واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

گروه سیاسی الف،   3980924150 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی حدود یک هفته پیش با انتشار یادداشتی در روزنامه اعتماد پیشنهاد استعفای حسن روحانی برگزاری همزمان انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس را مطرح کرد. عبدی این ایده خود را در گفت‌وگو با نشریه اصلاح‌طلب صدا شرح و بسط داد.

عبدی اعتقاد دارد شکاف در بدنه حاکمیت به مرحله بحرانی رسیده است و راه‌حل او برای رفع این مشکل، کناره‌گیری یکی از از قطب‌های این شکاف یعنی حسن روحانی است.

با طرح ایده استعفای روحانی، عموم رسانه‌های اصولگرا با استعفای روحانی مخالفت کردند. روزنامه کیهان نوشت: «اصلاح‌طلبان که از میزان کاهش محبوبیت روحانی اطلاع دارند و نیز خود را بازنده قطعی انتخابات مجلس می‌دانند، احتمالا با این پروژه، قصد دارند با برهم زدن قواعد بازی و میز دموکراسی در کشور، هزینه شکست خود را نیز بر گرده نظام تحمیل کنند. نکته قابل تامل، همزمانی پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهور با ادامه هرج و مرج و اغتشاشات در کشورهای منطقه نظیر عراق و لبنان و متاثر از خلاء قدرت و انحلال دولت در این کشورهاست.

طی هفته‌های گذشته بقایای حزب بعث و حکومت جنایتکار صدام در عراق، و آدمکش‌های منفوری مانند ولید جنبلاط و سمیر جعجع در لبنان، طبق نقشه آمریکا و عربستان و اسرائیل، خواستار استعفای رئیس‌دولت (عادل عبدالمهدی و سعد حریری) شدند و این کشورها را در کام بی‌ثباتی و ناامنی فرو بردند.

و حالا گویا در ایران هم، طیف متهم در دو کودتای 78 و 88، شبیه همان بازی را تکرار می‌کنند. ابتدا مردم را با وعده‌های دروغ و عملکرد وارونه ناراضی کردند، و حالا با ژست اعتراض، از پاسخگویی فرار کنند.»

روزنامه صبح‌نو نوشت: «پیشنهاد و اصرار اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی نه برای دلسوزی برای جامعه و مردم، بلکه سناریویی برای فرار از مسوولیت و پاسخگویی است که با استعفای روحانی جای متهم و شاکی را تغییر داده و از دولت قهرمان بسازند. آن‌ها می‌دانند که دیگر سبد رای‌شان با «تکرارها» پر نمی‌شود، دولت هم که در 6 سال گذشته دستاوردی نداشته، نمی‌تواند در دو، سه ماه آینده معجزه کند؛ بنابراین دنبال راه‌های غیرمعمول و دوقطبی‌سازی برای نقش‌آفرینی در عرصه سیاسی کشور هستند...

احیای این سناریو در فضای امروز سیاسی کشور فراری رو به جلو و شانه خالی‌کردن از مسوولیت است. اصلاح‌طلبان با چنین نسخه‌هایی می‌خواهند چهره دولت را نه به‌عنوان یک دولت «شکست‌خورده در حل مشکلات وضع موجود»، بلکه «قهرمانی که نگذاشتند کار بکند» معرفی کنند.

البته طرح استعفا با توجه به شرایط امروزی منطقه که کشورهای اطراف ایران درگیر آشوب و بی‌دولتی هستند توجه برخی از سیاسیون و تحلیلگران را به خود جلب کرده و با سوءظن به این پیشنهاد جدید اصلاح‌طلبان می‌نگرند چراکه خروجی این پیشنهاد از دید این تحلیلگران همان سناريويى است كه در عراق و لبنان پياده‌سازى شد تا در نبود دولت و در سایه ناامنی به جمهوری اسلامی ضربه زده و آن‌ را تضعیف کنند. 

از این رو استعفای روحانی باوجود فرصتی که برای رقیب برای به‌دست‌گرفتن قدرت ایجاد می‌کند، اما مطالبه انقلابیون و اصول‌گرایان نیست.

این طیف از سیاسیون اعتقاد دارند دولت باید بماند و پاسخگوی وعده‌ها و عملکرد ناکارآمدش باشد. آنان همچنین امید دارند که با روی کار آمدن مجلسی انقلابی بتوانند محرک خوبی برای دولت در انجام وظایفش باشند چرا که راه تغییر در نظام مردم‌سالاری همین است. اگر مردم رای‌دهنده به مزایا و معایب دولت ناشی از رای خود برسند، یقینا در انتخاب بعدی ریل را عوض خواهند کرد.»

اما عباس عبدی با انتشار یادداشتی در روزنامه اعتماد به منتقدان خود پاسخ داد. عبدی نوشت: «در پي يادداشت هفته پيش بنده ... انتظار مي‌رفت كه اين جناح[از اصولگرایان] از پيشنهاد مذكور استقبال و آن را تاييد كند. يا اگر علاقه‌اي به تاييد مواضع و پيشنهادهاي اصلاح‌طلبان ندارد، حداقل سكوت همراه با موافقت كند. ولي در عين ناباوري مشاهده شد كه آن را تخطئه كرده و حتي خطرناك دانستند. كسي هم نيست كه از اين دوستان بپرسد اين پيشنهاد ناشي از شدت حملات و كارشكني‌هاي شما بوده است.

اگر هدف شما از اين حملات و كارشكني‌ها تغيير دولت نيست و آن را مطلوب نمي‌دانيد، پس اساسا چرا انجام مي‌دهيد؟ چون فرض عقلايي اين است كه شما در پي تحقق اين هدف هستيد. اتفاقا همين را بارها و بارها گفته‌ايد. اينكه يكي از شما پايين كشيدن هر چه سريع‌تر رييس‌جمهور را وظيفه خود مي‌داند، يا ديگري دنبال مجلسي است كه با قدرت او را استيضاح كند، همه نشانه‌هاي مطلوبيت اين هدف براي شما است.

خوب حالا اگر با شيوه كم‌هزينه‌تري اين هدف محقق شود، چه ايرادي دارد و چرا از آن استقبال نمي‌كنيد؟ حالا فرض كنيم كه شما واقعا هم مخالف اين پيشنهاد هستيد، پس چرا هنگامي كه دوستان‌تان شعار پايين كشيدن رييس‌جمهور را مي‌دادند با اين شعار همدلي كرديد؟ اين رفتار محصول بي‌پايه بودن مواضع اين جناح است.

آنان بر طبل سياستي مي‌كوبند و هنگامي كه عوارض آن آشكار مي‌شود فوري عقب‌نشيني مي‌كنند و با آن مخالفت مي‌كنند. برخي از آنان خود را به كوچه علي‌چپ مي‌زنند و مي‌گويند كه روحاني بايد تا آخر ادامه دهد و مسووليت كارهايش را بپذيرد. خب! اگر شما معتقديد كه اين سياست‌ها نادرست است و به نفع جامعه نيست و به همين علت اينقدر چوب لاي چرخ آن مي‌گذاريد پس چه معنايي دارد كه حتي يك روز بيشتر ادامه پيدا كند؟

چه استدلال پوچي است كه بايد تا پايان ادامه دهد و مسووليت كارهايش را بپذيرد؟ خوب! پذيرفت يا نپذيرفت. چه نتيجه‌اي دارد؟ اگر بد است تا همين جا هم مي‌تواند بد باشد و بپذيرد كافي است و اگر آن را خوب مي‌دانيد، پس تا 18 ماه ديگر هم همان راه را ادامه خواهد داد. احتمالا براي آنكه بدتر شود، چوب‌هاي بيشتري لاي چرخش خواهيد گذاشت تا بگوييد، نگفتيم؟!!

برخي ديگر استعفا را قهرمان‌سازي تلقي كرده‌اند و معتقدند پس از پايان دوره مردم تغيير ريل خواهند داد. آنان متوجه نيستند كه اولا اين قهرمان‌سازي نيست دوم اينكه انتخابات زودرس همان فرصت مناسب براي تغيير ريل است. نيازي نيست دو سال صبر كنيد...

كليت اين پيشنهاد بر اين فرض استوار بود كه مخالفان دولت عزم خود را جزم كرده‌اند كه تا مي‌توانند عليه آن اقدام و تبليغ كنند و در صورت ادامه اين روند، كارآيي دولت در انجام وظايف خودش يا اتخاذ تصميمات موثر كمتر و كمتر خواهد شد. بنابراين بهتر است اين حد از تنش را كاهش داد و با وجود اين تنش شديد تنها راه، استعفا يا انتخابات زودرس يا هر شيوه ديگر است.

ولي اگر مخالفان جدي دولت اين راه را برنمي‌تابند، بهتر است دست از مشكل‌آفريني بردارند. اين دولت، همين است كه مي‌بينيد. دنبال حل مساله خارجي است و مي‌خواهد از آن طريق اقتصاد را زنده كند. هر ايده ديگري هم بگوييد فايده و تاثير ندارد. جز اين كاري بلد نيست. حالا اينكه درست فكر مي‌كند يا نادرست يا همان فكر را درست اجرا مي‌كند يا نادرست، بحث ديگري است. اگر اين را نمي‌پسنديد و همچنان مخالف آن هستيد، پس چرا با ايده كناره‌گيري مخالف هستيد؟ اگر كناره‌گيري را خيلي ناپسند مي‌دانيد، پس لطفا اجازه دهيد كارش را انجام دهد.»

***

کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران به مشرق گفت: «حرف ما همین است که باید اصلاح طلبی یک در و پیکری پیدا کند، یعنی مجموعاً معلوم شود ضوابط آنجا چیست، چه کسانی از این ضوابط عبور می‌کنند، کسی که به اسم اصلاح طلبی می‌رود در مجلس ولی تمام همّ و غمّ او این است که پسر یا دامادش در سمتی قرار بگیرند. به نظر من باید یک کسی در اصلاح طلبی باشد، یا مثل رهبری مانند آقای خاتمی ـ که آقای خاتمی این کار را نمی‌کند، ایشان یک آدم محجوب و نجیبی است که همه هم به او احترام می‌گذاریم، اما نمی‌شود که یک بار یک نماینده را صدا کند و بپرسد برای چه پسرت یا دامادت را با اینکه هیچ تخصصی ندارد در آن سمت گذاشته‌ای...

ما وقتی یک شورای شهری انتخاب کردیم و واقعاً خوب عمل نکرد، باید صادقانه به مردم بگوییم این شورای شهر بد عمل کرد. باید [صداقت] داشته باشیم، خیلی از افراد می‌گویند، خیلی از آقایان در جریان اصلاحات، خود آقای خاتمی خیلی مواقع انتقاد کرده است...

کار صادقانه این است که ما اگر یک اشتباهی کردیم چه در دولت، چه در مجلس یا شورای شهر، هر جا، صادقانه بگوییم این انتخاب ما بر این اساس بوده، یعنی من الان خودم می‌گویم به عنوان کسی که نقش داشتم من می‌گویم که ما آقای ایکس را اگر در مجلس فرستادیم با این بینش بوده که ایشان را با رقبایش مقایسه کردیم و دیدیم ایشان حداقل در حرف‌ها و قضاوت‌هایش بهتر از آنهاست. اما در عمل وقتی دیدیم یا شده مثل آنها یا شده بدتر از آنها؛ این را باید به مردم اعتراف کنیم.

اعتراف کنیم که ما در انتخاب و تشخیص اینها اشتباه کردیم وگرچه نسبت به رقبایشان هنوزهم بهترند ولی می‌شد بهترازاین هم عمل کرد. و هیچ اشکالی هم ندارد که مردم در تشخیص ما تشکیک کنند، واقعیت را باید بگوییم. یعنی به نظر من صداقت از هر چیزی مهم‌تر است، و اگر ما صادق باشیم مردم حرف ما را قبول می‌کنند...

من معتقدم آقای خاتمی هم قبول دارد که در جریان اصلاحات، آن چیزی که می‌خواسته و فکر می‌کرده و در ذهنش بوده، آن اتفاق نیفتاده است.»

***

روایت مجید انصاری از  رایزنی با شورای نگهبان

مجید انصاری در گفتگو با خبرآنلاین درباره جزئیات جلسه با شورای نگهبان گفت: در جلسه‌ای که با اعضای شورای نگهبان داشیم، من جمع‌بندی‌های خودم را که طی یک مدت طولانی از جمله زمان حضورم به عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، درباره آسیب‌شناسی مجلس و مشکلاتی که درباره مجلس وجود دارد، می‌خواستم ارائه کنم که بعضی از این موارد می‌توانست در روند بررسی و تائید صلاحیت‌ها موثر باشد.

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: گزارش من یک گزارش تفصیلی بود که شامل اشکالات به وجود آمده در ادوار مختلف مجلس و کاهش اثرگذاری قوه مقننه و نمایندگان مجلس است که در آن به بررسی علل و عوامل آن پرداخته‌ام و دسته‌بندی‌هایی داشته‌ام و یک بخشی از آن مربوط به شورای نگهبان است.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب درباره طرح موضوع ردصلاحیت‌ها با شورای نگهبان هم گفت: اصلا درباره ردصلاحیت‌ها بحثی نشد و در آینده هم اصلا قرار نیست من درباره تائید صلاحیت‌ها یا ردصلاحیت‌های افراد بحث کنم و می‌خواهم درباره شیوه کار مباحثی را مطرح کنم و قرار نیست درباره اصلاح‌طلبان بحث کنم.

او با بیان اینکه موضوع بحث او کلی است و قرار نیست مصداقی باشد، گفت: بحث من از اول هم کلی بود و من درخواست کرده بودم که با شورای نگهبان جلسه‌ای بگذاریم و درباره شیوه کار و روندهای رسیدگی و مسائلی که می‌تواند به بهبود وضع مجلس کمک کند، صبحت کنیم نه موضوع ردصلاحیت‌ها.

انصاری درباره استقبال شورای نگهبان از نظراتش هم گفت: دوستان شورای نگهبان که استقبال کردند و دلیلش همین بود که برای طرح این موضوعات وقت تعیین کردند، اما متاسفانه در آن جلسه وقت نبود و ان‌شاءالله در جلسه بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت.

عناوین مرتبط

۲۹ دی ۱۳۹۸چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان
۲۸ دی ۱۳۹۸انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟
۲۵ دی ۱۳۹۸واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟
۲۴ دی ۱۳۹۸سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟
۲۳ دی ۱۳۹۸لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند
۲۲ دی ۱۳۹۸احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟
۲۱ دی ۱۳۹۸دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۱۵۳۸۲۰:۴۴:۰۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اگر ترامپ دوباره پیروز شد روحانی خود را سپر بالا نکند . برود بهتر است
ناشناس۱۲۴۱۵۵۷۲۱:۲۱:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ترسیدن ما همه از بیم بلا بود / اکنون زچه ترسیم که در عین بلائیم
ناشناس۱۲۴۱۹۵۸۰۹:۳۷:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۵
مجید انصاری ، از بارزترین و عمده‌ترین عوامل قانون ستیزی و مردم ستیزی دولت روحانیست
ناشناس۱۲۴۲۰۹۵۱۰:۴۹:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
بهانه خوبی شده برای تنبلا و بی عرضه ها چرا کار نمیکنی؟ fatf چرا درس نمیخونی؟ fatf چرا رانت میسازی؟ fatf چرا استرا قهر کرده؟ fatf چرا گند زدید به مملکت؟ fatf چرا اینقدر پررویید؟ fatf
ناشناس۱۲۴۲۲۷۵۱۲:۲۵:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۲۵
دولتی ها خیلی دوست دارند که ناکارآمدی و سوء مدیریت خودشون را پشت تحریم ها و بهانه های دیگر پنهان کنند.
ناشناس۱۲۴۲۲۳۶۱۱:۵۹:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۲۵
وزیر کشور و رییس شورای امنیت ملی کشور که به دولت اجازه دادند در بدترین شرایط امتیت منطقه ای و در حالی که در عراق آشوب و بلوا بود طرح بنزینی اجرا شود باید دادگاهی شود
مجتبی۱۲۴۱۶۱۱۲۲:۰۷:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
این دولت بسیار بدبخته که همه چیز رو به برجام گره زده و الان هم میندازه تقصیر ترامپ!
ناشناس۱۲۴۲۲۳۳۱۱:۵۷:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۵
کی میخواین متوجه شین دنیا دنیای تعامل هست مثل کره شملی دور ایران خط بکشین خیالت ملت رو راحت کنین
ناشناس۱۲۴۱۶۱۸۲۲:۱۴:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۲۴
سپر بلای چی؟!
ناشناس۱۲۴۲۲۲۸۱۱:۵۲:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
دولت روحانی خودش آخر بلاس
ناشناس۱۲۴۱۵۴۱۲۰:۴۸:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اصلاح طلبان و کارگزارانی ها از جمله عباس عبدی و کرباسچی باید پاسخگوی وضع موجود باشند نه منتقد !
ناشناس۱۲۴۱۸۸۸۰۸:۳۱:۲۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
خصوصا وخصوصا عباس عبدی!!!!
ناشناس۱۲۴۲۲۱۰۱۱:۴۵:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۲۵
زمانی در توصیف رابطه محمود احمدی نژاد با حامیان اصولگرایش گفته می‌شد که او در دوره دوم ریاست جمهوری، در میان آنها نشست و خود را "منفجر کرد". شاید اغراق‌آمیز نباشد اگر در مورد حسن روحانی هم از این توصیف مشابه استفاده شود که او در دوره دوم، خود را درست وسط حامیان اصلاح طلبش در انتخابات، منفجر کرده است.
ناشناس۱۲۴۲۲۷۲۱۲:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۲۵
تفاوت این دو نفر در اینست که محمود احمدی نژاد شبانه روز کار و تلاش می کرد و امیدش به خدا بود اما روحانی کار نمی کند و فقط امیدش به کدخداست.
ناشناس۱۲۴۱۵۴۳۲۰:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
بعد از برجام اقتصاد ایران 40 درصد کوچک شد زیرا تحریم های ظالمانه تشدید شدند روحانی باید پاسخگو باشد که چرا با برجام منافع ایران تامین نشد ؟ و چرا تحریم ها تشدید شدند ؟!
ناشناس۱۲۴۱۸۲۶۰۷:۱۲:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
مگر برجام اجرا شد که منافع ما تامین شود ظاهرا فراموش کرده ای که ترامپ زیر برجام زده .وضع امروز ادامه همان تحریمهای دولت قبل است یعنی اثرات ادامه دشمنی ها با آمریکا .
ناشناس۱۲۴۲۰۱۶۱۰:۰۶:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۲۵
روحانی باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد ؟!
ناشناس۱۲۴۱۵۴۷۲۱:۰۰:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۴
تورم و بیکاری و گرانی / پاسخ بده روحانی
ناشناس۱۲۴۱۵۸۶۲۱:۴۱:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
از زمانی که من یادم میاد هم تورم بود هم گرانی و هم بیکاری
ناشناس۱۲۴۲۰۲۱۱۰:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۲۵
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران برای نخستین بار در 4 دهه اخیر برای 3 سال متوالی تورم بالای 30 درصد خواهد داشت که از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه نداشته است.
معلم۱۲۴۱۶۴۳۲۲:۳۹:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۴
ترامپ و عاملان تحریم باید پاسخگو باشند نه روحانی.او سعی میکند که ایران به سرنوشت ونزوئلا دچار نشود ولی دیگران سعی میکنند از این فرصت بهره برداری سیاسی کنند که با پیروزی در انتخابات اینده به هدف خود می رسند.
ناشناس۱۲۴۲۰۲۶۱۰:۱۳:۰۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
هیلاری کلینتون: تحریم های بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
ناشناس۱۲۴۲۰۴۸۱۰:۲۴:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
متاسفانه با بی تدبیری دولت روند ونزوئلا شدن ایران تسهیل شد.
ناشناس۱۲۴۱۵۵۶۲۱:۲۰:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۲۴
خنده های روحانی بعد از افزایش نرخ بنزین نمک پاشیدن بر زخم مردم بود.
ناشناس۱۲۴۱۵۵۸۲۱:۲۲:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۴
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۲۴۱۶۰۲۲۲:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۲۴
آقای کرباسچی اگر درباره شرکت رشت الکتریک و ثروت میلیاردی شون توضیح بدهند ممنون خواهیم شد.
ناشناس۱۲۴۱۶۱۲۲۲:۰۷:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۴
اصلاح طلبان می خواهند نظام جمهوری اسلامی را قربانی مطامع قدرت طلبی خود نمایند.
ناشناس۱۲۴۱۶۵۵۲۲:۵۲:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
آلودگی هوا به همه شهرهای ایران برگشته است! تهران، اصفهان، تبریز، مشهد،اراک، قم ....... آیا بار دیگر کیفیت بنزین تغییر کرده، بنزین پتروشیمی برگشته است؟؟؟
ناشناس۱۲۴۱۶۵۷۲۲:۵۳:۰۱ ۱۳۹۸/۹/۲۴
استعفاء مانع نشود که چرا خزانه تبدیل به سکه وارز گردید وخالی شد وسرنوشت 18 میلیارد دلار چه میشود
سید۱۲۴۱۷۷۶۰۲:۰۷:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
این مملکت تا کی باید چوب ساده لوحی اصلاح طلب هارو بخوره و بابت اون خسارت و هزینه های هنگفت رو متحمل بشه
ناشناس۱۲۴۱۸۴۲۰۷:۳۹:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۲۵
به نظر من هر کس دیگری هم باشه،وضع هیچ تغییری نمیکنه. اینکه اصولگراها شرایط رو به گردن اصلاح طلبها میندازن انگار دوران احمدی نژاد رو یادشون نمیاد...
ناشناس۱۲۴۲۰۳۳۱۰:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۲۵
در زمان احمدی نژاد جزو 8 کشور هسته ای و فضایی دنیا بودیم اما حالا تقریبا"هیچ !
ناشناس۱۲۴۲۰۴۲۱۰:۲۲:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۲۵
دکتر احمدی نژاد با 10 میلیون تومان برای مردم مسکن مهر میساخت اما حالا فقط پکیج آن 10 میلیون است !
ناشناس۱۲۴۱۸۵۲۰۷:۵۷:۵۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
تحریم‌ها نتیجه‌ی عدم برجام است نه برجام. این غلط است که برجام باعث تحریم ها شده است. تحریم ها نتیجه سیاست ها است.
ناشناس۱۲۴۲۰۳۱۱۰:۱۴:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
ناشناس۱۲۴۲۰۳۷۱۰:۲۰:۵۰ ۱۳۹۸/۹/۲۵
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
ناشناس۱۲۴۱۸۸۶۰۸:۳۰:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۲۵
هیچکدام از این آقایان هیچوقت استعفا نخواهند داد.پس بیخودی با تحلیل این موضوعات وقت دیگران را تلف نکنید.محالات نیاز به تحلیل ندارد.
الف ر۱۲۴۱۹۰۵۰۸:۴۶:۴۷ ۱۳۹۸/۹/۲۵
علیرغم ناتوانی روحانی اگر کاندید شود بازهم رای میاره مدعیان اصلیون ببینند با مردم چه کردند مثل پناه بردند مردم در قیامت به مار غاشیه
ناشناس۱۲۴۲۰۳۲۱۰:۱۵:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۲۵
زیباکلام: روحانی از 24 میلیون رای سال 96 الآن 240 هزار رای هم ندارد.
ناشناس۱۲۴۲۲۱۴۱۱:۴۷:۳۵ ۱۳۹۸/۹/۲۵
حرف دیگه ای بلد نیستی؟؟؟؟
ناشناس۱۲۴۱۹۲۸۰۹:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
بنده اگر جای این اصلاح طلب ها از جمله خاتمی بودم از مردم عذر خواهی می کردم و دور سیاست و مملکت داری را خط می کشیدم و در کنجی می نشستم و استغفار می کردم که خداوند از سر تقصیرات من بگذرد نه اینکه با پرررویی تمام دوباره حرف بزنند و تحلیل کنند.
مملي۱۲۴۲۰۱۷۱۰:۰۷:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
جلوي ضرر را هر جا بگيريد منفعته . الف عزيز اين ضرب المثل مردم بي سوادتر قديم هست الان بچه 5 ساله من هم اينو مي دونه با اين دولت فقط مردم ايران دوسال سركارند .
دوستدار روحانی۱۲۴۲۱۶۳۱۱:۲۳:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۲۵
یا رفراندوم یا استعفا

پربحث‌های اخیر

 1. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 2. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 3. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 4. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 5. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 6. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 7. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 8. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 9. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 10. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 11. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 12. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 13. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 14. آشوبگران نفوذی در لبنان

 15. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 16. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های دیروز

 1. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 2. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 3. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 4. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 8. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 9. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 10. ولیعهد دبی در مراسم فارغ التحصیلی پلیس

 11. آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟

 12. کدام دادگاه باید به بی‌تدبیری‌های پرتلفات شما رسیدگی کند؟

 13. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 14. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 15. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 16. تصویری از مقام بلندپایه ارتش در مناطق سیل زده چابهار

 17. خانه‌هایشان را سیل برده اما مهربانی‌شان را نه / آقای روحانی! تو رئیس‌جمهور ما هم هستی؟

 18. وزیر صنعت: برای حل مشکلات کشور باید وقت بگذاریم و تدبیر کنیم/ توانایی عبور از شرایط سخت امروز را داریم

 19. گاوبازی به سبک هندی

 20. پشیمانی زودهنگام از تحریم جشنواره‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 4. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 8. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 13. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 14. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 15. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 16. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 17. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 18. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 19. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 5. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 6. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 11. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 12. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 13. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 14. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 15. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 16. باید دوباره جبران کنیم

 17. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 18. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 19. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 20. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 21. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 22. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 23. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 24. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 25. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

آخرین عناوین