قالیباف: مجلس باید شتاب‌دهنده‌های اقتصادی را فعال کند

گروه سیاسی الف،   3981012127 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه نمایندگان در مجلس باید وکیل ملت باشند نه وکیل الدوله گفت: در مجلس باید تمام شتاب‌دهنده‌های اقتصادی را فعال کنیم.

قالیباف: مجلس باید شتاب‌دهنده‌های اقتصادی را فعال کند

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در دومین نشست اساتید دانشگاه های تهران گفت: «مهم‌ترین چالش ما امروز در کشور، یک چالش مدیریتی است و سالیان متوالی است که به شکل‌های مختلف از آن رنج می‌بریم، تجربه در دوره های مختلف نشان داده چه زمانی که پول داشتیم و چه زمانی که پول نداشتیم تاثیری در زندگی مردم نداشته است و چه بسا زمانی که پول بیشتری داشتیم مشکلات بیشتری نیز برای مردم فراهم شده است.»

وی افزود: «یعنی در کشور ما فرقی بین درآمد ۱۱۰ میلیارد دلاری و ۲۰ میلیارد دلاری در یک فاصله کمتر از ۵ ساله نبوده و هیچ تأثیری در اداره کشور در عرصه اقتصادی و غیر اقتصادی نداشته‌ایم، پس این روشن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد:«50 روز دیگر که دوم اسفند است یک اتفاق بزرگ سیاسی برای تغییر در حوزه قوه مقننه کشور رخ دهد، ما باید ببینیم با توجه برای مشکل مدیریتی کشور، چه گره ای را می‌خواهیم در مجلس حل کنیم؟ چه نقشی می توانیم در مجلس داشته باشیم؟»

قالیباف تاکید کرد: «یکی از مهمترین قوای ما مقننه است و اگر ما دغدغه انقلاب نظام و مردم را داریم باید ببینیم مجلس کجای این موضوع هست و چه نقشی می تواند در حل مشکلات داشته باشد؟ مجلس بسیار جای مهم و اساسی است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود :«در دو سالی که از انتخابات ۹۶ تا انتخابات ۹۸ گذشت یک اتفاق بزرگ در چهلمین سالگرد انقلاب داشتیم، حضرت آقا در پایان چهلمین سال انقلاب، در گام دوم برای ما یک نقشه راه مشخص و روشنی در بیان مشکلات و چاره اندیشی ها را به طور مفصل بیان کردند که باید طبق آن عمل کنیم و گام دوم انقلاب رساله ما برای مسیر درست است.»

وی ادامه داد: «مقام معظم رهبری می فرمایند اگر ضعف درونی خود را حل و فصل کنیم یعنی ضعف مدیریت را و ساختاری را حل کنیم چه بسا عامل بیرونی که تحریم است یا بی اثر می شود یا به شدت کم اثر می شود. بنابراین ایراد ساختاری اگر حل شود بیشتر مشکلات ما برطرف می‌شود.»

قالیباف گفت: «مجلس دو وظیفه عمده و اساسی دارد که در قانون اساسی ۳۸ اصل آن مربوط به اختیارات مجلس است، ‌دو وظیفه مجلس یکی قانونگذاری و یکی نظارت بر اجرای قانون، در حوزه قانونگذاری هرجا خلاء قانونی، تراکم در قانون و قانون بد داشته باشیم مشکل مجلس است و ما اینجا کنار هم جمع شدیم تا به عنوان یک رسالت مشکلات قوه مقننه را اصلاح کنیم.»

وی بیان داشت: «در حوزه نظارت نیز مجلس متمرکز و کلیدی‌ترین مجموعه برای حل چالش مدیریتی و ضعف هایی است که در حوزه مربوط به ساختار داریم، ما در نظام اداری و اجرایی کشور در این سیستم بروکراسی که داریم، ارتباط بسیار غلطی بین دموکراسی و بوروکراسی در کشور اتفاق افتاده است که یکی از آن‌ها اشکالات موجود در قانون انتخابات است به گونه ای است که تصمیم‌گیری‌ها، نحوه اجرا و قانون گذاری ها نتیجه‌اش این شده که بسیاری از جاها تصمیمات بر اساس حامی پروری شکل می گیرد.»

*بیش از 300 هزار میلیارد تومان هزینه جاری سیستم اداری و اجرایی

قالیباف ابراز کرد: «در پایان دوره دوم همه دولت‌ها ما دچار بحران اقتصادی و لجام گسیختگی اقتصادی می‌شویم این حاکی از همین اشکال در قانون انتخابات و نوع مدیریت هاست، اگر ما می‌خواهیم نظام بروکراسی و نظام فشل و حجیم اجرایی را حل کنیم باید قانون‌گذاری ها را اصلاح کنیم، امروز در کشور بیش از سیصد هزار میلیارد تومان فقط هزینه جاری سیستم اداری و اجرایی است این تورم در نیروی انسانی و هزینه از کجا پیدا میشود؟ مشکل در قانونگذاری هایی است که اتفاق می‌افتد.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «باتوجه به شرایط، باید به سمت مجلسی نو برویم که بتواند کارآمد باشد، زیرا مهم‌ترین اشکال ما کارآمدی است، حال اگر موفق شدیم و به مجلس راه یافتیم مجلس ما باید کارآمد باشد و اگر چنین نشود به مجلس نرویم بهتر است. اما اگر رفتیم و مجلسی کارآمدی را به وجود آوردیم اولین موضوعی که باید به آن بپردازیم مسائل اقتصادی است.»

او ادامه داد: «مجلس باید پاسخگو و مردمی باشد و نمایندگان در مجلس وکیل ملت باشند نه وکیل الدوله، در مجلس باید به طور جدی تمام شتاب‌دهنده های اقتصادی را فعال کنیم، شاید حرفی که میزنم به نظر خنده دار بیاید اما واقعیت است که برای مجوز یک کسب ساده باید ۳۸۰۰ مورد قانونی را بدانید تا بتواند یک کسب و کار قانونی را راه اندازی کنید، چندین سال است که بحث وجود دارد که حوزه کسب و کار را تسهیل کنیم اما عملاً این اتفاق نمی‌افتد.»

قالیباف گفت: «رشد در مسیر تحول اقتصادی در مجلس رخ می‌دهد، لذا چه نهادی می تواند از بد اجرا شدن قانون یا عدم اجرای قانون جلوگیری کند؟ مجلس. درآوردن چوب از لای چرخ اقتصاد و دولت کار مجلس است، زمانی که ریل اجرایی از مسیر اصلی قانون خارج شود مجلس است که آن را وادار به حرکت درمسیر درست می‌کند.»

*مدیریت کشور در عاشورای انقلاب قرار گرفته است

وی تصریح کرد: «در شرایطی که عرصه مدیریت کشور در عاشورای انقلاب قرار گرفته است اگر ما تاخیر کنیم و در دوم اسفند این مشکل در امورات مدیریتی و ساختاری کشور را حل و فصل نکنیم و پس از آن هم فرصت حل کردن آن را پیدا کنیم فایده ندارد و مانند شمشیر زدن توابین و مختارهای بعد از عاشوراست.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تاکید بر لزوم وحدت در انتخابت آتی مجلس، افزود: «در این انتخابات پیش رو نیازمند وحدت کامل هستیم،هر کسی که در این اردوگاه که دغدغه انقلاب را دارد باید وحدت کامل را مطالبه کند.

قالیباف در پایان تاکید کرد: «انقلابی یعنی خدمت به مردم، کارآمد و مومن بودن و حفظ تمدن اسلامی-ایرانی و تمام این ها یعنی کارآمدی دین در اداره جامعه. شعار بی‌خود ندهیم بگوییم ما انقلابی هستیم اما در عمل کاری برای کارآمد کردن دین در عرصه جامعه نکنیم و عملا غیر انقلابی عمل کنیم. شعار بدهیم اما هیچ کاری نکنیم.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۶۶۹۲۴۱۹:۳۶:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
رییسی در قوه قضاییه قالیباف ریاست مجلس و یک انقلابی دیگر برای ریاست جمهوری
سروش۱۲۶۶۹۵۰۲۰:۰۷:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
شما که الان مجمع تشریف دارین اگه شما میتونستین کاری کنین همونجا کار کنین ماشالا مجمع وارد کل قانون گذاری ها شده
ناشناس۱۲۶۶۹۶۰۲۰:۲۱:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
لیاقت مردم ما امثال قالیباف نیست لیاقت مردم ما همین دولت پیر و خسته و مجلس فشل است
ناشناس۱۲۶۷۰۰۳۲۱:۰۳:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
فقط حرف میزنی اما راهکاری ارائه نمیکنی.منم بلدم اینجوری کار کنم.
ناشناس۱۲۶۷۰۱۲۲۱:۱۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
اونوقت این شتاب دهنده ها چی رو می خوان شتاب بدند؟
ناشناس۱۲۶۷۰۵۸۲۲:۱۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
نه نیازی نیست ، صبر کنید ببینیم ایندفعه هم به خیر میگذره یا نه!

پربحث‌های دیروز

 1. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 2. از لواسان به جماران بازگردید !

 3. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 4. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

 5. گزارش هزینه‌کرد سود سپرده حساب‌های قوه قضائیه: سود کل حساب‌ها در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بود

 6. حسینی: برای احیای اقتصاد باید مگاپروژه تعریف کنیم/ ایراد بودجه فقط عدم توازن حسابداری نیست

 7. آیا گوش شنوایی در کاخ سفید هست؟

 8. تعزیرات: کاربرد واژه «احتکار» برای نگهداری خودرو به قصد گران فروشی درست نیست

 9. افشاگری مهدی تاج درباره قرارداد ویلموتس/ از نقش وزیر ورزش تا استخدام بادیگارد در تهران!

 10. رونمایی از گرانترین قرارداد تاریخ ورزش ایران

 11. شمخانی: تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبود/مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود

 12. تایید دیدار فرماندار سابق آمریکایی با ظریف / سخنگوی وزارت خارجه: این ملاقات چند ماه پیش انجام شده

 13. جزئیات تازه ازکشتی ایرانی غرق شده در بندر عراقی/ ۲ نفرفوتی تاکنون

 14. ظریف در واکنش به ترامپ: مشاوران شما قمار احمقانه‌ای انجام دادند

 15. ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 5. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 6. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 7. موج دوم کرونا؟ چرا دوباره به جای اولمان بازگشتیم...

 8. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 9. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 10. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 11. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 12. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 13. از لواسان به جماران بازگردید !

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

 16. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 17. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

 18. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

 19. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

 20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

 21. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 25. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  2. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  3. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  4. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  5. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  6. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  7. از لواسان به جماران بازگردید !

  8. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  9. مرندی: بی عدالتی و نارضایتی های اجتماعی دلیل اعتراضات آمریکاست

  10. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  11. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

  12. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

  13. در آمریکا چه می‌گذرد؟!

  14. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

  15. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  16. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  17. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  18. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  19. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  20. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  21. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  22. موتلفه به دنبال چیست؟

  23. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

  24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قالیباف اعتبار مجلس را بازسازی می‌کند؟/ زندگی‌های اشرافی در تهران برجسته شده/اگر پدر با فرزندش دوست بود رومینا از منزل فرار نمی‌کرد

  25. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

  آخرین عناوین