تاجیک: وجود بدفهمی یا اغراض سیاسی درباره FATF

گروه سیاسی الف،   3981012106 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نصرت الله تاجیک با اشاره به FATF گفت: به نظر می‌رسد در صورت تداوم فشار‌های بیرونی که عموما هم سیاسی است و نه تکنیکی بر اعضای مجمع و عدم تصویب این دو لایحه در صحن مجمع تشخیص مصلت نظام، احتمال دارد این قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی به سران سه قوه ارجاع گردد تا اتخاذ تصمیم شود.

به گزارش  ایسنا، نصرت الله تاجیک، دیپلمات و سفیر پیشین ایران در اردن در یادداشتی گفت: FATF یک نهاد بین الدّولی است که تعدای از کشور‌ها عضو آن هستند و ۴۲ دستورالعمل برای سلامتی روند مالی بین المللی تهیه کرده اند. این نهاد قانون گذار نیست که ما بخواهیم قانون آن را بپذیریم بلکه در حقیقت از همه کشور‌ها می‌خواهد استاندار‌های خود را تدوین کنند تا به این دستور العمل‌ها نزدیک شوند. به طورکلی نقش و کارکرد گروه اقدام مالی که به FATF معروف است در ایران یا به درستی فهمیده نشده است و یا عده‌ای تلاش می‌کنند که بدفهمی به وجود آورند؛ پس موضوع عضویت ایران در یک سازمان یا گروه بین المللی نیست بلکه بحث بومی سازی استانداردهائی در چند زمینه مانند پولشوئی و یا کمک به تروریسم است.

وی در این یادداشت افزود: این موضوع در کشور سیاسی و جناحی شده است در حالی که قوانین لازم در دولت نهم به تصویب رسیده و اکنون این مشکل وجود دارد که روند اجرایی شدن آن طی نشده است؛ یعنی قوانین را هم داریم، اما مانند بسیاری دیگر از قوانین یا آئین‌نامه‌های اجرائی آن‌ها تهیه نشده و یا اجرائی نشده است. بطور مثال در این مورد خاص دو لایحه پولشوئی و یا کمک به تروریسم که به پالرمو و CFT شناخته می‌شوند بعد از تصویب توسط مجلس با رد آن‌ها توسط شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام منتظر تعین تکلیف است؛ لذا مدت‌ها است که دغدغه افکار عمومی شده و بی دلیل ذهن مردم را مشغول و آلوده کرده است و با توجه به تبعات بین المللی و اثر آن بر اقتصاد کشور مردم را نسبت به دولت و حاکمیت بی اعتماد کرده است. متاسفانه در ایران معیشت مردم در پرتو یک اقتصاد سیاسی ناصحیح به فروش نفت گره خورده و این کارِ غلط اجرا می‌شود؛ بنابراین اگر به عنوان کشوری که نفت می‌فروشد و ارزاق مردم را از این راه تامین می‌کند به پول نفت احتیاج داریم و پول نفت هم زمانی وارد کشور می‌شود که این استاندارد سازی را برای رعایت دستورالعمل‌های این گروه بین المللی انجام دهیم تا همکاری‌های بین المللی ما در چارچوب برجام همچون اینستکس اجرائی شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: باید توجه داشت که هر کانال و یا همکاری مالی هم تدوین شود تا زمانی که بانک‌ها مطمئن نشوند تحریم نمی‌شوند، حاضر به تعامل مالی با ایران نیستند. ما مجبوریم برای آن که تعامل مالی بین المللی داشته باشیم، نفتمان به فروش برود و پولش برگردد بنابراین باید استانداردسازی خودمان را، اما با رعایت دستورالعمل‌های کلی منطبق بر FATF پیاده کنیم و اقدامات لازم برای اجرایی شدن قانون‌های تصویب شده را انجام دهیم و وارد صحنه تعاملات مالی بین المللی شویم. بر همین اساس اگر استاندار‌های خودمان را بسازیم و وارد این تعامل مالی شویم، ضرری نمی‌کنیم و از اتهام پولشویی و تامین مالی تروریسم دور خواهیم شد. دراین شرایط به نظر نمی‌رسد هیچ عقل سلیمی در هیات حاکمه و دولت علاقه‌مند به پولشویی و تبعات آن که سرطان اقتصاد کشور است باشد.

تاجیک تصریح کرد: در ارتباط با کمک مالی به تروریسم هم باید گفت که ایران یکی از قربانیان تروریسم است و با تصویب CFT می‌تواند خود را از برخی اتهام‌های کمک به تروریسم برهاند. این که ما بگوییم پاک دست هستیم و پولشویی نمی‌کنیم برای دنیا کفایت نمی‌کند و برای اثبات ادعایمان آن‌ها میگویند که استانداردی بسازید و خودتان آنرا رعایت کنید! یعنی شاخص‌هایی که FATF تعیین کرده را در داخل قوانین خود رعایت کنید و بعد از آن دنیا باور می‌کند که در اقتصاد کشور پولشویی و تامین مالی تروریسم رخ نمی‌دهد. یکی از مصداق‌های استفاده از شاخص‌های FATF این است که باعث می‌شود فرار مالیاتی در کشور اتفاق نیفتد. کشور بدون مالیات اداره نمی‌شود و در این بین قشر ضعیف جامعه مانند کارگران و کارمندان مالیات پرداخت می‌کنند، اما بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی فرار مالیاتی دارند. بخشی از این استاندارسازی این است که عدم پرداخت مالیات جرم انگاری محسوب خواهد شد و با روش‌های لازم جلوی فرار‌های مالیاتی را خواهد گرفت؛ لذا رعایت این استاندارد‌های FATF از نظر داخلی، منطقه‌ای و بین المللی ضروری است. ظرفیت آن به لحاظ قوانین در کشور وجود دارد که قدم‌های نهائی برای اجرائی شدن آن نیاز به جدیت دارد. همچنین باید این قضیه را از بحث‌های سیاسی دور کرده و نگاه تکنیکی به آن داشته باشیم. باید بررسی کرد که منافع ملی کشور چه تصمیمی را ایجاب می‌کند و از طرف دیگر بعد از تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی درباره این موضوع باید تصمیم گیری شود و به نتیجه برسد و اجرائی شود تا از نظر سیاسی و اقتصادی زیر فشار بین المللی نباشیم. دولت باید در این باره این اقتدار را داشته باشد و به وظیفه اش عمل کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: در صورت عدم استانداردسازی و رعایت نشدن دستورالعمل‌های FATF، هم موسسات مالی بین المللی و از جمله بانک‌ها نمی‌توانند با ما تعامل مالی و پولی داشته باشند و هم مخالفان ما و به ویژه آمریکا با تهدید و تطمیع آن‌ها فشارهایشان را به اقتصاد ما تشدید خواهند کرد؛ لذا افکار عمومی الان منتظرند تصمیم‌گیران پیش از هرچیز به حفظ منافع ملی توجه کنند و آنچه مصالح ملی ما حکم می‌کند این است که نپیوستن به این لوایح نه تنها کمکی به بهبود وضعیت فعلی ما نمی‌کند بلکه می‌تواند و به طور حتم مشکلات را تشدید می‌کند. اگر چه دو لایحه باقی‌مانده FATF (پالرمو و CFT) که گویا در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص نظام در دست بررسی و بعضا" گفته می‌شود تصویب شده‌اند، ولی بیانیه رسمی روابط عمومی مجمع تاکید دارد که اعضاء به جمع بندی نرسیده اند همچنان ناظر بر ضعف روند‌های اجرائی کشور را برای تصمیمی سازی و تصمیم گیری نشان می‌دهند که متاسفانه بحث‌های کارشناسی به اجرای مناسب و به موقع مسائل و مشکلات کشور منجر نمی‌شوند!

تاجیک در خاتمه یادداشت خود آورده است: به نظر می‌رسد با تداوم این وضعیت بلاتکلیفی و از آنجا که به طور معمول بعد از بررسی هر طرح و لایحه‌ای در کمیسیون‌های مشترک، آن لایحه برای تصویب نهایی باید به صحن علنی مجمع بیاید، اما به نظر می‌رسد در صورت تداوم فشار‌های بیرونی که عموما هم سیاسی است و نه تکنیکی بر اعضای مجمع و عدم تصویب این دو لایحه در صحن مجمع تشخیص مصلت نظام، احتمال دارد این قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی که فرصت زیادی برای اجرائی شدن آن‌ها نداریم، نیز به سران سه قوه ارجاع گردد تا اتخاذ تصمیم شود! اینکه این روند با توجه به حوادث آبان ماه روش مطلوبی برای موضوعات اساسی و لاینحل کشور باشد یا خیر مبحث جداگانه‌ای است و امید است به آنجا نکشد و راه نیمه تمام توسط مجمع پایان پذیرد تا فکر و دغدغه مسئولین و مردم به سمت حل مشکلات دیگر متوجه شود!

دیدگاه کاربران

علی۱۲۶۶۹۴۵۲۰:۰۴:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
از نظرات متخصصان و صاحبنطرانی همانند آقای تاجیک باید بیشتر استفاده شود و منافع ملی بر هر چیز دیگری ارجح باشد.

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 2. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 3. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 5. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 6. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 7. مطالبه از مجلس انقلابی...

 8. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 9. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 10. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

 11. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

 12. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 13. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 14. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 15. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

 16. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 17. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

 18. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

 19. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 20. رصد دشمن!

 21. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 22. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین