جهانگیری: علم و فناوری آینده کشور را رقم می‌زند

گروه اقتصادی الف،   3980925144 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

جهانگیری: علم و فناوری آینده کشور را رقم می‌زند

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر این که علم و فناوری آینده کشور را رقم می زند، گفت: اگر به توسعه همه جانبه کشور می اندیشیم باید بدانیم که هیچ توسعه ای بالاتر از توسعه علم و فناوری نیست چرا که این توسعه به جای اتکا به منابع طبیعی، به نیروی انسانی، مراکز علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان متکی است.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با تبریک هفته پژوهش، به گزارش عملکرد حوزه پژوهش و فناوری که در جلسه ارائه شد اشاره کرد و افزود: در شرایطی که عده ای به دنبال سیاه نمایی و فضاسازی های منفی در کشور هستند،‌ اطلاع رسانی درخصوص دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری می تواند به افزایش امید مردم به آینده کشور کمک کند.

وی افزود: افزایش تعداد قراردادهای همکاری صنعت با دانشگاه ها و مراکز علمی، بالا رفتن میزان اشتغال در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، افزایش تعداد واحدهای مستقر در پارک های علم و فناوری و ارتقاء رتبه جهانی کمیت علم ایران که در گزارش عملکرد حوزه پژوهش و فناوری به آن اشاره شد، از جمله افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که اطلاع رسانی در خصوص این دستاوردها می تواند مردم کشور را شاد کند.

جهانگیری با بیان این که مقام معظم رهبری در سال های اخیر بطور مکرر بر ضرورت توسعه علم و فناوری تاکید کرده اند، تصریح کرد: اراده جدی برای توسعه علم و فناوری در رأس نظام باعث شد که همه مسئولین کشور پای این موضوع ایستاده اند و خوشبختانه به دستاوردهای خوبی در بخش علم و فناوری نائل شده ایم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: گاهی برخی افراد این انتقاد را مطرح می کنند که افزایش تولید مقالات علمی به معنای تولید علم نیست اما گزارش عملکرد حوزه پژوهش و فناوری که امروز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد نشان داد که با وجود آن که مراکز علمی کشور در شرایط تحریم هستند و حتی از تحصیل برخی دانشجویان ایرانی در دانشگاه های خارجی جلوگیری می شود، اما دستاوردهای افتخار آمیزی در حوزه پژوهش و فناوری حاصل شده است.

وی با تاکید بر این که دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید دستاوردهای خود را به نحو مناسبی اطلاع رسانی کنند و این افتخارات را به اطلاع مردم برسانند، خاطر نشان کرد: به دلیل تحریم ها و محدودیت های ارزی کشور امروز فرصت بسیار خوبی فراهم شده تا قطعات مورد نیاز بخش های مختلف صنعت با استفاده از توان داخلی و ظرفیت دانشگاه های کشور تامین شود.

جهانگیری به دستگیری دکتر سلیمانی دانشمند ایرانی در آمریکا نیز اشاره و تصریح کرد: آمریکایی ها مکرراً از دکتر سلیمانی خواسته اند که در آمریکا بماند و مهمترین سوال آن ها از این دانشمند ایرانی در دوران 14 ماه بازداشت این بوده که جمهوری اسلامی ایران چگونه موفق شده است روند توسعه علمی را با این سرعت ادامه دهد.

معاون اول رییس جمهور تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه را نماد اتکا به ظرفیت داخلی و اقتصاد مقاومتی توصیف کرد و افزود: باید با جدیت بر موضوع ساخت داخل اصرار داشته باشیم و زمینه افزایش قراردادهای دانشگاه های کشور با بخش های مختلف صنعتی را فراهم کنیم.

وی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواست همانگونه که در جشنواره های مختلف از محققین و پژوهشگران تجلیل می شود، از بخش های مختلف صنعتی که ارتباط بیشتری با دانشگاه ها و مراکز علمی برقرار کرده اند نیز تقدیر شود تا انگیزه ای برای سایر بخش های صنعتی کشور نیز ایجاد شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی عتف در خصوص توسعه مناطق ویژه علم و فناوری گفت: لازم است آسیب شناسی دقیقی در خصوص 5 استان متقاضی ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری انجام شود تا دلایل عدم موفقیت این 5 استان با وجود اراده و انگیزه جدی استانداران و روسای دانشگاه های این استان ها روشن شود و اصلاحات لازم به انجام برسد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برنامه ریزی و پیشنهاد شورای عالی عتف برای شکل گیری پهنه های علم و فناوری جهت استقرار شرکت های دانش بنیان در اطراف دانشگاه ها و مراکز علمی در استان های مختلف کشور، تصریح کرد: این موضوع باید با همکاری و هماهنگی شورای عالی شهرسازی و معماری انجام شود و ملاحظات لازم مدنظر قرار گیرد تا هیچ تاثیر منفی و محدودیت و یا مزاحمتی برای زندگی مردم و ساکنین اطراف این پهنه ها ایجاد نشود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این جلسه با تاکید بر ضرورت مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در توسعه علم و فناوری گفت: توسعه علم و فناوری باید از حالت دولتی خارج شده و شرکت های دانش بنیان حول دانشگاه ها و مراکز علمی شکل بگیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور به عنوان مبدا خلاقیت برای ارائه خدمات به جامعه یاد کرد و گفت: اتصال دانشگاه به بخش خدمات می تواند در ایجاد فرصت های شغلی و بهبود کیفیت زندگی مردم نقش موثری ایفا کند.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با اشاره به اینکه در همه کشور ها نقش بخش خصوصی در توسعه علم و فناوری و ثبت نوآوری ها بیشتر از دولت است اما متاسفانه بخش خصوصی ایران مشارکت لازم را در این زمینه ندارد، خواستار مشارکت بیشتر بخش خصوصی در این زمینه شد.

در این جلسه برومند دبیر شورای عالی عتف گزارشی از عملکرد حوزه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت: تعداد ایده های تجاری شده در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد از 587 ایده در سال 1391 به 7708 ایده در سال 1397 رسیده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه میزان فروش شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد از 171 میلیارد تومان در سال 1391 به 9700 میلیارد تومان در سال 97 ارتقا یافته است خاطر نشان کرد: تعداد واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد 7864 واحد تا پایان سال 1397 بوده است در حالی که تعداد این واحدها در سال 1393،‌ 3000 واحد بوده است.

برومند افزود: تا پایان سال 1397 تعداد 1625 شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور موفق به دریافت تاییدیه دانش بنیان از کارگروه ارزیابی مربوطه شده اند افزود: تعداد این شرکت ها در سال 1392 تنها 11 مورد بوده است.

وی از ارتقاء رتبه جهانی کمیت علم ایران و افزایش سهم ایران از کل کمیت تولید علم دنیا خبر داد و افزود: تعداد دانشگاه های ایرانی در نظام های بین المللی رتبه بندی در سال 2019 افزایش چشمگیری نسبت به سال 2014 داشته است.

براساس این گزارش تعداد فناوران شاغل در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به بیش از 56 هزار نفر در پایان سال 1397 رسیده است که این عدد در سال 1391 تنها 19 هزار نفر بوده و امروز قریب به 80 درصد شاغلین آن ها را دارندگان مدرک کارشناسی به بالا در بر می گیرند.

همچنین تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و دانشگاه 3035 قرارداد در سال 1392 به 7024 قرارداد در سال 1397 افزایش یافته و مبلغ این قراردادها که در سال 1392،‌ 335 میلیارد تومان بوده نیز در سال 1397 به 1773 میلیارد تومان افزایش یافته است.

در ادامه این جلسه که وزرای علوم،‌تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و روسای فرهنگستان های زبان و ادب فارسی و علوم پزشکی نیز حضور داشتند رویکرد جدید پیشنهادی دبیرخانه شورای عالی عتف نسبت به توسعه مناطق ویژه علم و فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دبیر شورا ضمن ارائه گزارشی از روند فعلی ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری و چالش های کلیدی در شکل گیری و عملیات مناطق ویژه علم و فناوری در کشور، به بیان نکات مثبت طرح پیشنهادی دبیرخانه پرداخت.

در این نشست پس از بحث و تبادل نظر در خصوص پیشنهاد دبیرخانه در خصوص توسعه مناطق ویژه علم و فناوری، پیش نویس آیین نامه اجرایی تخصیص و توسعه پهنه ها و مناطق ویژه علم و فناوری با رعایت این ملاحظه که هیچ اثر منفی و محدودیتی برای زندگی مردم و ساکنین اطراف این پهنه ها نداشته باشد به تصویب رسید و مقرر شد وزیر علوم، این پیش نویس را جهت بررسی و تایید نهایی در جلسه هیات دولت مطرح کند.

در ادامه این جلسه گزارش ماده 56 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) در سال 1397 ارائه شد و دبیر شورا به بیان توضیحاتی در خصوص جزییات این گزارش پرداخت.

پیشنهاد صندوق نوآوری و شکوفایی جهت اصلاح برخی مفاد آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از توضیحات دبیر شورا و ارائه نظرات و دیدگاه های مختلف، به تصویب رسید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۲۸۸۷۱۸:۵۵:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
در خصوص علم و فن‌آوری نظر نده اسحاق از دارایی‌هات و منابع درآمدی خودت بگو از دلارها بگو از داداش خودت و داداش شیخ‌حسن بگو

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

  2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

  3. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

  4. عشق تلویزیون به سلبریتی‌ها کی پایان می‌پذیرد؟

  5. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  6. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

  7. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

  8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

  9. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

  10. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

  11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

  12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

  13. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

  14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

  15. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

  16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

  17. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

  18. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

  19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

  20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

  22. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

  23. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

  24. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

  25. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

   2. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

   3. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

   4. نامه ۵۰ اقتصاددان به روحانی برای مدیریت تبعات اقتصادی کرونا

   5. آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز

   6. کاهش قیمت جهانی مواد غذایی رکورد زد

   7. احساس شرمندگی نوبخت به خاطر عدم تعیین دستمزد کارگران

   8. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

   9. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

   10. حداقل دستمزد، ۵۵ درصد هزینه معیشت یک خانوار کارگری را پوشش می‌دهد

   11. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

   12. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

   13. قیمت آپارتمان‌های لوکس در مناطق گران تهران

   14. کرونا بهانه جدید اخراج کارگران

   15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

   16. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

   17. رییس کل بانک مرکزی: طرح اعطای وام یک میلیونی به ۲۳میلیون خانوار اجرا می‌شود

   18. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

   19. جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

   20. نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

   21. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

   22. ستاری: در ایران سه گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند

   23. چین ذخایر استراتژیک خود را با نفت ارزان پر می‌کند

   24. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

   25. نوبخت از افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حقوق تمام بازنشستگان کشوری و لشکری خبر داد

   آخرین عناوین