فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

گروه اقتصادی الف،   3981029042 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: تقریباً کار آزادراه تهران شمال تمام شده و فقط نورپردازی و خط کشی‌ها مانده است و به طور احتمال در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد، زیرا بنیاد آماده افتتاح آزادراه تهران - شمال است.

فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

به گزارش صداوسیما، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما افزود: وسعت سیل سیستان و بلوچستان به حدی بود که از غرب به استان هرمزگان و از شمال به استان کرمان تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: در روز نخست امداد رسانی حدود 300 هزار بطری آب معدنی به استان سیستان و بلوچستان ارسال شد، مضاف بر این تعداد اعلام کردیم که تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز این استان با بنیاد مستضعفان خواهد بود.

فتاح به ارسال پنج هزار بسته حمایتی اعم از غذا و وسایل لازم برای خانوار‌های خسارت دیده اشاره کرد و افزود: در روز نخست امدادرسانی حدود پنج هزار تخته چادر و پتو از طریق هلال احمر برای سیل زدگان ارسال شد.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تصریح کرد: وظیفه تأمین تمام سیمان مورد نیاز به منظور بازسازی و ساخت مسکن و سرپناه سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان به صورت رایگان با بنیاد مستضعفان خواهد بود.

مالیات پرداخت می‌کنیم

فتاح، همچنین بنیاد مستضعفان را سازمانی هم سن و سال انقلاب معرفی کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اموال درباریان که متعلق به مردم بود را در اختیار بنیاد مستضعفان قرار دادند تا این اموال، حفظ و با مدیریتی صحیح اداره و بازسازی شود، زیرا بخش اعظم کارخانجات و تولیدی‌ها متعلق به درباریان بود که البته پس از قرار گرفتن در اختیار بنیاد در طی دوران به مردم و بخش خصوصی واگذار شده است.

وی ادامه داد: قصد داریم در پایان امسال از محل درآمد‌های بنیاد مستضعفان رکورد 35 هزار میلیارد تومانی به ثبت برسانیم. این رقم معادل همه درآمد و فروش تمامی زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان محسوب می‌شود و با حسابی سر انگشتی و در نظر گرفتن بودجه کل کشور (حدود دو هزار، هزار میلیارد تومان) درآمد بنیاد حدود یک و هفت دهم درصد (1/7 %) می‌باشد. این در حالیست که درآمد بنیاد نسبت به GDP (درآمد ناخالص داخلی) حدود یک درصد می‌باشد.

فتاح گفت: طبق درآمد نسبی حدود 35 هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان، سود این مجموعه 20 % معادل هفت هزار میلیارد تومان است و بنیاد متشکل از 169 شرکت فعال، مالیات پرداخت می‌کند، زیرا تمام شرکت‌ها و مجموعه‌های ذیربط به ثبت رسمی رسیده اند.

وی تصریح کرد: بنیاد مستضعفان از سال 97 تاکنون حدود 697 میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است و برای سال آینده هم بنیاد باید حدود هزار و 600 میلیارد تومان مالیات پرداخت کند.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: حدود 50 درصد مالیات‌های بنیاد صرف بازسازی و نوسازی و سرمایه گذاری‌های جدید می‌شود.

کار بنیاد اشتغالزایی و محرومیت زدایی است 

فتاح تصریح کرد: بنیاد مستضعفان با تکیه بر توانایی و فعالیت‌های بنیاد علوی در راستای محرومیت زدایی گام بر می‌دارد، وظیفه این بنیاد؛ عملکرد کمیته امدادی نیست و باید ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی کند.

وی افزود: با توافقات و قرارداد‌های مابین بنیاد و سازمان بهزیستی، طرح 14 هزار واحد مسکونی آغاز شد و سال آینده به اتمام می‌رسد و پس از اتمام این طرح؛ همه خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر مشکل مسکنشان برطرف می‌شود.

فتاح به اختصاص رایگان سیمان به سیل زدگان و حادثه دیدگان استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: این کمک‌ها در ظاهر فقط سیمان است، اما برای ما هزینه در بر داشته است.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ارائه 85 هزار سند زمین از اسناد علوی به روستائیان را از دیگر اقدامات عام المنفعه بنیاد عنوان کرد و افزود: در مناسبت دهه فجر امسال حدود هفت هزار فقره سند دیگر هم به روستائیان واگذار خواهد شد.

فتاح در خصوص دریافت ارز 4200 تومانی گفت: به لطف خدا بنیاد ارز 4200 تومانی دریافت نکرده است، اما حدود سه سال قبل برای احداث فولاد، ارز 4200 تومانی گرفته ایم و معادل ریالی آن را هم بر می‌گردانیم، ولی آن موقع همه می‌گرفتند.

وی تصریح کرد: در زمانی که ارز در بازار آزاد گران شد، به هیچ وجه بنیاد از ارز 4200 تومانی استفاده و نفعی نبرده است.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: در راستای چابک سازی؛ حدود 31 شرکت از زیرمجموعه‌های بنیاد را وارد بورس کردیم. 10 شرکت دیگر هم در حال ورود به بورس است و این به معنای شفاف سازی عملکرد شرکت‌های بنیاد است و شرکت‌های بورس و فرابورس به این خاطر از عملکرد بنیاد رضایت کافی دارند.

فتاح از بی اثر بودن تحریم‌ها بر عملکرد بنیاد مستضعفان خبر داد و افزود: در جریان تحریم‌ها هیچ وقفه‌ای در فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد وارد نشده است و طبق فرموده مقام معظم رهبری، اگر قوی باشیم و وابستگی به خارجی‌ها را کم کنیم و با تکیه بر کالا و همت و توان ایرانی گام برداریم شاهد پیشرفت ملی خواهیم بود.

اگر نگاه و تدبیر امروز را پیشتر می‌داشتیم سراغ آزادراه تهران - شمال نمی‌رفتیم

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: شاید اگر نگاه و تدبیر امروز را پیشتر می‌داشتیم سراغ آزادراه تهران - شمال نمی‌رفتیم، ولی احترام می‌گذاریم به تدبیر گذشتگان. با این حال در دولت فعلی تلاش‌های خوبی برای این طرح انجام شده است.

وی تصریح کرد: می‌توان گفت تقریباً کار این آزادراه تمام شده و فقط نورپردازی و خط کشی‌ها مانده است و به طور احتمال در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد، زیرا بنیاد آماده افتتاح آزادراه تهران - شمال است.

فتاح گفت: آزادراه تهران - شمال یک ساعت در وقت مردم صرفه جویی می‌کند و سبب کاهش 10 لیتری مصرف سوخت می‌گردد.

وی افزود: درآمد حاصله از عوارض این آزادراه هم صرف محرومان خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره پرداخت حقوق و دستمزد‌های شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان نیز گفت: حقوق و مزایای تمام کارکنان شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد تا آذر امسال پرداخت شد و معوقه‌ای نداریم. اگر در این باره قصوری شکل گیرد از طریق محاکم قضایی بررسی خواهیم کرد.

فتاح با اشاره به موضوع بازسازی ساختمان پلاسکو افزود: حدود 300 نفر از کسبه بخش ساختمان پشتی پلاسکو که در قسمت عقب قرار دارد و تخریب نشده قبول زحمت کرده اند که املاکشان را بازسازی کنند.

وی درباره ساختمان 15 طبقه پلاسکو که تخریب کامل شده است گفت: از حیث حقوقی، بنیاد موظف به ساخت این بنا نبود، زیرا سرقفلی این مغازه‌ها فروخته و چندین دست منتقل شده بود و خود بنیاد هم می‌توانست به عنوان یک مال باخته ادعای خسارت کند، اما با این حال بنیاد مستضعفان قبول کرد که 15 طبقه این ساختمان را دوباره بسازد.

فتاح تصریح کرد: در حال حاضر اسکلت این بنا تا طبقه 9 رسیده است و ادامه کار اسکلت تا فروردین ماه به پایان می‌رسد و براساس ضوابط و قولی که به کسبه داده شد، نیمه دوم سال آینده پلاسکو دوباره قابل بهره برداری خواهد بود.

وی درباره بدهکاری دولت به بنیاد نیز گفت: خوب نیست از بدهی دولت به بنیاد چیزی بگویم، زیرا ما کار کرده ایم و دولت هم نتوانسته طلب ما را پرداخت کند، اما رابطه خوبی میان دولت و بنیاد برقرار است و می‌توانیم موضوع را با تهاتر رفع کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درباره باز پس گیری کاخ مرمر گفت: حدود 25 سال قبل پس از ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، ایشان در کاخ مرمر مستقر می‌شوند که البته همان موقع هم این کار درست نبود، زیرا مسئولان نظام نباید کاخ نشین باشند، به این علت پس از فوت ایشان با جر و بحث این کاخ تخلیه می‌شود و متأسفانه ما نمی‌دانستیم در این باره نزد چه کسی شکایت کنیم و به ملت چه بگوییم.

فتاح ادامه داد: در حال حاضر در تلاشیم که این مکان را به کاخ موزه‌ای وزین تبدیل کنیم. احتمالاً دهه فجر امسال بازگشایی این موزه به مردم اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان حدود 45 هزار نیروی کار مستقیم و 200 هزار نیروی غیرمستقیم دارد افزود: در خصوص نیرو‌های وابسته مستقیم با بنیاد، تعدیل نیرو نداریم. ضمناً قانون بازنشستگی کشوری در بنیاد مستضعفان هم اجرا می‌شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۹۸۷۹۳۱۰:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
..فقط قطعه ۱ رو تموم کردید.
علی۱۲۹۸۸۲۶۱۱:۰۳:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
فکر نکنم.
ناشناس۱۲۹۹۲۰۰۱۴:۳۹:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
چه قبل چه بعد از انقلاب تغییری در زندگی مردم سیستان و بلوچستان ندیده آیم که اگر بود با یک باران اینطور نمیشد. دادن پنج هزار بسته غذا چه هنریه، هنر آن بود که امکانات زیر بنایی را میسااختید که باران این رحمت الهی تبدیل به فاجعه نشه در مورد ساختمان پلاسکو قبل هم نوشتم که بنای مجدد آن در محل قبل با توجه به ترافیک و آلودگی هوا اشتباه محضه و میشود در جاهای دیگر یا با پرداخت خسارت پوشش داد.
ناشناس۱۲۹۹۲۵۳۱۵:۱۲:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
کاخ موزه باید در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد نه بنیاد
ناشناس۱۲۹۹۲۶۰۱۵:۱۷:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
جناب فتاح این خبر درست نیست . زیرا بخشی از اتوبان افتتاح می شود و نه اتوبان تهران - شمال ..
ناشناس۱۲۹۹۲۹۷۱۵:۴۳:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
با درآمد ٣٥ هزار ميليارد تومان در سال از ٩٧ تا حالا فقط ٧٠٠ ميليارد تومان ماليات داده؟
محمد۱۲۹۹۵۳۸۱۸:۴۹:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
اینو میگن گزارش

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 4. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 5. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 6. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. روایت فارین پالیسی از خودکامگی ترامپ

 18. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 19. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 20. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 21. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 22. دستاورد بی‌سابقه محققان ایرانی در تشخیص سرطان مثانه

 23. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 24. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 25. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 5. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 7. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 8. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 11. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 12. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 13. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 14. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 15. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 16. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 17. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 18. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 19. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 20. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 21. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 22. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 23. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 24. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 25. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  2. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

  3. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

  4. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

  5. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

  6. حسین‌زاده: میزان افزایش حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۹۹ خلاف قانون است

  7. دولت به دنبال مالیات از معاملات خودرو

  8. استفاده از اسکنر وارداتی درحالی که خودمان صادر کننده‌ایم!

  9. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

  10. آغاز پیش فروش ۷ محصول ایران‌خودرو از «فردا»

  11. خروج از ایران برای رنو فرانسه گران تمام شد!

  12. وضعیت بازار خودرو در شب عید چگونه است؟/ پراید و پژو با چه قیمتی معامله خواهد شد؟

  13. درآمد افراد طبقه مرفه چقدر است؟

  14. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

  15. علت قطعی برق در برخی مناطق تهران مشخص شد

  16. بورس تهران یک جوان لهستانی را پولدار کرد

  17. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

  18. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

  19. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

  20. آخرین قیمت خودروهای داخلی

  21. مالیات بر عایدی سرمایه چه اثری بر کاهش فاصله طبقاتی دارد؟

  22. سقف زمانی برای دائمی شدن قرارداد کارگران اعلام شد

  23. یارانه نقدی در سال ۹۹ چقدر است؟

  آخرین عناوین