ماجرای تجمع دانشجویان در دانشگاه شریف چه بود؟

گروه اجتماعی الف،   3981023111

لغو مراسم گرامیداشت یاد جان‌باختگان حادثه هواپیمایی در دانشگاه شریف موجب اعتراض و تجمع تعدادی از دانشجویان این دانشگاه شد.

به گزارش فارس، عصر امروز قرار بود مراسمی به مناسبت گرامیداشت یاد جان‌باختگان حادثه هواپیمایی در دانشگاه شریف برگزار شود که با تصمیم دانشگاه لغو شد و همین موضوع نیز موجب اعتراض و تجمع تعدادی از دانشجویان این دانشگاه شد.

ماجرای تجمع دانشجویان در دانشگاه شریف چه بود؟

بر همین اساس دانشجویان تجمع کننده خواستار حضور رئیس دانشگاه و ارائه توضیحات وی درباره عدم برگزاری این برنامه شدند.

محمود فتوحی رئیس دانشگاه شریف هم اکنون بنا به درخواست دانشجویان، در میان آنها حاضر شد و به ارائه توضیحاتی به تجمع کنندگان پرداخت.

فتوحی تاکید کرد: از روز اول دانشگاه و هیئت رئیسه عزادار و داغدار بود و پیام تسلیت هم داد و روز جمعه گفتیم  روز دوشنبه ( امروز) مراسم یادبود از طرف دانشگاه برگزار می‌شود.

 

وی تصریح کرد: شریف تنها دانشگاهی بود که برای تجمع روز شنبه مجوز داد ولی گفتیم وسط دانشگاه باشد. برخی از خانواده‌های جان‌باختگان در تهران نبودند و ما می‌خواستیم همه خانواده‌ها حضور داشته باشند.

وی در پاسخ به شعارهای برخی از دانشجویان که می‌خواستند بدانند چرا برنامه امروز لغو شده، ادامه داد: هیچکس از ما نخواست جلسه را به تعویق بیندازیم و تصمیم هیئت رئیسه دانشگاه و برای صلاح دانشگاه بود.

فتوحی گفت: هیچکس از بیرون دانشگاه برای لغو برنامه فشار وارد نکرد.ما به خاطر شرایط دانشگاه و به خاطر دانشجوها این تصمیم را گرفتیم، چرا که نمی‌دانستیم چه کسانی از بیرون دانشگاه به دانشگاه خواهند آمد. شاید این تصمیم اشتباه بوده اما تصمیم ما بود.

وی یادآور شد: از معاونت دانشجویی خواسته شده با کسانی که مشکل دارند همکاری و درس یا ترم آنها را حذف کند.

* ایران اینترنشنال صدای ما نیست

برخی از دانشجویان با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی به دخالت رسانه‌های معاند و بیگانه در مسائل داخلی کشور و همچنین فتنه انگیزی این رسانه‌ها اعتراض کردند.

 

یکی از دانشجویان دست‌نوشته‌ای در دست داشت که روی آن نوشته شده بود « ایران اینترنشنال صدای ما نیست».

* خواسته دانشجویان 

در ادامه یکی از دانشجویان خواستار لغو امتحانات و استعفای رئیس دانشگاه شریف شد.

در این حین تجمع‌کنندگان با سردادن شعار «استعفا استعفا» خواستار استعفای فتوحی شدند.

دانشجویان تجمع کننده همچنین خواستار حضور یک نماینده از دانشجویان در شورای هیات رئیسه دانشگاه شدند.

* رئیس دانشگاه شریف: صلاح باشد از این جایگاه کنار می‌روم

فتوحی در پاسخ به شعار استفای دانشجویان گفت: من منتخب شورای دانشگاه هستم و اگر صلاح باشد، از این جایگاه بروم کنار می‌روم.

فتوحی در ادامه ضمن اینکه از دانشجویان خواست تا به تجمع خود پایان دهند، گفت: صحبت‌های شما را شنیدم و پیگیری می‌کنم.

* درخواست استاد دانشکده هوافضای دانشگاه شریف از تجمع‌کنندگان

 در ادامه عابدیان استاد دانشکده هوافضای دانشگاه شریف ضمن ابراز همدردی با دانشجویان از آنها می‌خواهد به تجمع خود پایان دهند.