تاثیر انتخاب نخست‌وزیر لبنان بر پروژه‌های آمریکایی- صهیونیستی

گروه جهان الف،   3981001045

پس از انتخاب حسن دیاب به عنوان مامور تشکیل دولت جدید لبنان٬ آن هم چند ساعت قبل از رسیدن نماینده واشنگتن به بیروت، ماموریت اصلی این دیپلمات آمریکایی در لبنان تحت الشعاع قرار گرفت.

تاثیر انتخاب نخست‌وزیر لبنان بر پروژه‌های آمریکایی- صهیونیستی

به گزارش الف، پایگاه خبری المیادین در مقاله‌ای نوشت که انتخاب حسان دیاب به عنوان مامور تشکیل دولت جدید لبنان٬ دیوید هیل معاون وزیر خارجه آمریکا را مجبور به محدود کردن دیدارهای خود در رابطه با موضوع تشکیل دولت در لبنان کرد و مانع از پرداختن وی به پرونده ترسیم مرزها میان لبنان و رژیم صهیونیستی شد. دیوید هیل دیروز با چند تن از مقامات لبنانی دیدار کرد و اظهارات وی دراین دیدارها٬ از حد سخنان مکتوب قبلی آمریکا درباره عدم دخالت این کشور در انتخاب نخست‌وزیر لبنان فراتر نرفت.

المیادین نوشت که سفر هیل به لبنان از هفته قبل سرو صدای زیادی کرده بود و به ‌ویژه تعدادی از ناظران درباره ماموریت این دیپلمات آمریکایی مبنی بر تحت فشار گذاشتن لبنان برای پذیرش موضوع ترسیم مرزهای دریایی این کشور با رژیم صهیونیستی و آنچه که با نام «خط هوف»شناخته شده است، صحبت می‌کردند.

به گزارش المیادین٬ این موضوع همراه با دو اتفاق در روزهای گذشته از جمله پرواز یک هلی‌کوپتر وابسته به یونیفل (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) در نزدیکی بلوک شماره ۹ و دو روز پس از آن٬ توقف یک کشتی حفاری انگلیسی به مدت چند ساعت در منطقه همین بلوک٬ بدون مشخص شدن دلایل توقف و مقصد این کشتی؛ جالب توجه بود.

طبق اطلاعات المیادین٬ منابع تاکید کردند که انتخاب حسان دیاب برای تشکیل کابینه جدید لبنان که چند ساعت قبل از سفر دیوید هیل به بیروت انجام شد٬ اولویت‌های سفر این نماینده آمریکایی از سفرش به لبنان را تغییر داد و پرونده ترسیم مرزها و بلوک‌های نفتی در منطقه مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی همچنان در چمدان هیل باقی ماند و وی نتوانست آن را با مقامات لبنانی میان بگذارد و تنها بر تشکیل دولت و اصلاحات مناسب آن متمرکز شد.

المیادین افزود که در همین راستا دکتر امین حطیط٬ تحلیلگر مسائل سیاسی ـ نظامی لبنان در گفتگو با المیادین تاکید کرد که انتخاب دیاب موجب گیجی و تغییر برنامه‌های دیوید هیل در لبنان شد و همچنین عنوان سفر او به بیروت را نیز تحریف کرد. حطیط با اشاره به اینکه نواف سلام به عنوان نامزد انتخابی برخی از فراکسیون‌ها توسط آمریکا انتخاب شده بود٬ تصریح کرد که تلاش برای کودتای اقلیت بر اکثریت در پارلمان نتیجه نداشت.

 به نوشته این گزارش امین حطیط خاطرنشان کرد که دیدارهای هیل در بیروت٬ منحصر به موضوع تشکیل دولت و اصلاحات بود و این دیپلمات آمریکایی تنها در دیدار با نبیه‌بری رئيس پارلمان لبنان به موضوع مناقشه مرزی و بازگشت پرونده آن به «خط هوف» اشاره کوتاهی کرد.

مهندس ربیع یاغی کارشناس مسائل نفتی و مشاور سابق کمیسیون انرژی پارلمان لبنان نیز در مصاحبه‌ای با المیادین در خصوص این موضوع اظهار داشت که موضع لبنان در خصوص ترسیم مرزهای دریایی و خشکی همچنان یکی است و تغییر نمی‌کند.

یاغی در این مصاحبه در رابطه با توقف کشتی انگلیسی در نزدیکی بلوک ۹ در آب‌های منطقه‌ای لبنان گفت که صهیونیست‌ها در بررسی‌های زمین‌شناسی و نقشه‌برداری از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند. وی همچنین بر ضرورت تقویت لبنان در راستای دفاع و محافظت از خود و جلوگیری از تجاوز هرگونه کشتی با هر هویتی به مرزهای دریایی این کشور تاکید کرد.

به نوشته المیادین٬ مسئله ترسیم مرزهای دریایی و خشکی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از مدت‌ها قبل موضوع اختلاف گسترده لبنان با آمریکا بوده ‌است؛ چرا که لبنان طرح موسوم به «خط هوف» را که واسطه‌های آمریکایی در میان مذاکراتشان با مقامات لبنانی در رابطه با این پرونده٬ برای حمایت از تل آویو مطرح کرده بودند٬ نپذیرفتند. اما کارشناسان سیاسی و اقتصادی در خصوص توجه دائمی رژیم صهیونیستی به امنیت دریایی تفسیر کرده‌اند که ۹۰ درصد از واردات صهیونیست‌ها از طریق دریا صورت می‌گیرد.

المیادین خاطرنشان کرد که از سوی دیگر این کارشناسان معتقدند که این توجه صهیونیست‌ها به مرزهای دریایی با لبنان٬ در سال‌های اخیر از خلال توجه به پرونده میدان‌های نفتی خاورمیانه به اضافه ترس رژیم اشغالگر از ایجاد اختلال در توازن بازدارندگی در این عرصه به دلیل تقویت مقاومت لبنان و فلسطین٬ چند برابر شده است.

«خط هوف» چیست؟

به گزارش المیادین٬ فردریک هوف فرستاده آمریکایی به لبنان در سال ۲۰۱۲ ٬منطقه مورد مناقشه میان لبنان و رژیم صهیونیستی از مرزهای دریایی را به دو قسمت تقسیم کرد که این طرح به «خط هوف» معروف شد. این خط٬ منطقه دریایی مختص لبنان که رژیم صهیونیستی به دنبال دست اندازی به آن است را که مساحتی بالغ بر۸۶۰ کیلومتر مربع دارد، را به دو قسمت تقسیم کرد. طبق این طرح٬ ۵۰۰ کیلومتر از این منطقه به لبنان و ۳۶۰ کیلومتر به ٰرژیم صهیونیستی داده شد ؛ به این معنا که به لبنان اجازه داده شد که در ۵۵ تا ۶۰ درصد از این منطقه سرمایه‌گذاری کند و مابقی آن را تا زمان ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی به شکل رسمی٬ معلق نگه دارد.

این گزارش می افزاید که نبیه‌بری رئيس پارلمان لبنان به نمایندگی از این کشور در آن زمان پیشنهاد مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا را که برای تحمیل طرح خط هوف به لبنان سفر کرده بود را رد کرد. دولت لبنان نیز تاکید کرد که هرگز یک وجب از خاک و یا آب‌های منطقه‌ای خود را از دست نخواهد داد.

به نظر می رسد اگر حسان دیاب بتواند دولت مورد نظر خود را تشکیل دهد، برنامه‌های آمریکا بیش از پیش در این کشور تحت الشعاع قرار خواهند گرفت، لذا به نظر می رسد در روزهای آینده فشار حداکثری برای ممانعت از تشکیل دولت توسط وی را شاهد خواهیم بود. 

انتهای پیام/

 

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   18. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   19. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   20. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   21. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   22. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   23. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

   24. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

   25. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

   ابر آروان

   آخرین عناوین