باک خالی مجلس برای استیضاح بنزینی !

گروه سیاسی الف،   3980925186 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

در هفته های اخیر برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی استیضاح وزرای کشور و نفت را در دستور کار قرار داده بودند اما اخباری که دیروز از بهارستان می رسید نشان دهنده این بود احتمال این که هر دو استیضاح منتفی شود قوت گرفته است.

باک خالی مجلس برای استیضاح بنزینی !

به گزارش الف، بعد از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی و بیژن زنگنه توسط تعدادی از نمایندگان مجلس پیگیری می شد اما دیروز بعد از حدود چهار هفته گمانه زنی، اعلام شد هر دو استیضاح منتفی شده است. البته به فاصله اندکی از انتشار این خبر، لغو استیضاح حداقل در مورد وزیر کشور تکذیب شد و انتظار می رود امروز یا طی روزهای آینده تکلیف نهایی آن مشخص شود.

طرح استیضاح وزیر کشور چگونه شکل گرفت و چه سرانجامی یافت

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، روز چهارشنبه 1398/9/6 در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی با اشاره به این که « ‌من هم مثل شما روز جمعه متوجه شدم که بنزین گران شده است» گفت: «من این طرح را به شورای امنیت واگذار کرده بودم و به آنها گفته بودم که زمانش را به من نگویید چرا که این مصوبه در جلسه سران قوا مصوب شده است». 

اگر چه این سخنان روحانی با انتقادات فراوانی از سوی اصولگرایان و اصلاح طلبان مواجه شد اما از همان زمان، همه نگاه ها متوجه رئیس شورای امنیت کشور یعنی عبدالرضا رحمانی فضلی شد که چرا زمینه لازم را برای اجرایی شدن آرام چنین طرحی فراهم نکرده است. اما رحمانی فضلی 20 آذرماه در  پاسخ به انتقادی درباره اطلاع رسانی به جامعه درباره افزایش قیمت بنزین گفت: این را از صدا و سیما بپرسید ، وظیفه با این سازمان بوده است

اما نکته جالب اینجاست همان روز محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا دولت خود را در قضیه اطلاع‌رسانی سهمیه‌بندی بنزین مقصر می‌داند یا خیر گفت: صداوسیما نیز در کمیته اطلاع‌رسانی حضور داشت، اما با این حال، ما مسئولیت خود را گردن صداوسیما نمی‌اندازیم...  صداوسیما کار خودش را انجام داده است....

با وجود توضیحات وزیر کشور اما فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از حامیان جدی استیضاح وزیر کشور هستند. آنها در موارد استیضاح به دو موضوع اصلی اشاره دارند. اینکه وزیر کشور «مقدمات و تمهیدات لازم برای اجرای این تصمیم خصوصا در جریان قرار دادن و اقناع مردم را فراهم نکرده و آسیب جدی به نظام جمهوری اسلامی وارد کرده است». همچنین« وزیر کشور حتی برای شرایط آغاز اجرای طرح نیز تدبیر کافی نیندیشیده بود و شوراهای تأمین استانها دیر وارد عمل شدند».

پای طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی نام افرادی همچون علی مطهری، احمد مازنی، مصطفی کواکبیان، بهرام پارسایی و محمود صادقی به چشم می خورد. 

علی مطهری، روز 19 آذرماه در نطق میان دستور خود با بیان اینکه «اگر جامعه در شرایط عادی بود جای داشت رئیس جمهور را استیضاح کنیم»، خاطرنشان کرد: «اما در شرایط خاص هستیم و حداقل کاری که مجلس می تواند بکند این است که وزیر کشور را به عنوان مسئول اصلی این تصمیم استیضاح کند».

مطهری از برخی فشار‌ها برای پس گرفتن امضا‌های استیضاح وزیر کشور نیز سخن گفته بود. این نماینده عضو فراکسیون امید در این باره عنوان داشت: امضاکنندگان ثابت قدم هستند و تحت تاثیر فشار‌ها قرار نمی‌گیرند، چون به حکم وظیفه دست به این اقدام زده اند. البته از جا‌های مختلف تحت فشار هستند؛ از جمله برخی از استانداران برای پس گرفتن امضای استیضاح کنندگان فعال هستند. اگر آن‌ها به این کار خود ادامه دهند، اسامی شان را اعلام می‌کنیم.

اما دیروز اصغر سلیمی، سخنگو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی به گونه ای سخن گفت که ابتدا احتمال لغو استیضاح قوت گرفت. سلیمی با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان طرح استیضاح وزیر کشور در جلسه امضای خود را پس گرفتند گفت: با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان استیضاح امضای خود را پس گرفتند طرح استیضاح وزیر کشور منتفی است و کمیسیون شوراها در جلسه فردای خود گزارش جزئیات جلسه استیضاح آقای عبدالرضا رحمانی فضلی را به هیئت رئیسه مجلس ارائه می‌کند.

با وجود صحبت های سلیمی، اما علی مطهری با رد منتفی شدن طرح استیضاح وزیر کشور گفت در حال حاضر استیضاح وزیر کشور بیش از حد نصاب امضا دارد و قطعاً فردا{یعنی امروز} اعلام وصول خواهد شد.

مطهری در گفت‌وگو با ایسنا عنوان داشت: در جلسه ای که در کمیسیون شورا برگزار شد،  نمایندگان استیضاح کننده از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند و مصر به بررسی استیضاح وزیر کشور در صحن علنی مجلس هستند. وی افزود: در حال حاضر تعداد امضا کنندگان استیضاح وزیر کشور ۴۶ نفر است و تعداد بسیار کمی از این نمایندگان امضای خود را پس گرفته‌اند.

استیضاح زنگنه از آغاز تا پایان

یکی دیگر از استیضاح هایی که بعد از افزایش قیمت بنزین در دستور کار برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت استیضاح بیژن زنگنه، وزیر نفت بوده است. این استیضاح بییشتر از سوی فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی پیگیری می شد. 

محورهای استیضاح زنگنه، حذف کارت سوخت و راه اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه اطلاعات غلط برای افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت در بیان مطالب به مردم درباره گران شده قیمت بنزین، وجود دستگاه کارت خوان در دفتر وزارت نفت، ناکارآمدی در انعقاد قرار دادهای میادین مشترک گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری ها و عدم توجه توسعه پالایشگاه و پتروشیمی ها و توسعه فرآوردهای نفتی اشاره کرد. 

با این وجود دیروز برخی نمایندگان عنوان کردند استیضاح زنگنه از دستور کار خارج شده است. 

در این باره جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات جلسه عصر دیروز این کمیسیون گفت: در این نشست درباره بحث استیضاح بیژن نامدار زنگنه مباحثی مطرح شد اما در نهایت موضوع استیضاح وزیر نفت منتفی شد. وی افزود: امضاکنندگان استیضاح زنگنه اعلام کردند با توجه به شرایط کشور و مصالح موجود، موضوع استیضاح زنگنه وزیر نفت را پیگیری نخواهند کرد. 

با وجود صحبت های این عضو کمیسیون انرژی، اما نادر قاضی پور، نماینده ارومیه صبح دیروز از عدم وصول استیضاح وزیر نفت سخن گفته بود. قاضی پور در این باره بیان کرده بود: رئیس کمیسیون انرژی مجلس برخلاف قانون استیضاح وزیر نفت را اعلام وصول نمی‌کند و به هیات رئیسه مجلس ارسال نمی‌کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه افزوده بود: به هر حال رئیس مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مجلس نظرشان این است که اعلام وصول استیضاح وزیر نفت انجام نشود، اما باز هم تاکید نمایندگانی که استیضاح وزیر نفت را امضا کرده‌اند این است که استیضاح اعلام وصول شود.

همچنین علی بختیار ضمن تشریح جلسه دیروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمیسیون جلسه‌ای به صورت داخلی و بدون حضور متقاضیان استیضاح وزیر نفت درباره موضوع استیضاح وزیر نفت برگزار کرد و مسائلی در این جلسه مطرح شد.

وی در ادامه اظهار کرد: استیضاح کنندگان خود بنا به مصالحی از پیگیری استیضاح وزیر نفت منصرف شدند و این مسئله منتفی است.

بعد از انتشار این اخبار،  احمد امیرآبادی فراهانی از طراحان طرح استیضاح بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت طی توئیتی خبر جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره منتفی شدن استیضاح زنگنه را تکذیب کرد.

امیرآبادی در توئیت خود در این باره نوشت: « از قبل اعلام شده بود که استیضاح وزیر نفت در راستای مطالبه مردم با نظر فراکسیون نمایندگان ولایی و با خرد جمعی آغاز شده و ادامه و یا توقف آن هم با لحاظ مصالح کنونی کشور و با تشخیص اکثریت اعضاء فراکسیون خواهد بود و اکثر اعضای فراکسیون استیضاح را امضا و تاکنون کسی امضای خود را پس نگرفته است.»

با این شرایط به نظر می رسد بتوان گفت شاید فعلاً استیضاح زنگنه منتفی شده اما اعضای فراکسیون امید(بخصوص علی مطهری) به شدت پیگیر استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی هستند. اگر استیضاح کنندگان بر اعلام وصول طرح خود تاکید داشته باشند احتمالاً اینکه هیات رئیسه ناچاراً آن را بپذیرد وجود دارد. در این صورت وزیر کشور باید در صحن علنی پاسخگوی عملکرد وزارت کشور در جریان اعتراضات بنزینی کشور باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۳۳۶۷۰۶:۵۷:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۲۶
کاروان آمد و رفت و خواجه الان بیدار شده
ناشناس۱۲۴۳۳۷۴۰۷:۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۶
با این کارا شون بیشتر از چشم مردم می افتن وقتی توان کاری رو ندارید برای چی مطرح میکنید خودتون ضایع میشید
- مهدی -۱۲۴۳۴۰۶۰۸:۰۰:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۲۶
این مجلس قبلا غیر مردمی بودن خودش رو نشون داده. اینها نماینده مردم نیستند.
ناشناس۱۲۴۳۶۴۳۱۰:۴۴:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۶
اصولا با روش انتخاباتی که در ایران هست نماینده های واقعی ملت نمی توانند به مجلس بروند!
ناشناس۱۲۴۳۴۰۷۰۸:۰۱:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۲۶
متاسفانه برخی نمایندگان مجلس وام دار آپارتمان های وزراء و حقوق های وزارت هستند و به همین علت از استیضاح اجتناب می کنند.
ناشناس۱۲۴۳۴۱۱۰۸:۰۴:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۲۶
مقصر اصلی حوادث آبان ماه زنگنه بود ایشان باید بدلیل انعقاد قراردادهای خسارت بار کرسنت و توتال و استات اویل و حذف کارت سوخت و سهمیه بندی که باعث افزایش قاچاق و مصرف سوخت و ضرر 100 میلیارد دلاری کشور شد محاکمه و مجازات بشود.
ناشناس۱۲۴۳۴۱۵۰۸:۱۲:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲۶
مجلس اين دوره فشل و در راس أمور نخواست باشد چه در مورد استيضاح وزرا و چه در أمور ديگر.بهرحال اوضاع بر وفق مراد دولت بي تدبير تا مردم و مجلس،دولتي كه ساكن در تعجبم كه مجلس رو از دور خارج كرده
ناشناس۱۲۴۳۴۳۳۰۸:۲۶:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۶
به قول دکتر توکلی افزایش قیمت بنزین بعد از چندین بار تکذیب آن به معنای فریب مردم بود.
000۱۲۴۳۴۵۱۰۸:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۶
استیضاح فرمالیته
ناشناس۱۲۴۳۶۲۲۱۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۲۶
با سلام بنده قبلا هم در خبر مربوط به استیضاح وزرا کامنت گذاشته بودم که همه این کارها برای امتیاز گیری می باشد. اول بسیار داغ و سوزان برای استیضاح ثبت نام می کنند، وقتی امتیازهای لازم را از وزیر مربوطه اخذ کردند، با بیان اینکه در شرایط فعلی استیضاح به صلاح!! نیست امضایشان را پس می گیرند، به همین راحتی!
ناشناس۱۲۴۳۴۶۸۰۸:۵۴:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۲۶
هر وقت موضوع استیضاح توسط نمایندگان طرح می شود به یاد این بیت می افتم ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می بری و زحمت ما می داری
عباس اکبری۱۲۴۳۴۷۶۰۹:۰۴:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۶
مردم ایران در حساس ترین موقعیت اعتراضات بنزینی اشوبگران کنترل کردند و با بصیرت کشور را به حالت عادی برگشت دادند استیضاح دو وزیر کشور و نفت حق مسلم مردم و نظام که خسارت های جبران ناپذیری به کشور وارد کردند مجلس هم مردم بصیرت داشتند و دو وزیر را برکنار و اعتماد عمومی مردم را برگر دانند
حسن۱۲۴۳۵۲۹۰۹:۳۵:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲۶
امیدوارم شرایط به جایی نرسد که بودن و نبودن یک وزیر در راس وزارتخانه هیچگونه اثری در راهبری دستگاه نداشته باشد. البته تعامل دو قوه مقننه و مجریه وقتی اثر بخش خواهد شد که به هم بدهکار و بستانکار نباشند.
ناشناس۱۲۴۳۵۳۵۰۹:۳۷:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲۶
مجلس در قعر امور است .
ناشناس۱۲۴۳۸۲۳۱۱:۵۹:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۲۶
شايدم برادر در قهر امور باشد ... با امور مهمه قهر كرده باشد !!
ناشناس۱۲۴۳۵۳۸۰۹:۳۸:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۲۶
اینا از نمایندگی ؛ فقط با حقوق نجومی اش آشنایی دارن
ناشناس۱۲۴۳۵۶۴۰۹:۵۰:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۶
مساله استیضاح وزراء به یک بده بستان سیاسی تبدیل شده است .
ناشناس۱۲۴۳۵۷۰۰۹:۵۲:۴۰ ۱۳۹۸/۹/۲۶
زنگنه باید محاکمه بشه نه استیضاح.
عبداله۱۲۴۳۷۸۲۱۱:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۲۶
آخه دوره نمایندگان داره تمام میشه و نمایندگان متقاضی استیضاح چون وعده اشتغال در وزارت پر رونق نفت رو گرفتند .دیگر استیضاح محلی از اعراب ندارد بباجان...
ناشناس۱۲۴۳۷۸۷۱۱:۴۶:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۲۶
روحانی داره به کشور خیانت می کنه سهمیه گازوییل ماشین سنگین ها هم یک چهارم کردن عملا باید آزاد بزنیم
عجایب شهر۱۲۴۴۲۱۳۱۵:۱۲:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲۶
نمایندگان فعلی بترسند از اینکه رنگ دوره بعد را نبینند. کاش اسامی کسانی که امضای خود را پس گرفته اند اعلام شود.
ناشناس۱۲۴۴۲۹۴۱۵:۵۶:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲۶
حکایت مجلس ما مثل آون فیلم راننده تاکسیه که وقتی ماشین پشت سرش چند بار بوق زد پیاده شد تا حال راننده را جا بیاره وقتی راننده خودرو عقبی با دو متر قد از ماشین اومد بیرون، راننده تاکسی جا خورد و بسرعت برگشت تا در بره ولی تیپ پا (لگد) را هم از راننده دومتری خورد و رفت.

پربحث‌های دیروز

 1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 2. کرونا و اشک کباب! ...

 3. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 4. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

 5. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 6. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

 7. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

 8. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 9. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 10. سندروم دست بی قرار چیست؟

 11. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 12. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

 13. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

 14. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 15. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

 16. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

 17. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

 18. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 24. کرونا و اشک کباب! ...

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های هفته

 1. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 2. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 3. کرونا و برخوردهای جناحی

 4. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 5. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 6. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 7. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 8. کرونا و اشک کباب! ...

 9. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 10. تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است/ مردم از فردا آمادگی سختگیری‌ها را داشته باشند

 11. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

 12. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 13. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 14. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

 15. ممانعت آمریکا از ارسال دارو به ایران ترور بیولوژیک و جنایت جنگی است

 16. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 17. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 18. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 19. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 20. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

 21. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 22. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 23. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

 24. رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی توسط سپاه

آخرین عناوین