توضیح روسیه درباره دلایل مخالفت این کشور با بیانیه ضد ایرانی آمریکا

گروه جهان الف،   3981020058

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه دلایل مخالفت روسیه با پیش نویس بیانیه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت را اعلام کرد و اقدام آمریکا را تلاش برای توجیه اقدام غیرقانونی خود مبنی بر ترور (به شهادت رساندن) سردار حاج قاسم سلیمانی و همراهانش دانست.

خبرگزاری ریانووستی از ماریا زاخارووا  سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره انتشار پیش نویس بیانیه مطبوعاتی شورای امنیت از سوی آمریکا سوال کرد که روز دوم ماه ژانویه انجام گرفته و در آن حمله به سفارت آمریکا در بغداد محکوم و ایران به عنوان مسئول این حادثه معرفی شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: روسیه بطور مستمر و پیگیر به دفاع از اصول مصونیت و امنیت مراکز دیپلماتیک می پردازد و این بار نیز آماده برای کار بر روی پیش نویس بیانیه امریکایی بود.

وی افزود: اما پس از چند ساعت حمله نظامیان آمریکایی به فرودگاه بین المللی بغداد صورت گرفت که بر اثر آن چندین نفر ازجمله قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ترور (شهید) شدند.

زاخارووا گفت: واشنگتن در راستای سیاست های ضدایرانی خود بدون ارائه شواهد تهران  را به حمله به سفارت خود در بغداد متهم و ژنرال ایرانی را ترور کرد.

 وی ادامه داد: در این شرایط تلاش آمریکا در روزهای پس از ان برای به تصویب رساندن بیانیه خود در شورای امنیت به جستجوی توجیه برای اقدامات خشونت آمیز و غیرقانونی تبدیل شد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: در این مورد معین تایید بیانیه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت نشانگر نادیده گرفتن بکارگیری زور خارج از چارچوب منشور  سازمان ملل و اصل احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها بود. 

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه در انتقام از ترور سردار سلیمانی در عملیاتی موفق به نام «عملیات شهید سلیمانی» ده‌ها فروند موشک زمین به زمین به پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین‌الاسد» واقع در استان الانبار عراق شلیک کرد.