دوگانه‌سازی‌های دروغین حامیان FATF تمامی ندارد

گروه سیاسی الف،   3981001037 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

جریان حامی FATF برای افزایش فشار در راستای تصویب درخواست‌های FATF دست به دوگانه‌سازی‌های دروغین FATF و معیشت زده است. در آخرین نسخه از این دوگانه‌سازی‌ها ادعا شده است در صورت اجرا نشدن درخواست های FATF، واردات اقلام غذایی و دارویی با مشکل مواجه خواهد شد.

دوگانه‌سازی‌های دروغین حامیان FATF تمامی ندارد

فارس نوشت: یکی از ترفندهای جریان حامی دولت در منحرف کردن افکار عمومی نسبت به ناکارآمدی‌ خود در حل مسائل و مشکلات کشور، مسئله‌سازی کاذب و آدرس غلط دادن است. به عنوان مثال، این جریان قبل از تصویب و اجرای برجام عنوان می‌کردند که تحریم‌ها باید برداشته شود تا آب خوردن مردم، مشکل بیکاری و تورم حل شود. یا اینکه یکی از مقامات دولتی ادعا کرده بود هر روزی که اجرای برجام به تعویق می‌افتد، 100 میلیون دلار به کشور ضرر وارد می‌شود. از دیگر اقدامات این جریان در انحراف افکار عمومی از ناکارآمدی‌ها، ایجاد دوگانه‌های دروغین در فضای رسانه‌ای است. این جریان بارها روی به دوگانه‌سازی دروغین در فضای رسانه‌ای آورد است تا مذاکره با آمریکا را تحت هر شرایطی توجیه نماید.

* FATF و دوگانه‌سازی‌های دروغین

اجرای درخواست های گروه ویژه اقدام مالی FATF نیز جز موضوعاتی است که جریان حامی دولت برای توجیه ناکارآمدی‌های خود در مقابله با تحریم‌های بانکی و مالی آمریکا، آن را مطرح می‌کند. با وجود اینکه بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قرار گرفتن ایران در لیست اقدام مقابله‌ای FATF و تعلیق آن از این لیست، تاثیری بر روی تجارت خارجی ایران نداشته است؛ اما حامیان FATF در دستگاه‌های تبلیغاتی خود هم‌چنان دوگانه‌سازی FATF و قطع روابط اقتصادی را مطرح می‌نمایند.

در راستای این دوگانه‌سازی‌ها نیز اخیرا مطرح شده است که بدون تصویب لوایح FATF، تجارت غذا و دارو متوقف خواهد شد. به عنوان مثال، علیرضا کلاهی عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در تاریخ 25 آذرماه گفت :«اکنون در بحث واردات غذا و دارو ما نقل و انتقالات بانکی داریم و چند بانک ایرانی خارج از کشور این کار را انجام می‌دهند با عدم اجرای قانون مبارزه با پولشویی همین اندک نقل و انتقالات نیز از دست خواهد رفت و در واردات غذا و دارو با مشکل مواجه خواهیم بود».

* FATF حوزه‌ بشردوستانه را پرریسک نمی‌داند

این ادعاها در حالی است که FATF اساسا نهادهایی که در حوزه‌ی اقلام بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشکی)  فعالیت دارند را دارای ریسک بالا نمی‌داند و اعلام می‌دارد که اجرای استانداردهای FATF نباید در تجارت بشردوستانه خللی وارد کند. در دستورالعمل FATF با عنوان «بهترین اقدامات در مقابله با سواستفاده از سازمان‌های غیرانتفاعی»، توصیه‌هایی جهت جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم در نهادهای غیرانتفاعی معرفی و اعلام شده است.

در بند 22 این دستورالعمل آمده است: «هم‌چنین به عنوان یک اصل، همکاری با توصیه‌های FATF نباید تعهدات یک کشور ذیل منشور سازمان ملل و قوانین حقوق بشر بین‌المللی جهت ارتقای احترام جهانی برای حقوق بنیادین بشر و آزادی‌ها مانند آزادی بیان، دین یا گردهمایی مسالمات‌آمیز را مختل کند».

یکی از حقوق بنیادین بشر در منشور سازمان ملل دسترسی به غذا و دارو است و دستورالعمل FATF در اینجا عنوان می‌کند که اجرای استانداردهای این نهاد نباید تجارت غذا و دارو را مختل نماید. در بند 68 این دستورالعمل آمده است: «موسسات مالی هم‌چنین نباید تمام نهادهای غیرانتفاعی را به عنوان حوزه‌ی پرریسک ببینند. بیشتر موسسات غیرانتفاعی (استفاده از عبارت موسسه غیرانتفاعی فراتر از تعریف FATF) با ریسک کمی در جهت سواستفاده برای تامین مالی تروریسم مواجه هستند. به عنوان مثال، موسسات مالی نباید نهادهای غیرانتفاعی (طبق تعریف FATF) را به عنوان حوزه‌ی پرریسک ببینند، تنها به این دلیل که آنها در محیط‌های با نقدینگی بالا یا در کشورهایی با نیاز بشردوستانه بالا فعالیت می‌کنند».

* دلیل اختلال در تجارت بشردوستانه، تروریسم اقتصادی آمریکاست

بنابراین در جایی که مربوط به تامین نیازهای بشردوستانه باشد، FATF اساسا آن حوزه را با ریسک پایین در نظر می‌گیرد و چناچه در جایی اختلالی در تراکنش‌های بشردوستانه از جمله غذا و دارو مشاهده می‌شود، نباید دلیل آن را استانداردهای FATF تلقی کرد. بلکه دلیل آن چیزی جز تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران نیست. به عنوان یک مصداق در این زمینه، می‌تواند به بنیاد کودک اشاره کرد که این بنیاد به عنوان یک موسسه مردم نهاد هم‌اکنون ۱۱ هزار دانش‌آموز را تحت پوشش خود دارد و یکی از فعال‌ترین سازمان‌های مردم نهاد در ایران است. طبق اعلام بنیاد کودک دانش‌آموزان تحت پوشش این بنیاد از طریق همیارانی که هزینه تحصیل آن‌ها را پرداخت می‌کنند، به مدرسه می‌روند. برخی از این همیاران، ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی به ویژه آمریکا هستند. اما به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، از ابتدای فروردین سال ۹۸، بنیاد کودک موفق به تمدید قرارداد اوفک خود برای ارسال پول به ایران نشده و به همین علت، هزینه تحصیل ۶ هزار دانش‌آموز قطع شده‌است.

در مجموع، مسئله اصلی کشور در روابط بانکی و مالی با کشورهای خارجی، تحریم‌های آمریکاست. بنابراین هر تدبیر و طراحی بایستی در راستای خنثی کردن اثرات تحریم‌های آمریکا صورت بگیرد. اما اجرای کامل برنامه‌ی اقدام FATF با تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT، نه تنها اثرات تحریم‌های ثانویه آمریکا را کاهش نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود کانال‌های دور زدن تحریم آشکار شود و تحریم‌های آمریکا نقطه‌زن شوند. در این شرایط هزینه‌ی تامین دارو و غذا بالا خواهد رفت و معیشت مردم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.  

دیدگاه کاربران

علی۱۲۴۹۹۹۹۱۰:۱۰:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱
هدف شما رسوندن ما به کره شمالیه فقط
ناشناس۱۲۵۰۰۰۱۱۰:۱۰:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱
امریکایی ها می گویند برای تاثیرکامل فشار حداکثری باید FATF در ایران اجرایی بشود اصلاح طلبان هم همین را می گویند !
ناشناس۱۲۵۰۰۰۲۱۰:۱۱:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۱
با FATF حتی واردات چمدانی دلار و طلا هم ممنوع می شود و به تبع آن نرخ ارز و تورم افزایشی خواهد شد.
ناشناس۱۲۵۰۰۷۱۱۰:۵۱:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱
دیروز به صورت زنجیر وار رسانه هاشون شروع کردن به اینکه اگر نرویم فلان می شود
ناشناس۱۲۵۰۱۱۷۱۱:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱
مخالفان تصویب FATF یادشان باشد هر گونه مشکلات معیشتی که پس از رد این لوایح بوجود امد، مستقیما تبعات آن بر عهده همین حضرات خواهد بود.
مریم۱۲۵۰۱۶۴۱۱:۳۶:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱
این حامیان تا دوباره مردم رو مثل برجام گرفتار نکنن دست بردار نیستن مثل ایلنا که به دروغ تیتر زده تصویب شدخدا کنه زودتر شر این مسئولین لیبرال از سر مردم کنده بشه
ناشناس۱۲۵۰۱۹۴۱۱:۴۸:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱
همینجوری ترسوندمون و وادارمون کردن به روحانی رای بدیم
ناشناس۱۲۵۰۴۳۶۱۴:۲۵:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱
نظر شخصی من به عنوان یک ایرانی متعهد به آینده فرزندان این مرز وبوم پیوستن به نظام مالی جهانی وشفاف زایی در این خصوص است
ناشناس۱۲۵۰۵۵۱۱۵:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱
کشور در لبه پرتگاه و شما در پی دعواهای سياسی.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 4. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ضعیف‌کشی !

 9. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 12. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 13. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 14. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 15. ملک زاده استعفا کرد

 16. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 17. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 18. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 19. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 20. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 21. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

 22. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 23. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 24. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

 25. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  3. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  4. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

  5. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  6. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

  7. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

  8. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

  9. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

  10. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

  11. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

  12. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

  13. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

  14. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

  15. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

  16. واکنش امام جمعه بندرعباس نسبت به تخریب خانه یک بانو در این شهر

  17. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

  18. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

  19. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

  20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: دولت‌های هاشمی و روحانی رکورددار تورم هستند/۷ سال با برجام نافرجام سرکار بودیم و ۶ ماه آینده به امید بایدن/ با دنیا باید تعامل داشت تا از انزوا بیرون آمد

  21. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

  22. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

  23. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

  24. روحانی: پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی کم شود/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون نفر/ ممکن است تعطیلی‌ها ادامه یابد

  25. ادعای ارسال پیام عراقچی به تیم بایدن ساختگی است

  آخرین عناوین