آذری جهرمی: در قطع اینترنت به قانون عمل کردم / سورپرایزهای دیگری در راه است

گروه سیاسی الف،   3980925033 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در گفت‌وگویی پشت پرده ۱۰ روزی که ارتباط ایران با جهان قطع شد را تشریح کرد.

آذری جهرمی: در قطع اینترنت به قانون عمل کردم / سورپرایزهای دیگری در راه است

سایت سینماسینما نوشت: «بعد از حوادث تلخ مرتبط با گرانی بنزین همه می پرسیدند اینترنت چرا و چگونه قطع شد؟ چگونه وصل شد؟ و بعدتر همه می پرسیدند نقش وزیر ارتباطات در این میانه چه بود؟ و ماجرای سورپرایز های آذری جهرمی چیست؟ اما مهمترین سئوال همچنان این بود که وزیری که اختیار زیادی ندارد، چقدر در وزارتخانه اش وزیر است؟ با او در حاشیه دیدارش از جشنواره سینما حقیقت گفتگویی صریح و بی پرده انجام دادیم جواب این سئوالات دیگر را می‌توانید در این گفتگو پیدا کنید.

می خواستم بدانم وزیر ارتباطات بعد از وقایع اخیر چه حس و حالی دارد. مخصوصا اینکه گفته اید در قضایای قطع اینترنت اختیاری نداشته‌اید؟

قطعی اینترنت یک موضوع منحصر به ایران نیست. در گزارشی که مرکز تحقیقات ما تهیه و ارسال کرده، در یکسال گذشته ۱۹ بار قطعی اینترنت در هندوستان، پاکستان، عراق و کشورهای دیگر داشته‌ایم که به دلایل امنیتی اینترنت این کشورها قطع شده است. در اساسنامه سازمان جهانی مخابرات آمده است که کشورها بر اساس مقررات و قوانین محلی خودشان، در زمان بروز مسائل امنیت ملی می توانند اینترنت را قطع کنند و این حق، به رسمیت شناخته شده است. منتهی پدیده‌ای که آزار دهنده شد، یکی طولانی شدن زمان قطع اینترنت بود و دیگر اینکه اعتماد عمومی مردم به گردانندگان کشور مقداری خدشه دار شد. چیزی که آزاردهنده است این است؛ حکومتی که برمبنای نظر و حرکت مردم شکل گرفته و پشتوانه‌اش در مقابل طوفان حوادث در سالهای متعددی که پشت سر گذاشته، حمایت مردمی بوده چیزی جز سرمایه ای بزرگتر از مردم ندارد. و زمانی که این آسیب ببیند، ناراحت کننده است و این برای من غیر قابل‌پذیرش بود. درهرصورت مسئولیت، فراز و نشیب دارد. همیشه روزهای خوب نیست. آدم در دوران مسئولیتش در موقعیت بحرانی هم قرار می‌گیرد. در معرض امتحان هم. در زندگی هم همین است.

حرفتان درست اما مردم با تناقضاتی مواجه هستند. از یک طرف رئیس جمهور می گوید امکان ندارد انگشت شما و دولت روی دکمه قطع اینترنت برود، از یک طرف شما می گویید بحث تلگرام به شما ربطی ندارد. یا در حوادث اخیر هم گفتید که موضوع از کنترل شما خارج است، آیا این موارد برای شما خوشایند است؟ آیا بهتر نبود وقتی نمی‌توانستید حوزه تحت مدیریتتان را اداره کنید، استعفا بدهید؟

آن چیزی که مردم انتظار دارند باید به آن توجه کرد. با این موافقم. با این ادبیات که هر کسی بگوید به من ربطی ندارد، کاری پیش نمی‌رود. اما واقعیت این است که مردم هم رای داده‌اند و رئیس جمهور را انتخاب کرده‌اند. هم رای می‌دهند ونمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند. رئیس جمهور وزیر را به مجلس معرفی می کند و مجلس رای اعتماد می‌دهد. و همین مردم به یک قانون اساسی رای داده‌اند و وزیر بر اساس قانون شانیت پیدا می کند. زمانی که من صحبت می کنم که موضوع فیلترینگ از کنترل وزارت ارتباطات خارج است، منظورم این نیست که من دارای اختیارم و فشارهایی از بیرون دارد وارد می‌شود که من نمی توانم تحمل کنم و چون نمی توانم تحمل کنم پس می‌روم کنار تا یک نفر دیگر بیاید کار را پیش ببرد.

من یکبار هم قبلا گفته بودم؛ مسئولین گلادیاتور نیستند که در وسط یک میدان بایستند با یکدیگر بجنگند و دیگران برای آنها هورا بکشند. من واقعیتی را گفتم، قانون را شرح دادم. وزیر ارتباطات در موضوع قطع اینترنت یا فیلترینگ اختیاری ندارد که بتواند جلوی آن بایستد. خب شما قانون را بخوانید. قانون، مصوب مجلس است. مجلسی که خود مردم انتخاب کرده‌اند. قانون جرایم رایانه‌ای کشور مصوب مجلس است، در آن یک کمیته تعیین مصادیق هست که ۶ رای آن با دولت است. شما بگویید کدام شبکه اجتماعی در این سالها با مصوبه کارگروه مصادیق، فیلتر شده است؟ پس اگر رئیس جمهور گزاره‌ای را گفته، پای آن ایستاده است و دولتمردانی که در آن کمیسیون هستند هم همان نظر را پیگیری کرده‌اند. طبق قانون به دستگاه قضایی هم اجازه‌هایی داده شده. در مواردی قاضی هم می تواند حکم مسدودسازی بدهد. البته در آن موارد، مباحث حقوقی مطرح است اما متن قانون این است.

اگر تصورتان این است که وزیر برود به جنگ قانون، این دیدگاه غلطی است. ما باید هر چیزی را به جای خودش استفاده کنیم. اگر وزیر ارتباطات می گوید من در حوزه فیلترینگ هیچ اختیاری ندارم، مفهومش این است که اگر انتظار دارید من نظر شما را تامین کنم، اختیارش را به من بدهید. من مسئول وصل ارتباطاتم، مسئول قطع ارتباطات در هیچ جای قانون، من نیستم.

این موارد شما را ناراحت نکرد؟ در شلوغی های اخیر، مشکلات مردم و ناتوانی قانونی خودتان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این همیشه ناراحت کننده است. ببینید در تصمیمی که گرفته شد من در ارتباط با قطع تلگرام از همان ابتدا موضوع را مطرح کردم، ما بارها از منظر کارشناسی نظراتمان را مطرح کردیم. البته اگر اغتشاش در کشور بوجود بیاید و اگر شرایط امنیتی بهم بخورد، مسئولیت امنیت کشور طبیعتا با دستگاه‌های امنیتی است و آنها صاحبنظرند. همه بایستی ملاحظات ونظرات دستگاه امنیتی را در شرایط بحرانی کشور رعایت بکنند. ولی نظراتی وجود دارد و باید گفت و گو کرد. برای طولانی نشدن این موضوع و کاهش زمان قطعی هم ما پیگیر بودیم.

حرفتان درست اما شما وزیری هستید که بیشترین ارتباط را با مردم به‌ویژه در فضای مجازی دارید. آیا حس نکردید حال مردم بد شده و روحیه هایشان تضعیف شده و دیگر اعتمادی به شما ندارند؟

یک جمله را من در جلسه شورای امنیت ملی کشور گفتم. اینکه مردم می گویند بنزین را بکنید ۷ هزارتومان ولی اینترنت را آزاد کنید و این حس واقعی بود که در این ایام از مردم داشتیم. با نظر شما موافقم.

فکر نمی کنید نیاز است اعتماد از دست رفته مردم را از راه‌های مختلف بازسازی کنید؟

اگر این پشتوانه تقویت نشود و سرجای خودش برنگردد، اگر اعتماد بازسازی نشود و شکاف مردم با حاکمیت ترمیم نشود، طبیعتا ما بحران امنیت ملی پیدا می کنیم. این را به‌عنوان یک واقعیت باید بپذیریم. اما من به سهم خودم واقعیت را گفتم. من اختیاری در قطع کردن ندارم. تصمیمی است که باید اجرایی شود آنهم بر اساس قانون. اما احساس کردم که مردم آسیب دیدند. پس بدون لکنت زبان از آنها عذرخواهی کردم.

فکر نمی کنید که اگر استعفا می‌دادید، تالمات مردم مقداری کاهش پیدا می کرد؟

چرا شما آن‌سوی سئوال را مطرح نمی کنید که اگر ما به آن فعالیت و تلاش ادامه نمی دادیم و میدان را خالی می کردیم، الان شاید ارتباطات برقرار نبود. ما بنا بر احساس نمی‌خواهیم تصمیم بگیریم و همه ما در برابر حال و آینده کشورمسئولیم. ما در رابطه با رای مردم و نظر مردم مسئولیم. این میز مسئولیت برای آدم نباید چیز جذابی باشد. ما نباید در برابر آن کار صحیحی که می‌خواهیم انجام دهیم، خودمان را به میز مسئولیت ببازیم.

قطع به یقین اگر من احساس می‌کردم کنار رفتنم از مسئولیت، به حل مسائل کمک می کند قطعا فروگذار نمی کردم. ولی واقعیت این بود که خیر. شرایط اینگونه نبود و بایستی می ایستادیم وتلاش می‌کردیم و ارتباط را بر می‌گرداندیم. الان هم بایستی بایستیم و تلاش کنیم و اعتماد را برگردانیم. شرایط را تامین و ملاحظات مردم را پیگیری کنیم.

به‌عنوان سئوال آخر، با توجه به اینکه سورپرایز پر حرف و حدیث‌تان بازتاب‌های منفی زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت فکر نمی‌کنید زمان مناسبی برای اعلام چنین خبری با چنین مقدماتی نبود؟ گمان‌نمی‌کنید انتظارات مردم چیز دیگری بود؟ واقعا با مشاوره های چه مشاورانی به این نتیجه عجیب رسیدید؟

ما مسئولان اجرایی کشور هر کدام وظایفی بر عهده داریم. باید از گذشته درس بگیریم و به سمت آینده حرکت کنیم. اینکه ما روی اتفاقی تلخ که افتاده توقف کنیم و مرتب سر همان موضوع بایستیم و صحبت کنیم اشتباه است. ذهنیت ها با حرکت کردن و عمل حل می شود. وزارت ارتباطات هم یکسری مسئولیت‌هایی دارد. ما برنامه تحول پست و پست پلاس را در مجموعه شهر هوشمند داشتیم و با اجرای برنامه ایران هوشمند و تهران هوشمند، کارهایی دارد صورت می‌گیرد. گفتیم که امسال سال مشارکت است و ما خودمان داوطلبانه بعنوان اولین دستگاه به برنامه مشارکت پیوستیم. ماشین برقی وموتور برقی و دوچرخه برقی را اعلام کرده بودیم و بحث استفاده از پهباد برای ارسال مرسولات پستی را گذاشته بودیم برای روز پنجشنبه.

ما دستاوردهای دیگری هم داریم. ما در شرایط آلودگی هوا هستیم، چیزی که می تواند به مردم کمک کند، حرکت به سمت شهر هوشمند است. این موضوع دستاورد کمی نیست و در زندگی مردم موثر است. افکار عمومی توجه خیلی خوبی به این مسئله نشان داد. من از محبت و لطف مردم تشکر می کنم. ما تلاشمان را متوقف نمی کنیم. ظرف هفته‌های آینده انجام و به ثمر رسیدن زنجیره ای از فعالیتها و کارهاست که بیان می کنم. اصولا با لعنت فرستادن بر تاریکی مشکلی حل نمی‌شود، ما همه باید یک شمع روشن کنیم. امروز وظیفه ما برای رفع آلودگی هوا این است که ناوگان پستی را به روز کنیم. ما نظرات مردم را جمع‌بندی می کنیم. مردم در کامنتهایشان انرژی زیادی به ما دادند و ما این انرژی را با سورپرایزهای آینده به آنها باز می‌گردانیم.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۱۹۷۷۰۹:۴۵:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
از کسانی که درخواست استعفای وزیر را مطرح میکنند میپرسم: آیا یادتان هست زمانی روی همین صندلی وزیری نشسته بود که ملاک سرعت اینترنت را دانلود چند صفحه A4 مطلب میدانست و اینترنت دیال آپ 64 کیلوبایت را برای مصارف خانگی کافی میدانست؟ ..
ناشناس۱۲۴۲۰۰۸۰۹:۵۹:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
چرا این آقا یا خانم مصاحبه کننده رک و پوست کنده از آقای جهرمی نمی پرسه، کدوم افراد و مراکز در قطعی اینترنت دخیل بودند. کلی گویی دردی رو دوا نمی کنه. شورای امنیت کشور یک مرکزه، اگه این شورا هم دستور نمی داد، 10 تا دستگاه دیگه همین کار رو می کردند و باز هم از دست وزیر کاری برنمی آمد ...
امین۱۲۴۲۷۶۰۱۷:۱۲:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
یکی ایشونو توجیه کنه که قانون چیست به قانون عمل کردم !؟!؟!؟والسلام قااااااانون ؟!؟؟! قانون رو چه کسی تعیین و تصویب کرده؟!؟! قانون یا دستورالعمل داخلی ؟!؟! مر قانون چیزی دیگری ست
ناشناس۱۲۴۲۰۷۵۱۰:۳۸:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
الودگی هوا و ماشین برقی و موتور برقی و دوچرخه برقی به وزیر ارتباطات مربوط است ولی قطع یه هفته ای اینترنت و فیلترینگ و ... خارج اختیار ایشان هست. زیبا نیست؟ می فرمایند اگر تلاش ما نبود اینترنت وصل نمی شد یعنی اگه وزیر نبودن اینترنت همچنان قطع بود... خوب حضرت عالی که در وصل کردن اینترنت چنین توانایی داری که اگر نبودی اینترنت وصل نمی شد چطور مردم باور کنند که در جلوگیری از قطع ان هیچ قدرت و اختیاری نداشتی؟
رضا۱۲۴۲۱۲۹۱۱:۰۳:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
چه انتظاری اخه از یک وزیر کابینه امنیتی دارین؟؟؟ استعفا؟؟؟ زهی خیال باطل
ناشناس۱۲۴۲۹۰۱۱۹:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
جالب است که در کابینه دولت فعلی اکثر وزرا سابقه امنیتی دارند، غیر از وزیری که باید سابقه امنیتی می داشت (وزیر محترم اطلاعات) اما ندارد
ناشناس۱۲۴۲۱۳۲۱۱:۰۷:۱۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
نمیدانم آقای جهرمی با داشتن سوابق امنیتی و فهم شرایط بحران و اقتضایات آن چه اصراری دارد قهرمان بازی دربیاورد و بگوید به زور به من تحمیل کردن و من راضی نبودم . اگر شما در آشوبهای آبان در سمت قبل از وزارتتان بودید حتما حکم به قطع اینترنت میدادین . چرا حالا تلاش میکنید ژست روشنفکری بگیرید
ناشناس۱۲۴۲۱۴۲۱۱:۱۴:۲۷ ۱۳۹۸/۹/۲۵
یا مشاوران رسانه ای خود را عوض کنید یا از عقلا بیشتر مشورت بگیرید
ناشناس۱۲۴۲۱۴۳۱۱:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۵
میگویید:در قطع اینترنت به قانون عمل کردم اما بعد میگویید لازم بود از مردم عذر خواهی کنم . خیلی عجیب است چرا باید کسی آنهم در سطح وزیر به خاطر عمل به قانون از مردم عذر خواهی کند
ناشناس۱۲۴۲۷۶۵۱۷:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
اصلا کدام قانون؟ قطع اینترنت کاملا بر خلاف قانون اساسی بود
من من۱۲۴۲۸۶۷۱۸:۲۴:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
گرچه توجیهات زیادی داشت ولی شما مثل اینکه نخوندی! حتی از قطع اینترنت در جاهای دیگه گفت ولی بعدش گفت زمانش این شکلی و طولانی نباید باشه! یعنی با قطع اولیه مشکل نداشته! با اینکه شده دو هفته مشکل داشته
ناشناس۱۲۴۲۱۷۱۱۱:۲۸:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
وزیر است یا بابا نوئل؟! سورپرایز یعنی چی؟ اینترنت مخابرات هر روز چند ساعت قطع است و ما سورپرایز نمیشویم. بجای این حرفها، کارت را درست انجام بده
ناشناس۱۲۴۲۱۷۶۱۱:۳۰:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۲۵
خب شما قانون را بخوانید. قانون، مصوب مجلس است. مجلسی که خود مردم انتخاب کرده‌اند. قانون جرایم رایانه‌ای کشور مصوب مجلس است دقيقا وزير جوان ميخواد بگه: مردم خودشون انتخاب كردن پس بيخود كردن كه اعتراض ميكنن.
شهاب۱۲۴۲۱۸۲۱۱:۳۳:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۲۵
جای شکر داره که نمردیم و عاقبت معنی «سورپرایز» را فهمیدیم و دست خالی به ملاقات پروردگار نمیریم. خدا پدر و مادر دارودسته‌ی «اینارو ببین» را بیامرزه.
ناشناس۱۲۴۲۲۱۲۱۱:۴۶:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
وزیر جوان تا میتوانی در دو سال باقیمانده از خودت سورپرایز در کن زیرا به زودی دیگر تنها نامی و خاطره‌ای دور از تو برجای خواهد ماند.
ناشناس۱۲۴۳۱۶۴۲۲:۵۱:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
در کشور ما پست و مقام از بین نمیرود، بلکه از مقامی به مقام دیگر منتقل میشود
ناشناس۱۲۴۲۳۰۷۱۲:۳۶:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
وزیر جوان لازم نیست مردم رو سورپرایز کنی! به وعده های دو ماه پیشت عمل کن که الان کامل فراموش کردی! هشتگ حق الناس رو یادت رفته؟ من و خانمم کد *800*6# رو زدیم مجموعا بیش از 700 هزار تومن همراه اول طی سه سال گذشته ازمون برداشت کرده بود. پول ما چی شد؟
مصی۱۲۴۲۳۱۰۱۲:۳۷:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
متاسفانه بعد از اون قطعی های کذایی شرکتهای سرویس دهنده برای جبران خسارت رو به کم فروشی آوردن ... حداقل اینو درست کنید! اینجا که اختیارات دارید! واقعا الان از ساعت 7 تا 12 شب وضعیت اینترنت قابل تحمل نیست ...
ناشناس۱۲۴۲۳۶۰۱۳:۰۵:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
از سورپرایز قبلیتون ممنونیم . لطفا دیگه مارا سورپرایز نفرمایید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۴۲۳۸۱۱۳:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۹/۲۵
جای این کارها بهتره کار خودت را انجام بدی
بهرام۱۲۴۲۴۱۷۱۳:۴۷:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
حرکت به سمت شهر هوشمند مستلزم داشتن اینترنت پر سرعت است شعار تو خالی دادن بس است
ایرانی۱۲۴۲۴۳۸۱۴:۰۵:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
اگراینترنت قطع نمیکردند نالایق بودند ,ارث پدرش نیست که . شرایط امنیتی کشور گاه ایجاب میکند اینترنت چندهفته قطع باشد ودرتمام جهان هم اینگونه هست اگرمنافق کثیف ویاباند مشارکت نفوذی خاین رذل وشعبون بی مخ اوباش ناراحتند بروند دنبال اربابانشان ,.,,اینترنت طبق دستور امنیت ملی باید قطع میشد وزیر حق مخالفت درذهنش هم ندارد مگر ازاین سه گروه .. باشد
ناشناس۱۲۴۲۵۷۰۱۵:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
متأسفانه تا وقتی متاع عوام فریبی و پوپولیسم خریدار دارد، این بازار همچنان داغ است
ناشناس۱۲۴۲۵۸۳۱۵:۲۳:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
خوب قطعش کردی اما ها ! هیچ تا حالا اینجوری اینترنت رو قطع نکرده بود.
داود۱۲۴۲۵۹۷۱۵:۳۱:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
تو رو جون هر کی دوست داری سورپرایز نکن. اصلا .. کلا سورپرایز رو از ذهنت پاک کن.
ناشناس۱۲۴۲۶۳۰۱۵:۵۳:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
این سورپرایزها چه تاثیری بر اقتصاد و وضعیت معیشت مردم داره؟؟؟؟ ..،..اینا درمون نمیشه برای ملت
ناشناس۱۲۴۲۷۰۰۱۶:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
اینترنت جهانی قطع است
سعید۱۲۴۲۷۴۲۱۷:۰۴:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
.. سورپرایز نمی خواهیم دیگه
ناشناس۱۲۴۲۷۶۸۱۷:۱۵:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
کسانی که دستور قطع اینترنت را دادند باید به جرم نقض قانون اساسی کشور محاکمه شوند
ناشناس۱۲۴۲۷۹۲۱۷:۲۷:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
چطور این قوانین حتی در سال 88 که فتنه در کشور بود اجرا نشد؟! فقط و فقط بعد از روی کار اومدن شما فیلترشکنها از کار افتاد اینترنت قطع شد حجمهای شبانه کنسل شد؟!چه وزیر بی اختیاری!حداقل با استعفاء دادن و سکوت بیش از این ب شعور ما توهین نکنید
ناشناس۱۲۴۲۹۱۵۱۹:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۹/۲۵
تو رو سر جدت ولمون کن محمد جواد بخدا هنوز توی شوک سورپرایز قبلیت هستیم باور کن دیگه کشش سورپرایز جدید نداریم..
ناشناس۱۲۴۲۹۳۰۱۹:۳۶:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
خوشبحالتون خدا براتون خواسته فعلا
ناشناس۱۲۴۲۹۳۶۱۹:۴۱:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
آقای وزیر لطفا با ما حرف نزن.همین.
ناشناس۱۲۴۲۹۴۵۱۹:۵۳:۲۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
بزرگ ترین شرکت های دنیا گوگل و آمازون به اینترنت مربوط هستند و در آمد میلیاردی دارند ولی اینجا اینترنت مثل اسباب بازی برای آقایان
ناشناس۱۲۴۲۹۷۲۲۰:۲۳:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۲۵
لطف کن سورپرایزهای بعدیتون را برای خودتون نگه دارید
ناشناس۱۲۴۳۱۶۵۲۲:۵۲:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
هر کس اینترنت را قطع کند باید محاکمه شود

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 23. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 24. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 25. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 2. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 5. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 7. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 8. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 9. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 10. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 11. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 12. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 13. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 14. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

 15. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 16. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 17. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

 18. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 19. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

 20. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

 21. چرا لیست کامل؟

 22. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 23. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 24. روحانی: قول می‌دهم شعاری را که روز اول مطرح کردم تا روز آخر پیگیری کنم

 25. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

آخرین عناوین