ولایتی: به انتخاب مردم عراق و لبنان احترام می‌گذاریم/جنایات صهیونیست‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند

گروه جهان الف،   3981003182

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل ضمن تکذیب هرگونه رابطه ایران و آمریکا گفت که کشور بزرگی مانند ایران هرگز در برابر تحریم‌های آمریکا تسلیم نخواهد شد.

ولایتی: به انتخاب مردم عراق و لبنان احترام می‌گذاریم/جنایات صهیونیست‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند

به گزارش فارس، «علی اکبر ولایتی» مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل در گفت‌گو با شبکه خبری روسیاالیوم  به سوالات مختلف در خصوص روابط دوجانبه روسیه و ایران و مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی پاسخ داد.

ولایتی در ابتدای این گفت‌وگو که مشروح آن سه‌شنبه شب منتشر شده است،  داشتن هرگونه ارتباط ایران و آمریکا را تکذیب کرد و گفت: که در حال حاضر، هیچگونه ارتباطی بین این دو کشور وجود ندارد و امکان ندارد که کشور بزرگ و قوی مانند ایران در برابر تحریم‌های آمریکا تسلیم شود.

وی در خصوص سوال مرتبط با شایعاتی مبنی بر روابط پشت پرده ایران و آمریکا تصریح کرد: این‌ها همه شایعه است و هیچ رابطه‌ای بین ایران و آمریکا وجود ندارد و آمریکا از زمانیکه به صورت یک جانبه از برجام خارج شده، عملا توافق هسته‌ای گروه 5+1 با ایران را نقض کرده است و در صورتی که آمریکایی‌ها به این جمع بازگردند، در همان چارچوب به صورت اجتماع و تحت پوشش برجام می‌توان پیگیری کرد. به آژانس انرژی اتمی هم توصیه می‌کنیم تحت تاثیر تبلیغات و شایعات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها قرار نگیرند.

ولایتی با اشاره به اینکه ایران در تمام 40 سال گذشته انواع تحریم‌ها را از سوی آمریکایی‌ها تجربه کرده، گفت: ما می‌دانیم که با وجود 15 کشور همسایه و چند هزار کیلومتر مرز دریایی و خشکی چگونه باید اقدام کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در ارتباط با اقدام اروپایی‌ها در خصوص برجام گفت: اینستکس جزء وعده‌ای روی کاغذ نبوده و هیچ وقت جنبه عملی به خود نگرفته و اروپایی‌ها هیچ اقدامی به غیر از ابراز همدردی نکرده‌اند.

 ولایتی تاکید کرد که آلمان، فرانسه و انگلیس در مورد مسایل هسته‌ای تابع آمریکا هستند و این در شأن اروپا نیست که این چنین از سیاست‌های تحمیلی و دیکته شده آمریکا تبعیت بکند. اروپایی‌ها حتما شکست خواهند خورد و اگر بخواهند در منطقه نفوذ و رابطه‌ای داشته باشند حتما باید سیاست مستقلی را دنبال بکنند و بنابراین اگر آنها به برجام عمل نکنند ما هم دلیلی ندارد که به برجام متعهد بمانیم.

وی درباره رویدادهای لبنان عنوان کرد: «مردم لبنان مردمی روشن، با تدبیر و فهیم هستند و خیلی زود راه حل برای مشکلات پیدا می‌کنند و در مقابل تحریکاتی که از سوی دشمنان صورت گرفت پیروز می‌شوند. آنها نخست‌وزیر جدید را انتخاب کردند و بی تردید لبنان کار خودش را ادامه خواهد داد و ما هرچه که مردم لبنان تصمیم بگیرند احترام می گذاریم و نخست‌وزیر جدید لبنان رابطه خوبی با ارکان دولت لبنان دارد و ما با لبنان روابط نزدیک توام با احترام متقابل و بدون مداخله در امور داخلی یکدیگر داریم».

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری در پاسخ به سوالی در خصوص سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به ژاپن گفت: رابطه ایران با ژاپن یک رابطه قدیمی و همواره خوب است و دو کشور در آسیا سابقه  روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته‌اند و امیدواریم ژاپن استقلال بیشتری در مورد سیاست خارجی همانند چین و روسیه علیرغم  فشارهای آمریکا نشان بدهد. 

ولایتی در پاسخ به سوالی در خصوص استیضاح ترامپ گفت: ما تعجب می‌کنیم که مردم آمریکا چگونه این مدت فردی مانند ترامپ که نه به حرف‌هایش پاییند است و نمی‌توان پیش بینی کرد، تحمل کرده‌اند. ترامپ هیچ شانی را رعایت نمی‌کند و و البته با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در سنا شاید استیضاح به نتیجه نرسد اما همین مقدار نشان می‌دهد که غالب تفکرات آمریکایی‌ها این است که وی در شأن رییس جمهور آمریکا نیست و از وقتی که روی کار آمده بی اعتباری و بی اعتمادی نسبت به آمریکا در صحنه جهانی ایجاد کرده است.

 وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوعات مرتبط با عراق اشاره کرد و گفت: «مردم عراق از حاکمیت صدام بسیار صدمه دیدند و توانستند به آزادی دست یابند و طبیعی است که خواسته‌های به حقی هم داشته باشند و هر دولتی که سرکار بیاید باید حقوق مردم را رعایت کند و مشکلات را حل نماید. مردم عراق حق دارند که حکومت خود را تعیین کنند و هر کسی که مورد تایید مردم و مجلس عراق باشد مورد احترام ما هم هست ضمن این که دو کشور رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند ولی ما هیچ کاری در جهت این که تفکری را درآنجا ترویج دهیم نمی‌کنیم و تحرکات اخیر در عراق هیچ ارتباطی به ایران ندارد».

مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب اسلامی به کمک‌های موثر ایران در طول هشت سال بحران سوریه اشاره کرد و افزود : «ایران در کنار مردم سوریه بوده و رژیم صهیونیستی پاسخ جنایت‌هایی را که در سوریه مرتکب می‌شود، دریافت خواهد کرد. حملات جنگنده‌های اسرائیلی به سوریه بی‌پاسخ نخواهد ماند و تل آویو به خاطر این جنایت‌ها، پشیمان خواهد شد و نیرو‌های مقاومت در سوریه و لبنان با جنایت‌های آمریکا و اسرائیل مقابله خواهند کرد».

ولایتی تصریح کرد: «اسرائیل نمی‌تواند بدون آنکه پاسخی دریافت کند، به تجاوز‌های غیرقانونی‌اش در منطقه ادامه دهد. تل آویو ناتوان است و نمی‌تواند تهدیدهایش علیه ایران را عملی کند و اظهارات مقامات این رژیم، صرفاً تبلیغاتی است».

مشاور مقام معظم رهبری در مورد روابط با عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «اگر به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز و رعایت چارچوب‌ها باشند، استقبال و توصیه می‌کنیم که عربستان و یا دیگر کشورها از سرنوشت کشوهای دیگری که در منطقه رعایت این مسایل حساس را نکردند، پند بگیرند».

وی در مورد رابطه ایران  و روسیه هم گفت: «رابطه ما با روسیه استراتژیک، عمیق و رو به رشد است و این نظری است که هم مقام معظم رهبری و هم آقای پوتین دارند».

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  2. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  3. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  4. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  8. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  9. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

  11. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

  12. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

  13. بودجه معاونت برون مرزی به یک سوم کاهش پیدا کرده است/ مسئولین با شفافیت بودجه ارزی صدا و سیما را اعلام کنند

  14. نماینده مجلس: دلار ۲۰ هزار تومانی، همان گلابی‌هایی است که به مردم وعده دادید!

  15. قالیباف: مجلس اجازه نخواهد داد آژانس بدون محدودیت کاری را انجام دهد

  16. مدیری، قاسم‌خانی و رامبد دست‌به‌کار شدند

  پربحث‌های هفته

  1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  4. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

  5. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

  6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

  7. به چه قیمت؟

  8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

  9. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

  10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

  11.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  12. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

  13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  14. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  15. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

  16. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

  17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  18. سیروس گرجستانی درگذشت

  19. پایان داستان غم انگیز زم

  20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  22. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

  23. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  24. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

  25. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین