گزینه‌های انتقام ایران/بی شرمی ترامپ و معاونش به روایت عباس عبدی/ چرا رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند؟/ گام پنجم برداشته شد

گروه سیاسی الف،   3981015130 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

گزینه‌های انتقام ایران/بی شرمی ترامپ و معاونش به روایت عباس عبدی/ چرا رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند؟/ گام پنجم برداشته شد

گزینه‌های انتقام ایران

فارس نوشت: «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» یادداشت بخش سخن سردبیر خود را به تشریح گزینه‌های احتمالی انتقام سخت ایران پس از ترور سردار شهید سلیمانی اختصاص داد.

در مقدمه این یادداشت آمده است: «انتظار اجرای حکم اعدام دردناک‌تر از خود اجرای حکم است. همین قاعده در حال حاضر درباره آمریکا و "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آن صدق می‌کند، پس از اینکه رهبری ایران با قاطعیت تاکید کرد که انتقام ترور مرد قدرتمند خود سردار "قاسم سلیمانی" رئیس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همرزم وی "ابومهدی المهندس" را خواهد گرفت.»

عطوان با اشاره به اخبار (البته تایید نشده) رسانه‌های ایرانی درباره حضور رهبر معظم انقلاب در جلسه روز جمعه نشست شورای عالی امنیت ملی ایران به منظور بررسی ترور سردار سلیمانی و نحوه پاسخ به آن، گفـت: «آیت الله خامنه‌ای در این نشست به طور شفاف دستور داده که پاسخ ایران نظامی و قوی خواهد بود تا همه دنیا بفهمد که ایران حرف می‌زند و عمل می‌کند و انتقام مردان خود را می‌گیرد حتی اگر دشمنش، کشوری بزرگ نظیر آمریکا باشد.»

نویسنده گواه واقعیت اراده مستحکم ایران برای انتقام‌گیری از آمریکا را در واکنش به سه پیامی دانست که از روز جمعه برای رهبران ایران فرستاده ودر آن تلاش شده بود ایران را برای بازداشتن از پاسخ به حمله آمریکا متقاعد یا تهدید کنند.

به گفته عطوان از این سه پیام دو پیام را سفیر سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است به مقامات ایران رساند و حامل پیام سومی هم "محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر بود که صبح روز شنبه در سفری غیرمنتظره وارد تهران شد.

عطوان به نقل از آنچه اطلاعات به بیرون درز شده دانست گفت: «رهبر ایران از گشودن این نامه‌ها خودداری و تاکید کرد که میانجی‌گری را نمی‌پذیرد، زیرا ایران تصمیم خود را برای پاسخ به آمریکا گرفته است و از آن صرف نظر نمی‌کند.»

نویسنده ادامه داد: «سوال‌هایی درباره ماهیت اندازه و زمان پاسخ ایران به آمریکا و پیامد‌های این پاسخ مطرح است، اما می‌توان پس از بررسی بخش اعظم سخنان ایران و سوابق آن به چند گزینه و سناریوی احتمالی در این باره اشاره کرد:

۱- یک شخصیت سیاسی یا یک مقام ارشد نظامی آمریکا با بیشتر در داخل آمریکا یا بیرون آن ترور شود.

۲- پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق که شامل ۱۵ پایگاه است و حدود ۵۳۰۰ سرباز و بیش از یک هزار بازنشسته غیرنظامی در آنجا حضور دارند، هدف حملات موشکی قرار گیرد که از جمله آن پایگاه "التنف" در مرز سوریه و عراق است که مانع اتصال جغرافیایی عراق و سوریه به یکدیگر شده است.

۳- پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس نظیر پایگاه هوایی "العدید" در قطر یا پایگاه ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منامه یا پایگاه زمینی در کویت یا پایگاهش در ابوظبی هدف گرفته شود.

۴- اهدافی نظامی متعلق به رژیم اشغالگر اسرائیل در عمق فلسطین اشغالی هدف گرفته شود؛ بخصوص که گزارش‌ها حاکی است اسرائیل به طریقی در عملیات ترور سردار سلیمانی مشارکت داشته است و مطبوعات و شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل هم خبر دادند ترامپ چهارشنبه شب با نتانیاهو تلفنی صحبت کرده و با او عملیات ترور را هماهنگ کرده است، بدون اینکه جزئیاتی از این گفتگو فاش شود.

***

گام پنجم برداشته شد

دولت جمهوری اسلامی ایران، طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که بر اساس آن، ایران، دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

مشروح بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران به قرار زیر است:

جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد.

بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و مِن بعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: اعلام گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام؛ توقف آخرین محدودیت‌های عملیاتی ایران در برجام

***

واکنش عبدالکریم سروش به شهادت سردار سلیمانی

عبدالکریم سروش، روشنفکر دینی که در سال‌های اخیر صراحتا مخالف نظام بوده است در صفحه اینستاگرام خود به شهادت سردار سلیمانی واکنش نشان داد. سروش با تغییر یک کلمه از شعر حافظ تصویر زیر را منتشر کرد:

اما اینستاگرام این پست سروش را هم حذف کرد؛ مانند همه پست‌های دیگری که درباره این سردار سلیمانی منتشر شده بود.

این اتفاق نشان می‌دهد شهادت این مرد بزرگ باعث شده است وحدتی عجیب میان همه دوستداران ایران شکل گیرد، تا جایی که عبدالکریم سروش هم که به مخالفت با نظام جمهوری اسلامی شهره است چنین واکنشی  نشان می‌دهد.

***

چرا رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند؟

محمپ قوچانی، سردبیر سازندگی در این روزنامه نوشت: «۱-در حالی که تعریف ترور و تروریسم در جهان سیاست روشن است رسانه‌های فرنگی‌مآب با وقاحت تمام می‌کوشند جای شهید و جلاد را عوض کنند. آقای دونالد ترامپ رسما می‌گوید من دستور ترور قاسم سلیمانی را داده‌ام اما فرنگی‌مآبان می‌کوشند ثابت کنند این قاسم سلیمانی بوده است که تروریست است!...

۲- ما با دولت ایالات متحده آمریکا رابطه‌ای نداریم بلکه رابطه‌ی خصمانه داریم اما به لحاظ حقوقی در شرایط جنگی نیستیم. حاج قاسم سلیمانی هم در یک میدان جنگ نبوده است اما باز هم فرنگی‌مآبان اصرار دارند که این «کشتن غافلگیرانه» (یعنی ترور) را که فاقد شرایط نبرد نظامی است و از نظر هیچ سرباز و سردار شرافتمندی مصداق جنگ حرفه‌ای نیست شرایط جنگی بخوانند. اقدام ترامپ از نظر همه اصول حقوق بین‌الملل مصداق راهزنی مسلحانه یعنی تروریسم آن هم از بدترین نوع آن یعنی تروریسم دولتی است اما باز از نظر فرنگی‌مآبان ایران تروریست است!

۳- فرنگی‌مآبان معتقدند دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است و بنابراین محق است که با آنها برخورد نظامی بکند. بدیهی است برخورد نظامی غیر از برخورد تروریستی است. برخورد نظامی باید رسمی، علنی و رودررو باشد اما برخورد تروریستی غیررسمی، دزدانه و ناجوانمردانه است. از این بحث که بگذریم در هیچ سندی از اسناد حقوق بین‌الملل قرار دادن نهاد رسمی حکومت قانونی یک کشور در فهرست سازمان‌های تروریستی مشروع نیست.... آمریکا اگر اقدامات سپاه را قبول ندارد باید مردانه به ایران اعلام جنگ کند نه اینکه دزدانه فرمانده سپاه ایران را ترور کند...

۶- دولت و ارتش آمریکا یکی از متجاوزترین دولت‌ها و ارتش‌های جهان هستند. اگر فرنگی‌مآبان فارسی‌زبان می‌پرسند که حاج قاسم سلیمانی در عراق چه می‌کرد اول باید از آنان پرسید که آمریکا در عراق چه می‌کند؟ آیا هنوز به دنبال سلاح‌های شیمیایی صدام حسین است؟ آیا تعیین فرماندار نظامی آمریکایی برای کشوری مانند عراق در قرن بیست و یکم از حضور سردار ایرانی در خاک همسایه عادی‌تر است؟ ما همسایه‌ی عراق، مسلمان و شیعه هستیم و در طول تاریخ عراق بخشی از فرهنگ و تمدن مشترک ایرانی – اسلامی بوده است... آیا ما حق حضور در عراق را نداریم اما آمریکا حق ترور در خاک عراق را دارد؟...

ترور خوب و بد نداریم. تروریسم در هر شکل بد است و ما اکنون درباره این مصداق خاص، حاج قاسم سلیمانی حرف می‌زنیم. آیا امساک بی‌بی‌سی فارسی یا من و تو یا ایران اینترنشنال از تروریستی خواندن شهادت حاج قاسم سلیمانی، خود دفاع از تروریسم نیست؟ آیا حذف پست‌های اینستاگرامی از اینستاگرام درباره حاج قاسم سلیمانی که بیانگر عقاید اشخاص در فضای مجازی است دفاع از تروریسم نیست؟ اگر چنین باشد نشر عکس دونالد ترامپ؛ این جوکر عصر جدید در اینستاگرام مصداق کامل تروریسم است. مردی که در قرن بیست و یکم سینه سپر می‌کند و رسما اعلام می‌کند دستور ترور فرمانده سپاه کشوری دیگر در خاک کشوری ثالث را داده است.

بیشتر بخوانید:

یادداشت قوچانی در نقد شبکه‌های تلویزیونی «فرنگی-فارسی»

***

تناقضات ترامپ و همکارانش درباره ترور شهید سلیمانی

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در اعتماد نوشت: « اگر قرار بود مسوولان و سياستمداران حاكم در امريكا شرم مي‌داشتند و ضربان قلب آنان هم به نسبت دروغگويي آنان بيشتر مي‌شد و در گونه‌هاي‌شان خون بيشتري جاري مي‌گرديد، احتمالا صورت ترامپ، پنس معاون او و پمپئو مثل يك گلوله آتشين بود.

آنان كه پس از اقدام تروريستي عليه شهيد سليماني و همراهانش دچار تناقض شده‌اند، به انواع و اقسام توجيهات روي آورده‌اند. پمپئو در پيامي ويديويي با زيرنويس فارسي پيرامون كشته شدن قاسم سليماني، علت تصميم حمله را رفتار حكومت ايران با معترضان معرفي كرده است. كسي نيست بپرسد از كي تا حالا ترامپ داروغه حقوق بشر كشورها شده است؟

پيش‌تر از او ترامپ دليل پيشگيرانه را براي ترور اعلام كرده بود! ولي عجيب‌تر از همه «مايك پنس» است كه براي توجيه تصميم ترامپ راه ديگري را در پيش گرفت و به اين دروغ آشكار متوسل شده كه ايران در طراحي حملات تروريستي ۱۱ سپتامبر نقش داشته است. «امريكن اينديپندنت» نوشت اين ادعاي پنس، در تناقض كامل با يافته‌هاي رسمي كميسيون ۱۱ سپتامبر است كه تحقيقات گسترده‌اي درباره اين حمله صورت داده است...

اين حد از بي‌شرمي را فقط در ترامپ و اطرافيان او مي‌توان سراغ گرفت. مشكل اينجاست كه اين ويژگي مثل برخي ويروس‌ها قابل سرايت شده است. بخش مهمي از سياستگذاران اروپايي نيز كم‌كم خود را با اين ويژگي تطبيق داده‌اند يا در حال تطبيق دادن هستند. پرسش اين است كه سياستي كه فاقد حداقلي از شرم باشد تا چه حد مي‌تواند خير عمومي و جهاني را تامين كند.

اگر سياست بوش در حمله به منطقه توانست چنين خيري را ايجاد كند، اين سياست نيز خواهد توانست ولي اگر آن سياست منشأ خسارت و زيان بود، اين فقدان شرم سياسي كه به نهايت رسيده زيان بيشتري را ايجاد خواهد كرد.»

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۷۲۱۰۶۲۰:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
از کاربران مجازی درخواست میشود هشتکی بنام خوک کثیف و سگ هار برای ترامپ و نتانیاهو راه بیندازند
ناشناس۱۲۷۲۵۵۹۰۹:۳۲:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
کشورهای منطقه که باعث حضور امریکا در خاورمیانه هستند شریک جرم امریکا هستند
ناشناس۱۲۷۲۵۹۹۱۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
«آیت الله خامنه‌ای در این نشست به طور شفاف دستور داده که پاسخ ایران نظامی و قوی خواهد بود تا همه دنیا بفهمد که ایران حرف می‌زند و عمل می‌کند و انتقام مردان خود را می‌گیرد حتی اگر دشمنش، کشوری نظیر آمریکا باشد.» ماشاالله رهبر ماشالله مردی واقعا از دست تهدیدات ایملی و انداختن خودکار و ... خسته شده بودیم آدم به رهبر نگاه می کنه احساس عزت می کنه
ناشناس۱۲۷۲۷۲۷۱۲:۲۸:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
بهترین گزینه آزمایش موشکی با برد 10000 کیلومتر است
ناشناس۱۲۷۲۱۱۶۲۱:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
رییس مجلس امروز ترامپ را چندین بار با لفظ اقای ترامپ صدا زد در صورتی که باید بجای ادبی حرف زدن ترامپ این خوک کثیف را ادب کرد
ناشناس۱۲۷۲۱۲۵۲۱:۰۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
سال گذشته شش موشک به کردستان عراق شلیک کردیم و دشمن رو غافل گیر. غافلگیری یک رویه عادی نظامی است
ناشناس۱۲۷۲۵۷۴۰۹:۵۳:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
با داعش که رسما در جنگ بودیم و در تمام عراق و سوریه و ایران هرجا شد نابودشان کردیم عجیبه که بدون دقت در اولیات مسائل جنگ نظر هم می‌دهید
ناشناس۱۲۷۲۱۲۸۲۱:۱۲:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
در صورت حمله متقابل آمریکا به پالایشگاه های ایران و توقف تولید سوخت باید چیکار کنیم
ناشناس۱۲۷۲۵۱۱۰۸:۴۹:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
فکر کردی اگه سکوت کنیم ، این اتفاق نمی افته وقتی طرف مقابلت بی منطق و زورگو هستش ، آخرین راه مقابله به مثله
ناشناس۱۲۷۲۵۳۶۰۹:۰۶:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
آرامکو را با خاک یکسان خواهیم کرد. سلام به نفت 200 دلاری خواهد بود.
ناشناس۱۲۷۲۵۵۱۰۹:۲۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
بزدلی هم حدی داره
ناشناس۱۲۷۲۸۲۰۱۳:۴۸:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
ظالم و زورگو تلاش می کند آخر همه چیز تو را می گیرد. حال یا تو را می ترساند که خودت دو دستی تقدیمش کنی . یا خودش دست به کار می شود.
ناشناس۱۲۷۲۱۳۱۲۱:۱۳:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
انشاله از آمریکای جنایتکار انتقام سختی میگیریم به طوری که دیگر هیچ کشوری جرات تحاوز به حریممان نداشته باشد
ناشناس۱۲۷۲۱۵۰۲۱:۳۷:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
مرگ بر آمریکا
ناشناس۱۲۷۲۱۵۶۲۱:۴۳:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
روشنفکر دینی یا ملحد و کافر!!
طاهره۱۲۷۲۵۵۸۰۹:۳۰:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
هرکس که باشه. وقتی بارقه عشق به پاکی و شرف در وجود کسی دیده می شه براش دعا کنیم و برای خودمان تا با هدایت خداوند عاقبت به خیر شویم
ناشناس۱۲۷۲۱۸۹۲۲:۰۳:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
تا کشور روحیه انقلابی پیدا کرده است یکباره دولت را هم انقلابی کنیم و استیضاح دولت را عملیاتی کنیم
ناشناس۱۲۷۲۵۹۲۱۰:۱۷:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
متاسفانه بعضی از افراد همواره بر طبل تفرقه میکوبند برادر عزیز درس بگیرید حتی خون شهید سلیمانی که دنبال وحدت واقعی بود هم منشا خیر شد پس خداوکیلی با خلوص نیت پاسدار خون او باشیم
ناشناس۱۲۷۲۱۹۴۲۲:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
سروش هم پیام داد خاک بر سر خیلی از سلبریتی ها
ناشناس۱۲۷۲۲۰۹۲۲:۲۰:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
جسارت ان بچه که در تلویزیون ترامپ را مورد خطاب قرار داد از خیلی ها بیشتر بود
مسعود۱۲۷۲۳۶۳۰۱:۱۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
کمترین انتقام حمله به کاخ سفید است
ناشناس۱۲۷۲۳۷۱۰۱:۴۲:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
پمپئو: آمریکا تعداد بیش‌تری از رهبران ایران را هدف قرار دهد (زرشک)
ناشناس۱۲۷۲۴۵۷۰۷:۴۶:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
دیگه وقتش است که قدرت خود را به دنیا نشان دهیم. به ویژه اگر در ارتباط با ناوها باشد.
علیجانی۱۲۷۲۴۷۶۰۸:۲۱:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
به نظرم سپاه باید اسامی 20 نفر از سران ارتش آمریکا و وزیر امور خارجه را اعلام کند و بگوید 2 نفر از این 20 نفر اماده مردن باشند ، این یک جو روانی وحشت برای این ها ایجاد خواهد کرد
ناشناس۱۲۷۲۵۰۲۰۸:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
آقایان دولت اینقدر برای باز کردن مذاکره با آمریکا به روش های مختلف به کشور و مردم فشار وارد کردید که این ترامپ فکر کرده خبر یه
الف ر۱۲۷۲۵۱۳۰۸:۵۰:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
سردار سلیمانی یک سردار ملی و اسطوره تاریخ است باید هر چی زودتر به هر قیمتی انتقامش را گرفت تا دنیا بداند ایرانی جماعت برای اینگونه اشخاص از هیچ نمی ترسند
ناشناس۱۲۷۲۶۴۲۱۱:۰۸:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
محض رضای خدا و خلق خدا در این روزها که بین مردم وحدت ایجاد شده از انتشار مطالب و نظرات تفرقه انگیز بین مردم خودداری کنید
ناشناس۱۲۷۳۰۲۷۱۶:۴۸:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
جنگ جنگ تا فتح قدس

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 5. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 6. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 7. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 8. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 9. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 10. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با ۷۳ کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 15. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 16. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 21. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 24. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 5. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 6. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 9. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 10. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 13. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 15. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 16. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 17. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 18. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 19. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 20. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 21. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 22. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 23. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 24. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین