چالش انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر

گروه اجتماعی الف،   3981010108 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

بعد از بازداشت علی اصغر پیوندی و انتشار اخبار متعدد درباره سوء مدیریت و اختلاس در هلال احمر، اینک بحث های فراوانی درباره رئیس آینده آن مطرح شده است.

چالش انتخاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر

به گزارش الف، در ماه های اخیر اخبار بسیار زیادی درباره جمعیت هلال احمر منتشر شده است. این اخبار نیز بیشتر از آن که در مورد حضور این جمعیت در مسائل امدادی یا حوادث باشد درباره تخلف، دستگیری، سوء مدیریت و ... بوده است. این اتفاق در حالی رخ داده که دو روز قبل نیز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر برخورد تند لفظی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری با وزیر کشور در خصوص انتصاب رئیس جدید جمعیت هلال احمر کشور منتشر شد. اما دیروز دفتر سخنگوی دولت شایعات مربوط به برخورد رییس جمهوری با وزیر کشور در ارتباط با مسائل پیرامون جمعیت هلال احمر را کذب محض عنوان کرد.

جمعیت هلال احمر به عنوان مؤسسه‌ای خیریه و غیر انتفاعی در مسایل امدادی،بهداشتی و درمانی برون مرزی و امداد درون مرزی فعالیت می کند. با حاکم شدن دولت اعتدال تغییرات متوالی در این سازمان رخ داده که کمتر سابقه داشته در حالی که انتظار می رود بیشتر نگاه تخصصی بر هلال احمر حکمفرما باشد. 

تخلفات هلال احمر در دوران علی اصغر پیوندی موجب حرف و حدیث های فراوانی شده است. تا جایی که حتی محمود صادقی، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید بارها در شبکه های اجتماعی و سخنرانی های خود به این مورد اشاره داشت.

صادقی اوائل فروردین ماه 1398 در شبکه های اجتماعی نوشته بود: « اگر رئیس جمعیت هلال‌احمر مراقب فساد در حوزه کاری خود بود قطعاً برای انجام وظیفه در حوادثی مانند سیل گلستان آمادگی بیشتری داشت؛ فساد و اختلاس در بیمارستان ایرانیان دوبی، ساختمان طالقانی، پروژه مهاباد و پروژه زمین ازگل نمونه‌های نگران کننده‌ای از شیوع مناسبات ناسالم در جمعیت است.»

محمود صادقی چند ماه بعد و در 22 آبان ماه در همایش فصلی شورای اصلاحات رباط کریم گفت: «مفاسد زیادی در هلال‌احمر از مدیریت قبلی و مدیریت فعلی کشف و اتفاقا محرز شده و در آن تردیدی وجود ندارد. مجلس، بازرسی ریاست‌جمهوری، سازمان بازرسی کل کشور، شورای‌عالی هلال‌احمر به این موضوع رسیدگی کرده و برای همه مشخص شده که آقای رئیس آلوده فساد است.» صادقی به صراحت عنوان می کند رئیس جمهور موافق حفظ پیوندی در هلال احمر است.

سرانجام علی اصغر پیوندی در تاریخ 11 آذرماه در نامه ای به رئیس جمهور بنا به دلایلی که آنها را مشکلات شخصی بیان کرد استعفا داد. پیوندی دو روز بعد و در روز 13 آذرماه بازداشت شد این در حالی است که حدود یک ماه قبل از آن نیز رئیس جمعیت هلال احمر چند ساعتی در بازداشت بود. 

بدلیل اتهامات متعددی که درباره تخلفات هلال احمر در دوران علی اصغر پیوندی مطرح بود حتی پای مجلس شورای اسلامی نیز به ماجرا باز شد. چنان چه در نشست علنی مجلس در تاریخ 2 دی، نمایندگان با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد جمعیت هلال احمر با 147 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده موافقت کردند.

محورهای تحقیق و تفحص بررسی سفرهای خارجی به لحاظ ضرورت و هزینه‌های مترتب آن، درآمدها و هزینه‌های کمک‌های مردمی، بررسی کارآیی اقدامات پیشگیرانه و آموزش همگانی، بررسی نحوه خریده‌های انجام‌شده توسط جمعیت،  بررسی وضعیت انبارهای جمعیت هلال احمر، بررسی عملکرد بیمارستان دبی و بررسی پروژهای شرکت سرمایه‌گذاری هلال احمر بود.

پایان یک دوره تلخ و شروع یک دوره تلخ تر؟!

اما به نظر می رسد با وجود حرف و حدیث های فراوان درباره گذشته، از آینده جمعیت هلال احمر نیز خبرهای خوبی شنیده نمی شود.

شورای عالی هلال‌احمر، 23 آذرماه برای تعیین رئیس جدید هلال احمر تشکیل جلسه داد. در این جلسه که با حضور اکثریت اعضا از جمله برخی وزرا مانند عبدالرضا رحمانی فضلی و سعید نمکی و محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور برگزار شد که در نهایت سیدسلمان سامانی و محمدرضا نوروزی به عنوان دو گزینه این شورا جهت معرفی به رئیس جمهور انتخاب شدند.

با وجود انتخاب دو گزینه اما با گذشت حدود سه هفته هنوز نه تنها هیچ حکمی صادر نشده بلکه در رسانه ها و فضای مجازی  اخباری مبنی بر معرفی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به عنوان سرپرست جمعیت هلال احمر مطرح شده است.

در واکنش به این اخبار بود که استاندار خوزستان گفت«در جریان اخبار حکم سرپرستی ام برای سازمان هلال احمر هستم و اگر بگویم نه، دروغ است اما درباره اینکه چه زمانی حکم صادر می‌شود، اطلاعی ندارم و باید از مسئولین مربوطه پرسیده شود».

البته دیوان محاسبات بعد از مطرح شدن نام استاندار خوزستان به عنوان سرپرست جمعیت هلال احمر، آن را غیرقانونی اعلام کرد. فیاض شجاعی در این باره اعلام کرد: براساس اصل 135 قانون اساسی تعیین سرپرست از سوی رییس جمهور محدود به وزارتخانه‌هاست، علاوه بر این جمعیت هلال‌احمر از قانون مدیریت خدمات کشوری هم مستثنی است و براساس این قانون هم نمی‌توان برای آن سرپرست تعیین کرد، بنابراین انتخاب سرپرست برای جمعیت هلال‌احمر وجاهت قانونی ندارد.

از طرف دیگر هادی پژوهش جهرمی، عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر  نیز 28 آذرماه در گفت‌وگو با ایلنا درباره شایعه انتخاب شریعتی گفته بود: من درباره چنین شایعاتی اطلاع ندارم.انتخاب رییس جمعیت هلال احمر باید از طریق شورای عالی انجام شود و نمی‌توانند این شورا را در انتخاب رییس جمعیت نادیده بگیرند.

پژوهش جهرمی در ادامه عنوان می کند اگر قرار بر رعایت قانون باشد باید از دو گزینه مطرح شده توسط شورای عالی جمعیت هلال احمر به رئیس جمهور، یک نفر انتخاب شود.

اشاره پژوهش جهرمی به جزء 5 بند ب ماده 10 قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر است که به « معرفی دو نفر مدیر مدبر شایسته از افراد واجد شرایط به رییس جمهور جهت انتخاب یکی از آنها به عنوان رییس جمعیت به مدت چهار سال» اشاره دارد.

مسئله دیگر این است که درباره عملکرد استاندار خوزستان در جریان سیل سال گذشته و رفتارش با مردم و اخیراً درباره بارندگی های اهواز و بحران فاضلاب سوالات و انتقادات فراوانی مطرح شده است. 

به نظر می رسد با توجه به توضیحاتی که داده شد ضرورت دارد دستگاه های نظارتی جهت رعایت اساسنامه جمعیت هلال احمر و جلوگیری از اتفاقات تلخی که در گذشته رخ داده ورود کنند تا در آینده اتفاقات تلخ تر بوجود نیاید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۶۴۶۲۰۰۰:۱۰:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
شریعتمداری گزینه مناسبی برای هلال احمر نیست. تو 20 سانتیمتر آب راه میرفت محافظ دستش رو گرفته بود نیفته! فردا روز برای بازدید تو مناطق زلزله زده و ... باید لابد بذارن روی سرشون!!!
حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۲۶۴۶۲۶۰۰:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
مجازات تخلف و فساد در این سازمان ها که هدف و انگیزه ان کمک به مردم گرفتار می باشد باید ده ها برابر مجازات تخلف و فساد در سازمان های معمولی باشد
على اصقر۱۲۶۴۶۲۷۰۰:۲۲:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
جرا وزير، داماد خواهرش را سخنگو كرده است؟
محمد قاسمی۱۲۶۴۶۳۴۰۰:۲۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
گریه کن به حال مملکتی که برای انتخاب رئیس هلال احمر به چالش برمی خوره
ناشناس۱۲۶۴۶۵۲۰۰:۵۱:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
امان از اين همه سوء مديريت و احياناً اختلاس !!! ... امان امان .... امان اماااان !!! اماااااان امااااااااااان !!!
الله داد۱۲۶۴۷۶۵۰۷:۵۸:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
بنظر می رسد بازی هلال احمر را کسانی راه انداخته اند که دوباره آنرا در دست گرفته و به سرنوشت سا ل های دور ببرند و آنرا از سرنوشت و ماموریت اصلی خود دور کنند.
ناشناس۱۲۶۴۸۱۸۰۸:۵۸:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
اخباری مبنی بر معرفی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به عنوان سرپرست جمعیت هلال احمر مطرح شده است. الفاتحه همان بلایی که بر سر خوزستان آورد بر حلال احمر هم نازل و نابود خواهد شد.

پربحث‌های دیروز

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 4. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 5. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 6. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 7. فقط یک معجزه می‌توانست «پایتخت» را جمع کند!

 8. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 9. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 10. زالی؛ هشدار می دهم وضع تهران به لحاظ کنترل کرونا مطلوب نیست

 11. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 12. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 13. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 14. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 15. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 16. موسوی: همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده‌ایم

 17. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 18. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 19. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 20. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 21. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 22. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

 23. همه‌چیز درباره غسل و کفن اموات فوت‌شده بر اثر کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

  2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  3. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  4. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

  5. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

  6. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

  7. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

  8. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

  9. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

  10. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

  11. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

  12. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

  13. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

  14. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

  15. نگاه مادی به جان انسان

  16. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

  17. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

  18. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

  19. عبرتهای کرونا

  20. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

  21. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

  22. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

  23. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

  24. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

  25. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

  آخرین عناوین