سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

گروه جهان الف،   3981022151 ۶۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

فرمانده کل سپاه گفت: دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم اما شاهد این ماجرای غم‌انگیز نباشم.

سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

به گزارش فارس، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی اتفاقات اخیر، اظهار داشت: آنچه را می‌گویم چیزی است که از قلب من جاری می‌شود؛ من از میدان یک پیروزی شگفت انگیز و بی‌نظیر که ملت ایران در تاریخ حیات خود کسب کرده است می‌آیم؛ از جایی که آمریکا این بار مستقیم و آشکارا از ایران بزرگ شکست خورد؛ هرچند غبارهای حادثه غم انگیز سانحه سقوط هواپیما هنوز اجازه نداده است ابعاد این پیروزی شگفت انگیز و خیره کنده شناسایی شود.

وی افزود: بعدها می توان در مورد آن دقیق تر سخن گفت؛ ما بعد از ترور و شهادت سردار عزیز و هم رزمان ایشان، کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با آمریکا قرار گرفتیم. بعد از حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار و شکوه و اعتبار ملت بزرگ ایران، تحت تاثیر حادثه شهادت آسیب دیده‌ است. ما برای لحظاتی با احساس جزر در اقتدار ملی مواجه شدیم و نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود و ما هم مثل همه شما و بیش از شما تحت تاثیر این حادثه قرار داشتیم؛ ما یکی از بهترین برادرانمان را از دست داده بودیم، یک اسطوره، یک تکیه گاه بزرگ. اما وقتی مردم را می‌دیدیم، با احساس متفاوتی مواجه می‌شدیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا فرمانده ما را شهید کرده و اخطار داده بود که اگر عکس العمل نشان بدهید 52 نقطه را خواهیم زد، ادامه داد: ما از یک طرف تحت فشار سرعت عمل برای انتقام بودیم و باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می‌دادیم. آمریکا آمده بود حرف آخر را به ملت ایران بزند و آمده بود ملت ایران را برای همیشه بشکند و دستانمان را ببندد. آمده بود نشان دهد که مسیر تقابل ما با او یک سویه است و می‌زند و ما جواب نمیدهیم. این در یک چشم انداز طولانی به یک تهاجم طولانی می انجامید.

وی با تاکید بر اینکه قدرتها وقتی در مقابل خود مقاومتی نبینند، فشار خود را افزایش می‌دهند، خاطرنشان کرد: در عین حالی که باید سریع پاسخ می‌دادیم، دشمن می‌گفت عکس العمل نشان خواهد داشت. ما باید چند تفوق به دست می‌آوردیم، اول تفوق اطلاعاتی که باید تعیین می کردیم کجا را باید بزنیم و با چه شدتی، باید تفوق فناوری پیدا می کردیم که آنچه را پرواز می دهیم سالم به مقصد برسد، اندازه آن بایستی با مقیاس عمل آمریکا هماهنگی داشته باشد و بایستی قبل از تدفین شهیدمان اتفاق می‌افتاد.

**دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم 

سرلشکر سلامی با بیان اینکه دوست داشتم داخل این هواپیما باشم و با این عزیزان سقوط کنم و بسوزم اما شاهد این ماجرای غم‌انگیز نباشم، گفت: جان فرزندانم را با این حرف معاوضه می‌کنم که ما هیچ آرزویی جز تکه‌تکه‌شدن پای امنیت، رفاه و آرامش مردم‌مان نداریم.

فرمانده کل سپاه اظهار داشت:‌ واکنش انتقامی ایران به ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی باید متناسب با جنایت آمریکا می‌بود چرا که چه میزبان و با چه شدتی و با تفوق فناوری باید این کار را انجام می‌دادیم ضمن اینکه آنچه را باید پرواز می‌دادیم نباید آسیب می‌دید و برهمین اساس باید سالم به مقصد می‌رسید.

وی افزود: باید اقدام جمهوری اسلامی ایران درباره انتقام ترور حاج قاسم سلیمانی با مقیاس عمل آمریکایی‌ها می‌بود.

**ملت ما سرافراز است و همواره رشد کرده

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: بایستی قبل از تدفین شهید سلیمانی این عمل رخ می‌داد که این موضوع بخشی از عناصر قدرت است و وقتی اینها وجود دارد یعنی آن ملت  عزت، افتخار، موجودیت و قدرت دارد و سرافکنده نیست؛ ملت ما سرافراز است و همواره رشد کرده است.

وی گفت: ما باید موجی از سرزندگی جدید در جامعه ایجاد می‌کردیم تا تراز بین‌المللی نظام‌مان ارتفاع می‌گرفت؛ ما نمی‌توانیم زیر سقفی که کمتر از ارتفاع نظام‌مان در جهان است زندگی کنیم زیرا ما بزرگ هستیم. 

**غلبه بر آمریکا از نظر فنی و تکنولوژی مهم است

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:‌ غلبه بر آمریکا از نظر فنی و تکنولوژی مهم است زیرا نبرد ما نبرد تکنولوژی، نبرد استراتژیک و نبرد فنی بود.

وی گفت: آمریکا نباید موشک‌های ایرانی را منهدم می‌کرد و اگر موشک‌های ما به هدف نمی‌رسید و دقیق نبود و نمی‌توانست ویران کند می‌دانید چه اتفاقی رخ می‌داد به همین دلیل ما باید اطلاعات‌مان از نقطه هدف را به دست آورده و افزایش می‌دهیم نه اطلاعات‌مان را از مساحت هدف.

سلامی گفت: باید عکس‌العمل دشمن را به عمل ما متوقف می‌کردیم.

وی گفت: من قسم می‌خورم که فرماندهان و عزیزانی که در طراحی این مسئله نقش داشتند شاید چند شبانه‌روز و یا شاید حتی چند ساعت هم نخوابیدند و اگر هم خوابیدند توأم با دغدغه فراوان بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ما می‌خواستیم تا یک جنگی که از جنگ بزرگ جلوگیری کند را عملیاتی کنیم لذا باید آنها را غافلگیر می‌کردیم و دشمن را فریب می‌دادیم و باید برای واکنش متقابل آماده می‌شدیم به همین دلیل باید موضوع را تا آخر پیش می‌بردیم.

سلامی خاطرنشان کرد: باید چگونگی کنترل دشمن آن هم در یک جنگ ناشناخته را بررسی می‌کردیم زیرا ما برای اولین‌بار بود که مستقیماً با آمریکا درگیر می‌شدیم هرچند که منطق ما فقط انتقام نبود.

** حمله به پایگاه آمریکا الهی‌ترین تصمیم ایران بود

وی گفت: اقدام ما شجاعانه، حیکمانه و الهی‌ترین تصمیم ایران بود که برپایه تدبیر، توکل و قدرت استوار شده بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شاید از روز جمعه تا شب چهارشنبه همه چیز را آماده کردیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران زیر رصد قوی‌ترین قدرت اطلاعاتی عالم توانست سامانه‌های خود را گسترش داده و جابه‌جا کند و ما حتی برای چندین مرحله جنگ با احتمال گسترش دامنه آن برنامه‌ریزی کردیم هنوز هم هیچ چیز از دید ما تمام نشده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: عملیات بزرگ انجام شد و وقتی من به عنوان فرمانده نظامی می‌گویم که انتقام می‌گیریم همه چیز مشخص است.

** آمریکایی‌ها تمام قد آماده بودند

سلامی گفت: شب عملیات و انتقام ما، پروازهای آمریکایی‌ها، جنگ الکترونیک‌ها، پروازهای شناسایی و سیستم‌های پدافندی‌شان روی آسمان بود و به همین دلیل می‌گویم آمریکایی‌ها تمام قد آماده بودند.

وی با بیان اینکه انتخاب هدف بسیار مهم است، افزود: پایگاه التاجی را انتخاب کردیم ولی چون نزدیک بغداد بود و بخشی از مردم این کشور در اینجا بودند هدف را تغییر دادیم. اتفاقاً دشمن خیلی از چیزها را تغییر داده و به عین‌الاسد که همان پایگاهی که به آن حمله کردیم، برد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:‌پایگاه عین‌الاسد ۱۶۰کیلومتر با بغداد فاصله دارد.

وی تصریح کرد: ما این بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف‌گذاری نکردیم. 

وی گفت:‌این بار ما برمبنای تلفات انسانی هدف‌‌گذاری نکردیم؛ هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود و برای‌مان اهمیتی هم نداشت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد:‌در پایگاه عین‌الاسد انواع و اقسام بالگردهای آپاچی و بلک هاوک، پهپادهای MQ-9، پریدیتور و مرکز فرماندهی و کنترل و سوله‌های نگهداری تجهیزات قرار داشت ولی باید نقطه نقطه آن می‌خورد هدف قرار می‌گرفت.

سلامی با بیان اینکه عملیات ما برمبنای تأثیرگذاری بود، گفت: آن چیزی که توازن را برقرار می کرد نفس عملیات بود که انجام شد.

وی گفت:‌ایران در فضایی که آمریکایی‌ها تهدید به عکس‌العمل داشتند عملیات کرد که حس قدرت و برابری‌مان را نشان دادیم. ضمن اینکه اعتبار جهانی آمریکا را شکست داده و خورد کردیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تخریب‌های فیزیکی در پایگاه‌های آمریکایی‌ها فقط برای آن بود که ما بگویم آنقدر برتری داریم که هر نقطه را بخواهیم می‌زنیم و این اتفاق هم رخ داد.

وی افزود: در توضیحات سردار حاجی‌زاده مسائل ماقبل پایگاه‌های آمریکایی و ما بعد این پایگاه‌ها را دیدید.

** موشک بالستیک نقطه‌زن یعنی انتهای تکنولوژی

سلامی گفت: موشک کروز دقیق است و هیچکس از دقت آن تعجب نمی‌کند ولی وقتی موشک بالستیک نقطه‌زنی می‌کند یعنی انتهای تکنولوژی.

وی افزود: آمریکایی‌ها نتوانستند هیچ یک از موشک‌های جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار دهند و تمام موشک‌های ما به هدف برخورد اما فقط دو موشک به دلایل طبیعی و قبل از رسیدن به سرزمین عراق در سرزمین ایران Failed شد. لذا تمام موشک‌های ایرانی نقطه‌ها را مورد هدف قرار دادند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اینکه رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد هیچ فرد و تجهیزات این کشور در پایگاه‌هایشان آسیب ندیده طبیعی است زیرا او به دنبال مفری برای خروج و عقب‌نشینی است.

سلامی گفت: بعد از عملیات نظامی ایران علیه آمریکایی‌ها به سراغ جنگ الکترونیکی رفتیم این در حالی است که این جنگ مدرن‌ترین جنگ روز دنیا است.

وی افزود: تمام پرنده‌های آمریکایی بعد از جنگ الکترونیکی که ایران آغاز کرد در پایگاه‌های خود نشستند این در حالی است که برتری هوایی و الکترونیکی آمریکا در دنیا کاملاً مشخص است و آنها در یک مقیاس محدود شکست خوردند.

وی گفت: از نظر تاکتیکی ما موفق شدیم آمریکایی‌ها را شکست دهیم زیرا دقیقاً تمام اهداف مورد نظر خودمان را مورد اصابت قرار دادیم.

وی گفت:‌تفوق استراتژیکی و تاکتیکی بوده و منجر به برتری ایران شد و ما اعلام کردیم که اگر عکس‌العملی نشان دهید واکنش جمهوری اسلامی سخت‌تر خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند اما ما برای همه گونه واکنش‌های بعدی آماده بودیم.

وی تصریح کرد: وقتی رئیس جمهور آمریکا عقب‌نشینی خود را اعلام کرد و پشتش را به دوربین‌ها کرد یعنی اینکه آمریکا تمام شد این در حالی است که آن موقع فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در میدان جنگ بود.

** در دریا هم آماده مقابله بودیم

سلامی گفت: در دریا هم تمام توانمندی‌های‌مان را آماده کرده بودیم و مدام آن را ارتقا می‌دادیم.

فرمانده کل سپاه در تشریح موضوع هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری، خاطرنشان کرد: ماجرای سقوط هواپیما به این شکل بود که ما در بالاترین حد آماده باش بودیم، چون تهدید متقابل ما هوایی و موشکی بود و در این شرایط پدافند ها قلب مقابله بودند و سامانه های جدیدی را برای این مقابله گسترش داده بودیم تا آتش بر روی مردم‌مان نبارد و همه آماده بودند.

** به سامانه پدافندی خبر پرواز موشک کروز داده بودند

وی ادامه داد: به سامانه های ما خبر پرواز تعدادی موشک های کروز را داده بودند و همه خود را برای انهدام موشک ها و هواپیماهای دشمن آماده کرده بودند و چون موشک کروز به لحاظ سرعت، او هم یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است و فقط خلبان ندارد و در موقعی که هواپیما در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند، کروزها هم معمولا در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: خبر پرواز کروزها به اپراتور داده شده بود و برای لحظاتی ارتباط او با SOC قطع شده بود، که خبر انتفاع کروزها را بشنود، با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می کرد، روی صفحه رادار او به این یقین رسیده بود که این یک تهدید جدی است.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه موقعیت پرواز هواپیما نسبت به این سامانه به گونه‌ای بود که این پرواز نزدیک شونده محسوب می‌شد، اظهار داشت: معمولا وقتی هواپیماها هم‌راستا با سامانه ها قرار می گیرند، سطوح مقطع آنها کوچک می‌شود، اپراتور در فضای جنگی با تصور اینکه هدف کروز است، شلیک می‌کند و تصور می کند که یک کروز را منهدم کرده است.

** فرضیه برخورد موشک به هواپیما را خود ما مطرح کردیم

وی گفت: برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند و من این را می‌گویم که خدا گواه است ما خودمان منشأ ایجاد این فرضیه شدیم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد، آن هم به دلیل همزمانی و اگر ما خود مبدأ شکل گیری این فرضیه نبودیم، هیچکس نمیتوانست متوجه شود.

سرلشکر سلامی ادامه داد: هیچ چیزی را دست نزدیم، نه جابجایی قطعات هواپیما، نه جابجایی سامانه و نه گراف های راداری، وقتیکه هنوز سردار حاجی زاده در منطقه برای عکس العمل بود، ما هم کل صحنه را اداره می کردیم که اگر اتفاقی افتاد، زمین و هوا و دریا فعال شود.

** روایت سرلشکر سلامی از لحظات اولیه حادثه

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: به ما خبری رسید که ما به این پدیده مشکوک هستیم و به برادران گفتیم بیشتر بررسی کنند چون یک تردید جدی وجود داشت که چون هواپیما پر از سوخت است، اگر یک موشک پدافندی به آن بخورد، مشتعل و منفجر می شود، اما تصاویر نشان می داد که این هواپیما در حال سقوط به سمت زمین است.

** غروب چهارشنبه از هدف قرار گرفتن هواپیما اطمینان یافتیم

وی گفت: با بررسی های بیشتر، احتمال اصابت این فرضیه بیشتر می شد، اما ما هرگز تا غروب چهارشنبه اطمینان پیدا نکردیم، به همین دلیل هم ستاد کل نیروهای مسلح یک تیم از متخصصین را تعیین کرد و آنها هم شروع به بررسی ماجرا کردند.

سرلشکر سلامی ادامه داد: حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد، اگر میخواستیم همه چیز را بررسی کنیم،‌ شاید مدتها طول می کشید، اما در چند روز به این مسئله رسیدیم و خود ما کمک کردیم به اثبات این مسئله، تا اینکه تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته این هواپیما سقوط کرده و شروع به تنظیم بیانیه و اطلاع رسانی کردیم. در حالی که فرمانده ما که در جنگ بود و ما که در میدان قرار داشتیم، هنوز و همین الان هم معرکه را پایان یافته اعلام نکردیم.

** آرزویی جز تکه‌تکه شدن به پای ملت نداریم

 

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما در جنگ با آمریکا بوده و هستیم و خود را سرباز و فدایی ملت، می‌دانیم، اظهار داشت: خدای بزرگ را به شهادت می گیرم که دوست داشتم داخل این هواپیما بودم و با آن بمیرم ولی شاهد این ماجرای غم انگیز نباشیم. همه میدانیم که سپاه یک بار کامل شهید شده، من جان فرزندانم را گواه میگیرم که هیچ آرزویی جز اینکه با برادرانم به پای این ملت تکه تکه و قربانی شویم نداریم. می‌دانید که آدم تا کسی را به اندازه خانواده خود دوست نداشته باشد، حاضر نیست برای آن فدا شود و به خدا سوگند اینها همه خانواده و فرزندان ما بودند، مادران و پدران و برادران ما بودند، هیچوقت در طول عمرم اینقدر شرمنده نبودم.

وی با بیان اینکه ما خطا کردیم و تعدادی از هموطنان در اثر خطای ما به شهادت رسیدند، اما غیرعمد بوده و شرمنده هستیم و جبران می کنیم، گفت: اجازه نمیدهیم یک نفر از مردم ما کوچکترین آسیبی ببیند، ما محکم و استوار هستیم، زانو نمیزنیم و مطمئن باشید تا ما هستیم اجازه نخواهیم داد تار مویی از سر مردم ما کم شود.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: باور کنید شاید در این یک هفته شاید ده دقیقه تلویزیون ندیده باشیم که اصلا بفهمیم چه اتفاقاتی در حال افتادن است و فقط در عین حالی که این حادثه را مدیریت می کردیم، به این فکر می کردیم که اگر اتفاقی افتاد چگونه عمل کنیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما برای این حادثه مصمم تر شدیم به هر شکل جبران کنیم، عنوان کرد: داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است، ایران بلند شده و سر بر افراشته و همه جهان قدرت ایران را می بینند.

 

وی با اشاره به ایرادات وارده در موضوع اطلاع رسانی این حادثه، اظهار داشت: عزیزان هواپیمایی کشوری با معیارهای خود در حال بررسی بودند، آنها افراد صادقی بودند. ما وقتی یقین پیدا کردیم اطلاع رسانی کردیم با این حال حاضریم هر تصمیمی هرچه که باشد را بپذیریم و تسلیم به اراده ملت عزیز و بزرگ ملت ایران هستیم.

سرلشکر سلامی عنوان کرد: خانواده جانباختگان را خانواده خودمان می‌دانیم و همه سپاه ها را در تهران و استان ها بسیج کردیم تا فرماندهان ما با افراد محلی به این عزیزان سرکشی کنند و تلاش می کنیم مراسم این عزیزان در شان شهدا برگزار شود.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۸۷۴۶۲۱۹:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
از زحمات سپاه کمال تشکر را داریم و احساس انها را درک می کنیم فقط این سوال را داریم چرا در شرایط جنگی و آماده باش کامل پروازهای مسافربری تعطیل نشده است این حد اقل تصمیم مقامات نظامی باید بوده باشد در پایان درخواست میشود انتقام سخت واقعی را از دشمنان بگیرید
ناشناس۱۲۸۷۶۲۳۲۰:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ملت فدای نیروهای نظامی نیروهای نظامی فدای ملت این مردم یارو یاور همدیگر هستند . همه متعلق به ایران عزیز
ناشناس۱۲۸۷۶۶۹۲۰:۵۵:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اشتباه در شلیک اجتناب ناپذیر بوده ولی عدم مدیریت در لغو پروازها واقعا جای بحث و تامل دارد
ناشناس۱۲۸۷۸۹۸۲۳:۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
والله گفتن که درخواست دادن ولی نهادهایی دیگه باید تعطیل میکرد مثلا شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورا
ناشناس۱۲۸۸۰۶۷۰۱:۴۲:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
براساس ماده 10 قانون هواپیمایی کشوری لغو پروازها باید با تصویب هیأت وزیران انجام شود نه نیروهای مسلح .
ناشناس۱۲۸۷۴۹۳۱۹:۲۵:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خدائیش برای من سؤال است که اولا اگر شناخت سوژه این قدر برای رادار مشکل است که دیگه خیلی اوضاع وحشت ناک میشه مثلا همون ناو وینسنس هم همین طور میشه! دوما اثبات قضیه نیاز به این همه وقت ندارد.
کاشفی۱۲۸۷۶۱۲۲۰:۱۷:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
منبع حرکت موشک های کروز به کشور چه دستگاهی و اگر صحت داشته این موشک ها باید به جایی اثابت کرده باشد و اگر بی اساس باشد باید پیگیری شود چگونه چنین خبر کذب و تاثیر گذاری به اپراتورها داده شده است
ناشناس۱۲۸۷۸۱۰۲۲:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
رادار این سیستم پسیو هستش. یعنی اشعه اس تابش نمی کنه انرژی جنبشی جسم پرنده را می گیره. رادار پسیو برای مراقبت و نظارت رادار بسیار خوبیه ولی برای درگیری نه. اصلا استفاده از این سیستم اینجا به صورت مستقل اشتباه بود
ناشناس۱۲۸۸۹۰۰۱۱:۵۶:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بحث اشتباه یک حرف اما بحث عذرخواهی نکردن امریکا و حتی مدال دادن به فرمانده آن ناو که جایی برای توجیه ندارد
ناشناس۱۲۸۷۵۰۱۱۹:۲۸:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کشور اوکراین خودش تا حالا 2 بار هواپیماهای مسافربری دیگر کشورها را اشتباهی هدف قرار دادند.
ناشناس۱۲۸۷۶۱۰۲۰:۱۴:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اوکراین اگه هواپیما رو هدف قرار داده ، سریع اعلام کرده که من زدم و قصد پیچوندن کسی رو هم نداشته و نگفته که : هواپیما نقص فنی داشته !
ناشناس۱۲۸۷۶۴۷۲۰:۳۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آخرین باری که هدف قرار داد یک هفته بعد مسئولیت قبول کرد. برید سرچ کنید ببینید.
ناشناس۱۲۸۷۶۶۱۲۰:۴۷:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چرا دروغ میگی حداقل اعلام وضعیت از طرف اوکراینی ۸ روز بوده نه ۳روز
ناشناس۱۲۸۷۸۱۲۲۲:۱۶:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یکیش را بعد از دو هفته اعلام کرده. یکیش هم اکراین میگه روسیه زده، روسیه میگه اکراین زده
مرتضی۱۲۸۷۹۳۴۲۳:۳۱:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دروغ نگویید کم ترین زمان در قبول برخورد بعد از ایران اکراین است که 8روز طول کشید تا اعلام کند من زدم
ناشناس۱۲۸۸۰۰۲۰۰:۱۸:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اکتبر سال 2001، یک فروند هواپیمای خطوط هوایی روسیه که یک توپولوفِ 154 بود و از تل آویو عازم نووسیبرسک در روسیه بود، در نیمه شب و بر فراز دریای سیاه، منفجر شد. این پرواز حامل 78 نفر بود که بیشتر آن ها تابعیت رژیم صهیونیستی را داشتند. این حادثه هوایی در فاصله ای کمتر از 300 کیلومتر از سواحل اوکراین اتفاق افتاد. یک هفته بعد، دولت اوکراین اعتراف کرد که این فاجعه به دلیل شلیک اشتباهی یک موشک به این هواپیما اتفاق افتاده است.
ناشناس۱۲۸۸۰۴۷۰۱:۱۴:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
عجب از کجا میدونی شما ؟ میشه تاریخ سانحه و تاریخ اعلام مقامات اوکراینی را بگید؟
عابد۱۲۸۸۰۸۰۰۲:۰۴:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ضمن عرض تسلیت بابت این مصیبت، برخلاف نظر شما اعلام اصابت موشک اوکراین به هواپیما، هشت روز طول کشیده است. سه روز سریعترین زمان بر عهده گری مسئولیت در این حوادث بوده، است. کاش به رسانه ها اعلام میشد، مسائل مختلفی تحت بررسی است...
سجاد۱۲۸۸۲۴۴۰۷:۵۸:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جناب بعد از هشت روز گفت اینجا هم کسی قصد پیچوندن نداشت ما چه چیزیمون شده بابا امریکا بعد از چهار روز اون هم محدوده چهل متری از عین الاسد رو نشون داد بهش نگفتن دروغگو نگفتن خائن بعد ما یه هواپیما سقوط کرده یعنی برای بررسی اوضاع سه روز زیاده نه والله اینها تخریب سپاه مقتدره
ناشناس۱۲۸۸۲۵۶۰۸:۰۴:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هیچوقت این اتفاقی که میگی نیفتاده
ناشناس۱۲۸۸۴۱۸۰۸:۵۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کی گفت من زدم ؟
امین۱۲۸۸۴۴۷۰۹:۱۴:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در پاسخ به آقایی که گفته اکراین سریعا پاسخ داده. معلوم میشه بدون مطالعه صحبت می کنی, چرا که خود اکراین چند روز طول کشید مسئاله رو اعلام کنه
ناشناس۱۲۸۷۵۰۷۱۹:۳۲:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شانس اوردیم که هواپیمای مذکور مدل ایرباس A380 نبود .
ناشناس۱۲۸۷۶۰۳۲۰:۱۱:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
A380 ؛ گنجایش 750 مسافر رو داره
ناشناس۱۲۸۷۷۳۳۲۱:۲۴:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه خبره ؟ مگه ناو هواپیمابره ؟
ناشناس۱۲۸۷۵۱۱۱۹:۳۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
درود بر دلاور مردان سپاه ...
ناشناس۱۲۸۷۵۱۶۱۹:۳۶:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سرت سلامت سردار .
ناشناس۱۲۸۷۵۱۷۱۹:۳۶:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سرلشکر عزیز ما ملت ایران قدرنشناس زحماتی که شما و همرزمانتون برای سربلندی ایران و ایرانی میکشید نیستیم، انسان جایزالخطاست لذا اون بنده خدایی که به طرف این هواپیما شلیک کرده قصدش این بوده که با سرنگون کردن موشک کروز جان بسیاری رو نجات بده که متاسفانه این حادثه ی تلخ و دردناک پیش اومده، ما ملت ایران پشتمون به شما نظامیان رشید و دلاور ارتش و سپاه گرمه و امنیت و بزرگیمون رو مدیون شما عزیزان هستیم. امیدوارم همیشه و در همه ی نبردها با دشمنان قسم خورده ی این مرز و بوم موفق و پیروز باشیم.
ناشناس۱۲۸۷۵۲۴۱۹:۴۰:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
همه باید توجه داشته باشن که : النجاه فی الصدق
ناشناس۱۲۸۷۵۳۵۱۹:۴۳:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آقای سلامی شما همان روز اول باید به مردم میگفتید که پدافند ما به سمت این هواپیما شلیک کرده است .
ناشناس۱۲۸۷۵۹۱۲۰:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
فرآیند طولانی شدن اعلام دلیل سقوط ضرورت بررسی همه عوامل از جمله اقدامات احتمالی دشمن از جمله «جمینگ»، «هک سیستم‌ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر است
ناشناس۱۲۸۷۶۳۴۲۰:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما اول میگفتید ما موشک زدیم ؛ بعدا بررسی رو شروع میکردید
رضا۱۲۸۷۹۵۶۲۳:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما خسته نشدید از این کلمه (( دشمن )) ؟
ناشناس۱۲۸۸۵۰۰۰۹:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ترامپ از ترس اینکه مبادا زیر پا لهش کنین شب و روز نداره
ناشناس۱۲۸۸۶۱۵۱۰:۲۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
فرقی نمی کنه موشک ایرانی بوده اپراتور هم ایرانی موظف بودند همان لحظه بطور کلی بگویند کار ما بوده توضیحات را بگذارند برای بعد از تحقیقات همه جانبه
ناشناس۱۲۸۷۷۰۵۲۱:۱۱:۵۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دیدن این ویدیو دقیق و علمی برای درک این مسئله خالی از لطف نیست. برای شفافیت ذهنها بهتر است ببینید. https://www.jamnews.com/detail/Video/971244
امید۱۲۸۷۵۳۹۱۹:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بسم الله الرحمن الرحیم آمریکایی ها برایشان فرق ندارد که از چه فریبی استفاده کنند و غیر نظامیان کشته شوند ولی حتی اگر ما شهید هم بشویم نباید مانند آنها برای کشتن غیر نظامیان برنامه ریزی کنیم. همین حادثه نشان می دهد که آمریکاییها برای جان هیچ کسی ارزش قائل‌اند نیستید . ما برای همین ارزشها می جنگیدم .
ناشناس۱۲۸۷۵۴۹۱۹:۴۷:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
از زحمات سپاه بسیار متشکریم. محکم مثل همیشه پشت سر شما هستیم و هر حرف مفت را گوش نمیکنیم. آمریکا٬ شوروی و اروپایی هامسئولیت کدام حادثه هواپیمائی را به عهده گرفته ا ند تا سپاه به عهده بگیرد، مگر با پررویی به قاتل آن هواپیمای ما مدال افتخار ندادند؟ سپاهیان به هیچ وجه نگران نباشند.
ناشناس۱۲۸۷۵۵۳۱۹:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دشمنت شرمنده باشه سردار عزیز
ناشناس۱۲۸۷۵۵۷۱۹:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر خبر پرتاب کروزها را به شبکه پدآفند داده اند پس این موشک های کروز به کجا اثابت کرده است
ناشناس۱۲۸۷۹۳۲۲۳:۳۰:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
امکان هک شدن
عباس۱۲۸۷۵۵۹۱۹:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سرت رو بالا بگیر سردار، ما شرمنده ی تواییم.
ناشناس۱۲۸۷۵۹۳۲۰:۰۵:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما تکه تکه نکن، تکه تکه شدن پیشکش. مردم از شما فقط صداقت را انتظار دارند
ناشناس۱۲۸۸۹۳۹۱۲:۱۰:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرزهای عدم شرافت را جابجا کردی
ناشناس۱۲۸۷۵۹۸۲۰:۰۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
این موشک کروز که تصور می‌شد. از کدام مرز وارد شده بود؟ یعنی در مناطق مرزی سامانه پدافندی وجود نداشت؟ این اپراتور فکر نکرد که اگر موشک بود چطور سامانه‌های مرزی شناسایی نکرد
ناشناس۱۲۸۷۶۰۰۲۰:۰۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دشمن باید شرمنده باشد که با ترور سردار سپهبد سلیمانی باعث این سانحه تلخ شد.
ناشناس۱۲۸۸۳۱۰۰۸:۲۶:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دشمن دشمنه! اون چيزي كه براي ما پيروزيه براي دشمن شكسته و اون چيزي كه براي ما سربلنديه براي دشمن سرافكندگي و شرمندگي. برعكسش هم صادقه البته. اين قانون جنگه و با خاله بازي فرق ميكنه. شما نميتوني هواپيماي خودتو بزني و بگي دشمن شرمنده باش. نه قايدش اينه كه دشمن از كشته شدن عزيزان تو خوشحال ميشه اين منو شماييم كه بايد ناراحت باشيم و شرمنده
ناشناس۱۲۸۷۶۰۲۲۰:۰۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اندازه کروز اندازه یک هواپیمای مساافربری اونم بویینگ هست کروز نهایت 5 متر هستن بعد یعنی رادار ما نمیتونه تشخیص بده ؟؟؟؟
مرتضی@۱۲۸۷۷۷۹۲۱:۵۵:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یک عمره نظامیه ایشون، تو بهتر میدونی از ایشون؟؟
ناشناس۱۲۸۷۹۵۰۲۳:۴۲:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
وقتی تخصص نداری نظر نده
ناشناس۱۲۸۸۰۳۱۰۰:۵۵:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اگر توضیحات سردار را خوب بخوانی به این سوال شما هم جواب داده شده است
ناشناس۱۲۸۸۰۵۴۰۱:۲۷:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بحث سر سطح مقطع راداریه چه ربطی به متراژ داره
ناشناس۱۲۸۷۶۲۵۲۰:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سپاه همیشه یاور مردم بوده وهست از شیطنت دشمنان وایسادی داخلی‌ مکدر نباشیدچشم امید ملت به شماست.
ناشناس۱۲۸۷۶۳۶۲۰:۳۳:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خدا اندازه نیتتون بهتون عوض بده
ناشناس۱۲۸۷۶۷۹۲۱:۰۴:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یعنی این کروز از عراق یا حاشیه خلیج فارس این همه راه اومده تا تهران هیچ کسی ندیده اپراتور تهران زدش؟؟؟؟؟
مهدی۱۲۸۷۶۹۴۲۱:۰۸:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
من از زحمات سپاه تشکر و قدر دانی میکنم وب خانواده عزیزانه از دست رفته حادثه تسلیت میگم.ولی این حادثه نباید باعث بشه ک زحمات محافظان کشورمونو بی ارزش کنیم.مردم باید قدر دانه مردانه خالص باشند.
ناشناس۱۲۸۷۶۹۵۲۱:۰۹:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
این ویدیو را ببینید ابعاد پنهان حادثه در آن ذکر شده است. https://www.jamnews.com/detail/Video/971244
ناشناس۱۲۸۷۸۱۵۲۲:۱۸:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جناب سلامی همه افرادی که پشت این سامانه ها قرار می گیرند باید تست های روانی سنگینی را پاس کنند. بیهوده هر کسی را پشت این سلاح ها ننشانید
ناشناس۱۲۸۷۹۴۲۲۳:۳۷:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مسیر پرواز هواپیما و محل قرارگیری پدافند موشکی رو در نظر بگیرید ، سوالی که پیش میاد این است که هدف کروز فرضی کجا بوده و عوامل پدافند با چه تصوری از هدف کروز فرضی شلیک کرده اند؟
ناشناس۱۲۸۷۹۷۹۲۳:۵۷:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چطور ميشه هواپيماى مسافريو با موشك كروز اشتباه گرفتيد؟ چطور ميشه اپراتور شما فقط ١٠ ثانيه زمان داشت براى انتخاب زدن يا نزدن ؟ چطور اينقدر شك داشت با اينهمه تكنولوژى ؟
ناشناس۱۲۸۸۰۲۴۰۰:۳۹:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سردار شرمنده مباش شما قهرمان و امید ما و خار چشم دشمنان هستید شرمنده انهای باید باشند که به ملت بزرگ اسلامی خیانت می کنند
ناشناس۱۲۸۸۱۱۶۰۴:۵۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اون موشکهای کروزی که شلیک شده بودن به کجا خوردن؟
ناشناس۱۲۸۸۱۵۴۰۶:۱۳:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینکه ما تو سیستم رده بالا جاسوس و خرابکار داریم شکی نیست. این رو میشه از طرح ترور سردار حاجی زاده که ناموفق بود و سردار سلیمانی، فهمید. مقصر اصلی در حادثه هواپیما، علاوه بر خطای فاحش اپراتور، خطای راهبردی و بسیاااار مشکوک افرادیست که منطقه پرواز ممنوع رو اعمال نکردند.
ناشناس۱۲۸۸۱۸۰۰۶:۵۵:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
عیبی نداره سردار عزیز
ناشناس۱۲۸۸۶۳۶۱۰:۳۷:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
"خبر پرواز کروزها به اپراتور داده شده بود و برای لحظاتی ارتباط او با SOC قطع شده بود، که خبر انتفاع کروزها را بشنود، با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می کرد، روی صفحه رادار او به این یقین رسیده بود که این یک تهدید جدی است." ارتباط اپراتور با soc قطع شده بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لابد آنتن نميداده... قرار شد فني صحبت كنيد. آخه به همين سادگي ارتباط براي لحظه اي قطع شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۸۹۸۹۱۲:۲۷:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باید فیلمی مستند به سبک فیلم کلوزآپ آقای کیارستمی به یک فیلم ساز قدرتمند مثلا دهباشی یا مهدوی سفارش داده شود تا وقایع این مدت برای مردم و تاریخ روشن باشد تا بی بی سی سراغش نرفته تو رو خدا اینکار را بکنید

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 3. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 4. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 7. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 9. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 10. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 11. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 12. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 13. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 14. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 15. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. طعم کرونا به کام کودکان

 18. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 19. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 20. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پربحث‌های هفته

 1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 5. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 19. خرید کردن مرکل سوژه رسانه‌ها شد  

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 2. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 3. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 4. تمام دروغ های ترامپ درباره کرونا

 5. پیش بینی برنده جایزه نوبل از غلبه زودهنگام بر کرونا

 6. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

 7. در تایوانِ چسبیده به چین، چندان خبری از کرونا نیست؛ چرا؟!

 8. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

 9. اتحادیه اروپا: ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران را افزایش می‌دهیم

 10. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

 11. چرا ایتالیا رکورددار در آمار فوتی‌های کروناست؟

 12. امریکن کانسروتیو: آمریکا در جنگ و ویرانگری بسیار توانمند است اما در بهداشت بسیار ناتوان

 13. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 14. تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه ۲۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران

 15. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

 16. گاردین به نقل از یک گزارش ویژه: سیستم بهداشت و درمان انگلیس به زودی مقهور کرونا

 17. درخواست سازمان ملل برای کمک ۲ میلیارد دلاری به کشورهای درگیر کرونا/ ایران در فهرست دریافت کنندکان

 18. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

 19. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 20. چرا ایران با کمک آمریکا برای مقابله با کرونا مخالفت کرد؟

 21. دو کشوری که بیشترین ضرر اقتصادی را از کرونا دیده اند را بشناسید

 22. وزارت خارجه آمریکا: از آزاد شدن «جلال روح‌الله نژاد» عمیقاً متأسفیم

 23. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 24. بوریس جانسون به کرونا مبتلا شد / وزرای بهداشت و دارایی به قرنطینه رفتند

 25. افزایش آمار مبتلایان به کرونا در عربستان/ احتمال اعدام یک تبعه خارجی به اتهام انتشار ویروس

آخرین عناوین