تشییع باشکوه سردار سلیمانی در کرمان/ درگذشت تعدادی از حاضران بر اثر ازدحام/ ادعای نیویورک‌تایمز درباره دستور رهبری برای انتقام سخت

گروه سیاسی الف،   3981017152 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

تشییع باشکوه سردار سلیمانی در کرمان/ درگذشت تعدادی از حاضران بر اثر ازدحام/ ادعای نیویورک‌تایمز درباره دستور رهبری برای انتقام سخت

تشییع باشکوه سردار سلیمانی در کرمان/ درگذشت تعدادی از حاضران بر اثر ازدحام

مراسم تشییع و تدفین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور گسترده مردم در کرمان برگزار شد. اما آنچه این حضور باشکوه را تلخ کرد جان‌باختن تعدادی از حاضران به‌دلیل ازدحام بود. بر مبنای گزارش‌های رسمی بیش از ۵۰ نفر در این مراسم جان باختند و بیش از ۲۰۰ نفر نیز مصدوم شدند.

البته با توجه به ازدحام فوق‌العاده جمعیت، مشکلاتی برای برخی از حاضران به‌وجود بیاید اما مرگ تعدادی از هموطنان اتفاقی بود که با برنامه‌ریزی درست می‌شد جلوی آن را گرفت. به نظر می‌رسد متاسفانه این بار هم شاهد بی‌توجهی برخی از مسئولین و عدم برنامه‌ریزی مناسب توسط ایشان بودیم. با توجه به حضور میلیونی مردم عزیز در مراسم تشییع این شهید عالیقدر در اهواز، مشهد، تهران و قم می‌بایست برنامه‌ریزی دقیق برای جلوگیری از بروز چنین وقایعی صورت می‌گرفت؛ اتفاقی که متاسفانه نیفتاد.

این اتفاقات باعث شد تدفین آن شهید که قرار بود ظهر سه‌شنبه انجام شود به تعویق بیفتد. سردار شریف، سخنگوی سپاه پاسداران در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی گفت، برای اینکه آبرو و سرافرازی شهیدان دستمایه حوادث رخ داده نشود، برنامه مراسم تشییع در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی در کرمان

***

موضع اروپایی‌ها بدتر از ترامپ است

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی درباره پیامدهای ترور شهید سلمانی در اعتماد نوشت: «خيلي‌ها تعجب كردند كه چرا ترامپ بر بمباران مراكز فرهنگي ايران تأكيد كرده است؟ عملي كه حتي هيتلر هم انجام نمي‌داد زيرا مخالف تمام قوانين بين‌المللي است. فقط داعش و طالبان با افتخار چنين مي‌كردند. آيا او نمي‌فهمد؟ قطعا چنين نيست. او اصرار دارد كه به جهان بگويد با يك فرد ويژه مواجه هستيد كه هيچ قانوني برايش اهميت ندارد، جز خودش. دموكراسي امريكايي كجاست؟ نه براي دفاع از ايران، بلكه براي دفاع از حيثيت خودشان؟

موضع اروپايي‌ها بسيار بدتر از اقدام ترامپ است. چون ترامپ همين است كه هست. ادعايي بيش از اين هم ندارد. ولي اروپايي‌ها كه ادعاي بيشتري دارند، چرا تا اين حد منفعل و حتي دنباله‌روي افرادي چون ترامپ و پمپئو هستند؟ در قضيه برجام و تحريم گفتند كه شركت‌هاي اروپايي از دولت‌هاي‌شان تبعيت نمي‌كنند، پس در جريان اخير چرا دولت‌هاي اروپايي از امريكا دنباله‌روي مي‌كنند؟ اگر آنان زير برجام را امضا نكرده بودند، مساله قابل تحمل بود، ولي چرا راهي را آمدند كه در ميانه راه اين‌چنين سنگ روي يخ شوند، بعد هم همچنان به متابعت چشم ‌بسته و بدون چون و چرا از امريكا گردن نهند؟ برجام كه قرار بود نشانه‌اي از آغاز استقلال نسبي اتحاديه اروپا شود اكنون نشان‌دهنده وابستگي و ضعف بيشتر اروپا شده است.»

***

راهبرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان به تصويب رسيد

اعتماد نوشت: «اعضاي شوراي عالي سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در جلسه اخير خود بار ديگر درباره بايد‌ها و نبايدهاي انتخاباتي صحبت كردند. در اين جلسه راهبرد جريان اصلاحات براي انتخابات مجلس يازدهم به تصويب اعضا رسيد و بر اساس يكي از بندهاي اين راهبرد انتخاباتي، معرفي كانديداها صرفا با رويكرد اصلاح‌طلبانه خواهد بود و در حوزه‌هايي كه به هر دليل كانديداي اصلاح‌طلب حاضر نباشد، ليستي از سوي شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان معرفي نخواهد شد.البته اين موضوع در طول ماه‌هاي گذشته بارها به انحاي مختلف مطرح شده بود. در واقع جناح چپ عزم خود را جرم كرده تا اگر قرار است در انتخابات حاضر شود، اين حضور تماما اصلاح‌طلبانه باشد. اصلاح‌طلبان بارها و بارها لب به انتقاد گشوده‌اند كه افرادي با ليست آنها به مجلس راه پيدا كردند اما از همان لحظه ورود راه‌شان را جدا كرده و ‌سازي ديگر كوك كردند. حال پس از 4 سال از انتخابات مجلس دهم، باتوجه به آنكه رفتار و كردار نمايندگان مورد حمايت اصلاح‌طلبان، پاي همه جريان اصلاحات نوشته شده و جناح چپ اين سال‌ها تاوان رفتار افرادي را پس داده كه اساسا برخاسته از اصلاح‌طلبي نبودند.حال در شرايطي كه كليات برنامه‌هاي سنجش‌پذير جريان اصلاحات در انتخابات مجلس يازدهم در جلسه اخير به تصويب رسيده است، آنها قصد دارند اين راهبرد را پس از اعمال اصلاحات پيشنهادي اعضا به اطلاع افكار عمومي برسانند.»

***

ادعای نیویورک‌تایمز درباره دستور رهبری برای انتقام سخت

به گزارش فارس، وبگاه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی که از دیروز دوشنبه منتشر شده و بروزرسانی می‌شود، نوشت، ایران طی چند دهه گذشته از درگیری مستقیم نیروهای نظامی خود در عملیات‌های خارجی خودداری کرده است و به ادعای این روزنامه از طریق «نیروهای نیابتی» خود آن را پیش برده است.

این روزنامه با اشاره به ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی در بغداد نوشت: اما در این مورد آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران می‌خواهد هرگونه اقدام تلافی جویانه صراحتا توسط نیروهای نظامی ایران انجام شود. 

این گزارش مدعی شد، در ساعات پر تنش اولیه ترور قاسم سلیمانی، رهبر عالی ایران در یک اقدام کم سابقه در جلسه شورای عالی امنیت ملی حضور یافته و مختصات هرگونه اقدام تلافی جویانه را تعیین کرده است. 

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: یک منبع ایرانی مطلع از موضوع، درباره مختصات این عملیات گفت، «این اقدام باید مستقیم، حمله‌ای متناسب به منافع آمریکا باشد و آشکارا توسط نیروهای نظامی خودمان انجام شود».

این روزنامه آمریکایی می‌گوید که این یک اقدام خیلی قابل توجه برای رهبر ایران بود و ترور سردار قاسم سلیمانی که یک یار و شخصیت نزدیک به آیت الله خامنه‌ای بود باعث شده است که وی احتیاط‌های سنتی که طی چهل سال گذشته در زمینه اقدامات نظامی خارج از مرزها رعایت می‌شد، [در این مورد] کنار گذاشته شود. 

نیویورک تایمز در ادامه اضافه کرد، خشم و عصبانیت مردم ایران از ترور این فرمانده عالی ایرانی در مراسم تشییع در روز دوشنبه در خیابانهای پایتخت ایران کاملا نمایان بود، جایی که آیت الله خامنه‌ای نیز صراحتا بر پیکر قاسم سلیمانی گریست.

***

روایت واعظی از جلسه فو‌ق‌العاده شورای عالی امنیت ملی

به گزاش تسنیم،‌ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در یک گفت‌وگوی رادیویی درخصوص انتقام خون سردار سلیمانی از آمریکایی‌ها گفت: در چند جبهه حتما باید استراتژی خود را ادامه دهیم. روز جمعه جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و تصمیمات آن جلسه اجرا می شود. وحدت و همدلی برای استمرار خط مقاومت مهم بوده و باید دنبال شود. حضور مردم به تمام مسئولان نظام و دولت روحیه داده است که  این راه را با قوت بیشتری ادامه دهند.درست است که بزرگ مردی را از دست داده‌ایم ولی نباید احساس کنیم در برابر دشمن تضعیف شده‌ایم.

وی افزود:‌ باید با حمایت مردمی که انجام شد، نشان دهیم قوی‌تر شده‌ایم  و راه و هدف سردار سلیمانی  را با قوت ادامه دهیم. دولت و مسئولان در همین خط هستند. باید سران قوای سه گانه به همراه سپاه و سایر مسئولان دنبال این باشیم که تقاص خون سردار سلیمانی را بگیریم. انتقام حتما باید گرفته شود وبه نظر می‌رسد برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی هم انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

واعظی: برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی برای انتقام از آمریکا انجام شده است

***

عراقچی: برداشتن گام پنجم به معنای خروج از برجام نیست

 به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی صبح امروز در حاشیه نشست مجمع گفت‌وگوی تهران در مورد  برداشت گام پنجم  از سوی ایران برای  کاهش تعهدات برجامی خود گفت:  همان طور که در بیانیه دولت آمده بود ما گام  پنجم و نهایی خود را در راستای کاهش تعهدات برجامی برداشتیم و گام دیگری وجود ندارد . وی  با بیان اینکه ما در حوزه غنی‌سازی دیگر هیچ محدودیتی برای خود  قائل نیستیم ولی اینکه در صحنه عمل چه اتفاقی بیفتد و ما به چه میزان در داخل کشور  غنی سازی کنیم، بستگی  به برنامه سازمان انرژی اتمی و نیاز کشور دارد ، تاکید کرد : برداشتن این گام به این معنا نیست که برجام تمام شده و یا ایران از برجام خارج شده است بلکه به تعادلی در برجام رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه با خروج آمریکا از برجام تعادل موجود در این توافق بین المللی به هم ریخته بود  و اکنون ما فکر می‌کنیم با انجام کاهش تعهدات برجامی به تعادل معقولی  در برجام رسیدیم ، ادامه داد : البته همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند و این آمادگی را داریم که هر موقع طرف‌های مقابل بتوانند خواسته‌های ما را تامین کنند و به تعهدات خود در برجام  عمل کنند، ما به رویه قبلی باز گردیم.

عراقچی تاکید کرد : امکان بقای برجام وجود دارد به شرطی که طرف‌های مقابل بخواهند .

***

جزییاتی از پاسخ تحقیرآمیز ایران به نامه‌ بی‌ادبانه پمپئو

یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، به جزییاتی از پاسخ قاطعانه، محکم و در شأن آمریکایی‌ها در پی نامه توهین آمیز «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: ایران در جواب این نامه که نه به امضای محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، بلکه به امضای دفترش برای آمریکایی‌ها ارسال شده، به این رفتار خلاف عرف دیپلماتیک وی پاسخی در شأن وی داده است. 

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه نیز در گفتگو با فارس این خبر را تأیید کرد.

در این نامه هم‌چنین به سابقه تاریخی خصومت‌ها، دخالت‌ها و جنایت‌های دولت آمریکا از کودتای 28 مرداد 32 تا سقوط هواپیمای مسافربری ایران و حمایت از صدام و حمله ارتش بعث به خاک ایران و گروه‌های تروریستی چون منافقین خلق اشاره شده است.

***

ادعای واشنگتن پست: ترور شهید سلیمانی با اصرار پمپئو انجام شد

به گزارش انتخاب، واشنگتن پست نوشت: وزیر خارجه امریکا چندین بار هفته ی گذشته با ترامپ در مورد ترور سردار سلیمانی گفتگو کرد. در نهایت ترامپ این دستور را با اصرار پومپئو و مایک پنس معاون اول صادر کرد.

پومپئو فرصت مشابهی را تابستان گذشته از دست داد، وقتی ترامپ حاضر به انجام عملیات تلافی جویانه پس از ساقط شدن پهپاد امریکا توسط ایران نشد، اتفاقی که باعث عصبانیت و ناراحتی پومپئو شده بود. اما تغییرات اخیر در تیم امنیت ملی ترامپ و نگرانی ترامپ در مورد اینکه در مقابل ایران ضعیف و مردد تلقی شود، باعث شد که فضایی برای پمپئو باز شود تا سیاست هایش را دنبال کند...

برای پومپئو، مرگ دیپلمات های امریکایی بسیار خسارت بار خواهد بود، چراکه او مدام از هیلاری کلینتون بابت ماجرای قتل سفیر امریکا در لیبی و سایر پرسنل در بنغازی اننقاد می کرد. با این حال، هیچکدام از این ملاحضات باعث نشد که پومپئو دست از اصرار برای ترور سردار سلیمانی بردارد، امری که نشان دهنده ی وسواس فکری او نسبت به ایران در 10 سال گذشته از کنگره تا سیا و بعد وزارت خارجه است.

به گفته ی مقامات امریکایی، پومپئو اولین بار، ماه ها پیش در مورد ترور سردار سلیمانی با ترامپ سخن گفت، اما نه ترامپ و نه مقامات پنتاگون حاضر به پذیرش چنینی عملیاتی نبودند.

پس از تحولات اخیر از جمله حمله موشکی به پایگاه امریکایی در کرکوک و کشته شدن یک پیمانکار امریکایی، پومپئو به همراه وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک به کلوب شخصی ترامپ در فلوریدا رفتند، جایی که مقامات دفاعی واکنش های محتمل نسبت به ایران از جمله گزینه ی ترور سردار سلیمانی را به او ارائه دادند.

تصمیم ترامپ به هدف قرار دادن سلیمانی منجر به غافلگیری و شوک برخی مقامات شد، چراکه نگرانی پنتاگون در مورد تشدید تنش ها و عدم علاقه ترامپ به استفاده از قدرت نظامی علیه ایران، بر همگان مشهود بود.

نکته ی مهم در این بین، هماهنگی شدید برای عملیات بین پومپئو و اسپر وزیر دفاع بود که در اکادمی ارتش امریکا بایکدیگر همکلاس بودند. مایک پنس نیز از این تصمیم حمایت کرد، اما به جلسه فلوریدا نرفت.

دیدگاه کاربران

امیر حسین سلطان/تهران۱۲۷۵۱۴۳۲۰:۴۲:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
انا لله و انا الیه راجعون جان باختن شماری از هموطنان عزیزمان در حادثه اسفناک امروز کرمان تسلیت باد
ناشناس۱۲۷۵۱۴۹۲۰:۴۳:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
مردم عاشق شهادت امروز حاج قاسم عزیز را به خاک سپردند روحش شاد
ناشناس۱۲۷۵۱۵۶۲۰:۴۷:۵۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
در منا عربستان مقصر بود ! کرمان چی ؟
ناشناس۱۲۷۵۳۰۹۲۲:۲۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
بازم عربستان !
ناشناس۱۲۷۵۳۱۳۲۲:۲۶:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
پمپئو
ناشناس۱۲۷۵۳۱۶۲۲:۲۷:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
در اینجا مقصر اصلی خیابون بوده
ناشناس۱۲۷۵۳۲۱۲۲:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
مرگ بر آل سعود خائن مرگ بر قاتل خاشقچی
ناشناس۱۲۷۵۳۳۷۲۲:۳۷:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
آمریکا
ناشناس۱۲۷۵۱۶۴۲۰:۵۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
سخت ترین انتقام ؛ انجام مذاکره است .
ناشناس۱۲۷۶۰۸۰۱۱:۰۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
خون حاج قاسم تاوان افتضاح برجام بود.
ناشناس۱۲۷۵۱۷۱۲۰:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
تسلیت عرض میکنم به خانواده های داغدار کرمانی بابت حادثه ناگوار و تلخ امروز
ناشناس۱۲۷۵۱۷۷۲۰:۵۶:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
کمیته برگزاری مراسم باید پیش بینی میکردند که این جمعیت تا گلزار شهدا نرود زیرا باعث بروز مشکلات میشود
ناشناس۱۲۷۵۲۰۶۲۱:۱۲:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
زیباکلام: مردم از رای دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند.
ناشناس۱۲۷۵۲۱۷۲۱:۱۶:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
جان باختن جمعی از هموطنان در کرمان در مراسم تشییع سردار سلیمانی نشانه عدم برنامه ریزی درست و بی تدبیری دولت بود.
ناشناس۱۲۷۵۳۴۹۲۲:۴۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
مرگ بر آمریکا مرگ بر اینگیلیس
ناشناس۱۲۷۵۲۲۱۲۱:۱۸:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
حضور میلیونی مردم در شهرهای مختلف کشور به معنای رفراندوم عمومی برای گرفتن انتقام سخت از دشمن بود.
ناشناس۱۲۷۵۲۴۵۲۱:۲۹:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
یانکی ها به زودی پاسخ کوبنده و سخت و پشیمان کننده ما را دریافت خواهند کرد الآن آرامش پیش از طوفان است.
ناشناس۱۲۷۵۶۲۷۰۷:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
اصلا میدونی یانکی یعنی چی که به کار می بری؟ یه گوگل کنی بد نیست
ناشناس۱۲۷۵۲۴۷۲۱:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت و امنیت مردم را با بحران و بن بست مواجه کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 3. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 4. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

 11. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

 12. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 13. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 14. متهم ۳ میلیاردی هنگام ورود به کشور دستگیر شد

 15. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 16. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 17. جهانگیری: اجازه بی‌حرمتی به فعالان اقتصادی را ندهیم

 18. دوربین مخفی از استخدام کادر درمان

 19. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 20. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 21. چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می‌شود؟

 22. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

 23. هند ،روسیه و چین در خط مقدم کنار گذاشتن دلار

 24. نگرانی پمپئو از توافق میان ایران و چین

 25. گروه تروریستی تندر چگونه تشکیل شد و اعضای آن چه کسانی هستند؟ + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 11. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 12. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 13. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 25. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 2. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 3. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 4. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 5. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 6. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 7. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 8. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 9. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 10. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 11. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 12. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 13. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 14. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 15. ساختارها و رفتارها در ماجرای «لواسان»

 16. نامه قالیباف به رهبر انقلاب/ بازیگران کلیدی مجلس اصولگرا/ دوباره کرونا/احمدی‌نژاد از غوغای منطقه فارغ است

 17. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 18. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 19. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 20. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 21. پی گیری انتخاب بذرپاش از طریق کمیسیون اصل ۹۰

 22. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 23. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 24. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین