مرگ سالانه ۳۱۳هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر

گروه اجتماعی الف،   3981007082

وزیر بهداشت از مرگ سالانه ۳۱۳ هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر خبر داد و بر لزوم توجه به بیماری‌های غیرواگیر در جهت کاهش و کنترل بروز آنها در کشور تاکید کرد.

مرگ سالانه ۳۱۳هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در آیین تقدیر از دست اندرکاران بسیج ملی فشار خون، ضمن تشکر از همه افراد و سازمان هایی که برای اجرای این کمپین کمک کردند، با اشاره به خاطراتی از خودش در معاونت بهداشتی ۳۰ سال گذشته، گفت: ۳۰ سال پیش بود که یک جوان پرشور و عاشق خدمت به مردم را از کویر کاشان به هبوط تهران تبعید کردند. این جوان در تهران در یک بروکراسی بسیار در هم‌تنیده شروع به همکاری کرد. به تدریج دلش را به یارانی که بسیاری از آنها امروز در بین ما نیستند، گرم کرد. در آن زمان با کوله باری از بیماری های واگیردار مواجه بودیم. اولین روزها در وزارت بهداشت فقط با ۵۰ مورد وبا در شهر قم و موج سنگینی از مالاریا در جنوب شرق کشور مانند جنوب کرمان، استان خوزستان و... مواجه بودیم. این بار سنگین ما را وامیداشت تا به مبارزه با بیماری‌های واگیردار مهم مانند سرخک، فلج اطفال و کزاز و... بپردازیم. بر همین اساس طرح ضربتی مقابله با مالاریا را هم اجرایی کردیم؛ چراکه به شدت با مالاریا به ویژه از نوع مقاوم به درمان مواجه بودیم.

وی با بیان اینکه در این زمان بیماری‌های واگیر در کشور ما شکست سنگینی خوردند، افزود: در همان زمان فکر کردیم تا چه زمانی قرار است به بیماری های واگیر بپردازیم و چه زمانی به بیماری‌های غیرواگیر خواهیم پرداخت؛ چرا که یکی از مشکلاتی که کشورهای مختلف بعد از درآمدن از چاله بیماری های واگیر دچار آن می‌شودن، افتادن به چاه عمیق بیماری های غیرواگیر است. در همان ۳۰ سال پیش با این دورنگری، اداره کل بیماری های غیرواگیر را ایجاد کردیم؛ چرا که با روزمرگی نمی توان مملکت را اداره کرد.

نمکی ادامه داد: بر همین اساس در این اداره کل با ۴ بیماری مهم پرفشاری خون، دیابت، حوادث جاده‌ای و بهداشت روان کار را شروع کردیم و یک روانپزشک را بر ریاست این اداره گذاشتیم؛ چرا که سلامت روان برایمان به عنوان یکی از گرفتاری‌های پرچاله در حوزه بیماری‌های غیرواگیر بسیار پر اهمیت بود. بر همین اساس چند سال بعد این جوان نسبتا کم تجربه، بعد از حدود ۲۵ سال به سازمان برنامه بودجه آمد و با نظام بودجه ریزی و برنامه ریزی هم در کنار برادر عزیزش آقای دکتر نوبخت آشنا شد و بعد با یک نگاه برنامه ای به وزارت بهداشت آمد. یعنی یک تبعید دیگر علی رغم میل باطنی‌اش.

وزیر بهداشت با اشاره به ورودش به وزارت بهداشت، گفت: بعد از مطالعه روند بیماری‌ها و مرگ و میرها دیدیم که ۳۸۰ هزار مرگ سالانه در کشور داریم که  ۳۱۳ هزار مورد به دلیل بیماری های غیرواگیرند و در بین آن‌ها حدود ۱۰۰ هزار مرگ به دلیل پرفشاری خون به عنوان قاتل خاموش هستند. به همین دلیل ما با دوستان اولویت‌های جدید را برنامه ریزی کردیم.

نمکی تاکید کرد: ما تا چه زمان می خواهیم تخت بیمارستانی و تخت مراقبت های ویژه اضافه کنیم؟. گرچه باتلاق گرفتاری مردم در کمبود تخت های بیمارستانی در مناطق کمتر برخوردار باید مورد توجه باشد. شاید خبر نداشته باشید که در حاشیه تهران جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفری یک تخت بیمارستانی نداشتند و این باید اولویتمان باشد. اما اگر ۳۰ سال گذشته را مرور کنیم می‌بینیم که تعداد تخت های دیالیز ۵ تا ۱۰ برابر به دلیل نارسایی کلیوی ناشی از دیابت و فشار خون افزایش پیدا کرده است و همچنان درخواست تخت داریم.

نمکی افزود: بر همین اساس ضمن توسعه زیرساخت های مورد نیاز نقاط کمتر برخوردار، روند بیماری زایی و عوارض ناشی از بیماری های غیر واگیر را کاهش دهیم. در این زمینه فشارخون را انتخاب کردیم؛ چرا که مرگ و میر بالایی منتسب به فشار خون داریم؛ به طوری که ۴۰ درصد مبتلایان فشارخون از بیماری خود آگاهی نداشتند و آنهایی هم که‌ می‌دانستند، حداکثر ۴۰ درصدشان درست دارو مصرف می‌کردند و ۶۰ درصد  مبتلایان یا دارو نمی‌خوردند یا درست دارو مصرف نمی‌کردند که این زنگ خطر بزرگ برای سیاستگذاران نظام سلامت بود.

وزیر بهداشت گفت: برآوردمان این بود که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله که بالغ بر ۴۰ میلیون نفر بودند را غربالگری کنیم که دستاورد عظیم ما غربالگری ۳۰ میلیون نفر در بسیج ملی کنترل فشار خون بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: این طرح بزرگ چند پیام داشت؛ در روزهای اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در جنوب کرمان دیدم که مردم برای شرکت در بسیج ملی فشار خون صف کشیده‌اند و آنجا بود که دریافتم چه مردمان خوب و بی‌نظیری داریم که در شرایط سخت و نفس گیر اقتصادی در فقیرترین نقاط مملکت به قدری به نظام سلامت اعتماد دارند که به پیام مسئولان سلامت گوش می کنند و برخی چه بدبخت هستند که این سرمایه ملی را فدای لیسیدن ته تغار شکسته خزانه بیت‌المال می‌کنند و به همین راحتی اعتماد عظیم ملی را از دست می‌دهند. در عین حال متوجه شدم که چه همکاران نازنینی دارم. باید به عنوان وزیر بهداشت زانو بزنم و دست همه دست اندرکاران در این طرح را ببوسم که در شرایط سخت اقتصادی که پرستار، پزشک، کادر بهداشتی، درمانی، خدماتی و دانشجویان که ماه‌ها حقوق خود را نگرفته بودند، عاشقانه کار کردند.

نمکی ادامه داد: همچنین متوجه شدیم که همت بزرگی در جلب مشارکت‌های بین بخشی داریم و توانمندی‌های بیرون از حوزه سلامت می تواند به کمک ما آید. در عین حال باید توجه کرد که ۵۶ درصد افراد شرکت کننده در این طرح، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند و این نشان می‌دهد که زیرساخت شبکه بهداشتی چقدر ارزشمند است و باید به تقویت آن بپردازیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید برنامه ریزی کنیم که چه کنیم تا این حرکت بین بخشی و بزرگ ملی را استمرار بخشیم. اولین گام استمرار است و دوم اینکه از آموزش مردم غفلت نکنیم. باید بسته های مختلف آموزشی را آماده کنیم و این حرکت را ادامه دهیم. بحث استمرار خدمت رسانی به مردم را هم باید شاهد باشیم و هیچ کس نباید گرفتار سردرگمی در نظام ارایه خدمات باشد.

وی ادامه داد: همچنین اجرای کامل پرونده الکترونیک سلامت به عنوان یکی از ریل‌های اصلی در حوزه خدمت رسانی باید با قدرت ادامه یابد و باید به قدرتمندی آن ایمان داشته باشیم. باید توجه کرد که در حوزه پرونده الکترونیک سلامت با آموزش از راه دور و با لینک کردن پرونده الکترونیک به موبایل افراد، زحمت مردم را برای رفت و آمدها کم کنیم. پس از بسیج ملی فشارخون ما طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را اجرایی کردیم که فکر می‌کنم از زیباترین کارهای حوزه سلامت خواهد شد و به گفته دبیر کل سازمان جهانی بهداشت یکی از الگوی جهانی خواهد شد. در عین حال درصدد هستیم که بسیج ملی  دیابت و بقیه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر را با کمک ۲۰ میلیون سفیر سلامت در دل خانواده‌ها پیش بریم تا حوزه سلامت اجتماعی و مردم محور شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را در ۳ استان از یک ماه پیش به صورت پایلوت آغاز کردیم، گفت: قرار است این سه پایلوت را در اسفند ماه مرور کنیم و در سال ۱۳۹۹ هر خانه یک پایگاه سلامت را به عنوان بستر رویش همه خدمات نظام سلامت و از همه مهم‌تر در جامعه محور کردن و آموزش علوم پزشکی کشور به کار گیریم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 3. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 4. نیروگاه هسته‌ای امارات

 5. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 13. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 14. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 15. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 18. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 19. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 20. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 21. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 22. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 23. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 24. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  6. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

  7. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

  8. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  9. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  10. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

  11. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

  12. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

  13. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  14. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  15. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

  16. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

  17. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

  آخرین عناوین