تفاهمنامه مرزی بین ایران و ترکیه امضا شد

گروه جهان الف،   3981025164

تفاهمنامه مشترک همکاری دوجانبه بین فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی و فرماندهان پلیس ۴ استان مرزی ترکیه امضا شد.

 به گزارش مهر، در این تفاهمنامه که در نشست تخصصی پلیس ایران و ترکیه در ارومیه به امضا سردار خرم نیا فرمانده انتظامی آذربایجان غربی و آکانو آیدین رئیس هیئتفرمانده ان پلیس استان‌های وان، حکاری، آغری و ای غدیر رسید بر ضرورت تأمین امنیت مرزها، استرداد مجرمان، مقابله با جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و سلاح و همچنین تبادل تجربیات و انتقال آموزش تاکید شده است.

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی پس از امضای تفاهمنامه گفت: این نشست در ادامه نشست فرماندهان پلیس دو کشور در تهران و با هدف ایجاد هماهنگی و تعامل بیشتر بینپلیس آذربایجان غربی و چهار استان هم مرز در ترکیه برگزار شد و قرار است به صورتفصلی ادامه داشته باشد.

سردار مسعود خرم‌نیا با اشاره به همکاری مطلوب پلیس جمهوری اسلامی ایران و ترکیه ادامه داد: مقابله با فعالیت‌های گروهک‌های تروریستی و خرابکار نیز از محورهای این دیدار بود و همچنین انتقال دانش، اطلاعات و تبادل تجربیات نیز از دیگر محورهای نشست امروز بود.

فرمانده انتظامی آذربایجان غربی بیان کرد: همکاری میان پلیس دو کشور جمهوری اسلامیایران و ترکیه به ارتقا امنیت در هر دو کشور و منطقه منتج می‌شود و بر تقویت این همکاری‌های مشترک تأکید داریم.

سردار خرم‌نیا گفت: تأمین امنیت مرزها، استرداد مجرمان، مقابله با جرم‌های سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و سلاح و همچنین تبادل تجربه و انتقال آموزش از جمله مفاد این تفاهم‌نامه مشترک است.

فرمانده انتظاین آذربایجان غربی افزود: همکاری پلیس جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در راستای ارتقای امنیت دو کشور مطلوب است و دو طرف برای مقابله با فعالیت‌های گروهک‌های تروریستی و خرابکار عزم جدی دارند.

وی اضافه کرد: ارتقای تعامل پلیس دو کشور به‌ویژه در استان‌های مرزی به افزایش امنیت منطقه می‌انجامد که باید همه ما در این راستا با همه توان تلاش کنیم.

در پایان این دیدار، هدایایی به رسم یادبود میان فرمانده انتظامی آذربایجان غربی و رئیسهیئت رؤسای پلیس استان‌های مرزی ترکیه مبادله شد.

آذربایجان‌غربی تنها استان مرزی ایران با کشور ترکیه است و بیش از ۵۵۰ کیلومتر با این کشور مرز دارد، آغری، ای غدیر، وان و حکاری نیز چهار استان مرزی ترکیه در مرز جمهوریاسلامی ایران به شمار می‌روند.