سریال‌های لاکچری برای مردم معمولی!

گروه فرهنگی الف،   3980927036 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموعه‌های نمایش خانگی با اینکه سرگرمی‌های خوبی برای خانواده‌ها هستند، اما خیلی مستقیم روی فرهنگ افراد تاثیر دارند.

سریال‌های لاکچری برای مردم معمولی!

مهر نوشت: احتمالا یک شب وقتی بعد از کار روزانه در خانواده جمع شده‌اید، تصمیم می‌گیرید خانوادگی یکی از سریال‌های پخش شده در شبکه نمایش خانگی را ببینید. قسمت اول را روشن می‌کنید؛ لباس‌های شیک، خانه‌های بزرگ با وسایل لاکچری. هفته بعد پای قسمت دوم می‌نشینید؛ پسر خانواده با ماشین بنز در خیابان ویراژ می‌دهد، شخصیت دیگر داستان مهمانی گرفته و آنقدر بریز و بپاش دارد و لباس‌های پر زرق و برق تن مهمان‌هاست که چشم‌ها از دنبال کردن تصاویر خسته می‌شوند. 

سریال دیگری هم هست؛ این‌بار آن را روشن می‌کنید، دست کمی از قبلی ندارد، خانواده‌های پولدار با لباس‌های شیک و ماشین و موبایل‌های گران‌قیمت. حتی کسی که دغدغه مالی دارد، باز هم زندگی‌اش روبه راه است یا اصلا آنقدر اوضاعش زیر صفر است که در سریال نمی‌گنجد و از چند قسمت بعد به بهانه‌ای عجیب وضع مالی‌شان به قدری خوب می‌شود که هم خانه‌دار می‌شود، هم اوضاعشان رو به راه می‌شود!

با نگاهی گذار به همه محصولات عرضه شده در نمایش خانگی می‌بینیم که همه آن‌ها در دسته‌بندی زندگی‌های تجملاتی قرار می‌گیرند. گروهی از آدم‌ها که دغدغه مالی ندارند، خرج می‌کنند، مهمانی می‌روند و دست آخر فارغ از اینکه چقدر خرابکاری به بار آورده‌اند، می‌خواهند با پول همه‌چیز را درست کنند! 

اما آیا واقعا به تصویر کشیدن اینهمه تجملات پر زرق و برق در فرهنگ و مخصوصا شرایط اقتصادی امروز ما درست است؟ 

خرج می‌کنم پس هستم! 

به نظر می‌رسد در ساخت مجموعه‌های نمایش خانگی این روزها خرج و مخارج خیلی محل بحث نیست و هرکدام هزینه‌های سنگینی برای مجموعه می‌کنند. در همه آن‌ها خانواده‌ها در خانه‌های لاکچری زندگی می‌کنند، ماشین‌های خوبی دارند، لباس‌هایی با مارک‌های معروف تن می‌کنند و از همه مهم‌تر در مکالماتشان مبالغی مثل ۵۰۰ هزار تومان حکم همان پول خرد را دارد! مهمانی‌هایی که در آن‌ها هم انواع مختلفی از غذا سرو می‌شود، هم هدیه‌هایی رد و بدل می‌شوند که آنقدر ویژه و خاص هستند که حاضران مهمانی انگشت به دهان می‌شوند!

هزینه اولیه برگزاری چنین مراسم‌هایی آن‌هم به تعداد بالا در فیلم‌ها، نشان از هزینه‌های تولید اولیه بالا هم دارد. اما از این‌ها که بگذریم، آیا واقعا لازم است همه افراد حاضر در مجموعه همین‌قدر پولدار و در رفاه مالی کامل باشند؟ یا همه شخصیت‌های پولدار از راه خلاف درآمد داشته باشند؟

بی‌فرهنگ‌های فقیر!

البته در این بین خانواده‌هایی هم هستند که اوضاع مالی خوبی ندارد، اما معمولا خانواده‌های با آبرویی بودند که به واسطه یک اتفاق مشکل مالی پیدا کردند و بعد هم خیلی زود همه‌چیز حل می‌شود و همه مشکلات‌شان از بین می‌رود! از آن طرف هم آن‌هایی که اوضاعشان خوب نیست، همیشه شخصیت‌هایی هستند که سطح فرهنگی پایین‌تری دارند و با آسیب‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند. در حقیقت در مجموعه آثار نمایشی همیشه آن‌هایی که فقر اجتماعی دارند، حتما فقیر هم هستند و بالعکس!

تجمل‌گرایی آفت زندگی جوان‌ها

اما تجمل‌گرایی از آن‌دست چیزهایی‌ست که همیشه در فرهنگ ما مورد نکوهش بوده است و بحث‌هایی زیادی پیرامون زندگی آسان وجود دارد، اما با فراگیر شدن این مجموعه‌ها در دراز مدت و تاثیر مستقیم روی زندگی و شخصیت افراد، گرایش به زرق و برق مادی افزایش پیدا می‌کند و وقتی در ناخودآگاه‌ جوان‌ها ریشه کند، آن‌ها در زندگی مشترک هم توقعات مادی بالایی از یکدیگر پیدا می‌کنند و حتی ممکن است درگیر رقابت‌های منفی شوند که در نهایت به حسادت برسد. 

رهبر انقلاب هم بارها روی این نکته تاکید داشتد که نباید اجازه دهیم تجمل و توقعات مالی وارد زندگی جوان‌ها شود. «امروز یکی از بلاهای اجتماعی و اخلاقی بزرگ ما این است که مارک‌های خارجی را به رخ هم میکشیم؛ این لباس، این کفش، این کیف، این محصول، مال فلان کارخانه‌ی معروف خارجی است.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۵۲۴۵۱۰:۱۱:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۷
واقعا این چرا این سریالها و فیلمهای سطح پایین و آبکی باید انقدر طرفدار داشته باشد ؟؟؟ این نشان از سقوط فرهنگی فاجعه بار مملکت دارد.
مسعود۱۲۴۵۳۳۷۱۱:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۷
چندی قبل فیلم هایی ساخته می شد دقیقا مشابه حال و روز فعلی مردم ، داد منتقدان و مسئولین درآمد که فقط فقر مردم رو به بیگانگان نشان می دهند و بابتش اسکار می گیرند
ناشناس۱۲۴۵۶۲۲۱۳:۵۵:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۷
مشکل اون فیلمها و این سریال ها افراط و طفریتشون در نشان دادن مسایل هست همیشه یا از اونور بوم می افتیم یا از اینور
آریابان۱۲۴۵۳۴۸۱۱:۱۷:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۷
"گرایش به زرق و برق مادی" آنچنان در زندگی مردم ما تأثیرات منفی و آسیب های شدیدریشه ای ببار آورده که آثار ویرانگر و ضد فرهنگی اش را بطور روزانه در نمایش لباس های بسیار گرانقیمت ، خودرو های چند میلیاردی ، ویلا ها و برج های آنچنانی و .. و حتی گوشت گوساله با بهائی بالاتر از میلیون در هر کیلو !!!!! داریم می بینیم
ناشناس۱۲۴۵۳۶۷۱۱:۲۷:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۷
میگن هر کسی دنبال چیزیه که نداره. خب توی مملکتی که اکثریت زیر خط فقر هستند ماشین و خونه و لباس شیک جلب توجه میکنه. قطعا در کشورهای مرفه افکار مردم جلوتر هست و موضوعات سریالها هم به طور طبیعی جلوتر هست. شما فیلمهای هندی را هم میبینید همینطوره یا حتی سریالهای امریکای جنوبی و ترکیه و غیره. پس مشکل سریالها نیستند مهم مردمی هستند که سطح توقعاتشون به این حد رسیده و مسئولینی که در خانه های آنچنانی با راننده شخصی و بهترین امکانات و بادیگارد و غیره مردم را دعوت به قناعت میکنند.
ناشناس۱۲۴۵۹۵۸۱۷:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۷
بعضا هم سریال های با تم پایین شهر و مردم معمولی ساخته میشه که پخش نشه خیلی هم بهتره چون فقط توش بدزبانی و بداخلاقی و داد و بیداد نشون داده میشه که آدم ده دقیقه هم نمیتونه پاش بشینه. مگه مردم معمولی این شکلی اند؟
ناشناس۱۲۴۶۰۶۶۱۹:۱۴:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲۷
حدود 20 سال قبل، آشپزخانه اوپن (لاکچری اون زمان) را صدا و سیما رواج داد.
ناشناس۱۲۴۶۱۶۴۲۰:۵۲:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۷
البته در این بین خانواده‌هایی هم هستند که اوضاع مالی خوبی ندارد، اما معمولا خانواده‌های با آبرویی بودند که به واسطه یک اتفاق مشکل مالی پیدا کردند
ناشناس۱۲۴۶۳۳۳۲۳:۴۱:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۲۷
چرا سریالها همیشه باید در خانه های فقیر نشین اکثرا معتاد جنوب شهر پای حوض باغچه باشد؟ لاکچری و شیک پوش بودن چه اشکالی داره؟
حسن۱۲۴۶۶۶۲۱۱:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۲۸
متاسفانه اونقدر این فیلمها و سریالها از واقعیتهای امروزه جامعه و خانواده ها دور هستند که چندان رغبتی به دیدنشون نیست و به همین خاطر سینماها خلوت و بدون استقبال شدن.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. نماینده مجلس: آقای روحانی دیگر حرف نزنید؛ حرف‌تان مردم را عصبانی و بازار را به هم می‌‎ریزد/ هر روز یک سلطان جدید سبز می‌شود

  3. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  6. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  7. کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

  8. اوج بدسلیقه‌گی! / به بهانه ساخت تندیس‌هایی از سردار دلها

  9. چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

  10. واکنش نوری المالکی به یادداشت روزنامه کیهان

  11. سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول

  12. چرا مسکن ارزان نمی شود

  13. انتقال پایتخت؛ تهران پیر همچنان مقاومت می کند

  14. آیا هنوز هم کسی نمی‌خواهد از آنها بپرسد که از کجا آورده‌اند؟

  15. توضیح حسین شریعتمداری درباره یادداشتی پیرامون مواضع آیت الله سیستانی

  16. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

  17. این حق مردم است 

  18. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  19. استعفای روحانی راهگشاست یا راهی برای فرار؟

  20. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  21. ترمز قیمت دلار و سکه برید + جدول قیمت‌ها

  22. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  23. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  24. هشدار حریرچی؛ موج سوم کرونا رکورد شکست/تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

  25. می خواهم زنده بمانم!

  ابر آروان

  آخرین عناوین