جزئیات میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن

گروه اقتصادی الف،   3980924055

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اهداف پروژه طرح اقدام ملی مسکن شامل تجهیز تولید مسکن (تشویق تولید مسکن) و تامین مسکن برای گروه های متوسط است.

جزئیات میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن

به گزارش میزان، طرح اقدام ملی مسکن در راستای کمک به خانه دار شدن اقشار متوسط جامعه و ایجاد حرکت در بازار مسکن طراحی شد که تا کنون ۵ مرحله از ثبت نام آن در استان های مختلف انجام شده و دو مرحله نهایی این طرح نیز تا پایان آذر ماه انجام خواهد شد.

در این راستا گفت وگویی انجام دادیم با پروانه اصلانی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که در ادامه می خوانید:

آیا تهران از طرح اقدام ملی مسکن حذف شده است؟

اصلانی: تهران به هیچ عنوان از طرح اقدام ملی مسکن حذف نشده، منتهی ظرفیت شهر تهران در شهرهای جدید، قابل پاسخگویی است، برای شهر تهران در شهرهای جدید پردیس، پرند و بخشی از هشتگرد توانایی پاسخگویی به نیاز متقاضیان را داریم.

سهم تهرانسر از طرح اقدام ملی مسکن چه شد؟

اصلانی: انجام طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر یک پروژه مشارکتی است و زمین از سوی وزارت راه تامین شده و یک سرمایه گذار با یک سهم مشخص مسئول ساخت این پروژه است، به همین دلیل راجع به سهم سرمایه گذار نمی‌توان تصمیم گیری کرد و در مورد سهم دولت نیز در این پروژه تا زمان اتمام و نهایی شدن میزان سهم دولت امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن فعلا وجود ندارد.

تاکنون چه استان هایی در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده اند؟

اصلانی: تا روز شنبه (۲۳ آذر ماه) پنج فاز ثبت نام در ۲۲ استان انجام شده که شامل استان سیستان و بلوچستان(زاهدان)، قم، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کردستان، کهگیلویه وبویراحمد، گلستان، یزد، همدان، خوزستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، سمنان، ایلام، جنوب سیستان و بلوچستان(ایرانشهر)، اصفهان، زنجان، گیلان، هرمزگان، مازندران و لرستان است.

در مرحله ششم و هفتم ثبت نام طرح ملی مسکن در چه استان هایی انجام می شود؟

اصلانی: فاز ششم شامل استان‌های فارس، اردبیل، آذربایجان شرقی، مرکزی، بوشهر و فاز هفتم شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین و بخشی از کرمان است.

ثبت نام در تهران چه زمانی است؟

اصلانی: ثبت نام استان‌های تهران، البرز، قزوین، جنوب کرمان، کرمان در فاز آخر و تا پایان آذرماه انجام می‌شود.

چه میزان تسهیلات برای طرح ملی مسکن در نظر گرفته شده است؟

اصلانی: مبلغ وام استان به استان، شهر به شهر، پروژه به پروژه متفاوت است، میانگین در نظر گرفته شده تسهیلات برای طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های مختلف ۸۵ میلیون تومان است که مبلغ نهایی وام با ادرات کل و براساس قیمت نهایی شده مسکن در هر استان تعیین خواهد شد و حداکثر وام در نظر گرفته شده برای این طرح ۱۰۰ میلیون تومان است.

شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن چیست؟

اصلانی: شرایط ثبت نام، شرایطی است که در قانون ساماندهی احراز شده است و متقاضیان باید دارای فرم ج سبز باشند یعنی از هیچ امکان دولتی چه وام، مسکن، زمین دولتی از سال ۱۳۵۷ استفاده نکرده باشند؛ از سال ۸۴ فقدان سابقه مالیاتی این افراد باید احراز شود، افراد باید ۵ سال در شهر مورد تقاضای مسکن سکونت داشته باشد منتهی برای ثبت نام در برخی از شهرهای جدید زمانی که افراد در شهر مادر سکونت داشته باشند می توانند در شهرهای جدید نیز ثبت نام کنند, معوقات بانکی و چک برگشتی در حساب متقاضیان قید نشده باشد تا از نظر سیستم بانکی مشمول دریافت وام باشند، افراد متاهل و یا اگر زن سرپرست خانوار هستند دارای سن بیشتر از ۳۵ سال باشند.

این طرح چه میزان نیاز مسکن را در کشور مرتفع خواهد کرد؟

اصلانی: طرح اقدام ملی مسکن در شرایطی مطرح شد که بازار مسکن در شرایط رکود است بنابراین اهداف این پروژه شامل تجهیز تولید مسکن (تشویق تولید مسکن) و  تامین مسکن برای گروه های متوسط است، در هدف اول به دنبال ایجاد جریان تولید بوده ایم بطوریکه دولت با ورود به این طرح و با آورده تشویقی به دنبال  رونق در ساخت و ساز است، دلیل این امر ایجاد ۱۵۶ شغل در بازار مسکن است و این موضوع به خروج بازار مسکن از رکود کمک می کند.

در برخی از پروژه های این طرح، بحث پروژه های مشارکتی مانند تهرانسر را مطرح کردیم و هدف اصلی طرح اقدام ملی مسکن ایجاد رونق و حرکت در بخش مسکن است که این موضوع از طریق کاهش هزینه های تولید و استفاده از ذخایر زمین در قالب قانون ساماندهی میسر خواهد بود.

هدف دوم طرح اقدام ملی مسکن، تامین مسکن است و تلاش می کنیم واحدهای تولید شده را به سمت تقاضای واقعی پیش ببریم.

واحدهای طرح ملی مسکن تا چه زمانی تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد؟

اصلانی: سابقه ذهنی مسکن مهر با کلید خوردن آن در سال ۸۶ و ناتمام ماندن آن تا امروز شکل گرفت، در مسکن مهر پروژه هایی وجود داشت که ظرف یکسال به اتمام رسید و دلیل آن برنامه ریزی درست در این مناطق بود، برنامه ریزی درست به معنی این است که زمینی در جای مناسب و با خدمات زیر بنایی مطلوب برای ساخت و ساز تامین شده باشد؛ در مقابل ۱۴۴ هزار واحد مسکن مهر فاقد خدمات زیر بنایی هستند ساخت این واحدها به اتمام رسیده است ولی به دلیل نبود زیر ساخت امکان تحویل به متقاضیان وجود ندارد.

به علاوه مشکل آورده متقاضیان از دیگر مشکلات نا تمام ماندن مسکن مهر است.

از تمامی کاستی ها موجود در مسکن مهر تجربه کسب کردیم به همین دلیل در طرح اقدام ملی مسکن در هر شهر در هر مرحله ظرفیت کمی را با توجه به احصاء زمین در محل های مناسب و تامین خدمات زیر بنایی، برای ثبت نام اعلام می کنیم.

آورده متقاضیان در طرح ملی مسکن نهایی نشده است و براساس قیمت پیش بینی شده، متقاضی باید ۳۰ درصد مبلغ را پرداخت کند، وام بانکی نیز ثابت نخواهد بود و تلاش می کنیم تمامی این موارد و زمان تولید را کنترل کنیم چرا که حجم طرح ملی مسکن نسبت به مسکن مهر چند برابر کمتر است و مراقبت می شود این پروژه در مکان هایی با حداقل مشکلات بنا شود، این موارد منجر به کوتاه شدن دوره زمانی تحویل واحدها به متقاضیان خواهد شد.

قسمت دوم یعنی ساخت و ساز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد، این بخش شامل کارگزاران وزارت راه و شهرسازی یا بخش خصوصی(سازندگان خوش نام هر منطقه) می شود.

زمان ساخت هم متوسط طول یک پروژه در کشور در نظر گرفته شده است که حدود ۲۷ ماه است و امیدواریم این موارد به درستی در طرح ملی مسکن اجرایی شود تا مجدد شاهد مشکلات موجود در مسکن مهر نباشیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 24. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 25. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

آخرین عناوین