وزیر صنعت: تولید خودرو به روزانه ۴۰۰۰ دستگاه رسیده است

گروه اقتصادی الف،   3981003068

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که تولید خودرو به روزانه بیش از ۴۰۰۰ دستگاه رسیده است.

وزیر صنعت: تولید خودرو به روزانه ۴۰۰۰ دستگاه رسیده است

به گزارش ایسنا، رضا رحمانی در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان پاسخ به سوال خجسته نماینده همدان در خصوص علت عدم توجه به حل مشکل قیمت‌های کاذب در عرصه خودرو و عدم کاهش تلاطم‌های فعلی گفت: در حال حاضر وضعیت خودروسازی که پیش از این روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ خودرو تولید می‌کرد به روزانه بیش از ۴۰۰۰ دستگاه رسیده است و این رکوردی برای تولید خودرو است.

رحمانی ادامه داد: زمانی که من وزارت صنعت را تحویل گرفتم تولید خودرو در شرف تعطیلی بود و به یک سوم میزان تولید امروز رسیده بود.  همچنین اکثر تولیدات ناقصی داشت و به پارکینگ می‌رفت. همچنین بدهی خودرو سازان به ویژه دو خودرو ساز بزرگ و اصلی بسیار زیاد بود. تولید در حداقل شرایط و بدهی در حداکثر شرایط خود بود و خودرو سازان تنها ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکار بودند.

وزیر صنعت، با بیان این که در سال گذشته حدود یک میلیون دستگاه خودرو پیش فروش شده بود، یادآور شد: ۲۴ هزار میلیارد تومان بابت پیش فروش از مردم دریافت شده بود و یک میلیون متقاضی که اکثرا مردم عادی بودند و بعضا با فروش اموالشان برای دریافت خودرو ثبت نام کرده بودند وجود داشت. در این شرایط مهمترین وظیفه وزارت صنعت، خروج خودرو سازی از وضع بحرانی و بازگردان آن به شرایط عادی و درمان آن بود که در این راستا اقداماتی در حوزه‌های مختلف انجام شد.

رحمانی با اشاره به برنامه‌ اصلاحی وزارت صنعت برای خودرو یادآور شد: ماحصل ساماندهی این صنعت رسیدن تولید روزانه به ۴ هزار دستگاه است که رکوردی در این زمینه به شمار می‌رود زیرا پیش از این تولید خودرو به هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ دستگاه در روز رسیده بود. ما اقداماتی را انجام دادیم، تعهدات به نحو محسوسی کاهش پیدا کرد و وضع تولید سر و سامان گرفت.

وزیر صنعت در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بررسی وضعیت بازار خودرو در کمیسیون اصل ۹۰ و حضور وی در این جلسات ادامه داد: ما سال گذشته تحت تاثیر یک میلیون خریدار خودرو بودیم و مشکلاتی داشتیم اما در دراز مدت راهی به جز سرمایه گذاری نداریم. بنابراین همزمان که به فکر حل بحران ها و ایفای تعهدات بودیم ساخت داخل، سرمایه گذاری و اصلاح ساختار را جدی گرفتیم.

رحمانی کاهش قیمت تمام شده خودرو را در گروی سرمایه گذاری در صنعت خودرو دانست و افزود: بیش از ۱۰ سال است سرمایه گذاری اساسی در صنعت خودرو صورت نگرفته و ما برای سرمایه‌ در گردش خودرو سازها هم دچار مشکل بودیم. و حالا در مسیر اقدامات اصلاحی هستیم.

وی با بیان این که صنعت خودرو نیازمند سالانه سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است، تاکید کرد:‌ یکی از راه حل‌هایی که ما ارائه کردیم این بود که در دنیا برخی شرکت‌های خودرو سازی روی پلت فرم مشترک کار می‌کنند مثلا دو شرکت خودرو سازی کره‌ای که سالانه ۱۰ میلیونی دستگاه تولید دارند پلت فرمشان مشترک است و این طور هزینه‌ها را سرشکن می‌کند.

رحمانی یادآور شد: ما هم تولید را جدی گرفتیم و هم انجام تعهدات، اصلاح ساختار و کارهای اساسی و واگذاری‌ها. یکی از چیزهایی که هر روز پیگیر آن هستم همین موارد است. ما تحت تاثیر فضای موجود، فضای رسانه‌ای و درخواست‌های مردمی هم هستیم. پارسال این موقع هر روز جلوی مجلس تجمعات خودرویی داشتیم که با تصمیمات درست جمع شد.

وزیر صنعت در پایان با بیان این که خودرو سازی نیازمند سالانه چهل هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش است بر ضرورت توجه به جایگاه واقعی صنعت خودرو تاکید کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 8. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 11. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 12. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 13. کرونا و اشک کباب! ...

 14. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 15. زیر پوست پایتخت...

 16. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 17. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 18. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 19. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 20. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 21. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 22. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

آخرین عناوین