زنان یمن و تروریسم در منطقه حمایت می کنند باطل هستن.
ناشناس۱۳۰۰۴۸۷۱۲:۲۰:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر خدا با ما است، پس چرا اینقدر مشکلات و فساد داریم؟
العبد۱۳۰۰۴۱۱۱۱:۴۳:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چون قرآن میخونیم. شما زحمت بکشید کمی کلام خدا رو بخونید متوجه خواهید شد که چرا خداوند با ماست
ناشناس۱۳۰۰۴۶۶۱۲:۰۹:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مگر مردم عربستان و ... قرآن نمی خوانند؟ مگر مردم انگلیس و آمریکا انجیل نمی خوانند و هر هفته برای دعا به کلیسا نمی روند؟
ناشناس۱۳۰۰۷۴۰۱۴:۲۴:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
وهابیون قرآن خواندن آنها مثل داعشی هاست.
ناشناس۱۳۰۰۴۹۸۱۲:۲۹:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
یعنی از بن لادن هم بیشتر قران خوندی!
ناشناس۱۳۰۰۶۲۳۱۳:۲۶:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چرا خود را آنی می دانید که در قرآ ن به آن وعده شده است . کدام عملتان مطابق دستور خدا بوده است . و چرا هر دو جناح از جنگ ابزاری برای فریب مردم استفاده می کنند . اروپائی ها و آمریکائی ها جهنمی هائی هستند که در بهشت زندگی میکنند.
ناشناس۱۳۰۰۴۳۳۱۱:۵۶:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چون به طور یقین خدا در کنار شیاطینی مثل امریکا که کشوری نیست که در آن جنایت نکرده باشند نیست برداشت شما چیز دیگری است بماند
ناشناس۱۳۰۰۶۷۱۱۳:۵۲:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آیه قرآن هست ان معی ربی سیهدی
ناشناس۱۳۰۰۹۶۳۱۷:۵۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خدا با راستگوهاست. مطمئن باشید ما بیشتر ازهمه دروغ میگفتیم تو این چند دهه. ادعاهای دروغین ما اسمان خراش برداشته
ناشناس۱۳۰۰۵۱۶۱۲:۳۶:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
فعلا محل برگزاری مسابقات فوتبال رو از دست دادیم
مرتضی۱۳۰۰۹۵۱۱۷:۴۰:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مذاکره رو فقط آقای روحانی بلد است برجامش که دیدید حالا بفرستیدش بره برای فوتبال مذاکره کنه
توپانی۱۳۰۰۲۷۵۱۰:۱۱:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این سیاست بازان بی هنر که دم ازمذاکره می زنندمانندآن بچه پولداری می مانندکه فقط هنرشان خرج کردن ارثیه ی پدری است.ودرزمان جنگ نیزسوراخ موش اجاره می کنند.
ناشناس۱۳۰۰۶۷۶۱۳:۵۵:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اینهایی که دم از مذاکره میزنند شهروندی کشورهای خارجی رو دارند بارشان را بسته اند وهمه فرزندانشان در آن طرف اب هستند ومامورند وقتی با مذاکره کشور رو به دست بسته تحویل دادند خودشان چمدانها را بسته و جیم میزنند ما دیگه باید عاقل باشیم با طناب مذاکره دوستان به چاه نرویم
ناشناس۱۳۰۰۸۱۸۱۵:۳۱:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
شما که هنرمندید، کاخ سفید رو حسینیه کنید تا ما هم بیایم کنارتون سینه بزنیم
ناشناس۱۳۰۰۹۴۱۱۷:۲۲:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
انشالله روزی همین امر تحقق پیدا خواهد کرد
ناشناس۱۳۰۱۴۲۹۰۶:۳۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۱/۱
دقیقا مشکل از همین نگاه شماست
ناشناس۱۳۰۰۲۷۹۱۰:۱۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
همه مذاکره ها با فریب همراه است. همه مذاکره ها برای گرفتن امتیاز بیشتر است. اینکار قواعد خودش را دارد مثل قواعد بازی فوتبال یا بوکس. شغل دیپلومات مذاکره است. بابت این کار پول می گیرد. مذاکرات هیچوقت نهایی نیستند. مذاکره در جهان نابود نخواهد شد.
حامد۱۳۰۰۲۸۱۱۰:۱۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
از ادعای برداشتن سایه جنگ به ترور سردارسلیمانی و شرایط جنگی رسیدیم حذف میزبانی تیمهای ایرانی در آسیا هم اضافه شد بلد نبودی چرا رییس جمهور شدی؟
ناشناس۱۳۰۰۴۱۴۱۱:۴۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
رییس‌جمهور شدن یه حالی میده اگر هیچی هم بلد نباشی بازم باحاله.
ناشناس۱۳۰۰۷۶۱۱۴:۳۲:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر کسی توانایی مسئولیتی را ندارد آن مسئولیت را بپذیرد در روز قیامت باید پاسخگوی حق الناس 80 میلیون ایرانی باشد که ضایع شده است.
ناشناس۱۳۰۰۴۱۷۱۱:۴۸:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چه ربطی به رییس جمهور داره!؟ رییس جمهور حتی برای دیدارهای خارجیش باید از مقام دیگه اجازه بگیره حالا اینها تقصیر اونه؟
ناشناس۱۳۰۰۶۰۸۱۳:۱۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خخخخخ قوانین بین المللی است که دولت باید تاییده بگیرد هر چند که خیلی وقت یواشکی ان را بدون ان نهادهای بالایی تایید می کرده در ضمن برای ملاقات با کشورها به جز امریکا و اسراییل دست خود دولت است خواب ناز هنوز ادامه دارد؟!!!!!!!!!!
کریم خان رند۱۳۰۰۶۰۹۱۳:۱۶:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
عجب!! ما را با دانش خود بیشتر آگاه سازید جناب!
ناشناس۱۳۰۰۶۴۴۱۳:۳۳:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر اینطوره پس چرا رئیس جمهور شد؟
ناشناس۱۳۰۰۷۳۸۱۴:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
روحانی باید پاسخگو باشد که چرا با برجام منافع ایران تامین نشد ؟! و چرا تحریم ها بیشتر شد ؟! و چرا سایه جنگ نزدیک شد ؟!
ناشناس۱۳۰۱۲۲۱۲۲:۱۱:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این دستاویز خوبی برای فرار از پاسخگویی است
ناشناس۱۳۰۰۲۹۵۱۰:۲۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تنها نتیجه ای که از مذاکره کردن این آقایان با دنیا برای ملت حاصل شده این است که فهمیده اند《 شتر سفینه صحرا 》 میباشد .
بهنام۱۳۰۰۳۰۴۱۰:۳۳:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
می جنگیم می میریم ذلت نمی پذیریم
ناشناس۱۳۰۰۳۶۴۱۱:۱۴:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این از اقتصاد این از فساد
ناشناس۱۳۰۰۵۴۹۱۲:۴۸:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
کجا با جنگ درست شده تا حالا ؟ عراق افغانستان ؟؟
ناشناس۱۳۰۰۶۶۶۱۳:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اونا جنگ با خودشون کردن نه با آمریکا
ناشناس۱۳۰۰۳۰۸۱۰:۳۵:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ بشه نشه جامعه جهانی ما رو پس زده تک افتادیم تو دنیا
ناشناس۱۳۰۰۳۱۵۱۰:۴۰:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چرا اصلاح طلبان همیشه در انتخابات می گویند اگر به ما رای ندهید جنگ می شود چرا همیشه دیگران را می ترسانند
ناشناس۱۳۰۰۶۹۳۱۴:۰۴:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مگه دیگه اصلاح طلبی هم توی کورس رقابت باقی گذاشتن ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۰۰۳۱۹۱۰:۴۳:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
عین همین داستان سر ترساندن از داعش هست. هیس اگه حرف بزنید داعش میاد
ناشناس۱۳۰۰۷۰۰۱۴:۰۶:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
دقیقا
ناشناس۱۳۰۰۹۹۸۱۸:۳۶:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آخه داعش واقعا اومد تا لب مرز ایران حتی مجلس و اهواز هم عملیات انجام داد اما آمریکا فقط بلوف زده آخریش هم 52 نقطه بود!
عمران۱۳۰۰۳۲۴۱۰:۴۶:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
می توان همزمان هم قدرتمند بود هم مسئولیت پذیر. یا ادعایی نکنیم یا اگر ادعا میکنیم از پسش بر بیاییم. اگر ادعای مقاومت داریم نباید فرمانده نظامی کشورمان به همین راحتی ترور شود. اینکه بعدش ضربه مهلکی وارد کنیم می‌تواند نشانه توانمندی باشد اما آسیبپذیری قبلش هم هست. می توان همزمان در عمل قدرتمند بود و دربرابر استکبار جهانی مقابله کرد ولی حرفهای شعارگونه و ادعاهای غیرقابل انجام نداشت. می توان قدرتمند بود و با دشمن حرف زد. در تمام طول جنگ تحمیلی سفارت صدام در تهران باز بود و رابطه دیپلماتیک وجود داشت. می‌توان قدرتمند بود و در جهان ارج و احترام داشت.
سعید۱۳۰۰۷۴۷۱۴:۲۷:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
سفارت عراق باز نبود. دروغ نگو آقای محترم
عجایب شهر۱۳۰۰۳۳۳۱۰:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
دولت آمریکا یک دولت تروریست است و مذاکره با آن معنی ندارد.
ناشناس۱۳۰۰۳۵۸۱۱:۰۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر نمی گفتند ان وقت این غرب زده ها چطوری سر کار می امدن بدون کلاه گذاشتن سر مردم؟
ناشناس۱۳۰۰۵۰۶۱۲:۳۲:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خوب مردم 8 سال شما شرق زده ها رو دیدن
ناشناس۱۳۰۰۶۸۳۱۳:۵۸:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
کسی شرق زده نیست بلکه با واقعیات کار میکنیم در ضمن در ان 8 سال دولت کسی را گول زده نشد برای موارد مهم و حیاتی کشور
ناشناس۱۳۰۰۷۱۱۱۴:۱۲:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
در دولت اصلاحات بدنبال تنش زدایی بودیم و در نهایت از سوی جرج بوش محور شرارت لقب گرفتیم و در دولت فعلی با امریکا مذاکره کردیم و نتیجه آن تحریم بیشتر و گستاخ تر شدن دشمن و ترور سردار سلیمانی شد.
ناشناس۱۳۰۰۳۷۳۱۱:۱۸:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
"یعنی چیزی حدود نیمی از سال هایی که برای رفع سایه جنگ صرف شد و نه تنها سایه ای رفع نشد که امروز مردم ایران خود را از هر زمان دیگری به جنگ نزدیک تر می بینند". این یعنی مذاکرات باعث ایجاد شرایط جنگی شده؟ واقعا مذاکرات و برجام ؟
ناشناس۱۳۰۰۳۷۸۱۱:۲۴:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نتيجه عدم مذاكره و امنيتي كه دوستان مخالف برجام قولش را داده بودند ديديم.
ناشناس۱۳۰۰۷۲۶۱۴:۱۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
قرار بود با برجام سایه جنگ از سر کشور دور بشود اما کوتاه آمدن در مقابل یانکی ها باعث جسورتر شدن آنها و ترور سردار سلیمانی شد.
ناشناس۱۳۰۰۳۹۳۱۱:۳۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ را به گرانی ترجیح میدهم
ناشناس۱۳۰۰۵۰۵۱۲:۳۱:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ جز نابودی اقتصاد و گرانی بیشتر چیزی نداره
ناشناس۱۳۰۰۵۵۳۱۲:۵۰:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ عامل کمبود و گرانی عزیزم نه فراوانی و ارزانی
ناشناس۱۳۰۰۳۹۶۱۱:۳۵:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ماها هم خواهان جنگ نیستیم قطعا کسانی مانند حاج قاسم هم دوست داشتن کنار خانوادشون باشن اما ذلت امتیاز دادنهای بی فایده با بدعهدان یزیدی زمان رو نمیپذیرفت . یزید عزت ادم رو میخواد کما اینکه حاج قاسم که نماد غرور ملی ما بود رو زدن که غرور ملت رو بشکنن و یه عده هم با جنگ هراسی سعی در به زانو دراوردن مردم میکنن
ناشناس۱۳۰۰۴۲۲۱۱:۵۱:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خودمان را گول نزنیم عمرا امریکا به ایران حمله کند چون ما یک نعمت الهی در منطقه هستیم تا تمام کشورها از کشورهای منطقه بتوانند نفع ببرند
ناشناس۱۳۰۰۴۴۱۱۱:۵۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ترس از مرگ از خود مرگ بدتر است مذاکره را امتحان کردیم و دیدیم که چیزی به ما نرسید مدتی هم عدم مذاکره را امتحان کنیم و مقاومت را
ناشناس۱۳۰۰۵۱۸۱۲:۳۸:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
8 سال مقاومت شما رو هم دیدیم
ناشناس۱۳۰۰۷۱۵۱۴:۱۳:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۳۰۰۷۴۹۱۴:۲۷:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مقاومت راه سردار سلیمانی است پیروزی های ایران و جبهه مقاومت در کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه و لبنان نتیجه مقاومت است.
مجتبی خراسانی۱۳۰۰۵۰۰۱۲:۲۹:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
در نیم قرن گذشته آمریکا با هیچ کشوری که دارای موشک های با برد بیش از 150 کیلومتر بوده، وارد جنگ نشده؛ ایران موشکهایی با برد 2 هزار کیلومتر داره اگر قرار بر جنگی با ایران بود، غربی ها هیچ موقع باب مذاکره رو باز نمی کردن و الان بر مذاکرات مجدد تاکید نمی کردن. خطر جنگ، مستمسکی برای کسب رای شده است. با دروغی به نام جنگ مردم رو می ترسونن و رای میگیرن
ناشناس۱۳۰۰۵۰۳۱۲:۳۱:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
چه کسانی باعث نابودی برجام شدند؟
ناشناس۱۳۰۰۶۳۹۱۳:۳۲:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
همین جماعت شعار بده و موشک پران
ناشناس۱۳۰۰۷۲۰۱۴:۱۴:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آن کسانی که امضاء جان کری را تضمین میدانستن و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند.
ناشناس۱۳۰۰۷۳۳۱۴:۱۹:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
بیچاره گی مدعیان اصلاحات بجایی رسیده که شکست برجام و تشدید تحریم ها را به گردن رقیب سیاسی شون می اندازند و فرار به جلو می کنند.
ناشناس۱۳۰۰۷۵۳۱۴:۲۸:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ما در برجام تعهد نداده بودیم که موشک هوا نکنیم و شعار ضد اسرائیلی ندهیم تعهدات ایران فقط در زمینه هسته ای بود.
ناشناس۱۳۰۰۹۳۱۱۷:۱۱:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
روی اهل کوفه را سفید کرده اید
ناشناس۱۳۰۰۷۲۹۱۴:۱۸:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
روحانی باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
ناشناس۱۳۰۱۰۹۳۱۹:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
این بی هزینه بودن را خودمان درست کردیم با راه ندادن شرکت های امریکا به اقتصاد کشور
ناشناس۱۳۰۱۲۶۰۲۲:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
بعد از برجام واردات کالاهای مصرفی امریکایی افزایش چشمگیری داشت اما شما بگو چرا امریکا قرارداد خرید هواپیمای بوئینگ را لغو کرد ؟!
ناشناس۱۳۰۰۷۶۲۱۴:۳۴:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۳۰۰۵۰۸۱۲:۳۳:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
جنگ جز ویرانی و نابودی اقتصاد چیزی نداره نمونش در عراق و افغانستان هست
ناشناس۱۳۰۰۵۳۵۱۲:۴۳:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هیچ مذاکره نکنید همین فرمون برید
ناشناس۱۳۰۰۶۹۵۱۴:۰۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگرهمین فرمون برند که بدتر میشه
ناشناس۱۳۰۱۱۲۰۲۰:۲۴:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
فعلا فرمون دست کسانی است که در مسیر مذاکره پیش میروند
ناشناس۱۳۰۰۵۸۶۱۳:۰۴:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: بررسی‌های اولیه در هتل‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد رزرو گردشگران اروپایی و آمریکایی در یکی دو ماه آینده لغو شده است. این لغو‌ها تا پایان فروردین ماه سال ۹۹ ادامه دارد. جواب این خسارت ها به اقتصاد رو کی میده ؟؟
امين۱۳۰۰۷۶۶۱۴:۳۶:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مشكل به زبان فارسي بر ميگردد. كلمه مذاكره بار مثبت دارد. ولي آيا آمريكا مذاكره ميخواهد كه ايران انجام نميدهد؟؟ خير آمريكا باج و تسليم ميخواهد پس يا مقاومت و يا باج و تسليم گذاره يا مقاومت يا مذاكره وجود خارجي ندارد. پس روبروي مقاومت باج و تسليم است و نه مذاكره
ناشناس۱۳۰۰۷۸۹۱۵:۰۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
دیگه دو قطبی یا جنگ یا مذاکره جواب نمیده. آقایان اصلاح‌طلب یه فکر دیگه برای فریب مردم کنند. واضح است که جنگ نخواهد شد. مذاکره هم جز از دست دادن همان چیزهایی که با از جنگ از دست میدهیم، نتیجه دیگری نخواهد داشت.
ناشناس۱۳۰۰۸۰۸۱۵:۲۱:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
ما را از امریکای شغال می ترسانند وبعضی از فرصت طلبان مثل کفتار به جان مردم افتاده اند ومسولین هم با آنها مدارا میکنند
ناشناس۱۳۰۰۸۲۴۱۵:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مذاکره هنری است که فقط سیاستمدارانِ بزرگِ جهان از آن برخوردارند.
ناشناس۱۳۰۱۱۰۳۲۰:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مذاکره ترفند دشمن برای تسلیم کردن ملت های استقلال طلب است.
ناشناس۱۳۰۰۸۷۷۱۶:۲۵:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مطلب بی طرفانه و خوبی بود و قضاوت رو گذاشته بود به عهده خود مخاطب
ناشناس۱۳۰۰۹۸۴۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
کسی به دنبال جنگ نیست. کشور درحال مقاومت درمقابل تسلیم است. تا ببینیم استعداد داخلی راه به جایی میبره یا کی برادران روس و چین مارو میفروشند.
علیرضا۱۳۰۱۰۷۴۱۹:۳۸:۵۶ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مثل اینکه طرفداران جنگ و تحریم کم کم دارن ماجرا رو آخر الزمانی و نبرد بین خیر و شر و هالیوودی میکنن خدا به خیر کنه
ناشناس۱۳۰۱۳۱۰۲۳:۵۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
راهی که ایران داره طی میکنه دو تا سرانجام بیشتر نداره: یا به سرنوشت ژاپن در جنگ جهانی دوم دچار میشیم و دومین کشوری خواهیم بود که با بمباران اتمی تسلیم میشه. یا به سرنوشت شوروی و بلوک شرق دچار خواهیم شد. هم ژاپن و هم شوروی سابق دقیقا مثل ما در حال مبارزه با امریکا بودند اما هر دو کشور پس از سالها مبارزه و سرشاخ شدن با امریکا سرانجام تسلیم غرب شدند و هزینه بسیار گزاف و جبران ناپذیری بابت این رویارویی پرداخت کردند.آزموده را آزمودن خطاست.

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 4. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 7. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 8. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 9. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 10. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 11. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 12. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 13. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 14. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 15. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 16. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 17. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 18. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 19. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 20. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 21. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 20. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 21. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 22. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 23. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 24. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 25. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 5. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 6. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 7. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 8. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 9. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 10. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 11. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 12. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 13. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 14. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 15. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 16. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 17. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 18. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 19. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 20. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 21. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

 22. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 23. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 24. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 25. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

آخرین عناوین