مجری فاکس نیوز هم ادعای سخنگوی وزارت خارجه امریکا را باور نکرد

گروه سلامت الف،   3981012102

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در برنامه زنده فاکس نیوز بر موثر بودن سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران تاکید داشت اما مجری این شبکه، نفوذ منطقه‌ای ایران را مغایر با این به اصطلاح کارایی دانست.

به گزارش ایرنا، "مورگان اورتاگس" شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در گفت‌وگو با تلویزیون فاکس نیوز با طرح اتهام زنی های دوباره علیه ایران ادعا کرد: سیاست دولت ترامپ در قبال ایران موثر بوده و به خوبی در حال پیشرفت است.

وی بدون اشاره به تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و خروج یکجانبه آمریکا از برجام در حالی که ایران به آن پایبند بود، مدعی شد واشنگتن هر بار به سمت ایران دست دیپلماسی دراز می کند، ایران به اقدام تحریک‌آمیز دست می‌زند.

 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود : سیاست فشار اقتصادی ما به خوبی در حال جواب دادن است و ما به ایران گفته‌ایم که فکر نکنند صبر راهبردی ما به دلیل ضعف است.

"للند ویترت" مجری فاکس نیوز در حالی که لبخندی تمسخرآمیز و ناباورانه بر لب داشت، گفت: من نمی‌فهمم چطور این سیاست فشار حداکثری به خوبی جواب داده و در حال پیشرفت است، اما همزمان، به قول خودتان در برابر دست دراز دیپلماسی شما، ایران آن را رد می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: از زمان خروج ما از برجام، ایران این هزینه را می پردازد. سیاست ما خیلی خوب جواب می دهد. این سیاست ما جواب داده است .

اورتاگس بدون در نظر گرفتن خشم ناشی از کشتار ۲۵ نیروی عراقی و نقض آشکار حاکمیت دولت عراق در حمله به مقر نیروهای مردمی این کشور توسط نظامیان آمریکایی مدعی شد کسانی که به سفارت آنها در بغداد حمله کرده اند از نظر او "تروریست هایی هستند که سازمان یافته،  آموزش دیده و مجهز شده اند".

وی ادامه داد آنها معترضان با "خواسته‌های مشروع"! نبوده‌اند و البته هیچ توضیحی نداد که از نظر او و مقامات بالادستی وی، "خواسته‌های مشروع" چه معنایی دارد و آیا اعتراض به تجاوز آشکار، نقض حاکمیت و کشتار عراقی‌ها، خواسته مشروع محسوب می شود یا خیر.

ادعای سخنگوی وزارت امور خارجه  آمریکا درباره موثر بودن سیاست "فشار حداکثری" به ایران در حالی مطرح می شود که بسیاری از ناظران تاکید دارند، این سیاست شکست خورده است و آمریکا نتوانسته به هدف خود یعنی انزوای ایران دست یابد.

روز دوشنبه نیروهای آمریکایی پایگاه نیروهای حشد الشعبی در شهر مرزی القائم در استان الانبار عراق را بمباران کردند که در اثر این حمله ۲۵ نفر از رزمندگان به شهادت رسیده و بیش از ۵۰ نفر نیز مجروح شدند.

مقامات آمریکایی پس از این حملات، در ادعاهایی عملیات نظامی صورت گرفته را در واکنش به اقدامات ایران در عراق توصیف کردند.

در اعتراض به این حملات روز گذشته اقشار و گروه‌های مختلف مردمی عراق در مقابل سفارت آمریکا تجمع و اعتراض خود را اعلام کردند.

پس از این اعتراض‌ها، رییس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی جداگانه مدعی شدند که اعتراضات رخ داده در مقابل سفارت آمریکا از سوی ایران طراحی و اجرا شده است.

متعاقب این اتهام زنی‌ها، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کاردار سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا را احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اظهارات جنگ طلبانه و ناقض منشور ملل متحد مقامات آمریکایی به حافظ منافع آن کشور ابلاغ کرد.  

محسن بهاروند دستیار وزیر امور خارجه در نشست احضار کاردار سوییس از حافظ منافع آمریکا خواست که علاوه بر اعلام اعتراض ایران به آمریکا این پیام را به آنها برساند که کشور عراق یک کشور مستقل است و مردم عراق نیز مردمی آزادیخواه، استقلال طلب و شرافتمند هستند.
 بهاروند تصریح کرد: ارتش آمریکا بدون ارائه کوچک ترین شواهدی در مورد مقصر بودن آنها حداقل ۲۵ نفر از جوانان ملت عراق را به شهادت رسانده و تعداد بی‌شماری را مجروح کرده است.
دستیار وزیر امور خارجه همچنین گفت: طبیعتا مردم عراق به کشوری که سرزمین آنها را اشغال کرده و جوانان آنها را می‌کشد، واکنش نشان می‌دهد. آمریکایی‌ها حتی دو نقطه را همزمان در سوریه بمباران کرده‌اند که نشان می‌دهد به دنبال اهداف دیگری هستند و بهانه جویی می کنند.
بهاروند تصریح کرد: مقامات آمریکایی بهتر است دست از فرافکنی برداشته و بی‌دلیل به کشور ما اتهام نزنند.  

در این احضار به کاردار سوییس گوشزد شد که ایران کشوری جنگ طلب نیست ولی در مقابل هیچ تهدید و هر اقدام نابخردانه‌ای هم دست بسته نیست و با تمام قدرت از خود دفاع می‌کند. دولت آمریکا به جای اتهام زنی بی‌مورد به دیگران باید یاد بگیرد چگونه با ملت‌های دیگر حرف بزند و دست از اشغالگری بردارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  4. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  5. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  6. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  آخرین عناوین