دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

گروه سیاسی الف،   3981021046 ۶۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

پرواز هواپیمایی اوکراین صبح روز چهارشنبه در حوالی شهریار سقوط کرد. از روز پنج‌شنبه رسانه‌های خارجی خطای پدافندی نیروهای مسلح ایران را عامل سقوط این هواپیما دانستند. روز پنج‌شنبه و جمعه، رئیس سازمان هواپیمایی و برخی کارشناسان هوانوردی با حضور در رسانه‌ها سقوط این هواپیما بر اثر برخورد موشک پدافند را تکذیب کردند. فعالان رسانه‌ای انقلابی هم با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بر سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی تاکید کردند.

اما صبح شنبه با انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح همه معادله‌ها تغییر کرد. ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار بیانیه‌ای خطای انسانی نیروی پدافند سپاه را عامل سقوط هواپیمای پرواز اوکراین دانست و بر مجازات خاطیان تاکید کرد. در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح آمده است: «درپی تهدیدهای رئیس جمهور و فرماندهان نظامی آمریکای جنایتکار... نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور پاسخگویی به تهدیدات احتمالی در بالاترین سطح آماده‌باش قرار گرفتند...

در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.

ستاد کل نیروهای مسلح... اطمینان کامل می‌دهد با پیگیری انجام اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی نماید تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.»

نخستین واکنش‌ها به این اطلاعیه، از جانب رئیس‌جمهور و دستگاه قضایی بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور با انتشار بیانیه‌ای پس از ابراز تاسف و همدردی با بازماندگان و دستور برای جبران نوشت: «این حادثه دردناک موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. می‌بایست تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه ادامه یافته و مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد.»

سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه هم در نامه‌ای به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح دستور داد: «سازمان قضایی نیروهای مسلح در اسرع وقت با دریافت و جمع‌آوری مستندات مربوط به ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان هواپیمایی کشور و اخذ توضیح از مقامات مسئول مطلع، نسبت به شناسایی واقعیت قضایی  مقصرین بروز این حادثه ناگوار اقدام و برابر ضوابط و مقررات قانونی رسیدگی و نتیجه را به صورت مستمر  به  اینجانب منعکس کنند.»

اما این یک سوی ماجرا بود. سوی دیگر ماجرا کتمان سه‌روزه این اتفاق توسط نهادهای رسمی بود. فعالان سیاسی و رسانه‌ای عموما به این پنهان‌کاری انتقاد کردند.

خبرگزاری فارس دقایقی پس از انتشار بیانیه ستاد کل مطلبی در انتقاد از این پنهان‌کاری منتشر کرد. در یادداشت خبرگزاری فارس با عنوان « لزوم برخورد با قاصران و پنهان‌کاران در فاجعه سقوط هواپیما» آمده است: «در کنار خبر شهادت جمعی از هموطنان مان بر اثر قصورها، سوء تدبیر عجیب در اعلام دیرهنگام این ماجرا تلخی ها را دوچندان کرد.

بر این اساس ضمن لزوم برخورد با قاصرین که در بیانیه رسمی ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس جمهور به آن تصریح شده است، برخورد با افرادی که در ۷۲ ساعت گذشته پنهان کاری کردند نکته مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

اگرچه بررسی های اولیه خبرگزاری فارس نشان می دهد افراد، رسانه ها و مسئولین کشوری و لشکری که در ۷۲ ساعت گذشته اظهار نظر کردند از ماجرا بی اطلاع بودند اما  باید بررسی شود چنانچه افرادی از ماجرا خبر داشتند و خلاف واقع صحبت کردند و یا به هر دلیل پنهان کاری کردند در هر مقامی برخورد  صورت گرفته  و معرفی و در صورت نیاز محاکمه شوند.»

در ادامه این موج رسانه‌ای خبر دستور روز گذشته رهبری مبنی بر گزارش صادقانه این اتفاق به مردم منتشر شد. به گزارش فارس، صبح جمعه در فاصله  کمتر از ۴۸ ساعت پس از این اتفاق، با محرز شدن خطای انسانی برای فرماندهان ارشد نظامی کشور، رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور در جریان موضوع قرار می گیرند.

رهبر معظم انقلاب به محض اطلاع از خطای فاجعه‌بار صورت گرفته در سامانه پدافند کشور، روز گذشته (ظهرجمعه) دستور تشکیل فوری جلسه شورای عالی امنیت ملی و بررسی موضوع را صادر کرده‌ و تاکید می کنند به محض اتمام بررسی در جلسه شورای عالی امنیت، اصل حادثه و نتایج بررسی‌ها، صریح و صادقانه از سوی نهادهای ذیربط به اطلاع مردم رسانده شود.

همچنین رهبر انقلاب با انتشار پیامی  به ستاد کل نیروهای مسلح مؤکداً درباره‌ی پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه‌ی دردناک سفارش کردند و بر لزوم مراقبت برای عدم تکرار چنین حوادثی تاکید کردند.

احمد توکلی با انتقاد شدید از کتمان حقیقت در این اتفاق گفت: کسی که این کار را کرده باید فورا اعلام می‌کرد و مجازاتش را دریافت می‌کرد.  اگر در ابتدا و از اول این موضوع مطرح می‌شد  فقط یک اشتباه صورت می‌گرفت. وقتی چند روز این موضوع را کتمان  کردند، اشتباه بزرگ‌تری مرتکب شدند الان مردم مسئولین  را دروغ گو می دانند .

این فعال سیاسی افزود: موضوع بر سر  جان مردم است .اشتباه انسانی  جان مردم را نشانه گرفته است. وقتی اشتباه به این بزرگی اتفاق می افتد باید در وهله اول حقیقت را به مردم اعلام می‌کردیم.

برخی دیگر از فعالان سیاسی مانند محمدرضا عارف و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز از کنمان حقیقت در این سه روز انتقاد کردند.

محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان رئیس در یادداشت اینستاگرامی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ضمن انتقاد شدید از عدم صداقت برخی مسئولان با مردم، خواستار استعفا، برکناری و برخورد درخور با مقصران، پنهان کاران و ناصادقان با ملت شد.

عارف نوشت: «بر متولیان امر فرض است که در پاسخ به افکار عمومی و احترام به حساسیت های شکل گرفته و احساسات پاک ملت، پاسخی در خور بدهند. از موضع نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خواستار استعفا ، برکناری و برخورد در خور با مقصران، پنهان کاران و ناصادقان با ملت می باشم. ضمن تسلیت مجدد به خانواده  جانباختگان این حادثه غم انگیز، بر همه ما فرض است در دلجویی از خانواده این عزیزان از هیچ تلاشی فرو گذار نکنیم.»

اما حضور سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه برابر دوربین‌های صدا و سیما و توضیح و عذرخواهی او نقطه عطف واکنش‌ها بود. سخنان سردار حاجی‌زاده در این نشست خبری سرشار از حس مسئولیت‌پذیری بود.

حاجی‌زاده سخنانش را با این جملات آغاز کرد: «زمانی که اطمینان  پیدا کردم که این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم.ای کاش می‌مُردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم.»

فرمانده هوافضای سپاه در تشریح این اتفاق گفت: «شب حادثه وضعیت آمادگی در سطح جنگی قرار گرفته و بالاترین سطح آماده باش توسط شبکه یکپارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ می‌شود...

در چندین مرحله به همه‌ی سامانه‌ها اعلام می‌شود که موشکهای کروزی به سمت کشور شلیک شده و آماده باشند. سامانه‌ها در بالاترین سطح آمادگی بودند یعنی فقط کافی است یک دکمه را شما فشار بدهید...

زمانی که هواپیمای اوکراینی پرواز می‌کند -با توجه به سمت پروازی که داشته است- از طرف سامانه، موشک کروز تشخیص داده می شود. اما اپراتور باید تماس می گرفته و تایید این موضوع را دریافت می کرده است.

خطای اپراتور نیز از همین محل است که تماس نگرفته. سامانه ارتباطی او در زمان حادثه دچار اختلالی بوده و به هر ترتیب موفق به برقراری ارتباط نمی شود. اپراتور 10 ثانیه فرصت  داشته تا تصمیم بگیرد و می توانسته هدف را بزند یا نزد که این تصمیم بد را می گیرد و هواپیما مورد هدف قرار می‌گیرد.»

بیشتر بخوانید:

سردار حاجی‌زاده: همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

حاجی‌زاده درباره اطلاع‌رسانی این اتفاق گفت: «عزیزان هواپیمایی کشوری تا قبل از اعلام نیروهای مسلح اعلام می کردندکه اصابت موشکی درکار نبوده زیرا از موضوع خبری نداشتند. من چهارشنبه متوجه این قضیه شدم ولی بین راه زنگ زدم و به مسئولین گفتم که احتمال می دهم هواپیمای خودی را زده باشیم. ستاد کل تیم بررسی حادثه تشکیل داده بود و کسانیکه دخیل در این حادثه بودند را قرنطینه کرد و ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم.

بعد از بررسی، صبح جمعه همه اطلاعات جمع و مشخص شد عده ای در این ماجرا خطا داشتند و بعد از آن بود که ستاد کل شروع به رسانه ای کردن موضوع کرد.»

حاجی‌زاده بار دیگر مسئولیت این اتفاق را پذیرفت و تاکید کرد: «از همان ابتدا من به مسئولین گفتم ولی ستاد کل باید بررسی می کرد. مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری هیچ خطایی نداشتند و همه مسئولیت به عهده ما است و ما باید جوابگو باشیم. هواپیما در مسیر خودش بوده و همه کار خود را درست انجام داده بودند.»

سازمان هواپیمایی کشوری در پی اعلام خبر خطای پدافندی، بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه‌ آمده است: «مسئول بررسی سانحه در اولین فرصت هماهنگی لازم با مراجع ذیربط را انجام داده و تأییدیه عدم انجام هرگونه عملیات نظامی را در مرکز کشور دریافت نموده است و متأسفانه علی رغم پیگیری های متعدد و مکرر سازمان هواپیمایی کشوری، تا زمان صدور اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، هیچگونه اطلاع رسانی در خصوص موضوع اصابت موشک سامانه‌های پدافند به هواپیمای مسافربری کشور اوکراین به این سازمان صورت نپذیرفته است...

شایان ذکر است پرواز مذکور در قالب کریدورهای استاندارد و مورد تایید شبکه یکپارچه پدافند کشور (طرح خروجی IKA1A) در حال پرواز بوده است و هیچ مشکلی برای کنترل هواپیما از سوی خلبان گزارش نشده است.»

مشاهده این واکنش‌ها دو سوال مهم برای افکارعمومی ایجاد کرده است:

۱- سردار حاجی‌زاده گفته است شکش در اصابت موشک به هواپیمای خودی را چهارشنبه به اطلاع مقامات بالاتر رسانده است و گروه تحقیق ستاد کل، افراد را از نظر سانه‌ای قرنطینه کرده است. در همین زمان مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری و کارشناسان باسابقه هوانوردی -چنانکه در بیانیه این سازمان هم آمده است- با هماهنگی مراجع ذیربط مسئله اصابت موشک را موکدا تکذیب می‌کردند. نتیجه این اتفاق موج بی‌اعتمادی مردمی است.

در این وضعیت چه کسی مسئول عدم هماهنگی دستگاه‌ها در زمینه اطلاع‌رسانی است؟ آیا ستاد کل نمی‌توانس ظهر چهارشنبه بیانیه‌ای صادر کند و بیان کند که در حال تحقیق درباره این مسئله است؟ یا حداقل نمی‌توانست به بقیه سازمان‌های ذیربط مثل سازمان هواپیمایی ابلاغ کند که در حال بررسی هستند و از اظهارنظر خودداری کنند؟ چه کسی پاسخگوی این حجم از بی‌اعتمادی است؟

۲- سردار حاجی‌زاده چندبار با تاکید گفت از نهادهای ذیربط درخواست کرده است پروازها در زمان حمله موشکی و بعد از آن لغو شود و فضای هوایی کشور کلییر شود اما قبول نکرده‌اند. چه کسانی در این زمینه تصمیم گرفته‌اند؟ مستندات کارشناسی این تصمیم چه بوده است؟

عناوین مرتبط

۲۸ اسفند ۱۳۹۸واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به بسته شدن درهای حرم رضوی/معذرت‌خواهی بازیگر معروف از اظهاراتش/ انتقاد عباس عبدی از پارادوکس کرونایی و افتتاح اتوبان همت
۲۷ اسفند ۱۳۹۸گلایه وزیر بهداشت از حضور یک سلبریتی در تلویزیون/ تهرانی‌ها به استقبال مرگ می روند/ انتقاد تند آیت الله خاتمی از هتاکان اماکن زیارتی
۲۶ اسفند ۱۳۹۸پشت پرده شایعات تلگرامی عليه سپاه /دليل برگزاری جلسات روحانی در مجموعه سعدآباد/پاسخ به خیال پردازی‌ها درباره سيد احمد خمينی
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ماجرای کرونای محمود صادقی/رونمایی ربیعی از دروغ بزرگ در روزهای کرونایی/دولت روحانی؛ یک چالش تئوریک برای نئولیبرالیسم
۲۴ اسفند ۱۳۹۸از دیدار سرزده قدیمی پوتین از يك داروخانه تا در «این وانفسا روحانی کجاست؟»/خون نمایندگان رنگین‌تر از خون ديگران است/تشویق مردم برای خروج از منزل از سوی تلویزیون!
۲۱ اسفند ۱۳۹۸پاسخ رئیسی به روحانی درباره ستاد مقابله با کرونا/ وزارت بهداشت آمار افراد مشکوک به کرونا را  اعلام کند/ برای مشکلات درخانه ماندن هم فکری کنید
۲۰ اسفند ۱۳۹۸نگاه پوپولیستی به كرونا/ تهران دوباره شلوغ شد/ آقای روحانی شما در جلسات با فاصله از همدیگر می نشینید...

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۸۴۰۵۰۱۸:۱۲:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آیا سرنشینان خارجی هواپیمای اوکراین ( کانادایی - سوئدی و اکراینی ) نیز شهید محسوب میشوند ؟
ناشناس۱۲۸۵۵۹۴۰۹:۰۸:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شهید تعریف داره . هیچکدام از سرنشینان شهید نیستن
ناشناس۱۲۸۴۰۵۸۱۸:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آیا ستاد کل از شلیک موشک بی خبر بوده ؟! آیا سرانجام شلیک موشک و سرانجام پرنده به ظاهر متجاوز ، برای ستاد کل مهم نبوده است ؟! ظواهر قضیه حکایت از مطلع بودن ستاد کل از کل ماجرا حداکثر 1 دقیقه بعد از شلیک موشک دارد .
ناشناس۱۲۸۵۵۷۳۰۹:۰۴:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مسئولان ؛ مردم رو نپیچونن
ناشناس۱۲۸۴۰۶۵۱۸:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
انهدام پهپاد آمریکایی رو در خلیج فارس بوسیله موشک ، بلافاصله بعد از انهدام متوجه شدیم ..
ناشناس۱۲۸۴۰۶۹۱۸:۱۸:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
شلیک یک موشک به سمت هواپیما و میلیونها موشک به سمت اعتماد مردم
ناشناس۱۲۸۴۰۷۱۱۸:۱۹:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بزودی مشخص میشود
ناشناس۱۲۸۴۰۷۳۱۸:۲۱:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
مجلس باید سریعا تشکیل جلسه بدهد و از وزیر راه توضیح بخواهد چرا پرواز های مسافربری را تعطیل نکردند
ناشناس۱۲۸۵۳۴۲۰۸:۰۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مجلس در قعر امور است
ناشناس۱۲۸۵۳۵۱۰۸:۱۱:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اسم مجلس رو نیار که خنده م میگیره
ناشناس۱۲۸۵۴۲۴۰۸:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دوست عزیز چه انتظارات سختی ازمجلس و وزیر دارین!!!!!!!!
ناشناس۱۲۸۵۸۶۴۱۰:۱۱:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آدرس غلط نده هیچ ربطی به وزیر راه و شهرسازی نداره
ناشناس۱۲۸۴۰۷۵۱۸:۲۲:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اگر نبود فشار کشور های خارجی هرگز آشکار نمیشد.
ناشناس۱۲۸۵۸۷۵۱۰:۱۳:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ای کاش در تمام پروازهای هواپیمایی مون ، 2 تا صندلی به خارجی ها اختصاص میافت و بدون حضور خارجی ها امکان پرواز وجود نداشت .
ناشناس۱۲۸۶۰۷۸۱۱:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر سردار سلیمانی توسط دشمنان ترور نمی شد هرگز این اتفاق نمی افتاد.
ناشناس۱۲۸۴۰۷۶۱۸:۲۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ستاد کل باید همان روز اول ؛ شلیک موشک رو به سمت موشک های کروز ! به اطلاع مردم همیشه در صحنه می رساند .
ناشناس۱۲۸۵۸۹۸۱۰:۲۰:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کانادا اوکراین سوئد مچکریم
ناشناس۱۲۸۵۹۶۷۱۰:۳۸:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اونیکه شلیک کرده باید میگفت به مردم . میگفت : مردم من 2 تا موشک زدم به یه پرنده که یه چیزی هم منهدم شده و آتیش گرفته و افتاده پائین و داره میسوزه ، دیگه خودتون میدونید مردم !
ناشناس۱۲۸۴۰۸۰۱۸:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اگر چه امریکا بطور مستقیم در کشته شدن تشییع کنندگان کرمان و کشته شدن مسافران هواپیما نداشته ولی چون این حوادث بواسطه ترور سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی صورت گرفته ما انتقام تمامی این افراد را از امریکای جنایتکار و ایادیش در منطقهه میگیریم
ناشناس۱۲۸۴۰۹۲۱۸:۲۷:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بعد میگن چرا مردم هجوم میبرن سمت فضای مجازی و ماهواره ! خوب مردم تشنه دریافت حقایق اند .
ناشناس۱۲۸۴۱۰۰۱۸:۲۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
سازمان هواپیمایی کشوری اطلاعیه داده که کسی از ما درخواست کلییر کردن آسمان را نداشته
ناشناس۱۲۸۴۱۱۰۱۸:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
متاسفانه مسایل بوجود آمده در 2 ماه اخیر باعث شده روند مبارزه با فساد کند شود سامانه شفاف سازی حقوق مسولان و سامانه اموال و دارییهای مسولان رها شد اجرای قانون از کجا اورده ای رها شد طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی که در صحن مجلس تصویب شده اجرایی نشده و رها شده اتاق فکر دولت با وارد کردن رییس قوه قضاییه به ایشان رکب زدند تا پیگیری مسایل مفسدان کلان اقتصادی کند شود
ناشناس۱۲۸۴۱۱۷۱۸:۳۲:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
والله به حضرت عباس شانس اووردیم جنگ نشد
ناشناس۱۲۸۴۱۳۳۱۸:۳۷:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تنها جمله آرامش بخش همین عبارت سردار حاجی زاده بود که گفت کاش میمردم و چنین روزی رو نمیدیدم اینجا بود که از ته دل دلم براش سوخت
ناشناس۱۲۸۴۱۳۹۱۸:۳۹:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
یا حضرت عباس ! کل تصمیم رو یک اپراتور باید در مدت 10 ثانیه بگیره عجب اشتباهی کردم اون روز با هواپیما رفتم تبریز ! وااااااای خدایا خودت هوای ما رو داشته باش توی ایران .
ناشناس۱۲۸۴۱۴۸۱۸:۴۲:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
خدا رو شکر که آقای عارف از خودشون رونمایی کردن و صحبت فرمودن ، واقعا داشتم نگران میشدم کاش یه کمی مردونه و لوتی مرام عمل میکردی و در خصوص آتش سوزی قطار تبریز به مشهد هم اینگونه واکنش نشون میدادی
ناشناس۱۲۸۴۱۵۵۱۸:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ما باید در نحوه استفاده از موشکامون تجدید نظر کنیم اینجوری نباشه که موشک امون برای دشمن امن باشه و برای خودمون تهدید
ناشناس۱۲۸۴۱۶۳۱۸:۴۶:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
هر چی داریم میکشیم از دست این موشکه
ناشناس۱۲۸۶۰۸۶۱۱:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هرچی بدبختی میکشیم زیر سر امریکاست .
ناشناس۱۲۸۴۱۷۴۱۸:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
مرگ بر فضای مجازی
ناشناس۱۲۸۵۹۷۹۱۰:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مرگ بر اینترنت !
ناشناس۱۲۸۴۱۸۶۱۸:۵۰:۵۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تازه دارم میفهمم که مذاکره خیلی بهتر از موشکه
ناشناس۱۲۸۶۰۸۹۱۱:۱۲:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خون حاج قاسم تاوان افتضاح برجام بود.
مصطفی۱۲۸۴۲۱۰۱۸:۵۹:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
دل این مردم دیگه اون طاقاتارو نداره بخدا نداره مسولین چرا از درو دیوار داره برای ما بد می باره؟ بس کنید تو را بخدا بس کنید حرفی نزنید بد اندر بدش نکنید بخدا هر چی آستانه ای دارد پولاد هم بودیم نرم شدیم وخم شدیم. خدا هم دارد غضبش می گیرد از بغض این روز های مردم مردم نجیب وشریف وگرفتار گرانی وفساد و.....قدر این مردم را ندانستید بخدا ندانستید .
ناشناس۱۲۸۴۲۲۵۱۹:۰۸:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
خدا شاهده من اگه بودم با چشم غیر مسلح هواپیمای مسافربری رو تشخیص میدادم. حتما هواپیما هم چراغ خاموش نبوده
ناشناس۱۲۸۴۲۷۸۱۹:۳۳:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
حالا ته تهش واقعیت چیست؟؟؟؟این اشتباه اینقدر بزرگ است که باور پذیر نیست...
ناشناس۱۲۸۴۲۸۰۱۹:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ای کاش اصلا انتقام نمیگرفتیم
ناشناس۱۲۸۵۶۵۷۰۹:۲۳:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نه کسی پشیمون شد ! نه چیزی تموم شد !
ناشناس۱۲۸۶۱۰۱۱۱:۱۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر انتقام نمی گرفتیم خطر جنگ حتمی بود و آنوقت میلیون ها نفر کشته می شدند.
ناشناس۱۲۸۴۲۸۶۱۹:۳۶:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
چیزی که امکان داشته اتفاق بیافته اینه که آیا آمریکا و شرکت بویینگ می توانستند با تغییرات هواپیما کد از طریق ماهواره، این هواپیما را به عنوان یک هدف متخاصم به پدافند بشناسانند یا نه ، بدون اینکه در جعبه سیاه ثبت شود؟
ناشناس۱۲۸۵۵۷۰۰۹:۰۴:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مغزت منفجر نشه، دایی جان ناپلئون!
ناشناس۱۲۸۵۶۷۴۰۹:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
فیلم تخیلی زیاد میبینی ؟! حفظ جان غیر نظامیان برای همه مهم است .
ناشناس۱۲۸۴۳۱۰۱۹:۵۶:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آقای عارف اول کسی که پنهان کاری کرده آن رفیق تو ..هست
ناشناس۱۲۸۴۳۱۷۱۹:۵۹:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اگر جان انسانهای شریف ارزشی داشت مثل همه جای دنیا پروازها را برای مدتی کنسل میکردند.
ناشناس۱۲۸۴۳۲۰۲۰:۰۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
در این موقعیت بحرانی عوض این که هم دلی واتحاد داشته باشند ونیروهای مسلح را تضعیف نکنند دنبال ضربه زدن به رقیبشان هستند کینه ها ورقابت ها دهن باز میکند موقعیت را بهترین زمان تصویه حساب میدانند واز آب گل آلود ماهی میگبرند واز این نمد برای هم حزبی هایشان کلاه نمدی میدوزند
ناشناس۱۲۸۴۳۲۴۲۰:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
حالا اون خبر رو که پوشوندن وآبرومون تو دنیا رفت حداقل بگید به اعتراضای مردمی حمله نکنن ودوباره مکافات نشه به هر حال حق دارن بغضشونو سبک کنن اگه مقابله نشه آروم میشن .
ناشناس۱۲۸۴۳۳۱۲۰:۰۹:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
زدن هواپیما را از اول نگفتند که این شیرینی انهدام پایگاه امریکایی به دهن مردم تلخ نشود
ناشناس۱۲۸۴۳۵۷۲۰:۱۶:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
پروازهای مسافری باید در آن روز لغو می شدند مقصر اصلی سانحه کسانی هستن که در این زمینه تصمیم درست اتخاذ نکرده اند.
ناشناس۱۲۸۴۳۵۹۲۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
نیروی هوافضا اطلاع نداده قبول خود خلبان یعنی اطلاع نداده به برج مراقبت که مورد حمله موشک قرار گرفته اگه اطلاع داده شده یعنی رییس هواپیمایی کل کشور در همان لحظه خبر داشته یعنی وزیر راه خبر داشته یعنی در واقع همه مسولین در همان لحظه خبر دار بودند و همه مقصر در اظهار بی اطلاعی ودروغ به مردم
ناشناس۱۲۸۴۵۹۴۲۱:۳۷:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
یک موشک به هواپیمای اوکراین؛ هزاران موشک به اعتماد مردم ایران
ناشناس۱۲۸۴۷۴۷۲۳:۰۴:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
نوش دارو بعد از مرگ سهراب
ناشناس۱۲۸۴۷۶۱۲۳:۰۹:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
قضیه سقوط هواپیمای اوکراینی بودار ومشکوک است.به نظر می آید قبلا توسط نفوذی ها برنامه ریزی شده تا هواپیما را ساقط کنند آنها میدانستند ایران حتما ازآمریکا توسط موشکها انتقام میگیرد ومتعاقب آن آمریکا هم تهدید کرده بود که ایران را میزند در این میان آنها میخواستند همزمان در صورت حمله آمریکا با این عمل احساسات مردم داغدار را بر علیه نظام برانگیزند تا بخیال خودشان بتوانند از دوجبهه به نظام ضربه وارد کنند. واز طرفی قدرت نیروهای مسلح را تضعیف کنند. وبعد همان نفوذی ها کاسه داغ تر ازآش مدعی خون خواهی شدند ومجددا عواملشان را وارد خیابانها بریزندوبعد از آب گل آلود ماهی بگیرند ونظام را متهم کنند. دلسوزان کشور باید بررسی کنند جه کسانی پشت این قضیه بوده است ودر ضمن بررسی شود در آن شب آن نفری که تنهای ایستاده از سقوط هواپیما فیلم بر داشته چه کسی هست این موضوع در شبکه های مجازی هم درج شده است
ناشناس۱۲۸۴۸۰۹۲۳:۳۷:۱۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
عارف سالی یه بار حرف میزنه اونم به اشتباه
ناشناس۱۲۸۴۹۰۹۰۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نظرکارشناس جنگ در مورد سقوط هواپیما در تهران چراپدافند موشکی به فرودگاه نزدیک بود از دید نظای و فنی درست نبوده است به عقل جوردرنمی اید چند کیلومتری محل سکونت وفرودگاه باشد
ناشناس۱۲۸۵۲۶۷۰۷:۴۷:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آقای عارف مردم خواستار شفاف سازی در همه زمینه ها بودند و هستند و این موضوع هواپیما را سردارحاجی زاده شفاف سازی کرد . ما از شما انتظار داشتیم برای موضوعاتی هم که مردم خواستار شفاف سازی بودند هم اینچنین بیانیه میدادید . مانند حقوق نمایندگان و یا خصوصی سازی و یا ............که مردم و شما خودتان بهتر میدانید .
ناشناس۱۲۸۵۲۹۴۰۷:۵۴:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
داستانی در مورد اینکه مثلا ریس جمهور مثل همیشه خبر نداشته .
ناشناس۱۲۸۵۳۰۰۰۷:۵۶:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دست سازمان هواپیما کشوری نیست کلیر هوایی، شورا و دولت باید دستور بدهند
ناشناس۱۲۸۵۳۰۸۰۷:۵۹:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چرا سردار حاجی زاده باید همه رو به گردن بگیره؟! دولت و ظریف هم در حال تطهیرخودشان هستند
ناشناس۱۲۸۵۳۵۵۰۸:۱۲:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یک سوال اساسی اینه که ما با اینهمه سامانه راداری و آفندی و پدافندی، شلیک موشک کروز رو تازه نزدیک فرودگاه امام تشخیص میدیم؟؟؟یعنی یهویی ی نوری تو آسمان میاد اپراتورم میگه وای موشک کروز و شلیک؟توجیه پشت توجیه
ناشناس۱۲۸۵۴۲۳۰۸:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جناب عارف در حوادث قبل که دوستان هم حزبی شما مقصر بودند چه کسی مسولیت به عهده گرفت و شما کجا بودید که درخواست شناسایی مقصر و مجازاتش را بدید
ناشناس۱۲۸۵۴۵۰۰۸:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جناب عارف فکر نکنید با این اشتباه بسیار بدی که صورت گرفته مردم اشتباهات بیشمار اصلاح طلبان که زندگی ما رو به فلاکت کشونده یادشون میره. شما فقط راجب به گل پسرتون آقای ژن خوب صحبت و شفاف سازی کنید کافیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهران۱۲۸۵۵۲۶۰۸:۵۴:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
با عرض معذرت خواهشا مجلسی ها هیچی نگه یادمون نرفته اینها در قبال اخوندی که گفته بود کشته شده های قطار بیمه بودن ساکت بودن
ناشناس۱۲۸۵۸۵۵۱۰:۱۰:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
عارف و اصلاح طلبان موج سوار
ناشناس۱۲۸۶۱۹۶۱۱:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
درسیستمهای راداری معمولا هواپیماها با کد شناسائی قابل تشخیص هستند عوامل دخیل در این ماجرا دستگاه رادار قدیمی وعدم اموزش ناکافی وعدم هم اهنگی بین پدافند هوائی وهواپیمائی کشوری

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 3. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 4. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 7. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 9. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 10. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 11. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 12. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 13. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 14. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 15. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. طعم کرونا به کام کودکان

 18. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 19. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 20. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پربحث‌های هفته

 1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 5. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 19. خرید کردن مرکل سوژه رسانه‌ها شد  

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  3. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  4. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  5. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  6. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  7. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  8. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  9. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  10. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  11. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

  12. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

  13. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  14. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  15. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

  16. رضایی: مذاکره با آمریکا به بهانه ماسک و دستکش سم مهلک است /می‌خواهند جنازه تحریم‌ها را به ما بفروشند

  17. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

  18. عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس به علت ابتلا به کرونا درگذشت

  19. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

  20. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

  21. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

  22. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

  23. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

  24. رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی توسط سپاه

  25. روحانی: تب‌سنجی از مسافران در عوارضی‌ها در کمترین زمان انجام شود

  آخرین عناوین