۳ راهکار عملیاتی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی

گروه اقتصادی الف،   3981004043

با تمرکز بر ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، صادرات مواد پتروشیمی و استفاده از توان صادراتی معادن می‌توان کاهش درآمدهای نفتی کشور را جبران و مشکل کسری بودجه دولت را هم حل کرد.

۳ راهکار عملیاتی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی

تسنیم نوشت: بحث‌ها درباره رقم فروش پیش‌بینی‌شده نفت خام در بودجه سال آینده بالا گرفته و مجلس شورای اسلامی و کارشناسان ارقام ذکرشده توسط دولت را که فروش بالاتر از 1 میلیون بشکه در روز را ذکر کرده است، شدنی نمی‌دانند. گزاره "امیدآفرینی برای مردم" که توسط مقام‌های دولتی ذکر شده نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند، زیرا اقتصاد را در نهایت باید با درآمدهای واقعی اداره کرد و اداره کشور با کلمات امکان‌پذیر نیست.

واقعیت تحریم و این‌که باید با آن زندگی کرد؛ راهکارهای اساسی برای بی‌اثر کردن آن اندیشید؛ ما را به این مطلب می‌رسد که باید درآمدهای جایگزین برای دلارهای نفتی یافت و آنها را بر جای درآمدهای نفتی نشاند که دولت کنونی نشان داده است از عهده این کار برنمی‌آید و سیاستگذاری‌های آن بیش از آنکه راهگشا باشد، باعث تشدید مشکل می‌شود، پس راهکار  عملیاتی و واقعی چیست؟

پتروشیمی

محصولات پتروشیمی عمدتاً از گاز تولید می‌شود که ایران در آن یکی از برترین‌ها است. بازار بسیار گسترده جهانی برای محصولات پتروشیمی فروش آن را تضمین می‌کند و حتی در دور اول تحریم‌ها؛ با فشار آلمان؛ پتروشیمی ایران وارد دایره تحریم نشد. بازار این محصول به‌گونه‌ای است که خریداران؛ پیش‌پرداخت‌های طولانی‌مدت برای محصولات موردنیاز پرداخت می‌کنند و می‌توان گفت که تقریباً تحریم‌ناپذیر است.

با این توضیحات، اگر به این واقعیت توجه کنیم که سیاست ایران از سال 1370 استفاده از گاز برای سوزاندن در منازل و تعطیل کردن پروژه‌های استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است، درمی‌یابیم که با یک خطای راهبردی روبه‌رو هستیم که عملاً منابع کشور را دور ریخته و با شعار بی‌محتوای "تا 500 سال گاز داریم" تصمیم به آتش زدن دسته‌جمعی منابع باارزش خود گرفته‌ایم. البته مردم سیاستگذاری نکرده‌اند و باید کسانی که این سیاست را پایه‌ریزی کرده و ادامه داده‌اند پاسخگوی تصمیم ویرانگر خود باشند. این‌که "چرا از شبکه برق سراسری کشور برای رساندن انرژی پاک استفاده نشده و میلیاردها دلار خرج لوله‌گذاری برای انتقال گاز باارزش به منازل برای آتش زدن شود؟"، سؤالی است باید سریعاً پاسخ داده شود تا مردم بتوانند کفایت مدیران اقتصادی کشور را ارزیابی کنند.

عمده دستگاه‌های پتروشیمی‌های کشور مستهلک بوده و عمدتاً با 20 درصد ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند و به‌ندرت تلاشی برای نوسازی آنها انجام شده است. در صورتی که دولت سیاست خود را بر تقویت این بخش و شفاف‌سازی سازوکارهای آن قرار دهد، می‌توان درآمدهایی بیشتر از صادرات نفت خام داشت و خلأ درآمدهای ارزی ناشی از تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

مواد معدنی

ایران یکی از کشورهای غنی از نظر مواد معدنی است که صادراتی اندک هم به بازارهای جهانی دارد. خداداد غریب‌پور معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در اجلاس سالانه نظام مهندسی معادن ایران در محمودآباد، گفت: سال قبل 50 میلیون تن ماده معدنی از مجموع 461 میلیون تن استخراج صادر شده و ارزش صادرات به‌ازای هر تن 160 دلار است و در مجموع بیش از 9 میلیارد دلار صادرات داشته است.

این رقم صادراتی طبیعتاً مستقیماً به دولت نمی‌رسد و حاصل صادرات بخش‌های دولتی و غیردولتی بوده است. هر تن 160 دلار هم عدد مناسبی نیست و نشان می‌دهد که ارزش افزوده کافی برای محصولات معدنی به‌دست نیامده است، با این حال چرخه تولید محصولات معدنی درآمد مالیاتی برای دولت ایجاد می‌کند و در بخش حضور مستقیم هم درآمد آن به شرکت‌های دولتی می‌رسد که سال‌هاست به‌صورت تاریکخانه اداره می‌شوند و مجلس هم اهمیتی به این وضعیت غیرشفاف نمی‌دهد. مشکل پتروشیمی‌ها و دستگاه‌های فرسوده‌شان در بخش معدن هم وجود دارد و دولت؛ خود به عامل تحدیدکننده معادن تبدیل شده است.

معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با وضع دفعتاً و غیرکارشناسی عوارض صادراتی بر کنسانتره سرب و روی و کنسانتره مس که تولید آنها مازاد بر مصرف داخل است، عملاً این منابع درآمدی را هدف قرار داده است. تعرفه‌های 20 و 10 درصدی بر مواد اشاره‌شده، باعث غیراقتصادی شدن بخشی از صادرات آنها شده و ورودی ارزی کشور را کاهش داده و در صورت تداوم این وضعیت؛ باعث گسیخته شدن شبکه مشتریان خارجی کشور و مراجعه آنها به بازارهای موازی می‌شود که معنایی جز غیرقابل جبران شدن اثرات تصمیم‌های اتخاذشده در میان‌مدت ندارد. این‌که حتی وزارت صمت به خود زحمت توجه به گزاره‌هایی مانند:

 • تمامی صادرکنندگان کنسانتره سرب و روی و کنسانتره مس که تعهدات ارزی خود را در بازه زمانی مشخص‌شده در سامانه نیما انجام داده‌اند معاف از عوارض صادراتی شوند.
 • تمامی صادرکنندگان کنسانتره سرب و روی و کنسانتره مس که تعهدات ارزی خود را در بازه زمانی مشخص‌شده در سامانه نیما انجام نداده‌اند مشمول پرداخت 20٪؜ (میانگین اختلاف ارز آزاد و نیما) عوارض گمرکی شوند.
 • صادرکنندگانی که نتوانسته‌اند به هر دلیلی در بازه زمانی مشخص‌شده تعهدات خود را انجام دهند در صورت صادرات و پرداخت 20٪؜ عوارض گمرکی یک ماه فرصت دارند نسبت به انجام تعهدات قبلی خود اقدام و در غیراین‌صورت مشمول بازگشت جریمه 20٪؜ شوند.

و... نداده است و مستقیم به‌سراغ وضع عوارض بدون توجه به زمان موردنیاز برای تکمیل پروژه‌های زنجیره ارزش؛ شده است، نشان می‌دهد که مدیریت حاکم بر بخش معدنی کشور به‌جای تقلیل اثرات کاهش درآمدهای ارزی نفتی کشور؛ درحال تکمیل و تشدید آن است.

همسایگان

اقتصاد منطقه خاورمیانه بازار گسترده‌ای است که می‌تواند بیش از 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برای ایران ایجاد کند. این بازار بالقوه کنار ظرفیت‌های خالی‌مانده صنایع داخلی به‌دلیل رکود اقتصادی بی‌سابقه کنونی؛ باعث ایجاد پیوندهای قوی منطقه‌ای شده و به‌راحتی کسری درآمدهای ارزی کشور را جبران کرده و با افزایش توان مالیات‌دهی صنایع داخلی، درآمدهای دولت را هم افزایش می‌دهد و از نیاز آن به صادرات نفت خام می‌کاهد.

هرج‌ومرج در زنجیره صادرات مانند صدور رگباری بخشنامه‌های تجاری، عدم انعقاد پیمان‌های دوجانبه پولی با کشورهای همسو، مشکلات گسترده در حمل‌ونقل و عدم قانون‌گذاری صادرات‌گرا نشان می‌دهد که دولت در بخش توجه به اقتصادهای منطقه هم مانند معادن و پتروشیمی‌ها؛ ضدصادراتی عمل کرده و اراده‌ای برای افزایش درآمدهای ارزی جایگزین درآمدهای کاهش‌یافته حاصل از نفت‌خام‌فروشی ندارد.

این 3 گزاره می‌تواند باعث حل مشکلات ارزی کشور شده و مشکلات بودجه‌ای را هم حل‌وفصل کند، اما دولت به این سه بخش بی‌توجه بوده و مشکل بودجه را هم با:

 • جارو کردن منابع صندوق توسعه ملی
 • فروش اوراق بیش از 80 هزار میلیارد تومان و بدهکار کردن دولت بعد تا 5 سال
 • حراج 50 هزار میلیارد تومانی دارایی‌های دولت (با روش خصوصی‌سازی!)

حل می‌کند، یعنی اینکه کارهای درست با سنگ‌اندازی‌های مختلف؛ تعطیل و کارهای غلط با قدرت در حال انجام است. تداوم اعمال معکوس دولت اعتدال در سال 1399 اقتصاد را به لبه پرتگاه می‌برد و نفس به‌شماره‌افتاده اقتصاد ایران را خواهد گرفت. اگر مجلس دهم در ماه‌های پایانی می‌خواهد حسن ختامی بر چهار سال ناکارآمدی خود داشته باشد، بهتر است لایحه بودجه را رد، و وزارتخانه‌ها را مجبور به پاسخگویی کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 7. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 8. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 9. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 10. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 11. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 12. عبرتهای کرونا

 13. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 14. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 15. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 16. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 17. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 18. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 19. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 20. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 6. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 19. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 20. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 21. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 22. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 23. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 24. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 25. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

  2. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

  3. پرداخت حقوق کارکنان مشروط شد / اجباری شدن ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران

  4. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

  5. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  6. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

  7. جزئیات طرح خریدهای اعتباری/ خانوار یکنفره ۱میلیون مابقی ۲میلیون

  8. پاسخ همتی به شبهه دشمنان نظام: دنبال برداشته شدن محدودیتهای ارزی هستیم

  9. قیمت سکه رکورد شکست

  10. ۷۰ خان گمرک چیست؟/ نگاهی به تشریفات گمرکی بعد از نقد جدی رییس جمهور به روند ترخیص کالا

  11. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

  12. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

  13. توضیحات شرکت توسکا درباره نحوه همکاری با صدا و سیما

  14. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

  15. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

  16. اطلاعیه همراه اول درباره فعالیت‌های شرکت توسکا

  17. چند واحد مسکونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟/ تب‌وتاب قیمت مسکن

  18. قیمت مسکن در تهران چقدر افزایش یافت؟

  19. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

  20. سرپیچی برخی بانک ها از مصوبه امهال سه ماهه اقساط تسهیلات

  21. قیمت روز ۲۰ محصول پر تقاضا در میادین میوه و تره بار

  22. دژپسند: اقتصاد کشور رو به بهبود است ولی به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  آخرین عناوین