رئیس ستاد انتخابات کشور: ملاک عمل هیات‌های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است

گروه انتخابات ۹۸ الف،   3981007132

رئیس ستاد انتخابات کشور با دفاع از عملکرد هیات‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها تاکید کرد: ملاک عمل هیات های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است نه جریان های سیاسی داوطلبان.

رئیس ستاد انتخابات کشور: ملاک عمل هیات‌های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است

به گزارش ایسنا، جمال عرف در نشست خبری امروز (شنبه) خود با بیان اینکه تفاسیر متفاوتی از عملکرد هیات های اجرایی توسط جریان های سیاسی مطرح شد، اظهار کرد: هیات های اجرایی از سویی متهم شدند به تایید صلاحیت فله ای داوطلبان انتخابات. در مقابل عده ای هم هیات های اجرایی را متهم کردند که نگاه سیاسی داشت و بخشی از داوطلبان یک جریان را ردصلاحیت کردند که هر دو دیدگاه اشتباه و غیرکارشناسی است. هیات های اجرایی شخصیت حقوقی مستقل دارند  و معتمدین توسط فرماندار با حضور دادستان و رئیس سازمان تبت احوال انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: هیات های اجرایی ده روز فرصت داشتند تا شرایط بیش از پانزده هزار داوطلب را بررسی کنند. در این مدت بیش از ۶۰هزار استعلام انجام شد. ملاک عمل هیات های اجرایی مر قانون انتخابات مجلس است نه جریان های سیاسی داوطلبان. افرادی که محکومیت قطعی داشتند، مدارک تحصیلی آنها نقص داشت یا برخی مقامات استعفا نداده بودند که صلاحیت آنها تایید نشد. ۱۳هزار و۸۴۹ نفر تایید و هزار و۳۳۶نفر تایید صلاحیت نشدند.

معاون سیاسی وزارت کشور همچنین با بیان اینکه قانون مهلتی برای تجدیدنظر هیات های اجرایی در نظر نگرفته است، تصریح کرد: می توان در قانون فرصتی برای تجدیدنظر هیات های اجرایی هم در نظر گرفت. در حال حاضر همه افرادی که تایید صلاحیت نشده اند، می توانند به هیات های نظارت شکایت کنند.

وی ادامه داد: هیات های اجرایی مستقل و از بین معتمدین هستند و زمانی که هیات های اجرایی کار خود را شروع می‌کنند، تمامی فرآیند انتخابات با آنها است. اعضای این هیات ها ۸ نفر بوده و دارای ۵ عضو علی البدل هستند. فرماندار، رییس ثبت احوال، دادستان هم عضو آن هستند که جمعا ۱۱ نفر می شوند.

عرف ادامه داد: در سراسر کشور هیات های اجرایی ۱۱۲۳ هستند که ۲۰۸ هیات های اصلی و مابقی هیات های فرعی هستند. اگر آن ۱۱ نفر  ضرب‌ در ۱۱۲۳ شود، تعداد ۱۴۶۰۰ نفر در هیات های اجرایی مسولیت دارند که ۸۹۸۴ نفر از معتمدین محلی هستند.

رییس ستاد انتخابات کشور در مورد نوع حضور معتمدین محلی در هیات های اجرایی خاطر نشان کرد: ۲۸ درصد کارمند، ۲۱ درصد بازنشستگان، ۱۶ درصد فرهنگی، ۷ درصد کشاورز، ۵ درصد روحانی، ۱ استاد دانشگاه، ۱ درصد پزشک و ۲۱ درصد سایر مشاغل (آزاد) هستند.

 عرف اضافه کرد: خودم ۲۵ استاندار را صدا کردم و در مورد موارد مختلف با آنها صحبت کردم که اکثرا از عملکرد هیات های اجرایی رضایت داشتند.

معاون سیاسی وزارت کشور همچنین گفت: ما طبق قانون احزاب، فقط جبهه و حزب را می شناسیم. در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۹۸، شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تغییر نام داد. ۸ جبهه و ۱۱۶ حزب می توانند طبق قانون فعالیت‌های سیاسی  و انتخاباتی داشته باشند.

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا دادستان در ترکیب هیات اجرای حضور دارد اظهار کرد: ما مجری قانون انتخاباتی هستیم که در تاریخ سوم خرداد ۹۵ به آن اصلاحیه وارد شده و دادستان عضو حقوقی هیات‌های اجرایی شده است. بنابراین اگر ایرادی باشد این ایراد به وزارت کشور وارد نیست زیرا این قانون در مجلس نهم تصویب شده است ما هم مجری قانون هستیم. و کسانی که به ما ایراد می‌گیرند یا به قانون اشراف ندارند یا می‌خواهند فرافکنی کرده یا فرار به جلو کنند.همه اعضای هیات‌های اجرای از جمله فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال یک رای دارند و ملاک کار هم قانون است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا به برخی داوطلبان رد صلاحیت شده، مراتب رد صلاحیت اعلام نشده است تصریح کرد: طبق قانون فرمانداران و بخشداران موظف بودند ظرف یک روز مراتب رد صلاحیت را به داوطلبان اعلام کنند. اگر به داوطلب رد صلاحیت شده‌ای مراتب رد صلاحیت اعلام نشده است به ما  اعلام کند.

وی با اشاره به این که وظیفه هیات‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها به پایان رسیده است، گفت: اما اگر کسی مثل فعال سیاسی به ما مراجعه کند و بگوید مدارک کافی برای تایید صلاحیت خود دارد ما به او کمک می‌کنیم تا مدارک خود را به هیات‌های نظارت اعلام کند. ما دغدغه‌ها را منتقل می‌کنیم اما هیات اجرایی دیگر وظیفه بررسی صلاحیت‌ها را ندارد و این هیات‌های نظارت هستند که ادامه بررسی‌ صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند.

رئیس ستاد انتخابات  کشور در پاسخ به این سوال که آیا افراد حقیقی می‌توانند ائتلاف تشکیل دهند تصریح کرد: قانون فقط به احزاب شناسنامه دار اجازه تشکیل جبهه یا ائتلاف می‌دهد و افراد حقیقی نمی‌توانند جبهه ایجاد کنند.

عرف درباره آخرین وضعیت  برگزاری انتخابات الکترونیکی نیز خاطر نشان کرد: احراز هویت الکترونیکی است اما هنوز برای صندوق‌های الکترونیکی با شورای نگهبان به جمع بندی نرسیده‌ایم اما آمادگی داریم که از این صندوق‌ها استفاده کنیم و پیشنهاد هم داده‌ایم در حوزه‌های تک نمایندگی یعنی در ۱۷۴ حوزه از این صندوق ها استفاده کنیم.

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که آخرین وضعیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای خبرگان چگونه است؟ گفت: فرمانداری ها فقط ثبت نام داوطلبان این انتخابات را انجام می‌دهند و سایر مراحل این انتخابات برعهده شورای نگهبان و هیات‌های نظارت است. وزارت کشور مسئول ثبت نام از این داوطلبان و اخذ رای است.

وی تصریح کرد: در این انتخابات ۳۰۲ مرد و یک خانم ثبت نام کردند که تحصیلات ۲۹۴ حوزوی، سه نفر کارشناسی ارشد، ۴ نفر کارشناسی، یک نفر دکترا و یک نفر دیپلم است. ۳۷ درصد از داوطلبان زیر ۴۰ سال، ۳۳ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال، ۳۲ درصد بین ۵۰ تا ۶۰ سال و ۸ نفر هم بیش از ۶۰ سال سن دارند.

معاون سیاسی وزیر کشور در پایان در پاسخ به سوالی در مورد انتخاب ۹ منطقه در تهران برای برگزاری تجمع تصریح کرد: مصوبه هیات وزیران در این زمینه با شکایت افرادی توسط دیوان عدالت اداری ابطال شد. اما امیدواریم تصمیم جدید ما مثل مصوبه هیات وزیران نشود البته برگزاری تجمع در مکان مسقف به مجوز نیازی ندارد و فقط لازم است اطلاع داده شود. ما معتقدیم اعتراض در یک جامعه زنده و پویا وجود دارد و ما باید زمینه آن را فراهم کنیم.وقتی مکانی برای تعیین اعتراض مشخص شود همه از جمله برگزارکنندگان و عوامل امنیتی وظایف خود را می‌دانند و مثل حوادث آبان دیگر عده‌ای نمی‌توانند از اعتراض مردم سواستفاده کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

آخرین عناوین