ایران می تواند سلیمانی جدیدی پیدا کند

گروه جهان الف،   3981021052

نشریه آمریکایی فاریسن پالیسی در تحلیلی از ترور سردار قاسم سلیمانی نوشت فرمانده لشکر قدس شخصیتی مهم بود، اما برای ایران غیرقابل جایگزین نیست.

ایران می تواند سلیمانی جدیدی پیدا کند

به نوشته فارین پالیسی، ایران فرماندهان با تجربه فراوانی در اختیار دارد و تصور اینکه مرگ سلیمانی به تغییر سیاست های تهران منجر شود، یک اشتباه خواهد بود.  

 یکی از قوی ترین استدلال ها برای ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که هفته گذشته در حملات آمریکا کشته شد، این بود که او به صورتی عجیب و شاید  منحصر به فرد خطرناک بود. "مارک دوبویتس" یکی از تندروهای ضد ایران در موسسه دفاع از دمکراسی می گوید سلیمانی معادل "فرماندهی عملیات مشترک ویژه، مدیر سیا و وزیر خارجه ایران" بود. وی ترور سلیمانی را برای سپاه و رژیم ایران "ویران کننده" خوانده است. "اندرو اگزوم "  از مقامات سابق دولت اوباما هم سخنان مشابهی گفته است: "من هیچ فردی را نمی شناسم که به تنهایی اینقدر برای اهداف دولتش در خاورمیانه مهم باشد." 

فارین پالیسی با اشاره به نقش سردار سلیمانی در حصول دستاوردهای مهم نظام اسلامی نوشت "جانشین او سرتیپ قاآنی استعدادها و مهارت هایی متفاوت را با خود به همراه خواهد آورد اما وی وارث شبکه و نهادهایی ماندگار خواهد شد؛ که تکیه گاه آن تنها فردی نبود که آنها را ساخت." 

فارین پالیسی نوشت "قطعا مرگ سلیمانی خسارتی جدی برای ایران است. این فرمانده سپاه چندین دهه در عملیات نظامی انقلابی تجربه داشت. وی شخصا روابط با حزب الله لبنان ، گروه های حوثی در یمن، تروریست های فلسطینی، گروه های شبه نظامی در عراق و سایر گروه هایی را تقویت کرد که تحلیلگران از آن به عنوان "شبکه تهدید ایران" یاد می کنند. وی شخصیتی کاریزماتیک هم داشت و به خاطر تجربیات و اعتبارش، در گذر زمان وجهه  ای بسیار موفق ایجاد کرد که به خودیِ خود، برای طرف های مقابلش بسیار جذاب بود. و همچنین شخصیتی مهم در کشور محسوب می شد."  

"برخی تحلیل گران ترور وی را با اقدام آمریکا در کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده و همچنین ابوبکر البغدادی رهبر داعش با هم مقایسه می کنند، که البته کشته شدن هر دو ضربه ای شدید به گروه های تروریستی وارد کرد. این مساله بیش از روشن کردن اوضاع، آن را مبهم می کند. زیرا گروه های جهادی سنی اغلب به شدت به یک رهبر کاریزماتیک متکی هستند. در صورتی که ایران و سپاه پاسداران، به خوبی سازماندهی شده و این مساله با تصمیم سریع برای جایگزینی او، آشکار می شود." 

"همان گونه که "سوزان مالونی"  تحلیل گر امور ایران تصریح کرده، ایران از زمان انتقلاب تاکنون دائما رهبران خود را در میدان نبرد از دست داده است. سپاه با سالیان متمادی تجربه از جنگ های غیرمتعارف، افسران باتجربه فراوانی در اختیار دارد. البته سلیمانی یک افسر بسیار کارآزموده بود، اما از  ویژگی های یک رهبر بزرگ آن است که نهاد سازی کرده و بر دیگران الهام بخش هستند. علاوه بر آن، ایران به صورت سنتی به افسران تندرو بها می دهد، به این معنا که جایگزین سلیمانی احتمالا برای رویارویی، اشتیاق بیشتری دارد." 

فارین پالیسی با اشاره به ترور عباس موسوی رهبر حزب الله لبنان در سال 1992 و جایگزینی سید حسن نصرالله، آن را بهترین نمونه قابل قیاس با ترور سردار سلیمانی خواند و نوشت: "آن تصمیم ظاهرا بدون تامل به نظر می رسید به ویژه با توجه به مهارت و کاریزمای موسوی و همچنین قابلیت هایی که حزب الله در تقریبا یک دهه جنگ با اسرائیل نشان داده بود. اما حزب الله نهادی بسیار سازمان یافته بوده و رهبران با تجربه زیادی دارد. به گونه ای که اکنون سید حسن نصرالله جانشین موسوی، یکی از باکاریزماترین و لایق ترین رهبران گروه های مبارز در زمان ما است." 

به نوشته فارین پالیسی "در دوران فرماندهی سلیمانی، سپاه شبکه های خود را در خاورمیانه و در سطح جهان گسترش داد. اما سلیمانی یک یک شبکه ها و حتی بیشتر آنها را به صورت روزانه، خود اداره نمی کرد. بلکه این ممسئولیت را به  عواملش از جمله قاآنی واگذار کرده بود، فرماندهی که در افغانستان و سایر مناطق فعال بود. همین روابط زمانی که قاآنی در راس امور باشد نیز همچنان حفظ خواهد شد." 

به نوشته فارین پالیسی شاید وجهه عمومی سلیمانی است که دستکم در کوتاه مدت چندان قابل جایگزین نباشد. اما قهرمانان را می توان خلق کرد.  ایران با مهارت از تبلیغات بهره برده و احتمالا قاآنی و شاید فرمانده دیگری را ارتقاء دهد تا نقش مدافع قهرمان را که سلیمانی کسب کرده بود، به دست آوردند. 

"مرگ سلیمانی ضربه ای به سپاه و کل توانمندی های ایران است. اما اشتباه است که  تصور کنیم مرگ یک فرمانده نظامی – مهم نیست که چقدر مقتدر باشد – سیاست ها و یا توانایی های ایران را د به صورت اساسی تغییر خواهد داد."

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. عباس عبدی: دلیل میزان اندک مشارکت، فقط وجود رد صلاحیت‌ها نیست

 2. دست ها یا دستکش ها؛ کدام را باید بشوییم؟!

 3. نظرات برگزیده مخاطبین الف: کاهش مشارکت مردم در انتخابات یک هشدار بود/ باید ببینیم کرونا چه تاثیری بر جنگ آمریکا و چین می‌‌گذارد/ مردم از بازی اصلاح‌طلب و اصولگرا خسته شده‌اند

 4. وزیر بهداشت: هفته آینده با پیک بیماری کرونا مواجه هستیم

 5. ۳۸۸ مبتلا و ۳۴ فوتی کرونا در کشور/ درخواست والدین؛ تعطیلی مدارس است

 6. روسیه: سربازهای کشته شده ترکیه در صفوف تروریست‌ها بودند

 7. تعداد بیماران کرونا در گیلان رو به افزایش است /بیمارستا‌های استان از حداقل امکانات هم برخوردار نیست

 8. اعتراف ترامپ به احتمال وخامت اوضاع ناشی از ویروس کرونا در آمریکا

 9. العربی الجدید خطاب به کشور‌های عربی: اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم و به ایران کمک کنیم

 10. چمران: شکست ژنرال‌های اصلاح طلب ناشی از عملکرد این جریان بود

 11. ۲۰ هزار کیت تشخیص کرونا از چین وارد ایران شد

 12. صدور دستورالعمل تعیین نحوه افزایش حقوق و مزایای کارمندان قراردادی + جزئیات

 13. تکذیب خبر درگذشت دختر فوتسالیست براثر کرونا / الهام شیخی: من زنده ام +عکس

 14. اتحادیه میوه و سبزی تهران: قیمت‌ها افسار گسیخته‌اند

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عباس عبدی: دلیل میزان اندک مشارکت، فقط وجود رد صلاحیت‌ها نیست

 7. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 8. کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به کدام دولت‌هاست؟

 9. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 10. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 11. کرونا و سرانجام اختلاف درباره اعمال محدودیت در بقاع متبرکه

 12. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 13. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 16. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 17. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 18. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 19. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 20. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 21. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 22. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. دست ها یا دستکش ها؛ کدام را باید بشوییم؟!

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین