لاوروف: تحریم‌های آمریکا بدون پاسخ نخواهد ماند

گروه جهان الف،   3981002052

وزیر خارجه روسیه با تأکید اینکه خط لوله "جریان شمالی-۲" به‌رغم اقدامات آمریکا راه اندازی خواهد شد و اروپایی‌ها هم به منافع اقتصادی این خط لوله آگاه هستند، یادآور شد که مسکو به تحریم‌ها به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که به منافعش آسیبی نرسد.

لاوروف: تحریم‌های آمریکا بدون پاسخ نخواهد ماند

به گزارش تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو به تحریم‌های واشنگتن پاسخ خواهد داد، ولی به گونه‌ای که به خود آسیبی نرسد.

لاوروف در برنامه سیاسی «بازی بزرگ» از شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: «ما قطعاً به تحریم‌های طرف آمریکایی پاسخ خواهیم داد، اما به گونه‌ای که به خودمان آسیبی نرسد. و مطمئناً ما این مسئله را در برقراری روابط خود در نظر خواهیم گرفت.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه وی هرگز تصور نمی کرد که سیاستمداران آمریکا به چنین تصمیماتی برسند که به سیاستمداران دیگر احترام نگذارد، ادامه داد: «درک این وضعیت برای من بسیار دشوار است، برای اینکه اکثر نمایندگان کنگره‌، اعضای مجلس نمایندگان، سناتورها، و به خصوص از حزب دموکرات را من یا مستقیماً یا بطور غیابی می‌شناسم و هرگز تصور نمی کردم که آنها چنین تصمیماتی بگیرند.»

مجلس سنای کنگره آمریکا سه شنبه گذشته لایحه بودجه دفاعی برای سال مالی 2020 را تصویب کرد که دولت ایالات متحده را موظف کرده تا تحریم‌هایی را برای دو طرح ساخت خط لوله گاز روسیه "جریان شمالی-2" و "جریان ترکیه" اعمال کند. "دونالد ترامپ" روز جمعه این سند را امضاء کرد و بدین ترتیب این قانون اجرایی شد.

به‌رغم تحریم‌های آمریکا، خط لوله "جریان شمالی-2" راه اندازی خواهد شد

سرگئی لاوروف یادآور شد که طرف اروپایی از مزایای تجاری ساخت خط لوله گاز "جریان شمالی-2" که از سوی ایالات متحده در معرض تهدید قرار گرفته، به خوبی آگاه است.

وی تاکید کرد: «به رغم همه این تهدیدها ، این خط لوله به هر حال تکمیل و بهره برداری خواهد شد. اولاً، من اطمینان دارم که اروپایی‌ها علاقه تجاری خود را درک می کنند. ثانیاً، منافع آنها از لحاظ تضمین امنیت انرژی در بلند مدت مطرح است. و سوماً ، مسلماً این برخورد ایالات متحده باعث تحقیر آنها شده است. با این وجود اظهارات شنیده شده از سوی مقامات برلین نشان می دهد که شرکای اروپایی ما هنوز احساس عزت کرده و از منافع خود دفاع می‌کنند.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «من اطمینان دارم که طرح خط لوله "جریان شمالی-2" نیز مانند خط لوله "جریان ترکیه" تحقق خواهد یافت. "جریان ترکیه"  عملاً طی همین 2 الی 3 هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد.»

کنگره آمریکا با تحریم‌ها روابط روسیه-آمریکا را "بمباران می‌کند"

لاوروف ابزار عقیده کرد: «کنگره آمریکا با تصویب تحریم‌ها در حقیقت روابط روسیه و آمریکا را "بمباران می‌کند" تا مانع از تحقق برنامه‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور و "مایکل پامپئو "وزیر امور خارجه آمریکا برای توسعه روابط تجاری با روسیه شود: در تلاش برای تجدید نظر در نتایج انتخابات و خواست مردم آمریکا، این نمایندگان کنگره آماده هر کاری هستند ، از جمله اقدامات بی پروا که به نظر من در شأن سیاستمداران جدی نیست.»

نقشه آمریکا برای استقرار موشک‌های برد متوسط در نزدیکی مرزهای روسیه

وزیر خارجه روسیه هشدار داد که ایالات متحده ممکن است موشک‌های با برد متوسط ​​و کوتاه‌تر خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر کند.

لاوروف گفت: «اوضاع کنونی ما را نگران می‌کند، برای اینکه ایالات متحده ، با خارج شدن از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط ​​و کوتاه‌تر، حتی پنهان نکرده که مدت‌هاست در حال توسعه تجهیزاتی است که در چارچوب این پیمان ممنوع بود.»

به عقیده وی ، آزمایش انجام شده در آمریکا با استفاده از چنین موشک‌هایی که به گفته آنها، برای سامانه دفاع موشکی است، اظهارات روسیه را تأیید می‌کند که چنین فناوری‌هایی دارای کاربردهای دوگانه است.

آمادگی روسیه برای گنجاندن سامانه‌های "سرمت" و "آوانگارد" در پیمان استارت-3

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در این مصاحبه همچنین تاکید کرد که این کشور آمادگی دارد تا سامانه‌های موشکی جدید "سرمت" و "آوانگارد" را در پیمان ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-3) بگنجاند.

لاوروف گفت: «ما بر این عقیده هستیم که سامانه‌های موشکی جدید "سرمت" و "آوانگارد" تحت پوشش این توافقنامه قرار می‌گیرند و آماده هستیم تا این تسلیحات را در پیمان استارت ادغام کنیم، البته مسلماً در صورتی که چنین پیمانی به موجودیت خود ادامه دهد. زمانی خواهد بود.»

به گفته وی، "آوانگارد" پیش از این به طرف آمریکایی نشان داده شده و روسیه حاضر است سامانه "سرمت" را نیز در مرحله مشخصی به آنها ارائه دهد. بقیه سیستم‌هایی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در پیام خود برای مجمع فدرال در ماه مارس  از آنها صحبت کرده ، تحت پوشش پیمان استارت-3 قرار نمی گیرد. لاوروف افزود: «ما اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم تا درباره این سامانه‌ها و همچنین درباره فناوری‌های نظامی جدید ایالات متحده مذاکرات  موازی و جداگانه‌ای انجام دهیم.»

مشکل برنامه آمریکا برای استقرار سلاح در فضا باید بررسی شود

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که مسکو اصرار دارد تا مشکلات ناشی از برنامه ایالات متحده برای استقرار تسلیحات نظامی در فضا مورد بررسی قرار بگیرد.

لاوروف توضیح داد: «ما پیمان ادامه کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-3) را تدوین کردیم. یکی از عوامل تعیین کننده در آن موافقت آمریکایی‌ها با ارتباط متقابل بین سلاح‌های راهبردی تهاجمی و دفاعی، یعنی دفاع ضد موشکی بود. ما هرگز از ضرورت بررسی همه جنبه‌های این وضعیت که بر ثبات راهبردی جهان تأثیر می‌گذارند، از جمله سلاح‌های هسته‌ای تهاجمی و سلاح‌های غیرهسته‌ای راهبردی که آمریکایی‌ها در چارچوب دکترین حملات رعدآسای جهانی، دفاع موشکی در حال توسعه آنها هستند، صرف نظر نکرده‌ایم.»

وی افزود: «بدون تردید اکنون که می‌بینیم این دفاع موشکی هیچ ارتباطی با وظیفه دفاع در برابر ایران ندارد، ولی واقعاً جهانی است ، ما اصرار داریم تا در مورد مشکلات مرتبط با برنامه‌های اعلام شده برای استقرار تسلیحات در فضا گفتگو کنیم – این مسئله‌ای است که نه تنها آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها نیز  اعلام کرده‌اند.»

وزیر خارجه روسیه گفت، اظهارات طرف آمریکایی درباره عدم تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایشات هسته‌ای، هم موجب ثبات و اعتماد به نفس نمی شود،  بنابراین به موازات تمدید پیمان استارت-3 ، لازم است تا گفتگوها بین همه نقش آفرینان کلیدی در رابطه با این مسائل شکل بگیرد.

اتحادیه اروپا باید اصولی جدید برای روابط خود با روسیه مشخص کند

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه اعلام کرد که رهبری جدید اتحادیه اروپا باید اصولی برای خط مشی جدید در رابطه با روسیه را تعیین کند.

وی گفت: «مواضع ناتو و اتحادیه اروپا در قبال روسیه از سوی یک اقلیت نسبتاً پرخاشگر، پر سروصدا ودارای تمایلات "روس هراسی" تعیین می شود. وقتی کشورهایی که ناهنجاری اوضاع بین مسکو و غرب را درک می کنند، در مذاکرات دوجانبه مرحله جدید را برای ما توضیح می دهند که یک قانون اجماع بین اروپایی‌ها وجود دارد که آنها با وجود مخالفت خود با تحریم‌های ضدروسی، مجبور به پیوستن به اجماع هستند ، من معمولاً با روشی دوستانه به همتایان خود یادآوری می شوم که "اجماع عدم وجود اعتراض است، و اگر هر دو سازمان - ناتو و اتحادیه اروپا - بر اساس قانون اجماع کار کنند ، یک اعتراض واحد برای جلوگیری از اجماع کافی خواهد بود.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «تشریفات پیچیده‌ای در اتحادیه اروپا در جریان است و بسیاری درک می کنند که چنین سیاستی در قبال روسیه نمی تواند ادامه یابد و من فکر می کنم که ترکیب جدید رهبری اتحادیه اروپا یکی از موضوعات دارای اولویت در دستورکار خود را مشخص کردن خط مشی جدید در برخورد با روسیه قرار خواهد داد.»

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 5. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 6. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 7. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 8. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 9. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 10. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 11. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 12. رییسی: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کار‌، حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد

 13. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 14. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 5. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 6. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 7. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 8. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 9. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 10. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 11. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 12. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 18. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 19. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 23. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 24. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های هفته

 1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 2. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 3. اکثر آمریکایی‌ها از نحوه پوشش رسانه ای شیوع ویروس کرونا در کشورشان ناراضی هستند

 4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

 6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 7. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

 8. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 11. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 12. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 13. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 14. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 15. تقلای آمریکا برای انتقال سفارت‌های خارجی به عین الاسد

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

 17. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 18. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

 19. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 20. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

 21. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

 22. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

 23. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 24. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

 25. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

آخرین عناوین